Решение по дело №156/2021 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 август 2021 г. (в сила от 11 септември 2021 г.)
Съдия: Албена Стефанова Стефанова
Дело: 20217250700156
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 95                           18.08.2021 г.           град Търговище

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд- гр.Търговище,                    

на тридесети юли         две хиляди двадесет и първа година,

в публично съдебно заседание, в следния  състав:

                    

                                                                Председател -  Албена Стефанова

 

Секретар- Стоянка Иванова,

като разгледа докладваното от председателят административно дело № 156 по описа за 2021 г. на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл. 107, ал.2 от Закона за автомобилните превози /ЗАвП/.                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

        Делото е образувано по жалба на Н.М.А., ЕГН-********** *** против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № РД-14-1672/31.05.2021г. издадена от Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ - Русе. С посочената Заповед с т.1, на основание чл.106а, ал.1, т.1, б „а“  и ал.2, т.1, във връзка с чл.106а, ал.7 от ЗАП е  наложена принудителна административна мярка- временно спиране от движение на МПС Опел Виваро от категория М1, с рег.№ ..., собственост на Н.М.А., ЕГН-********** до отстраняване на нарушението, но за не повече от 12 месеца, чрез сваляне и отнемане на 1 бр. табела с рег.№ ... и отнемане на свидетелство за регистрация № *********, издадено на 25.03.2019г. С т.2 от Заповедта на основание чл.106а, ал.1, т.4, б.“б“ и ал.2, т.3 от ЗАП е наложена принудителна административна мярка – временно отнемане на свидетелство за управление на МПС №*********,издадено на 13.09.2018г. от МВР-Търговище и контролен талон към него с № 66401497 на Н.М.А., ЕГН-********** - до отстраняване на нарушението, но за не повече от една година.

        В жалбата като основания се навеждат неправилно приложение на материалния закон и съществено нарушение на процесуалните правила. Излага се становище за   неспазване на чл.7,чл.9, чл.35, чл.36 и  чл.59 от АПК. Моли се оспорената заповед да бъде отменена като незаконосъобразна.

           В съдебно заседание оспорващият не се явява и не изпраща представител. Постъпило е писмено становище от същия с вх.№1476/22.07.2021г., в което се излагат доводи, обосноваващи недоказаност на изложената в оспорената Заповед  фактическа обстановка от страна на органа, носител на доказателствената тежест. Навежда се липса на мотиви в акта, относно преценката на органа при определянето на срока на наложените ПАМ.  

 Ответникът по оспорването – Директорът на РД „Автомобилна администрация “-Русе в съдебно заседание не се явява и не изпраща представител.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено следното:

При извършена проверка от служители на РД „АА“-Русе на 28.05.2021г.  около 22.40 в гр.Русе, в района ГКПП-Дунав мост, изход от България, било установено че Н.М.А., ЕГН-********** *** като водач на МПС  извършва международен обществен превоз на 2 броя пътници - на Др. И. В. с ЕГН **********, който пътува за Кр. Белгия, с уговорката, при пристигането си да заплати на водача сумата от 100 евро и Н. Д. К. с ЕГН **********, който пътува за Кр. Белгия. Извършваният превоз бил с маршрут от Р.България до Кр.Белгия и се извършвал с лек автомобил Опел Виваро от категория М1, с рег, № ..., собственост на Н.М.А. с ЕГН **********.

От направена справка в информационните масиви на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ се установило, че за лек автомобил Опел е Виваро от категория М1, с рег, № ... няма издадено заверено копие към лиценз на Общността и същият не е вписан в списък на моторните превозни средства към лиценз. Посоченото обстоятелство се установява от приложената по делото справка от ИС на ИА „АА“, ПП в лицензии.

 В хода на проверката контролните органи снели обяснения от Др. И. В. и Недко Димитров Кичуков. В обясненията си Кичуков е посочил че „…за пътя не му се взимат пари от водача, като последния поема всички разходи…“. В обясненията си  Василев е посочил само, „..че на водача ще заплати 100 евро при пристигането в Белгия, като такава е договорката им…“.

За констатираното при проверката на водача Н.М.А., ЕГН-********** бил съставен АУАН серия А-2020, № 290661/28.05.2021г. за нарушение на чл.6, ал.1 от Закона за автомобилните превози.

Съгласно съдържанието на приложената по делото Заповед №РД-01-43/23.01.2020г. на Изпълнителния директор на ИА „Автомобилна администрация, Директора на РД „Автомобилна администрация“-Русе е оправомощен да издава заповеди за принудителни административни мерки по чл.106а от ЗАвП.

На 31.05.2021г. Директорът на РД „Автомобилна администрация“-Русе е издал оспорената Заповед, с която с т.1 от същата, на основание чл.106а, ал.1, т.1, б „а“  и ал.2, т.1, във връзка с чл.106а, ал.7 от ЗАП е  наложена принудителна административна мярка- временно спиране от движение на МПС Опел Виваро от категория М1, с рег.№ ..., собственост на Н.М.А., ЕГН-********** до отстраняване на нарушението, но за не повече от 12 месеца, чрез сваляне и отнемане на 1 бр. табела с рег.№ ... и отнемане на свидетелство за регистрация № *********, издадено на 25.03.2019г. С т.2 от Заповедта на основание чл.106а, ал.1, т.4, б.“б“ и ал.2, т.3 от ЗАП е наложена принудителна административна мярка – временно отнемане на свидетелство за управление на МПС №*********,издадено на 13.09.2018г. от МВР-Търговище и контролен талон към него с № 66401497 на Н.М.А., ЕГН-********** - до отстраняване на нарушението, но за не повече от една година.

 Заповедта е връчена на Н.М.А. на 31.05.2021г. и обжалвана от същия пред Административен съд-Русе на 04.06.2021г. с жалба с рег.№ РД-14-1672/1/, чрез органа издал акта.

С Определение №20 по ад.д.№377/2021г. на Административен съд-Русе делото е изпратено по местна подсъдност на Административен съд-Търговище.

Не се спори по делото, че лек автомобил- Опел Виваро от категория М1, с рег.№ ... е собственост на Н.М.А., ЕГН-**********.

С определение на № 245/13.07.2021г. съдът е разяснил на административния орган, че носи тежестта на доказване относно фактическите основания, на които оспорената Заповед е издадена.

Въпреки дадените от съда изрични указания по делото не бяха ангажирани други доказателства от страна на административния орган, носител на доказателствената тежест, съгласно чл.170, ал.1 от АПК, установяващи изложените в оспорената заповед твърдения от фактическа страна.

При така установеното от фактическа страна, съдът приема жалбата за допустима по следните съображения:

Жалбата е подадена от надлежна страна при наличие на правен интерес, срещу административен акт, който подлежи на съдебно оспорване  и при спазване на законния 14-дневен срок за обжалване.

По основателността на жалбата съдът, след като извърши проверка  по чл.168 от АПК, прави следните правни изводи:

Наложените с оспорения акт принудителни административни мярки са постановени от материално и териториално компетентен орган, при наличието на надлежно оправомощаване и при предвидена в чл.107 ал.1 от ЗАвП законова възможност за делегиране на правомощия.

По отношение съответствието на оспорената Заповед с материалния закон, съдът приема следното:

В процесния случай АУАН, на който административният орган се позовава е съставен по реда на Закона за автомобилните превози, а не по реда на Закона за движението по пътищата и разпоредбата на чл.189, ал.2 от ЗДвП е неприложима. В Закона за автомобилните превози не се съдържа разпоредба, която да регламентира, че редовно съставените по този закон АУАН имат доказателствена сила до доказване на противното.

В тежест на административния орган, съгласно чл. 170, ал.1 от АПК е да докаже наличието на всички предпоставки за налагане на принудителната административна мярка по чл.106а, ал.1, т.1 от ЗАвП. Първата предпоставка, за да се приложи принудителната административна мярка по чл.106а, ал.1, т.1, б „а“, т.4 б “б“ от ЗАвП е с автомобила да е извършен „обществен превоз” на пътници. Легалната дефиниция на понятието "обществен превоз" се съдържа в § 1, т. 1 от ДР на ЗАП и представлява „…превоз, извършван за чужда сметка или срещу заплащане или икономическа облага, който се извършва с моторно превозно средство...“. По отношение наличието на тази предпоставка от страна на административния орган, носител на доказателствената тежест не бяха представени по делото други доказателства, освен съставените в хода на административното производство писмени сведения на две лица, които са противоречиви.  В обясненията на лицето Н. Д. К. не се съдържат изобщо данни за договорено заплащане на превоза, а в обяснението на Др. И. В. се съдържат данни единствено за договорени 100 евро без да е налице яснота за кое точно същите са договорени за заплащане -общо за гориво и за превоз, само за гориво или само за превоза. По делото не са ангажирани други доказателства, от които да се установява, че между водача на автомобила и пътуващите в него лица е съществувала уговорка за заплащане именно на превоза.  Следва да се има предвид, че заплащането на услугата превоз е правна фигура, различна от плащането само на част от разхода за гориво и пътни такси, което става при т. н. споделено пътуване, който разход е само един от компонентите, формиращ цената на услугата превоз, но двете по никакъв начин не могат да бъдат еквивалентни. В този смисъл: Решение № 2234 от 27.02.2015 г. на ВАС по адм. д. № 8892/2014 г., VII о.; Решение № 70 от 5.01.2015 г. на ВАС по адм. д. № 6864/2014 г., VII о.; Решение № 92 от 5.01.2015 г. на ВАС по адм. д. № 6724/2014 г.

 При така събраните доказателства, настоящият съд намира, че по делото не се доказа по несъмнен начин, че Н.М.А. на 28.05.2021г. г. като водач на описаното в Заповедта МПС, е извършвал превоз на 2- броя пътници срещу заплащане именно на превоза, за да се обоснове по несъмнен начин изводът, че последния съставлява „обществен превоз“ на пътници.

  С оглед на изложеното, съдът приема за недоказано наличието на всички материални предпоставки за налагане на ПАМ  по чл.106а, ал.1, т.1, буква „а“, т.4, буква „б“, ал.2,т.1 и т.3 и ал.7 от ЗАвП, с което принудителните административни мерки се явяват наложени при неправилно приложение на материалния закон.

При определяне на срока, в който се налага ПАМ органът действа при условията на оперативна самостоятелност и дължи мотиви, съгласно и чл.107, ал.1 от ЗАвП. В оспорената Заповед изцяло липсват мотиви на органа, а именно посочване на конкретни факти и обстоятелства, въз основа на които  органът е извел изводите си, че принудителните административни мерки следва да бъдат наложени в максимално предвидените в закона размери. Последното съдът приема за неспазване изискването на чл.107, ал.1 от ЗАвП, както и за съществено нарушение на процесуалните правила, засягащо правото на защита на заинтересованото лице-адресат на Заповедта.

С оглед на всичко гореизложено, съдът намира Заповед № РД-14-1672/31.05.2021г издадена от Директора на РД „Автомобилна администрация“-Русе за незаконосъобразна и като такава следва същата да бъде отменена.

По делото не се претендират разноски от страна на оспорващия, с оглед на което съдът намира ,че не следва да се произнася по този въпрос.

Воден от горното и на основание чл.172, ал.2, пр.второ  от АПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ по жалбата на Н.М.А., ЕГН-********** ***  Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № РД-14-1672/31.05.2021г. издадена от Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Русе, с която с т.1 от Заповедта, на основание чл.106а, ал.1, т.1, б „а“  и ал.2, т.1, във връзка с чл.106а, ал.7 от ЗАП му е  наложена принудителна административна мярка- временно спиране от движение на МПС Опел Виваро от категория М1, с рег.№ ..., собственост на Н.М.А., ЕГН-********** до отстраняване на нарушението, но за не повече от 12 месеца, чрез сваляне и отнемане на 1 бр. табела с рег.№ ... и отнемане на свидетелство за регистрация № *********, издадено на 25.03.2019г., а с т.2 от Заповедта, на основание чл.106а, ал.1, т.4, б.“б“ и ал.2, т.3 от ЗАП му е наложена принудителна административна мярка – временно отнемане на свидетелство за управление на МПС №*********,издадено на 13.09.2018г. от МВР-Търговище и контролен талон към него с № 66401497 на Н.М.А., ЕГН-********** - до отстраняване на нарушението, но за не повече от една година.

 

Решението подлежи на обжалване пред Върховен административен съд, в 14-дневен срок от неговото съобщаване.

 

Препис от решението  да се изпрати на страните.

 

                     Председател: