Определение по дело №178/2020 на Районен съд - Берковица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 октомври 2020 г.
Съдия: Елеонора Любомирова Филипова
Дело: 20201610100178
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 юни 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

ГР. БЕРКОВИЦА, 19.10.2020 г.

 

РАЙОНЕН СЪД гр.Берковица……………………….гражданска колегия в закрито заседание на 19 октомври..………………………………………… през две хиляди и двадесета година……………………………………………в състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕОНОРА ФИЛИПОВА

 

при секретаря …………………..……………………………и в присъствието на прокурора……………………………..като разгледа докладваното от съдията ФИЛИПОВА……….….…………… гражданско дело 178 по описа за 2020 г………….…..……………..и за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производството по делото е образувано като трудов спор по молба на Б.А.Г. *** срещу Главна Дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” на МВР.

 

Ищецът твърди, че през периода 01.06.2017 – 01.06.2020 година полагал труд, като заемал длъжността „командир на екип” в Участък ПБЗН – град Вършец. Твърди, че естеството на работа изисквало полагане на 24 часови дежурства, които се отчитали на тримесечие. По силата на чл.142, ал.1, т.1 от ЗМВР има статут на държавен служител. Твърди, че БТВ се състои от основно и допълнително възнаграждение. Съгласно разпоредбата на чл.187, ал.3 ЗМВР работното време на държавните служители се изчислява в работни дни – подневно, а за работещите на 8,12 или 24 часови смени – сумирано за тримесечен период. Извънредното работно време се компенсира с възнаграждение за извънреден труд за отработени до 70 часа на отчетен период. Реда за организацията и отчитане на работното време, компенсирането на извънреден труд, режима на дежурства, отдих и почивка се регламентира от нарочна Наредба, издадена от министъра на МВР. Твърди, че в действащите в процесния период наредби липсва изричен текст, който да указва начина на изчисление и заплащане на положения нощен труд. Смята, че в случая са приложими разпоредбите на Наредбата за структурата и организацията на работната заплата. Прилагайки правилата, визирани в тази наредба и определения начин на изчисляване, ищецът твърди за процесния период да е положил 1 424 часа нощен труд, който преизчислен с предвидения в наредбата коефициент възлиза на 1628 часа. Преизчисляването на нощен към дневен труд сочи на 204 часа положен извънреден труд. Този извънреден труд не е заплатен от ответника, поради което ищецът претендира последният да бъде осъден да му заплати сумата от 1 428.00 лева. Претендира сумата платима, ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на исковата молба до окончателното й изплащане. Предвид факта, че се касае до парично задължение, претендира и обезщетение за забавено плащане в размер на 220.00 лева, дължимо за периода на забава 31.07.2017 – до датата на подаване на исковата молба. Претендира и направените в производството разноски.

В срока за отговор ответникът ГД ПБЗН – МВР оспорва предявения иск. Развива доводи в насока, че при сумарното изчисление на работното време работникът не полага извънреден труд, тъй като е създаден механизъм според който преизчислението на нощния към дневен труд компенсира положените в повече часове. Те се заплащат именно чрез трудовото възнаграждение. Държавните служители полагат 8 часов работен ден, без значение дали тези 8 часа са в светлата част на деня или в интервала 22.00 – 06.00 часа, поради което не се налага изрично компенсиране на труда, положен в този времеви диапазон. Специфичността на служебните функции на служителите в системата на МВР определя и специфичните правила при изчисление и заплащане на полагания от тях труд. Освен това за държавните служители са предвидени и допълнителни материални блага (подробно изброени в отговора).

Преди да изготви проект за доклад по делото и да укаже подлежащите на установяване факти и тежестта за доказването им в процеса, съдът намира, че следва да спре производството по делото в хипотезата на чл.229, ал.1, т.4 ГПК. Налице е висящо производство по преюдициален спор, разрешаването на който има значение за точното решаване на делото – Тълкувателно дело 1/2020 година на ОСГК на ВКС И образуваното в съда на ЕС на основание чл.267 от Договора за функциониране на ЕС дело по направено запитване от РС Луковит за тълкуване на Директива на ЕП от 04.11.2003 година за организацията на работното време и съответствието с националното законодателство.

         По горните съображения

 

 

                                     О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

         СПИРА производството по гр.д.178 по описа на РС Берковица за 2020 година до отговор по направеното преюдициално запитване от съда на ЕС.

 

         Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ОС Монтана в едноседмичен срок от съобщаването му.                                        

 

РАЙОНЕН  СЪДИЯ :