Решение по дело №268/2018 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 210
Дата: 25 юни 2018 г. (в сила от 19 февруари 2019 г.)
Съдия: Капка Емилова Павлова
Дело: 20181700500268
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 април 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 210/25.06.2018г.                                                                                 гр. София

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Пернишкият окръжен съд , гражданска колегия,                                     І състав

На тридесет и първи май                                                                        Година  2018

В публичното заседание в следния състав :

                                                                                Председател: Людмила Пейчева

                                                                                       Членове: Капка Павлова

                                                                                                         Димитър Ковачев

при секретаря Емилия Павлова    ____________ и в присъствието на прокурора  ______________________като разгледа докладваното от член съдията Капка Павлова, гражданско дело № 268  по описа за 2018 година, за да се произнесе взе предвид следното:

С решение № 234 от 20.03.2018г., постановено по гр.д. №8005/2017г. по описа на Пернишкия районен съд е осъдена Прокуратурата на Република България да заплати на Б.Н.Б.  сумата 7000 лв., представляваща  обезщетение за неимуществени вреди от повдигнато незаконно обвинение в извършване на престъпление по чл.252, ал.1 т.1 чл.20, ал.2, вр.ал.1 НК, за което е оправдан с  присъда от 24.02.2014г., постановена по НОХД №14/2013г. по описа на Окръжен съд- Перник, потвърдена с решение от 19.11.2014г. по ВНОХД №919/2014г. на  АС-София, ведно с обезщетение в размер на законната лихва, считано от датата от 19.11.2014г. до окончателното й изплащане като отхвърля  иска за разликата до пълния предявен размер от 10 000лв. като неоснователен и недоказан. Частично е уважен искът за имуществени вреди като Прокуратурата е осъдена да заплати 250лв. направени разноски за адвокатско възнаграждение.

В законоустановения срок решението е обжалвано от Прокуратурата на Република България в частта му, с която е осъдена да заплати неимуществени вреди, като се моли присъденото обезщетение да бъде намалено. В съдебно заседание представителят на Прокуратурата е заявил, че счита за адекватна сума в размер на 3 000лв.

Въззиваемият Б.Н.Б. е подал отговор на жалбата, с който я оспорва. В съдебно заседание чрез процесуалния си представител поддържа това становище  и моли решението в обжалваната му част да бъде потвърдено.

Пернишкият съд, извършвайки проверка на обжалваното решение по повод въззивната жалба, събраните по делото доказателства и доводите на страните установи следното:

Предявен иск с правно основание чл.2, ал.1, т. т.3, пр.първо от ЗОДОВ като се иска да бъде присъдено обезщетение за претърпени неимуществени вреди  в резултат на привличането на ищеца като обвиняем, предаване са съд и поддържане на обвинение по ДП  № 172/2011 по описа на ОД на МВР –Перник  за извършено престъпление чл.252, ал.1 т.1 чл.20, ал.2, вр. ал.1 НК, по което  същият е оправдан. Освен това по отношение на ищеца е взета мярка за неотклонение „задържане е под стража“ с протоколно определение на  ОС-Перник от 22.09.2011г. С ново определение на ПОС от 23.12.2011г. Тази мярка е заменена с „домашен арест, а от 06.02.20102г.- с „подписка“. Посочва се, че от датата на задържането 19.09.2011г. до постановяване на Решение по нак.дело № 1042/2015г. на ВКС, с което е отхвърлено искането на Главния прокурор за  отмяна по реда на възобновяване на наказателни дела влязлото в законна сила решение №404/19.11.2014г. са изминали повече от четири години. През този период от време ищецът е бил под постоянна наказателна репресия – първо с наложената мярка „задържане подстража“, след това с повдигането на обвинение, воденото на  наказателно производство и накрая и с искането  за възобновяване на наказателното производство. В следствие на това Б. претърпял  неимуществени вреди -притеснения, неудобства и негативни емоции, стрес. Затворил се в себе си, започнал да  избягва контакти с близки, съседи, познати. Станал нервен и притеснен, бил в състояние на безпокойство и терзания, страх от несправедлива осъдителна присъда, която би му отнела свободата. Продължителното наказателно преследване, явяването в много съдебни заседания създало значителни неудобства  в  емоционален, човешки  и морален план. Влошило се психичното състояние на ищеца.

Наказателното преследване се отразило негативно на негово семейство като съпругата му започнала да страда от спастична парапареза, сетивност-хипестезия, установена е туморна формация на цервико-торкален отдел на гръбначния стълб. Тези страдания започнали в периода, в който на Б. била наложена мярка за неотклонение. Ищецът чувствал вина, че е станал причина за това състояние, както и за това, че не може да бъде подкрепа на своята дъщеря, която завършвала училище.

Претендирани са и имуществени вреди като решението в частта му, с която  този иск е уважен частично  е влязло в сила.

 Прокуратурата на РБ е подала отговор на исковата молба, с който оспорва същата. Твърди се, че действията по вземането на мярка за неотклонение „задържане под стража“ и „домашен арест“ са законосъобразни и извършени в допустимите процесуални срокове, а  по  взетите мерки се е произнесъл Окръжен съд-Перник и Прокуратурата не следва да носи отговорност за това. Разследването е приключено в разумен срок. Няма неправомерни действия или бездействия отстрана на Прокуратурата. Твърди се също, че не се сочат доказателства за наличието на неимуществени вреди.

С  обжалваното решение  е прието, че са налице изискванията на закона за ангажиране на отговорността на Държавата по реда на ЗОДОВ, тъй като по  отношение на ищеца е било повдигнато незаконно обвинение, от което е претърпял  обичайно следващите се негативни  емоции  и изживявания, свързани с проведеното наказателно производство и приложените мярка за неотклонение  „задържане по стража„ и „домашен арест”. Прието е също, че наказателното преследване е приключило в разумен срок предвид тежестта на обвинението. Взети са предвид  негативните  емоции, ограниченията и стреса които ищецът е  изживял във връзка с взетите мерки за  неотклонение и най-вече при задържането му под стража. От друга страна съдът изрично е посочил, че приема, че на  обезщетяване подлежат само вредите, претъпени от ищеца без да везма предвид неимуществените вреди, претърпени от съпругата му.

След анализ на относимите обстоятелства, включително и обществено- икономическа обстановка в страната, Пернишкият районен съд е определил  обезщетение в размер на 7000лв.

Към настоящото производство е приложено нохд № 14/2013г. по описа на ПОС, в което се съдържа досъдебно производство  №172 по описа на ОД на МВРІ Перник.

От представеното  от Прокуратурата на Република България свидетелство за съдимост се установява, че Б.Н.Б. е осъждан. Със споразумение от 26.11.2010г.  по н.о.х.д. 174/2010г.  той се е признал за виновен в извършване на престъпление по чл. 321, ал.3, т.1 вр.1 НК, престъпление по чл. 252, ал.1, пр.1 от НК и престъпление по чл. 338, ал.1 НК. Опредено е наказание ЛИШВАНЕ ОТ СВОБОДА  като неговото изтърпяване е  отложено за срок от три години.

По делото са събрани и гласни доказателства, а именно показанията на свидетелите А.Г.Б. и М.Е.Е.. От същите се установява как наказателното преследване и задържането под стража са се отразили на емоционалното състояние на Б..

Настоящата инстанция намира, че фактическата обстановка е установена правилно от районния съд и не следва да бъде преповтаряна, поради което на основание чл.172 от ГПК препраща към мотивите на първоинстанционното решение в тази  им част.

С  въззивната жалба на практика се оспорва само размера на  определеното  обезщетение  като се моли да бъде намален. Изтъква се, че съдебният състав не е преценил, че Б. е бил осъждан преди изготвения обвинителен акт по ДП 172/2011г., по който е образувано  делото, приключило с оправдателна присъда. Навеждат се и доводи, свързани с продължителността на наказателното производство- съдебната фаза – че е било необходимо събирането на доказателства и това не е зависело от действията на органите на Прокуратурата.

Окръжният съд излага следните съображения: Отговорността по реда на ЗОДОВ е особен вид гаранционно-обезпечителна такава. Тя  възниква във всички случаи  когато е налице незаконно обвинение.  Обвинението е  винаги незаконно, когато по него е постановена оправдателна присъда, какъвто е настоящият случай. Отговорността на държавата е обективна и е поставена в зависимост единствено от крайния резултат на наказателното преследване като няма значение дали на определен етап от производството действията на прокуратурата са били законосъобразни.

За да бъде ангажирана тази отговорност е необходимо да се установи и наличието на вреда, както и причинна връзка между вредата и незаконното  обвинение. Размерът на  обезщетението, което съдът определя зависи именно от установените с ангажираните по делото доказателства вреди, но също така  винаги се взема предвид и ноторният факт, че повдигането на обвинение  несъмнено води до стрес, страх от осъждане, душевен дискомфрот и притеснения. В случая от събраните доказателства се установява, че воденото наказателно дело е повлияло негативно на общуването на Б. с хората като цяло и е  изострило отношенията в семейството му. Наложените мерки за неотклонение сериозно са накърнили личната му сфера, тъй като са били ограничени свободата му, правото на свободно придвижване и възможността да полага  труд. Наличието на предходно осъждане не означава, че лицето не се притеснява от следващо такова, още повече, че изтърпяването на наказанието по първото осъждане е било отложено с изпитателен срок и това означава, че една следваща осъдителна присъда  ще доведе до  ефективното му изтърпяване.

Предвид на така установените вреди, окръжният съд намира, че сума в размер на 7000лв. справедливо ще обезщетени ищеца за причинените му неимуществени вреди. Върху същата се дължи законна лихва, считано от датата на  влизане в сила на оправдателната присъда до окончателното й  изплащане.

 Предвид съвпадащия извод на двете инстанции подадената жалба е  неоснователна, а обжалваното решение се явява правилно и законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено.

Въззиваемият не претендира разноски, поради което такива не се присъждат.

Водим от гореизложеното Пернишкият окръжен съд

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖАДВА решение № 234 от 20.03.2018г., постановено по гр.д. №8005/2017г. по описа на Пернишкия районен съд.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване. пред ВКС на Република  България в  едномесечен срок от  връчването  му на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                        2.