Определение по дело №702/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1065
Дата: 29 май 2020 г. (в сила от 20 юни 2020 г.)
Съдия: Евгения Иванова Баева
Дело: 20207050700702
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 март 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

       /29.05.2020 година, гр. Варна

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, ІV СЪСТАВ в закрито заседание на двадесет и девети май през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВГЕНИЯ БАЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 702 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е образувано по исковата молба на СНЦ „Отворен обществен съвет на протестиращите“ – Варна с искане за прогласяване нищожността на Решение № 2070/30.10.2018 година, постановено по адм.д. № 2183/2018 година по описа на Административен съд - Варна.

Съдът, за да се произнесе взе предвид следното :

Съгласно чл. 128а от Административнопроцесуалния кодекс (Нов – ДВ, бр. 77 от 2018 г., в сила от 1.01.2019 г.) исковете за обявяване на нищожност на решения и определения, които преграждат по-нататъшното развитие на производството, постановени от административните съдилища или от Върховния административен съд, могат да се подават безсрочно. Исковете се подават пред съответния административен съд, а решението на административния съд подлежи на касационно обжалване. С иска по чл. 128а от Административнопроцесуалния кодекс пред административния съд се поставя за разрешаване въпроса за валидността на съдебния акт - решение или определение, с което се прегражда по-нататъшното развитие на производството. В нормата на чл. 128а от Административнопроцесуалния кодекс законодателят не е посочил изрично всички предпоставки - положителни или отрицателни за допустимост на иска. Ето защо те следва да се извличат от действието на процесуалните разпоредби, съдържащи в кодекса.

Съгласно чл. 208 от Административнопроцесуалния кодекс, на касационно обжалване пред касационната инстнация подлежи съдебното решение, а според чл. 229 от Административнопроцесуалния кодекс - и определенията, с които се прегражда по-нататъшното развитие на производството или в случаите, изрично предвидени в закона. Както в хода на касационното обжалване, така и в производството по частните жалби, валидността на съответния съдебен акт, подложен на касационен контрол - решение или определение, представлява първото основание за касирането му. За него, както и за допустимостта и съответствие на акта с материалния закон съдът следи служебно – чл. 218, ал. 2 от Административнопроцесуалния кодекс. С оглед на тази разпоредби се налага извод, че предмет на иска по чл. 128а от Административнопроцесуалния кодекс може да бъде само въпросът за валидността на съдебния акт, който не е преминал през проверката за валидност в касационно производство или в производството по частната жалба. В случаите, когато определение или съдебно решение са били подложени на касационен контрол, в рамките на които служебно е извършена проверка за валидност на този, искът по чл. 128а от Административнопроцесуалния кодекс не би бил допустим. Това сочи, че искът има субсидиарен характер, допустимостта му е обусловена от липса на надлежно проведено касационно производство, завършило с произнасяне по съществото на правния спор.

В настоящия случай искът по чл. 128а от Административнопроцесуалния кодекс има за предмет валидността на Решение № 2070/30.10.2018 година, постановено по адм.д. № 2183/2018 година по описа на Административен съд - Варна. Същото е било обжалвано с касационна жалба и с Решение № 6024/19.04.2019 година, постановено по к.адм.д. № 15325/2018 година по описа на Върховния административен съд на Република България, V-то отделение е оставено в сила. В рамките на производството по касационната жалба, на основание 218, ал. 2 от Административнопроцесуалния кодекс, валидността на решението е била служебно проверена, което прегражда възможността въпросът за нищожността на съдебното решение да бъде предмет на иска по чл. 128а от Адмиинстративнопроцесуалния кодекс.

Предвид изложеното предявеният иск е недопустим и образуваното съдебно производство следва да се прекрати.

Предвид горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д. № 702/2020 година по описа на Административен съд – Варна, ІV състав.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в седмодневен срок от съобщаването му.

 

 

                                                                      СЪДИЯ: