Решение по дело №2703/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 139
Дата: 8 февруари 2022 г.
Съдия: Веселин Георгиев Белев
Дело: 20217040702703
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 декември 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

139

гр.Бургас, 08.02.2022г.

В  ИМЕТО  НА НАРОДА

 

 

Административен съд Бургас, тринадесети касационен състав, в открито заседание на 13 януари през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : Румен Йосифов

       ЧЛЕНОВЕ : 1. Златина Бъчварова

            2. Веселин Белев

 

при участието на секретаря В. С. в присъствието на прокурора Дарин Христов, като разгледа докладваното от съдията докладчик Белев КАНД № 2703 по описа на съда за 2021г. и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс.

Касатор е Комисия за енергийно и водно регулиране. Касаторът участва в производството чрез пълномощник – юрисконсулт С. М.

Ответник по касация е Г.Й.Т., ЕГН:**********, със съдебен адрес ***. Ответникът по касация взема участие в в производството чрез пълномощници адвокати.

Жалбата е насочена срещу решение № 607/08.10.2021г. по АНД № 3470/2021г. на Районен съд Бургас. С обжалваното решение е отменено наказателно постановление № НП-9/01.03.2021г., издадено от председателя на Комисия за енергийно и водно регулиране (АНО).

В обстоятелствената част на НП е прието за установено, че на 23.04.2020 г. дружеството Водоснабдяване и канализация (ВиК) ЕАД Бургас, чийто изпълнителен директор е Г.Т., е издало на потребителя ДСК гр.Обзор, за обект Административна сграда в гр.Обзор, с партида 6085/79, фактура № **********/23.04.2020г. за предоставени ВиК услуги за периода 12.03.2020 г. – 14.04.2020 г., като е фактурирал услугата „пречистване на отпадъчни води“ по цена за промишлени и други стопански потребители със степен на замърсеност 1, без да е обосновал принадлежността на потребителя към тази категория. АНО приел, че като изпълнителен директор на ВиК ЕАД Бургас Г.Т. допуснал предоставяне на услугата по цена по-висока от утвърдената от регулаторния орган, с което извършил административно нарушение по чл.14 ал.4, вр. с чл.36 ал.2 от Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги. С оспореното наказателно постановление на Т. е наложена глоба в размер 2000лв.

Първоинстанционният съд приел за установена фактическата обстановка по постановлението. Приел, че АУАН е съставен от оправомощено лице, но в хода на административнонаказателното производство е допуснато съществено процесуално нарушение, което довело до издаване на незаконосъобразно наказателно постановление. Производство било образувано в нарушение на чл.34 ал.1 от ЗАНН, тъй като АУАН бил съставен след изтичане на 3-месечния срок от откриване на нарушителя. Изложени са мотиви, според които проверката била извършена само по документи, като всички изискани документи и допълнителна информация били събрани на 16.06.2020г. Съдът установил, че след тази дата контролните органи не са извършвали други проверки и не са изисквали и събрали по преписката допълнителни документи/доказателства. Ето защо приел, че на 16.06.2020г. в администрацията на КЕВР били налични всички данни въз основа на които актосъставителят приел, че има извършено нарушение, т.е. това бил моментът, в който администрацията разполагала с всички документи и цялата информация и от този момент започнал да тече 3-месечният срок за ангажиране отговорността на нарушителя.

В касационната жалба се излагат възражения, че оспореното съдебно решение е неправилно. Жалбоподателят изтъква, че фактическата обстановка била правилно възприета от районния съд, който правилно достигнал до извод за извършено нарушение, но неправилно отменил НП и неправилно приел, че в хода на административнонаказателното производство било допуснато нарушение на чл.34 ал.1 от ЗАНН. Излагат се съображения в подкрепа на доводите, че срокът е спазен. Иска се касационната инстанция да отмени първоинстанционното решение и да постанови ново по същество, с което да потвърди наказателното постановление. Не се сочат нови доказателства.

В отговор на касационната жалба ответникът по касация развива подробни аргументи, с които приема първоинстанционния съдебен акт за правилен. Иска първоинстанционното решение да бъде оставено в сила. Не сочи нови доказателства.

Участващият в производството прокурор излага становище за неоснователност на жалбата и иска първоинстанционното решение да бъде оставено в сила. Не сочи нови доказателства.

Жалбата е подадена в срока по чл.211 от АПК, от страна, за която решението на първоинстанционния съд е неблагоприятно, поради което е допустима.

За да се произнесе по законосъобразността на обжалваното наказателно постановление съдът взе предвид следното.

По делото липсват оплаквания на страните, отнасящи се до валидността и допустимостта на обжалваното решение. При извършена служебна проверка в тази насока на основание чл.218 ал.2 АПК съдът прие, че първоинстанционния съдебен акт е валиден и допустим.

За да прецени правилността на обжалваното съдебно решение и основателността на направените от касатора оплаквания, съдът взе предвид следното.

Настоящият съдебен състав намира, че въз основа на фактите и доказателствата по делото, първоинстанционният съд е установил правилно и в цялост фактическата обстановка. Правилен е изводът, че последните данни, относими към извода за извършено нарушение и неговия автор, постъпили при административния орган с писмо вх.№ В-17-14-10/16.06.2020г. След тази дата други доказателства не са събирани, а е съставен констативния протокол от 27.07.2020г., с който са били обобщени събраните доказателства, без да са приложени нови такива след 16.06.2020г. На 31.07.2020г. в администрацията постъпили единствено писмени обяснения по констативния протокол. Идентична е хронологията, изложена и в самото НП. Т.е. на 16.06.2020 г. АНО е разполагал с всички необходими доказателства, въз основа на които е формирал извод за извършено нарушение и автор.

В мотивите си районният съд се позовал изцяло на ТР № 4/29.03.2021г. на ВАС по т.д. № 3/2019г., ОСС, І и ІІ колегия, съгласно което срокът по чл.34 ал.1 от ЗАНН започва да тече от момента, в който контролните органи са събрали данни и доказателства, достатъчни за индивидуализация на извършителя и признаците от състава на допуснатото административно нарушение. Касационният състав намира за необходимо да отбележи, че съгласно разпоредбата на чл.130, ал.2 от ЗСВ, тълкувателните решения и тълкувателните постановления са задължителни за органите на съдебната и изпълнителната власт, за органите на местното самоуправление, както и за всички органи, които издават административни актове.

В мотивите на цитирания тълкувателен съдебен акт е изяснено, че по смисъла на чл.34, ал.1 от ЗАНН откриване на нарушителя значи установяване и индивидуализиране на физическото, респ. на юридическото лице, което е отговорно за противоправното деяние, осъществяващо състав на административно нарушение, а не съществуването на възможност това да бъде сторено или фактическото намиране на лицето или осъществяването на контакт между нарушителя и актосъставителя (съответно – административнонаказващия орган) или произнасянето на горестоящ или контролен орган, дали е осъществен състав на административно нарушение и кой е правният субект, отговорен за деянието. Разпоредбата на чл.34 ал.1 изр.2 предл.1 от ЗАНН постановява, че административнонаказателно производство не се образува, ако не е съставен акт за установяване на административно нарушение в продължение на три месеца от откриване на нарушителя. Съгласно ТР № 48/28.12.1981г. по тълкувателно дело № 48/1981г. на Общото събрание на Наказателна колегия на Върховния съд този тримесечен срок започва да тече от деня, в който органът, овластен по закон да състави акта, е узнал за нарушението. Неговото бездействие повече от три месеца от откриването на нарушението изключва отговорността на нарушителя и е пречка за съставяне на акта. В конкретния случай всички данни за извършено нарушение са били налични при органа на 16.06.2020 г., от който момент е започнал да тече срокът за образуване на административнонаказателното производство, а АУАН е съставен на 01.10.2020 г., т.е. след изтичане на срока по чл.34 ал.1 от ЗАНН. По тези съображения обжалваното НП се явява незаконосъобразно, поради което решението на районния съд е валидно, допустимо и правилно, поради което на основание чл.221 ал.2 от АПК същото следва да се остави в сила.

Мотивиран от изложеното Административен съд Бургас

 

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 607/08.10.2021г. по АНД № 3470/2021г. на Районен съд – Бургас.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

       ЧЛЕНОВЕ :