Решение по дело №610/2022 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 413
Дата: 1 декември 2022 г. (в сила от 1 декември 2022 г.)
Съдия: Севдалина Василева
Дело: 20227080700610
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 октомври 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 413

 

гр. Враца 01.12.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 22.11.2022 г. /двадесет и втори ноември две хиляди двадесет и втора година/ в състав:

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

          ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

                          КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

 

при секретаря СТЕЛА БОБОЙЧЕВА и с участието на прокурора  ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия ВАСИЛЕВА  КАН дело № 610 по описа на АдмС – Враца за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, предявена от  ОД на МВР Враца  против Решение № 90 от 27.07.2022г. на Районен съд – Бяла Слатина, постановено по АНД № 527/2021г.

С атакувания съдебен акт е отменен  електронен фиш (ЕФ) серия К, № 2169016, издаден от ОДМВР - Враца на основание чл. 189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 1, т. 2 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) за извършено от  ответника по касационната жалба  М.И.А. ***  нарушение по чл. 21, ал. 1 от същия закон, като му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лв. (петдесет лева).

В жалбата са изложени подробни съображения  за неправилност на  решението на първата съдебна инстанция, като постановено в нарушение на материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила - касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и  т. 2 от НПК. Поддържа се твърдението, че жалбата против ЕФ е просрочена, а също така настоящият ответник  по касация не е подал декларация  с информация за лицето, което е управлявало проверения автомобил, поради което правилно  фишът е издаден на него като собственик. Иска се отмяна на оспореното решение и на ЕФ. Прави се възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на защитника неа ответника.

Ответникът – М.А.  оспорва жалбата, чрез депозираното от пълномощника му *К. възражение. Изтъква се, че решението не страда от пороци, като изводът на съда за незаконосъобразност на  ЕФ  е в съответствие със събраните по делото доказателства, при правилно прилагане на материалния закон. С молба е направено искане за присъждане на направените разноски пред касационната инстанция.

Представителят на ОП - Враца дава заключение за основателност на касационната жалба, а оспореното решение намира за неправилно, тъй като е постановено при  допуснато  нарушение на материалния закон. Заявява,  че след както   санкционираният  собственик не е представил декларация, съдържаща реквизитите, посочени в закона, за  водача, управлявал МПС  при проверката  с автоматизирано техническо средство, той трябва да носи отговорност на  установеното нарушение.

По делото са представени  писмени доказателства и  снимков материал за установяване на касационните основания.

Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в жалбата доводи и съображения и след извършване на служебна проверка, съгласно чл.218, ал.2  АПК , приема  за установено следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, против валиден и допустим съдебен акт, подлежащ на оспорване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна по следните съображения:

Предмет на касационен контрол е Решение № 90/27.07.2022г., постановено по АНД № 527/2021г. по описа на Районен съд Бяла Слатина, с което е отменен ЕФНГ серия К, № 2169016, издаден от ОДМВР - Враца с който на основание чл. 189, ал. 4 вр. чл. 182, ал. 1, т. 2 от ЗДвП на ответника по касационната жалба  е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лв. за нарушение на чл. 21, ал. 1 от същия закон.

За да стигне до този извод, районният съд е приел, че процесният ЕФ е издаден в съответствие с утвърдения образец на Министъра на вътрешните работи и съдържа лимитативно посочените в чл. 189, ал. 4 ЗДвП реквизити относно териториалната структура на МВР, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата и точния час на извършването му, регистрационния номер на МПС, описание на нарушението, нарушените разпоредби и съответно размерът на глобата. Съдът е проявил процесуална активност, като е събрал всички относими към спора доказателства, които е обсъдил поотделно и в тяхната съвкупност и изключително подробно се е мотивирал защо е достигнал до крайния си извод за незаконосъобразност на оспорения пред него електронен фиш.  По съществото на спора Районният съд е приел, че с обжалвания електронен фиш неправилно е приложен материалният закон, тъй като административното наказание е наложено за деяние, което не е извършено от наказаното лице. Мотивирайки се в този смисъл, първостепенният съд е постановил решението си и е отменил оспорения пред него санкционен акт.

Решението е валидно, допустимо и правилно, но не  по изложените в него съображения.

В съответствие със събраните доказателства , въззивният съд е приел, че нарушението е установено с автоматизирано техническо средство, което е преминало първоначална проверка в Български институт по метрология,  съответства на изискванията и е одобрен тип мобилно средство за измерване на скорост, като е преминало и последваща проверка, съгласно приложения по делото протокол. Проверката  с автоматизираното техническо средство е извършена  в съответствие с чл. 10 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, за което е  представен и съответният  Протокол от 06.07.2018г. за използване на АТСС. Съдът е анализирал и  изисканите от него писмени доказателства относно  препродажбата  на автомобила   и  отказът да се  образува наказателно производство, тъй като същият не е откраднат,  а е доброволно предоставен на друго лице. Независимо от така установеното, касационната инстанция намира, че  в административнонаказателната преписка  не е доказано по безспорен и категоричен начин  чия собственост е процесният автомобил, тъй като само собственикът му може да  бъде подведен под административнонаказателна отговорност по  специалната процедура по чл.189 ал.4 от ЗДвП. Доказването на този факт е задължение на административнонаказващия орган, а  той в защита на тезата си е представил единствено справка за служебна промяна на регистрацията  на превозното средство, в която  А. е вписан като  предстоящ собственик, а като действителен собственик е вписано друго лице. Настоящият касатор не е изследвал въпроса  чия собственост е автомобила към датата на извършване на нарушението,  в преписката не е представен договор за покупко-продажба на автомобила, не е посочено и  на какво основание  А. е вписан като предстоящ собственик и кога е  извършено това. От  твърдението, че  вписаната като собственик на автомобила, която е от гр.Хасково, с каквато регистрация е и МПС, е представила  договор за покупко-продажба, без информация на кого  го е продала, не може да се направи категоричния извод, че именно настоящият ответник по касация е негов собственик.

         Макар и по други съображения, достигайки до извода за незаконосъобразност на ЕФ, вследствие на което го е отменил,  въззивният съд не е допуснал нарушение на материалния закон и е постановил правилен съдебен акт като краен резултат. По тези съображения  решението следва да бъде оставено в сила, а предявената против него касационна жалба следва да се отхвърли.

         При този изход на спора и при своевременно направено искане на ответника следва да се присъдят сторените от него разноски в размер на 300 /триста/ лв. за заплатено адвокатско възнаграждение. Възражението за прекомерност е неоснователно, тъй като  възнаграждението е в размер на  посочения минимум  в  Наредбата за минималния размер на адвокатските възнаграждения.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, вр. чл. 218  АПК    Административен съд  Враца

 

РЕШИ:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение 90/27.07.2022г., постановено по АНД № 527/2021г. по описа на Районен съд – Бяла Слатина, с което е отменен ЕФНГ серия К, № 2169016, издаден от ОДМВР – Враца.

ОСЪЖДА  ОД на МВР Враца ДА ЗАПЛАТИ на  М.И.А. ***  сумата 300/триста/ лв.  разноски за касационната инстанция.

Решението  е  окончателно и  не  подлежи на обжалване и протест.

                                                            

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                         2.