Решение по дело №788/2020 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260064
Дата: 20 октомври 2020 г. (в сила от 20 ноември 2020 г.)
Съдия: Пламен Петров Деянов
Дело: 20201520200788
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юни 2020 г.

Съдържание на акта

                                                            Р Е Ш Е Н И Е            

 

                                                    гр. Кюстендил, 20.10.2020 г.

      

       В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Районен съд гр. Кюстендил, наказателно отделение, десети състав в публично заседание на осемнадесети септември в две хиляди и двадесета година в състав:

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ: Пламен Деянов

при секретаря Гергана Милушева, като разгледа докладваното от съдия Деянов НАХД № 788 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по жалба на И.П.К., ЕГН – **********,***, против Електронен фиш за налагане на глоба, серия К № 2242626 издаден от ОД МВР гр. Кюстендил, с който на основание  чл. 189, ал.4 вр. чл. 182, ал.1, т.4 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 50 /петдесет/ лева за нарушение по чл. 21, ал.1 от ЗДвП.

С жалбата се иска електронният фиш да бъде отменен поради допуснати нарушения при издаването му.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се явява лично. С внесената в съдът  жалба се навеждат доводи за незаконосъобразно издаден електронен фиш. Иска за отмяна на издадения електронен фиш като незаконосъобразен.

Административнонаказващият орган, редовно призован, не изпраща представител. С изпращане на административнонаказателната преписка се прави искане за оставяне на жалбата без уважение като неоснователна и потвърждаване на наложеното наказание.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства приема за установена следната фактическа обстановка:

На 24.08.2018 г. в 13.38 часа с помощта на автоматизирано техническо средство стационарна система за видеоконтрол ТFR –M № 545 бил изготвен клип № 1832. От него се установява, че на същата дата и час лек автомобил „ Сеат Ибиза "  с рег. № *** се е движел в посока село Цървеняно,обл. Кюстендил към гр. София.  Твърди се, че на така индивидуализираното място от пътя / в населеното място  е посочена като разрешена скорост тази за в рамките на населеното място до 50 км.ч. е установена скорост на движение на автомобила 62 км/ч или с превишена скорост от 12 км.ч.

За така констатираното нарушение по чл. 21, ал.1 от ЗДвП е издаден електронен фиш за налагане на глоба серия  К № 2242626, от ОД МВР гр. Кюстендил, с който на основание  чл. 189, ал.4 вр. чл. 182, ал.1, т.4 от ЗДвП на И.П.К., ЕГН – **********,***, е наложено административно наказание глоба в размер на 50 /петдесет/ лева за нарушение по чл. 21, ал.1 от ЗДвП.

 

При така установената фактическа обстановка от правна страна съдът намира следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срока по чл. 59, ал.2 от ЗАНН и от надлежно легитимирано лице.

 

Разгледана по същество същата  не се явява основателна по следните съображения:

 

Действително жалбата навежда доводи съгласно Тълкувателно решение № 1 от 26.02.2014 г. по тълкувателно дело № 1/2013 г. на ОСК на ВАС, в хипотезата на  чл. 189, ал.4 от ЗДвП установяването и заснемането на нарушение, могат да се осъществят само със стационарно техническо средство, което е предварително обозначено и функционира автоматизирано в отсъствие на контролен орган. В конкретният случай административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е правилно ангажирана посредством издаването на електронен фиш при заснемане на нарушение с техническо средство и то след влезлите в сила изменения на ЗДвП. От приложените в делото писмени доказателства/ заснемане с тази система/ се виждат кадри от координатната система и мястото на заснемане автомобила. По време на измерване на скоростта от това АТСС служител не може да осъществява намеса и манипулация върху показателите на това автоматизирано средство. Т. Е. настройките за работа на камерата и обозначаването на извършваната проверка върху скоростта са направени много преди регистрирането на самото нарушение. Макар и лаконично изпълненото описание на административното нарушение, което се изчерпва с посочване на дата, час и място на извършване, са извършени при ситуирането на заснемащата нарушението камера. Жалбоподателя не оспорва факта че автомобилът е управляван именно от него а се позовава на превратното тълкуване на  решение № 1 от 2014 година на ОС на ВАС, което в случая не е съотносимо къмто казуса. Спазени са сроковете по  чл. 34, ал. 1 и ал. 3 от ЗАНН, както и срокът за абсолютната погасителна давност по чл. 81, ал. 3 във връзка с чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК.

Изложеното посочва, че по несъмнен начин е доказано извършеното деяние, а от друга страна не са допуснати при реализиране на административно наказателната отговорност съществени процесуални нарушения. Това, води до извода, че атакувания електронен фиш следва да бъде потвърден като законосъобразен.

Този извод следва от това, че се касае за специфични по своя характер нарушения, при които отговорността на лицето, което ги е извършило се ангажира по специалния ред, уреден в  чл. 189, ал.4 от ЗДвП вр. чл. 39, ал.4 от ЗАНН, като изключение от общия.

 

Предвид изложеното оспореният електронен фиш се преценя като законосъобразен и като такъв  неподлежащ на отмяна, поради което и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                                                                 Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА като законосъобразен издадения Електронен фиш серия, К № 2242626 издаден от ОД МВР гр. Кюстендил, с който на основание  чл. 189, ал.4 вр. чл. 182, ал.1, т.4 от ЗДвП на И.П.К., ЕГН – **********,***,  е наложено административно наказание глоба в размер на 50 /петдесет/ лева за нарушение по чл. 21, ал.1 от ЗДвП.

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд – гр.Кюстендил в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: