Разпореждане по дело №356/2019 на Районен съд - Карлово

Номер на акта: 1961
Дата: 16 май 2019 г. (в сила от 4 юни 2019 г.)
Съдия: Анна Петкова Донкова Кутрова
Дело: 20195320200356
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

гр. Карлово, 16.05.2019 год.

 

          Днес, шестнадесети май две хиляди и деветнадесета година, Анна Донкова- Кутрова - съдия - докладчик по НАХД 356/2019 год. по описа на КРС, ІI н.с., като се запознах с материалите по НАХД № 356/2019 год. по описа на КРС, както и с основанията по чл. 248 ал. 1 НПК и чл. 376 ал. 1 от НПК намирам, че делото подлежи на разглеждане от КРС, но са налице основания за прекратяване на съдебното производство по делото и връщането му на РП – К..

          Материалите по бързо производство № 269/2019г. по описа на РУ на МВР- К. са били внесени за разглеждане в КРС с постановление на РП К., с което се прави предложение до съда за освобождаването на Д.Л.Т. от гр. Б. от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по реда на чл. 78а от НК за престъпление по чл. 296 ал. 1 пр. 2-ро от НК.

Съгласно разпоредбата на чл. 375 от НПК, когато прокурорът установи, че са налице основанията на чл. 78а от Наказателния кодекс, той внася делото в съответния първоинстанционен съд с мотивирано постановление, с което прави предложение за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. С това постановление прокурорът се произнася по съществото на делото, поради което същото следва да отговоря на изискванията за обвинителен акт. В настоящия случай съдържанието на постановлението на прокурора, с което е направено предложение за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, не отговаря на изискванията за годен да обоснове надлежно обвинение пред съда срещу обвиняемото лице процесуален документ, доколкото неговото съдържание не отговаря на изискванията, регламентирани в чл. 375 от НПК. Глава ХХVIII от НПК предвижда и изрична хипотеза, при която съдебното производство подлежи на прекратяване, а делото се връща на прокурора (чл. 377 ал. 1 от НПК), когато е допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия по чл. 249, ал. 4, т. 1 от НПК.

Постановлението на прокурора очертава фактическите рамки на обвинението, респективно предмета на доказване по делото, затова в своята мотивна част то следва да съдържа ясно, конкретно, точно и пълно описание на всички обстоятелства, свързани с времето, мястото и начина на извършване на престъплението. Прецизно предявените обстоятелства определят, от една страна, предмета на доказване, а от друга - дават възможност за адекватна защита на обвиняемия по изложените от прокурора факти. Правото на защита винаги е нарушено, ако е налице неяснота или противоречие в обстоятелствената част, касаещи описание на съществените обективни признаци на деянието. В конкретния случай  в мотивната част на постановлението, имайки предвид привременния характер на заповедта на незабавна защита /с действие до приключване на гражданското производство със съдебен акт/, прокурорът не е изложил обстоятелства, действала ли е инкриминираната заповед към датата на процесното деяние. Посоченото не изпълнява условието за мотивираност на постановлението на прокурора по смисъла на чл. 375  от НПК, като лишава обвиняемия и от възможността да разбере в пълнота естеството на вмененото му обвинение, а оттам и да реализира адекватна защита по твърдените факти.

          С оглед на всичко изложено, производството по настоящото дело следва да бъде прекратено и делото да бъде върнато на прокурора за отстраняване на посочените процесуални нарушения.

По изложените мотиви и на основание чл. 377 ал.1 вр. чл. 249 ал. 4 т. 1 от НПК, съдът

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НАХД № 356/2019 г. по описа на РС К..

ВРЪЩА делото на Районна прокуратура – К. за отстраняване на допуснатите процесуални нарушения съобразно мотивната част на разпореждането.

РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване или протест с частна жалба или протест в 7-мо дневен срок, считано от датата на съобщаването му по реда на Глава XXII-ра от НПК пред Окръжен съд- гр. Пловдив.

 

 

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ:

ЛН