Решение по дело №1083/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 788
Дата: 11 септември 2019 г. (в сила от 11 септември 2019 г.)
Съдия: Марин Георгиев Маринов
Дело: 20193100901083
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 3 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№………../11.09.2019 г.

гр. Варна

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

            ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание, проведено на десети септември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                      

СЪДИЯ: МАРИН МАРИНОВ

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 1083 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 25 ЗТР, вр. гл. 21 ГПК, образувано е по подадена жалба с вх.№ 20305/03.07.2019 г. от Пламенка Страхилова Димитрова, представляващ „Българска кораборeмонтна компания“ АД, ЕИК *********, гр. Варна  срещу отказ № 20190531185314/19.06.2019 г. на ДЛР по подадено заявление за обявяване по партида на търговското дружество на обстоятелства относно действителен собственик на капитала на дружеството в ТРРЮЛНЦ към АВп, съгласно изискванията на ЗМИП.

            Поддържа се в жалбата, че постановеният отказ е неправилен и незаконосъобразен, тъй като длъжностното лице по вписванията е приело, че действителни собственици на „БЪЛГАРСКА КОРАБОРЕМОНТНА КОМПАНИЯ*' АД са физически лица чрез пряко притежание на акции от капитала на дружеството, защото според второто изречение на алинея 1, т. 1 от § 2 на Допълнителните разпоредби на ЗМИП: „Индикация за пряко притежаване е налице, когато физическо лице/лица притежава акционерно или дялово участие най-малко 25 на сто от юридическо лице." От приложения по делото списъка на акционерите се установявало, че те са две юридически лица, което било предвидено в хипотезата на третото изречение на алинея 1, т. 1 от § 2 на Допълнителните разпоредби на ЗМИП. Поради това жалбоподателят сочи, че правилно са декларирали в нотариално заверената Декларация по чл. 63, ал. 4 от ЗМИП и в поле № 537 на подаденото на 31.05.2019 г. Заявление Б7 юридическото лице – акционер, като са приложили и обяснителна записка, съобразно Методическите указания на ТР. В заключение излага твърдения, че правилно са декларирани неговите акционери с техните ЕИК, поради което всеки заинтересован би могъл да се информира за действителните (крайни) собственици - общо четири физически лица.

            След съвкупна преценка на доказателствата по делото и съобразявайки становището на страните и нормативните актове, регламентиращи процесиите отношения, съдът приема за установено следното от фактическа и правна страна:

            Жалбата е представена в официално заверено копие, придружено с копие от приложените документи към заявлението и постановения отказ, съобразно изискванията на чл. 25, ал. 3 ЗТРРЮЛНЦ и в рамките на срока по чл. 25, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ.Сезирането изхожда от легитимирано лице.

            До Агенция по вписванията – ТРРЮЛНЦ е подадено заявление образец Б7 с вх. № 20190531185314 за вписване на обстоятелства относно действителни собственици, съгласно изискванията на Закон за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП), по партидата на „БЪЛГАРСКА КОРАБОРЕМОНТНА КОМПАНИЯ" Акционерно дружество, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление БЪЛГАРИЯ, област Варна, община Варна, гр. Варна, пощ. код 9000, район р-н Младост, ж.к. Младост бл. 139, вх. 4, ет. 4, ап. 82.С него са заявени за вписване обстоятелства в полета 537 - "Юридическо лице или друго правно образувание, чрез което пряко се упражнява контрол", 5371 - "Представители на юридическо лице или друго правно образувание, чрез което пряко се упражнява контрол". Към заявлението са приложени нотариално заверена декларация по чл. 63, ал. 4 от ЗМИП, съобразно утвърден образец в Приложение № 3 към чл. 38 от Правилника за прилагане на ЗМИП, декларация по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ, доказателства за платена държавна такса, изрично пълномощно и обяснителна записка към заявлението за второ юридическо лице, упражняващо контрол - "Биг Бенс" АД. В декларацията по чл. 63, ал. 4 ЗМИП деклараторът е посочил, че юридическите лица, които пряко или непряко упражняват контрол върху дружеството са „Екскулт“ ООД и „Биг Бенс“ ООД, представлявани от своите управители.

            Въз основа на подаденото заявление е постановен обжалвания отказ № 20190531185314/19.06.2019 г. на ДЛР с мотиви, че със заявлението по образец Б7 не са посочени за вписване лицата действителни собственици на дружеството, съобразно определените критерии на § 2 ДР от ЗМИП, където следва да бъдат посочени физическите лица действителни собственици на дружеството със своите имена, гражданство ЕГН или дата на раждане и държава на пребиваване.

            По силата на чл. 61, ал. 1 ЗМИП, учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания и физическите лица за контакт по чл. 63, ал. 4, т. 3 са длъжни да получават, да разполагат и да предоставят в определените по закон случаи подходяща, точна и актуална информация относно физическите лица, които са техни действителни собственици, включително с подробни данни относно притежаваните от тях права. Информацията и данните по чл. 61, ал. 1 се вписват по партидите на учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания в търговския регистър, в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и в регистър БУЛСТАТ - арг. от чл. 63, ал. 1 от ЗМИП. В разпоредбата на ал. 4 на чл. 63 от ЗМИП са изброени данните, които следва да бъдат вписани в съответния регистър. Легалната дефиниция на "действителен собственик" по отношение на корпоративните юридически лица е дадена в § 2, ал. 1, т. 1 от ДР на ЗМИП, по смисъла на която "действителен собственик" е физическо лице или физически лица, което/които в крайна сметка притежават или контролират юридическо лице или друго правно образувание, и/или физическо лице или физически лица, от чието име и/или за чиято сметка се осъществява дадена операция, сделка или дейност, и които отговарят най-малко на някое от следните условия: По отношение на корпоративните юридически лица и други правни образувания действителен собственик е лицето, което пряко или косвено притежава достатъчен процент от акциите, дяловете или правата на глас в това юридическо лице или друго правно образувание, включително посредством държане на акции на приносител, или посредством контрол чрез други средства, с изключение на случаите на дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, което се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз или на еквивалентни международни стандарти, осигуряващи адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността. Индикация за пряко притежаване е налице, когато физическо лице/лица притежава акционерно или дялово участие най-малко 25 на сто от юридическо лице или друго правно образувание. Индикация за косвено притежаване е налице, когато най-малко 25 на сто от акционерното или дяловото участие в юридическо лице или друго правно образувание принадлежи на юридическо лице или друго правно образувание, което е под контрола на едно и също физическо лице или физически лица, или на множество юридически лица и/или правни образувания, които в крайна сметка са под контрола на едно и също физическо лице/лица. Следователно законовата дефиниция е обща, не изчерпва всички случаи и използва понятието "индикация", което сочи на вероятност.

            Съгласно ал. 5 на чл. 63 ЗМИП учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания, с изключение на едноличните търговци, са длъжни да заявят за вписване съгласно ал. 1 действителните си собственици по § 2 от допълнителните разпоредби, ако същите не са вписани като съдружници или еднолични собственици на капитала по партидите им. Когато като съдружници или еднолични собственици на капитала са вписани юридически лица или други правни образувания, задължението по предходното изречение отпада в две хипотези: 1.) ако действителните собственици по § 2 от допълнителните разпоредби са вписани в регистрите по ал. 1 като съдружници и/или еднолични собственици на капитала по партидите на участващи във веригата на собственост юридически лица или други правни образувания, учредени на територията на Република България, или 2.) ако тези юридически лица или други правни образувания са учредени на територията на Република България.

            По аргумент на противното, в обобщение следва да се приеме, че когато действителните собственици на капитала юридически лица са обявени по партида на дружеството в ТРРЮЛНЦ, а по тяхна партида са вписани като съдружници действителните собственици на капитала по § 2 от ДР на ЗМИП, отпада необходимостта от повторно обявяване на същите физическите лица от заявителя.

            В настоящия случай, „Българска кораборемонтна компания“ АД е заявило за вписване като ЮЛ, чрез които се упражнява контрол върху него  дружествата „ЕКСКУЛТ“ ООД с ЕИК ********* и „БИГ БЕНС“ ООД, ЕИК *********. По партида на дружества са обявени съдружниците, съответно  ДАНИЕЛ АНГЕЛОВ ДУДЕВ и ИЛИЯН БОРИСОВ МИХАЙЛОВ за „Екскулт“ ООД и КИРИЛ АЛЕКСАНДРОВ КАПРИЧЕВ и АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ КАПРИЧЕВ за „Биг Бенс“ ООД, които и представляват действителните собственици на капитала на дружеството заявител по  смисъла на §2 от ДР на ЗМИП. При обявяване на заявеното по образец Б7 обстоятелство ще се постигне целта, заложена в разпоредбите на чл. 61 и чл. 63 от ЗМИП, тъй като информацията за собствениците на капитала ЮЛ ще  бъде публична.

            Доколкото се установява наличието на изключението на чл. 63, ал. 5, т. 1 от ЗМИП, не е налице необходимост от самостоятелно обявяване на действителните собственици физически лица по § 2 от ДР на ЗМИП по партида на заявителя, съответното заявените за вписване с образец Б7 обстоятелства подлежат на обявяване в ЗТРРЮЛНЦ.

            По посочените съображения постановения от ДЛР отказ следва да бъде отменен, като незаконосъобразен.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

                                                   Р Е Ш И:

 

            ОТМЕНЯ Отказ № 20190531185314/19.06.2019 г. на ДЛР при ТРРЮЛНЦ към АВп, постановен по подадено заявление по образец Б7  с вх. № 20190531185314,  за обявяване по партидата на „Българска кораборемонтна компания“ АД, ЕИК *********, гр. Варна, на обстоятелства относно действителен собственик на капитала на дружеството, съгласно изискванията на ЗМИП.

            ВРЪЩА преписката по отказ № 20190531185314/19.06.2019 г. на ДЛР при ТРРЮЛНЦ към АВп, постановен по подадено заявление по образец Б7  с вх. № 20190531185314,  за обявяване по партидата на „Българска кораборемонтна компания“ АД, ЕИК *********, гр. Варна, на обстоятелства относно действителен собственик на капитала на дружеството, съгласно изискванията на ЗМИП., а именно: вписване в полета 537 - "Юридическо лице или друго правно образувание, чрез което пряко се упражнява контрол", 5371 - "Представители на юридическо лице или друго правно образувание, чрез което пряко се упражнява контрол, съгласно заявеното по образец Б7 и обяснителна записка от 31.05.2019 г. към него.

            РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

            ПРЕПИС от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията.

 

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: