Решение по дело №328/2019 на Районен съд - Харманли

Номер на акта: 175
Дата: 17 октомври 2019 г. (в сила от 12 ноември 2019 г.)
Съдия: Ирена Славова Аврамова
Дело: 20195630200328
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Харманли, 17.10.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         Районен съд - Харманли, в публично съдебно заседание на деветнадесети септември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИРЕНА АВРАМОВА

                                                                

при участието на секретаря Венцеслава Запрянова, като разгледа докладваното от съдия Аврамова АНД № 328 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба от К.К.Д., ЕГН: **********, с адрес: ***, чрез пълномощник - адв. В.К., против наказателно постановление № 19-0271-000830 от 17.06.2019 г., издадено от ВПД Началник РУ - Харманли към ОД на МВР - Хасково, с което му е наложено на основание чл. 183, ал. 2, т. 3, пр. 1 от ЗДвП административно наказание - глоба в размер от 20 лв. и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР - отнемане на 8 контролни точки за нарушение на разпоредбата на чл. 6, т. 1 от ЗДвП.

В жалбата са изложени съображения, че наказателното постановление е необосновано, незаконосъобразно и постановено при допуснати съществени процесуални нарушения. Изтъква се, че жалбоподателят не е извършил нарушението виновно, тъй като пътният знак, с който се твърди, че не се е съобразил, е бил скрит от листата на растение и не се е виждал. На следващо място се сочи, че в НП е посочено, че е нарушен пътен знак В-2 „Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство“, като същевременно знак В-2 е с наименование „Забранено е влизането на пътни превозни средства в двете посоки“, а знакът „STOP“ е с обозначение Б-2. Твърди се, че от направеното в НП описание не ставало ясно кой точно знак е нарушен от жалбоподателя, което ограничавало правото му на защита. Предвид изложеното се иска отмяна на обжалваното наказателно постановление.

В съдебно заседание пълномощникът на жалбоподателя - адв. В.К. поддържа подадената жалба по изложените в нея съображения.

Административнонаказващия орган РУ - Харманли към ОД на МВР - Хасково, редовно призован, не изпраща представител.

Районна прокуратура – Харманли, редовно призована, не изпраща представител.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира следното от фактическа страна: 

На 12.05.2019 г. в 17:10 часа жалбоподателят К.К.Д. управлявал собствения си автомобил марка “Мерцедес Спринтер 212 Д“ с рег. № ...... по общински път № 50326 в посока от с. Славяново. По същото време полицейските служители - свидетелите М.Д.Д. и К.П.Р. изпълнявали служебните си задължения, като били позиционирани на кръстовището, образувано с път III-808 км 13. Същите забелязали управлявания от жалбоподателя автомобил, който се движел в посока с. Иваново, като не спрял на пътен знак „STOP“. Полицейските служители подали сигнал за спиране на автомобила и му извършили проверка. В резултат свидетелят Д. съставил АУАН № 830/12.05.2019 г. за констатираното нарушение на правилата за движение по пътищата, който бил връчен лично и подписан от жалбоподателя К.К.Д..

На 17.06.2019 г. било издадено наказателно постановление № 19-0271-000830 от ВПД Началник на РУ - Харманли към ОД на МВР - Хасково, с което била ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя за нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП за това, че не е съобразил поведението си с пътен знак Б2, за което на основание чл. 183, ал. 2, т. 3, предл. 1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 20 лв. и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР - отнемане на 8 контролни точки.

Изложената фактическа обстановка се установява от показанията на разпитаните свидетели М.Д.Д. и К.П.Р., които описват подробно и еднопосочно извършената от тях проверка и направените констатации. Съдът изцяло кредитира показанията на тези свидетели, които са логични, непротиворечиви и съответстващи на наличната доказателствена съвкупност. Приетите от съда фактически положение се установяват и посредством събраните писмени по делото доказателства.

При така установеното от фактическа страната, съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е подадена в предвидения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН срок, от легитимирана страна и срещу подлежащ на обжалване акт, с оглед на което е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е основателна по следните съображения:

С обжалваното наказателно постановление на жалбоподателя е вменено нарушение на чл. 6, т. 1 от ЗДвП. Съгласно тази разпоредба участниците в движението съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка. За извършеното нарушение е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя на основание чл. 183, ал. 2, т. 3, предл. 1 от ЗДвП предвиждащ наказание глоба в размер на 20 лв. за водач, който не спира на пътен знак „Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство!“. От събраните по делото доказателства безспорно се установява, че жалбоподателят не е изпълнил указанието на пътния знак и не е съобразил поведението си с него. В тази насока разпитаните по делото полицейски служители, очевидци на извършеното нарушение, са категорични, че водачът не е спрял на поставения на кръстовището знак „STOP“. Неоснователно е възражението, че пъният знак не се е виждал, защото е бил скрит от растителност. Според показанията на свидетелите знакът се е виждал ясно, като в случаите на ограничена видимост към пътен знак се изготвя докладна записка, каквато по отношение на въпросния знак не е имало. От друга страна обаче е основателно оплакването, че както в АУАН, така и в обстоятелствената част на НП неправилно е посочен за нарушен пътен знак В2. Съобразно разпоредбата на чл. 38, т. 2, б. „а“ и „б“ от ППЗДвП пътните знаци от група „Б“ са с предписания относно предимството, а от група „В“ - за въвеждане на забрана и за отменяне на въведена забрана. Пътният знак В2 е с наименование „Забранено е влизането на пътни превозни средства в двете посоки“ и има формата на кръг с бял фон и гранична червена ивица. Същевременно знакът Б2 има наименование „Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство!“ и формата на правилен осмоъгълник с червен фон и надпис „STOP“. Погрешното посочване на пътния знак, с който водачът не е съобразил поведението си, съставлява порок в НП по отношение на задължителните му реквизити по чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН относно обстоятелствата, при които е извършено нарушението. Действително в описанието на самото нарушение е посочен пътен знак Б2, но това създава още по-голяма неяснота относно конкретно нарушения знак, което неминуемо засяга правото на защита на жалбоподателя. Предвид изложеното настоящият съдебен състав намира, че е допуснато съществено процесуално нарушение, обуславящо необходимостта от отмяна на обжалваното наказателно постановление.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-0271-000830 от 17.06.2019 г., издадено от ВПД Началник РУ - Харманли към ОД на МВР - Хасково, с което на К.К.Д., ЕГН: **********, с адрес: ***,на основание чл. 183, ал. 2, т. 3, пр. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание - глоба в размер от 20 лева и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР - отнемане на 8 контролни точки за нарушение на разпоредбата на чл. 6, т. 1 от ЗДвП.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Хасково на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава дванадесета от АПК в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: