Решение по дело №15/2018 на Районен съд - Трявна

Номер на акта: 16
Дата: 13 март 2018 г. (в сила от 29 март 2018 г.)
Съдия: Вяра Ангелова Петракиева
Дело: 20184240200015
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 януари 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 16

гр. Трявна, 13.03.2018г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         ТРЕВНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД в публично съдебно заседание на петнадесети февруари, две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЯРА ПЕТРАКИЕВА

 

при участието на секретар Х.Т.и в присъствието на прокурор …………., като разгледа докладваното от съдията Петракиева АНД № 15 по описа за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Жалбоподателят С.Ц.С. е обжалвала наказателно постановление №17-0360-000251/25.08.2017г. на Началника на РУ Трявна при ОДМВР Габрово.

В жалбата се твърди, че атакуваното наказателно постановление е незаконосъобразно. Жалбоподателката сочи, че на 30.06.2017г. не е управлявала лекия си автомобил по ул. „Украйна“ в гр. Трявна, а направените снимки на същия са били манипулирани с програмен продукт, тъй като между семейството на жалбоподателката и лицето, чийто служител е направилия снимките О.М.Б., съществува конфликт. Сочи се също, че самите снимки не са годно доказателствено средство, а това опорочава издаването на издаденото наказателно постановление.

Претендира се в жалбата отмяната на атакуваното наказателно постановление.

В съдебно заседание жалбоподателката, лично и чрез упълномощения от нея адв. Б. Г. от АК – Русе, поддържат подадената жалба с изнесените в нея доводи. Ответникът по жалба РУ Трявна при ОДМВР – Габрово не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, намери за установено следното от фактическа страна:        

Жалбата е подадена в срока по чл.59 ал.2 ЗАНН и е процесуално допустима, поради което следва да бъде разгледана по същество.

На жалбоподателката С.Ц.С. е съставен акт за установяване на административно нарушение №891430/26.07.2017г. от А.М.А. – на длъжност „инспектор ПК“ в РУ Трявна при ОДМВР - Габрово, в присъствието на свидетеля О.М.Б., за това, че: На 20.06.2017г., около 07.15 часа, в гр. Трявна, ул. „Украйна“, пред дом №130, е паркирала собствения си лек автомобил „Мицубиши“ с рег.№ ЕВ 1035 АХ, вляво по посока на движението /срещу движението/, като актът е съставен въз основа на подаден сигнал с вх.№********** от 05.07.2017г.

Актът за установяване на административно нарушение е връчен лично на жалбоподателката,  която е посочила в него, че ще представи подробни възражения в тридневен срок.

Въз основа на акта за установяване на административно нарушение е издадено наказателно постановление №17-0360-000251/25.08.2017г. на Началника на РУ Трявна при ОДМВР Габрово, с което на жалбоподателката С.Ц.С. е наложена глоба в размер на 20.00 лв. за нарушение на чл.94 ал.3 от ЗДвП, изразяващо се в това, че на 20.06.2017г., около 07.15 часа, в гр. Трявна, на ул. „Украйна“, пред дом №130, е паркирала собствения си лек автомобил „Мицубиши Спейс - Рънер“ с рег.№ ЕВ 1035 АХ, вляво по посока на движението /срещу движението/, като актът за установяване на административно нарушение е съставен въз основа на подаден писмен сигнал с УРИ 360000-4296/05.07.2017г.

От показанията на съставилия акта за установяване на административно нарушение полицейски служител А.А. се потвърждава, че действително актът за установяване на административно нарушение е бил съставен след подаден писмен сигнал, с приложен към него снимков материал на паркирания лек автомобил на жалбоподателката.

Въз основа на гореустановеното от фактическа страна, съдът намира от правна страна следното:

От събраните писмени и гласни доказателства се установява, че процесният акт за установяване на административно нарушение е съставен по подаден писмен сигнал, придружен със снимки, без да е извършвана проверка на място. ЗДвП споменава снимките в разпоредбата на чл. 189 ал.15, според която изготвените с технически средства или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, снимки, видеозаписи и разпечатки са веществени доказателствени средства в административнонаказателния процес. В случая не се касае за снимки, които да са изготвени с технически средства или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението, поради което процесните снимки не могат да имат качеството на веществени доказателства в административнонаказателния процес. Дори и да отговаряха на посочените по-горе изисквания относно изготвянето им, процесните снимки, както и всички изброени в разпоредбата носители на информация, на които е признато качеството на веществени доказателства, е следвало да бъдат приобщени по надлежния ред към доказателствата, събрани в хода на административнонаказателното производство, а това не е сторено.

Отделно от това, от разпоредбата на чл. 165 от ЗДвП следва, че контролът за спазването на правилата за движение от участниците в движението се извършва чрез проверки на място и чрез използване на технически средства или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и/или регистрационния номер на моторното превозно средство, респ. автомобили, оборудвани със средства за аудиозапис и видеозаснемане, като контролът се осъществява само в обхвата на средствата за видеозаснемане. Горепосоченото е в съответствие и с детайлната уредба, дадена в Инструкция № 8121з-749 от 20.10.2014 г. за реда и организацията за осъществяване на дейностите по контрол на пътното движение /издадена от министъра на вътрешните работи, обн., ДВ, бр. 90 от 31.10.2014 г., изм. и доп., бр. 56 от 24.07.2015 г., бр. 104 от 29.12.2017 г., в сила от 29.12.2017 г./. Във връзка с процесния случай е достатъчно да се посочи, че според чл. 51 ал. 2 от Инструкцията дейността по пътен контрол се изпълнява извън служебните помещения и МПС, като полицейските служители могат да извършват и обход пеша в рамките на указаните за поста или маршрута граници за изпълнение на конкретни задачи.

Въз основа на изложеното следва да се приеме, че в процесния случай в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, които опорочават съставения акт за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление. Паркирането на пътните превозни средства обратно на посоката на движението действително съставлява административно нарушение, но в случая не е налице законосъобразно протекла процедура по установяването на такова, за да се приеме, че е установено и доказано по надлежния ред нарушение, извършено от жалбоподателя.

Поради изложените по-горе съображения съдът намери, че атакуваното наказателно постановление е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.

Водим от горното, съдът

        

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯВА наказателно постановление №17-0360-000251/25.08.2017г. на Началника на РУ Трявна при ОДМВР Габрово, с което на С.Ц.С., с ЕГН **********,***, е наложена глоба в размер на 20.00 лв., за нарушение на чл.94 ал.3 от ЗДвП, като незаконосъобразно.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – гр. Габрово в 14-дневен срок от съобщението до страните, че същото е изготвено.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: