Решение по дело №85/2020 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260031
Дата: 8 октомври 2020 г.
Съдия: Татяна Христова Костадинова
Дело: 20201500500085
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 12 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                  гр. Кюстендил, 08.10.2020 г.

 

Кюстендилският окръжен съд, гражданска колегия, в закрито заседание на осми октомври през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                            ПРЕДЕСЕДАТЕЛ: РОСИЦА САВОВА

                                                                        ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОСТАДИНОВА

                                                                                             КАЛИН ВАСИЛЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия Костадинова в.гр д. № 85 по описа за 2020г. на КнОС и, за да се произнесе взе предвид:

 

 

Производството е по реда на чл. 247 от ГПК.

Образувано е по повод постъпила молба от адв. С.М. ***, като пълномощник на В.М.С., ЕГН **********, с адрес: ***,  с която е заявено искане за поправка на очевидна фактическа грешка в Решение №260007/21.08.2020 г., постановено от Окръжен съд – Кюстендил по в.гр.д.№85/2020 г. по описа на съда.

Искането е в диспозитива на постановеното решение да бъде отстранена очевидна фактическа грешка, като вместо постановеното, че „решението подлежи на обжалване в 1 – месечен срок от връчването му на страните пред ВКС“ да бъде записано, че „решението не подлежи на обжалване“, както и в изписаното ЕГН на молителката В. Маринова С., а именно „ЕГН **********“ да се запише коректното „ЕГН **********“. Молбата за поправка на очевидна фактическа грешка се обосновава с довода, че постановеното решение по аргумент от разпоредбата на чл.280, ал.3, т.2 не подлежи на обжалване пред ВКС.

Препис от молбата е изпратен на насрещната страна, която в срока по чл.247, ал.2 ГПК не е депозирала писмен отговор.

След преценка доводите на молителят в производството и приложените по делото доказателства, съдът намира за установено следното:

Съдът е сезиран с искане за поправка на очевидна фактическа грешка в диспозитива на постановеното от него съдебно решение. 

Съдът намира искането за поправка на очевидна фактическа грешка за допустимо и частично основателно относно искането за поправка в изписването на единния граждански номер на молителката. Относно другата искана поправка на ОФГ съдът намира искането за неоснователно. Съображенията на съда в тази насока са следните:

Съгласно разпоредбата на  чл. 247, ал. 1 от ГПК съдът по своя инициатива или по искане на страните може да поправи допуснатите в решението очевидни фактически грешки, а съгласно ал. 3 от същия член съдът призовава страните в о.с.з., когато прецени това за необходимо.

В случая се касае до провеждане на производство за поправка на очевидна фактическа грешка по искане на страна. Предвид естеството на очевидната фактическа грешка, съдът не намира за необходимо да призовава страните за разглеждане на делото в о.с.з.

С Решение №260007/21.08.2020 г., постановено от Окръжен съд – Кюстендил по в.гр.д.№85/2020 г. е потвърдено решението на районният съд, с което е разгледан иск за изменение в режима на лични контакти между бащата Й.М. и малолетната му дъщеря А. М.Й. А..

Разпоредбата на чл.280, ал.3, т.2 ГПК нормира, че не подлежат на касационно обжалване „решенията по въззивни дела по искове за издръжка, брачни искове, искове по чл.322, ал.2 от ГПК, с изключение на въпросите по чл.59, ал.2 от СК …“  В чл.59, ал.2 от СК попадат хипотезите, при които съдът се произнася „при кого от родителите да живеят децата, на кого от тях се предоставя упражняването на родителските права, определя мерките относно упражняването на тези права, както и режима на личните отношения между децата и родителите и издръжката на децата“. Извън изключението на чл.280, ал.3, т.2 ГПК попадат въззивните дела, при които съдът се е произнесъл по тези искове, към които попада и настоящия случай, доколкото съдът е разгледал искане за изменение режима на лични контакти между родител и дете. Постановеното решение е от категорията решения, които подлежат на обжалване пред ВКС, както правилно е отразил съдът в диспозитива на същото и в случая не е налице очевидна фактическа грешка, която да бъде отстранена.

Такава е налице при изписването на единния граждански номер на ищцата В.М.С. и същата следва да бъде отстранена с настоящото решение.

Мотивиран от горното, Кюстендилският окръжен съд

 

                                                                 Р Е Ш И:

 

ДОПУСКА поправка на очевидна фактическа грешка, допусната в диспозитива на  Решение №260007/21.08.2020 г., постановено от Окръжен съд – Кюстендил по в.гр.д.№85/2020 г. като вместо записаното „ЕГН ********** да се чете „ЕГН **********“.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането за поправка на очевидна фактическа грешка в диспозитива на  Решение №260007/21.08.2020 г., постановено от Окръжен съд – Кюстендил по в.гр.д.№85/2020 г., като вместо постановеното, че „решението подлежи на обжалване в 1 – месечен срок от връчването му на страните пред ВКС“ да бъде записано, че „решението не подлежи на обжалване“.

Решението подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

                                                            

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                ЧЛЕНОВЕ: