Решение по дело №1978/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2129
Дата: 23 ноември 2023 г.
Съдия: Анелия Илиева Харитева
Дело: 20237180701978
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 август 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 2129/23.11.2023г.

 

Град Пловдив, 23.11.2023 година

 

        

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ, ХХІІ касационен състав, в открито заседание на двадесет и шести октомври две хиляди двадесет и трета година, в състав:

                     Председател: Анелия Харитева

 Членове: Любомира Несторова

Георги Пасков

при секретар Севдалина Дункова и с участието на прокурора Светослава Пенчева, като разгледа докладваното от съдия Харитева КАНД № 1978 по описа на съда за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Касационно производство по чл.63в ЗАНН, във връзка с чл.208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на М.И.М. ***, срещу решение № 1216 от 07.07.2023 г., постановено по АНД № 1898 по описа на Районен съд Пловдив за 2023 година, с което е потвърден електронен фиш серия К № 4862573 на ОДМВР Пловдив, с който на основание чл.189, ал.4, вр. чл.182, ал.1, т.3 ЗДвП на М.И.М., ЕГН **********,***, е наложено административно наказание глоба в размер на 100 лева за нарушение на чл.21, ал.1 ЗДвП.

Според касатора решението е неправилно, налице са касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и 2 НПК, поради което се иска отмяна на обжалваното решение и на електронния фиш или алтернативно да се върне делото за ново разглеждане за изясняване на правнорелевантните факти. Претендира разноски за двете съдебни инстанции.

Ответникът счита касационната жалба за неоснователна и моли тя да се отхвърли, като се потвърди решението на Районен съд Пловдив като правилно. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив дава заключение за неоснователност на касационната жалба, а решението на районния съд като правилно следва да се остави в сила.

Административен съд Пловдив, ХХІІ касационен състав, намира, че касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК, от страна по делото, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, е неоснователна поради следните съображения:

За да потвърди електронния фиш, районният съд е приел, че фактическата обстановка е безспорно установена от събраните по делото писмени доказателства, нарушението е установено и заснето с АТСС от одобрен тип (нарочно удостоверение), преминало задължителната метрологична проверка (нарочен протокол), за чието разположение на пътя е приложен снимков материал, а разликата в установената и изчислената наказуема скорост е в полза на водача за избягване на възможни за конкретния тип техническо средство грешки при измерване на скоростта. Направен е извод, че електронният фиш съдържа всички изискуеми реквизити по чл.189, ал.4 ЗДвП, като законодателят не е предвидил препращане към чл.57 ЗАНН и в този смисъл липсва съществено процесуално нарушение. За използването на АТСС е съставен протокол по чл.10, ал.1 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г., който съдържа всички задължителни реквизити           и към който има снимков материал, чиито данни са в съответствие със съставения протокол. Като неоснователни са преценени възраженията на жалбоподателя по отношение на мястото на нарушението и според съд разминаването не е съществено, че да доведе до отмяна на електронния фиш.

Решението е правилно. Въз основа на правилно установени факти и след преценка на всички събрани по делото доказателства районният съд е направил обосновани и съответни на материалния закон изводи, които се споделят от настоящата инстанция и няма да бъдат преповтаряни. В този смисъл и на основание чл.221, ал.2 АПК настоящата инстанция препраща към мотивите на първоинстанционния съд.

Неоснователно е възражението на касатора за допуснато от районния съд нарушение на съдопроизводствените правила. Макар и лаконични, районният съд е изложил мотиви относно всички относими към законосъобразността на обжалвания електронен фиш възражения на касатора, включително относно мястото на установяване на нарушението, като са обсъдени събраните по делото доказателства. Представеното в съдебното производство пред районния съд заключение на съдебно-техническа експертиза по друго дело не представлява писмено доказателство, което съдът следва задължително да обсъди и прецени, а съдебните решения са изолирани, само на един състав на АС Пловдив и не са константната практика на АС Пловдив, с която първоинстанционният съд по правило е длъжен да се съобразява. Фактите са установени по безспорен начин, доказателствата и тяхната доказателствена тежест са преценени правилно от районния съд, а направените въз основа на тях  правни изводи изцяло съответстват на материалноправните норми.

Предвид всичко изложено, касационната инстанция намира, че не са налице касационни основания по чл.348, ал.1 НПК и обжалваното решение следва да бъде ос­тавено в сила като допустимо, обосновано и правилно. С оглед изхода на делото и своевременно направеното искане от процесуалния представител на ответника за присъждане на юрисконсултско възнаграждение същото като основателно следва да се уважи и да бъде осъден касатора да заплати на ОДМВР Пловдив сумата 80 лева на основание чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ. Затова и на основание чл.221, ал.2 АПК, Административен съд Пловдив, ХХІІ касационен състав,

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 1216 от 07.07.2023 г., постановено по АНД № 1898 по описа на Районен съд Пловдив за 2023 година.

ОСЪЖДА М.И.М., ЕГН **********,***, да заплати на ОДМВР Пловдив сумата 80 (осемдесет) лева, юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно.

 

                                                                       Председател:

                                                                       Членове: 1.

                                                                                         2.