Решение по дело №154/2020 на Районен съд - Раднево

Номер на акта: 260017
Дата: 18 ноември 2020 г. (в сила от 25 март 2021 г.)
Съдия: Христина Вълчанова Димитрова
Дело: 20205520200154
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 август 2020 г.

Съдържание на акта

       Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 260017

 

град Раднево, 18.11.2020 год.

 

        РАДНЕВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в публично заседание на двадесет и осми октомври две хиляди и двадесета година в състав

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Хр.В.

 

при секретаря Ив.С., като разгледа докладваното от съдията В.АНХ дело № 154 по описа за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

 

        Производството по делото е образувано по повод жалбата на Д.Т.Б. *** ЕГН **********, против наказателно постановление № 20-0327-000318/03.07.2020г., издадено от Началника на РУ към ОД на МВР Стара Загора, РУ Раднево, с което за нарушение на чл.137, ал.1 от ЗДвП на основание чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 50 лева.

        С жалбата се сочат доводи за неправилно постановено наказателно постановление при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и в нарушение на материалния закон и се иска отмяна на наказателното постановление.

        В проведеното открито съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява лично, за него адв. К., който поддържа жалбата и моли обжалваното НП да бъде отменено. Алтернативно моли съда да приложи разпоредбата на чл.28 от ЗАНН.

        Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

        Районна прокуратура Стара Загора – Териториално отделение Раднево – редовно и своевременно призована, в съдебно заседание не се представлява и не излага становище относно жалбата.

        Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, прие за установено следното от фактическа страна:      

        От доказателствата по делото безспорно се установи, че на 08.06.2020 г. около 09, 20ч. в Община Раднево, на път трети клас №554 в с.Любеново жалбоподателят Д.Т.Б. управлявал лек автомобил „*****” с рег. №*****, собственост на „*****” ЕООД гр. Пловдив, като по време на движение управлявал горепосочения лек автомобил без да използва обезопасителен колан, с който автомобила е оборудван.  

        От разговора с водача актосъставителят Д. разбрал, че по медицински причини жалбоподателят не използва обезопасителен колан поради настъпила травма в рамото, но не може да представи в момента медицински документ. Св. Д. обяснил установеното нарушение на жалбоподателя и му съставил АУАН по  чл. 137а, ал. 1 от ЗДвП. При връчване на акта жалбоподателят отказал да  го подпише и да получи копие от акта, като отказа бил удостоверен по реда на чл. 43, ал. 2 от ЗАНН.

        На 10.06.2020г. жалбоподателят подал писмено възражение/л. 10/ срещу АУАН, към което приложил копие от амбулаторен лист №00605 л. 11/ от 09.06.2020 г., видно от който жалбоподателят е с диагноза контузия на гръдния кош. По случая и във връзка с възражението била извършена проверка, по която пред наказващия орган било изготвено и представено становище/л. 8/. След проверката било издадено атакуваното НП и връчено на жалбоподателя на 20.07.2020 г., с което административно наказателната му отговорност била ангажирана.

Фактическата обстановка беше установена от съда след преценка на приложените и приобщени към делото по реда на чл. 283 НПК писмени доказателства – АУАН, НП, сведение, становище, възражение, амбулаторен лист, докладна записка и от изслушването на актосъставителя. Съдът кредитира изцяло показанията на разпитаните  актасъставител и свидетел по акта, тъй като не се установи,  да са заинтересовани или предубедени по делото.

        При така установената фактическа обстановка съдът направи следните изводи от правна страна:

        Жалбата е подадена от лице, което има право на обжалване, в преклузивния срок и по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН, поради което е процесуално допустима.

         Разгледана по същество същата е ОСНОВАТЕЛНА.

        Актът за установяване на административно нарушение е съставен от компетентен орган по смисъла на чл. 189, ал. 1 от ЗДвП, вр. чл. 37, ал. 1, б. "б" от ЗАНН. Същият съдържа необходимите по чл. 42 ЗАНН реквизити. Въз основа на така съставения АУНН е издадено атакуваното наказателно постановление от Началник РУ към ОД на МВР РУ Раднево, като в НП е посочено, че същият е упълномощен от министъра на МВР с МЗ № 8121з- 515/14.05.2018 г. /л. 17/ с тези функции. Предвид изисканата и приложена заповед по делото не възниква съмнение относно компетентността на органа, издал НП и делегираните правомощия на Началник РУ към ОД на МВР РУ Раднево на административно наказващ орган.

Съдът, при извършване на проверка по доказаността на фактическите констатации в акта и при обсъждане на представените доказателства, намира, че фактическите констатации в АУНН и НП са изцяло обосновани. Не се спори и от събраните писмени и гласни доказателства се установи, че при управление на автомобила си жалбоподателят не е използвал обезопасителен колан, с който процесното МПС е било оборудвано. Установеното при проверката принципно е в противоречие с разпоредбата на  чл. 137а, ал. 1 от ЗДвП, според която водачите и пътниците в моторни превозни средства от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато са в движение, използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани. Съгласно санкционната норма на чл. 183, ал. 4, т. 7 от ЗДвП, който не изпълнява задължението за използване на предпазен колан се наказва с глоба, чийто размер е 50 лева. От това императивно изискване, свързано с безопасността на движението, законодателят е допуснал няколко изключения, които изчерпателно са посочени в чл. 137а, ал. 2 от ЗДвП. В тези привилигировани разпоредби от общото задължение са изключени точно определен кръг лица, за които използването на колан е противопоказано на тяхното здраве и те могат да не го използват. Адресат на посочените норми в т. 2 са и лицата, чието физическо състояние не позволява използването на обезопасителен колан. В този кръг от лица попада и жалбоподателят, който е представил доказателства, че има контузия на гръдния кош и при поставяне на безопасният колан наранява и предизвиква болки точно в областта на гръдния кош. С представеният по делото амбулаторен лист макар и същия да е издаден  на следващия ден и е изпратен на наказващият орган, то жалбоподателят е доказал пред наказващия орган правото си да не използва обезопасителен колан, тъй като това застрашава неговото здраве. При издаването на НП наказващият орган не се е съобразил с представените доказателства, изключващи по силата на закона администаративнонаказателната отговорност на жалбоподателя за това нарушение и незаконосъобразно му е наложил административно наказание.По изложените съображения съдът намира, че жалбата е основателна и атакуваното НП следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

        Мотивиран така, съдът

        РЕШИ:

        ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 20 – 0327 – 000318 от 03.07.2020 г. на Началник РУ към ОД на МВР РУ Раднево, с което на основание чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДвП на Д.Т.Б. *** ЕГН ********** е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 50 лв /петдесет лв /, за нарушение по  чл. 137а, ал. 1 от ЗДвП, като незаконосъобразно.

        ОСЪЖДА ОД на МВР, гр. Стара Загора да заплати на Д.Т.Б. *** ЕГН **********  сумата от 400 (четиристотин) лева – разноски по делото за адвокатско възнаграждение.

        Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Стара Загора в 14-дневен срок от получаване на съобщението.

 

                                                             СЪДИЯ: