Решение по дело №175/2019 на Районен съд - Дряново

Номер на акта: 5
Дата: 12 юни 2020 г. (в сила от 2 юли 2020 г.)
Съдия: Мариета Спасова Спасова
Дело: 20194220200175
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№ 5

12.06.2020г., гр. Дряново

В ИМЕТО НА НАРОДА

            Дряновският районен съд в публично заседание на 08.06.2020г., в състав :

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ : МАРИЕТА СПАСОВА,

при секретаря Гергана Генева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 175/ 2019г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното :

Производство по реда на чл. 59 и следващите от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Жалбоподателят И.П.М. оспорва Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, серия К № 2349836, издаден от ОД на МВР – Габрово, с който му е наложено административно наказание глоба в размер на 300 лева на основание чл. 189, ал. 4, във вр. чл. 182, ал. 2, т. 4 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) за извършено нарушение по чл. 21, ал. 2 от ЗДвП. Твърди, че при установени с мобилни АТСС нарушения на скоростта било недопустимо издаване на електронни фишове, а административната отговорност следвало да се реализира по общия ред със съставяне на АУАН и издаване на НП. С оглед прякото нарушаване на процесуалните правила, счита, че само на това основание издаденият електронен фиш е незаконосъобразен и следва да бъде отменен. На следващо място посочва, че в процесния електронен фиш мястото на извършване на нарушението не било точно и ясно описано. Нарушението било квалифицирано по чл. 21, ал. 2, вр. чл. 21, ал. 1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП), които текстове касаели различни нарушения и следвало да се използват алтернативно, а не кумулативно. Отделно в процесния фиш бил посочен постоянен адрес ***, което не отговаряло на действителността. Моли съда да отмени обжалвания електронен фиш, като неоснователен и незаконосъобразен.

В съдебно заседание на 08.06.2020г. жалбоподателят, редовно призован, не се явява.

Административнонаказващият орган ОД на МВР Габрово, редовно призовани, не изпращат представител и не вземат становище.

Съдът, като съобрази събраните по делото доказателства и взе предвид изложеното в жалбата, становището на жалбоподателя и доказателствата по делото намира за установено следното:

Електронният фиш е обжалван от санкционираното лице в предвидения в чл. 189, ал. 8 от ЗДП срок. Поради което следва да се приеме, че депозираната жалба е допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

На 07.08.2018 г. в 14,56 часа с автоматизирано техническо средство - радар № TFR1-M-625 било заснето движение на товарен автомобил “Дачия логан” с регистрационен номер *** със скорост 93 км./ч. при максимално разрешена за движение скорост 60 км./ ч. и е посочено превишаване от 33 км./ч. Изготвен е клип № 625.

Въз основа на заснемането е издаден електронен фиш, в който като нарушител е вписана жалбоподателят, като е посочено, че същият е законен представител на “***” ООД. В описателната част на Електронния фиш е вписано, че на 07.08.2018г. в 14,56 ч. на ПП-5, км. 118+979 м., в посока към гр. Габрово е извършено нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство. За дата и час на нарушението са вписани показанията на автоматизираното техническо средство, което е квалифицирано по чл. 21, ал. 2 от ЗДвП. Поради което на основание чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 300 лева.

От приложеното удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 10.02.4853 е видно, че мобилната система за видеконтрол на нарушенията на правилата за движение TFR-1M е вписана в регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване под № 4835.

Изложената фактическа обстановка се установява от приложения снимков материал от заснет клип № 8250 с техническо средство радар № 625. Съгласно чл. 189, ал. 15 от Закона за движението по пътищата изготвените снимки с техническо средство и система, заснемаща и записваща датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, съставляват веществено доказателствено средство в административнонаказателния процес и като такова са приобщени по делото.

По делото е представен протокол за използване на Автоматизирано Техническо Средство или Система № 625 на дата 07.08.2018г. В него изрично е отбелязано като място за контрол ПП-5, 118 км. + 979 м. – с. Соколово. Посочено е, че ограничението на скоростта от 60 км./ч. в контролирания участък е въведено с пътен знак.

Допълнително съдът е изискал справка от Областно пътно управление, видно от която участъкът около км 118+979 на път I-5 се намира извън населено място и същият не е сигнализиран с пътни знаци Д11 и Д12, указващи граници на населени места. При км 118+793 дясно на растящия километраж са налични пътни знаци В26 “Забранено е движение със скорост по-висока от означената 60 км/ч” и А26 “Кръстовище с път без предимство”. Същите са поставени на стоманен стълб за направление “Велико Търново – Дряново”.

От направената служебна справка от съда в Търговския регистър по ЕИК *** на «***» ООД на адрес https://public.brra.bg се установи, че към датата на извършване на нарушението 07.08.2018г. представляващи дружеството са управит***е И.П.М. и М.А., заедно и поотделно.

Видно от писмо рег. № 258000-1394/ 07.04.2012г. на РУ Дряново се установи, че електронен фиш серия К, № 2349836 е издаден на 23.10.2018г. и връчен на 11.11.2019г. Към 07.08.2018г. автомобилът е с ползвател «***» ООД, като собственик е «***» ЕАД.

При така установените факти съдът намира от правна страна следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП при избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава определените стойности на скоростта в км./ч., които за пътно превозно средство от Категория В за населеното място е 50 км. ч., извън населено място - 90 км. ч., а по автомагистрала - 140 км. ч., скоростен път - 120 км./ч. По силата на разпоредбата на чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП за превишаване на разрешената максимална скорост извън населено място от 31 до 40 км./ч. - водачът се наказва с глоба 300 лв.

Нарушението е установено с автоматизирано техническо средство – мобилна система за контрол. Съгласно §6, т. 65 от Допълнителните разпоредби на ЗДвП това е уред за контрол, работещ самостоятелно или свързано, одобрен по реда за Закона за измерванията, който установява и автоматично заснема нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган и е прикрепен към превозно средство или временно разположен на участък от пътя. По настоящето дело безспорно е използвана мобилна система за видеоконтрол № TFR1-M-625, коята се явява допустимо средство за контрол на нарушенията по ЗДвП. Представени са удостоверение за одобрен тип средство за измерване и протокол за последващ контрол, от които се установява, че използваната мобилна система за видеоконтрол № TFR1-M-625 е одобрен и технически изправен уред за установяване на скорост на движение и видеозаснемане. Поради което възражението на жалбоподателя, че не ставало ясно с какъв вид АТСС е заснето нарушението е неоснователно.

Неоснователно е и възражението, че вместо електронен фиш е следвало да се състави АУАН и НП. Съдът взе предвид, че условията и редът за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение се определят с наредба на министъра на вътрешните работи съгласно чл. 165, ал. 3 от ЗДвП. Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, издадена от министъра на вътрешните работи, обн., ДВ, бр. 36 от 19.05.2015 г. е след постановяване на цитираното от жалбоподателя Тълкувателно решение № 1/2014 на ВАС. В чл. 11, ал. 2 същата изрично изключва приложението на електронния фиш само в случаите, когато нарушението е установено с мобилна АТТС по време на движение. В останалите случаи на установени с мобилна АТТС нарушения, следва да бъде издаден електронен фиш, като в посочената наредба са описани правилата, които следва да бъдат спазени от контролните органи, както и действията които следва да бъдат предприети от тях, при осъществявания контрол с такава система. Видно от приложените по делото писмени доказателства в настоящия случай задължителните предписания на закона са изпълнени.

В обжалвания електронен фиш мястото на нарушението е подробно описано, като км. 118+979 м. на ПП I-5 до с. Соколово. Описано е, че автомобилът се е движил в посока гр. Габрово. Тази локация е извън населено място, което се доказва и от служебно изисканата информация от Областно пътно управление Габрово. Непосредствено преди мястото на контрол е наличен знак В26 “Забранено е движение със скорост по-висока от означената 60 км/ч”, поради което правилно е определена в електронния фиш максималната допустима скорост от 60 км/ч. Извършеното редуциране на физически измерената скорост от 96 км./ч. с 3 км./ч. до приетата за установената във фиша 93 км./ч. е в интерес на жалбоподателя, тъй като изключва възможните неблагоприятни последици от допустимата грешка на измерване при работа с техническото средство.

Правилно нарушението е било квалифицирано по чл. 21, ал. 2, вр. ал. 1 от ЗДВП. Съгласно цитираната норма когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал.1, това се сигнализира с пътен знак. В настоящия случай предвид изричното вписване във фиша, че скоростта на движение в контролирания с техническото средство пътен участък е различна и максималната допустима скорост в случая е 60 км./ч., съдът приема, че правилно нарушението е било определено като такова по смисъла на чл. 21, ал. 2, вр. ал. 1 от ЗДвП. 

На следващо място от направената служебна справка в Търговския регистър на адрес http://www.brra.bg се установява, че жалбоподателят е управител и законен представител на “***” ООД, със седалище и адрес на управление в гр. Габрово, ул. ***. По същество жалбоподателят не оспорва и от представената справка рег. № 258000-1394/ 07.04.2020г. на РУ Дряново се установява, че към датата на установяване на нарушението (07.08.2018г.) дружеството е било ползвател на описаното в електронния фиш автомобил. Не се сочи представител на същото да е представил в ОД на МВР Габрово декларация с данни за различно от него лице, управлявало този автомобил по времето и на мястото, посочени в електронния фиш. По аргумент от разпоредбата на чл. 188, ал. 2 от ЗДвП за извършеното с автомобила нарушение следва да бъде ангажирана отговорността на жалбоподателя в качеството му на законен представител на юридическото лице. Ясно е посочено, че жалбоподателят е глобен именно в качеството на законен представител на дружеството, а не в качеството на физическо лице. Действително от направената от съда служебна справка в НБД “Население” се установи, че регистрираният постоянен и настоящ адрес на жалбоподателя не съвпада с посочения в електронния фиш, но адресът в гр. Габрово, ул. *** е седалище и адрес на управление на представляваното от нето търговско дружество “***” ООД.

Предвид изложеното по-горе следва да се приеме, че електронният фиш е законосъобразно издаден, поради което следва да бъде потвърден. Не се установиха твърдяните в жалбата противоречия с материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила.

            Водим от горното, съдът

РЕШИ:

            ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, № 2349836, издаден от ОД на МВР – Габрово, с който на И.П.М., ЕГН **********, в качеството на управител на “***” ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. Габрово, ул. *** е наложена глоба в размер на 300 лв. на основание  чл. 189, ал. 4, във вр. чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП, като ЗАКОНОСЪОБРАЗЕН.

            Решението подлежи на обжалване от страните в 14 дневен срок от съобщението пред Административен съд Габрово.

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: