Решение по дело №2044/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1916
Дата: 21 октомври 2021 г. (в сила от 22 ноември 2021 г.)
Съдия: Мариана Михайлова Михайлова
Дело: 20217180702044
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 юли 2021 г.

Съдържание на акта

 

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

               1111.jpg

                            

 

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№ 1916

 

 

гр. Пловдив, 21.10. 2021 год.

 

 

  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

           ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ІІ отделение, ХІІ състав, в публично съдебно заседание на седми октомври през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА МИХАЙЛОВА

 

           при секретаря П.П., и участието на прокурора  ДИМИТЪР МОЛЕВ като разгледа докладваното от СЪДИЯТА МАРИАНА МИХАЙЛОВА административно дело №  2044  по описа за 2021 год. на Пловдивския административен съд, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по иск на „В. Т. 75“ ЕООД с ЕИК *********, адрес:  с.Първенец, обл.Пловдив,  ул.“Св.Св. Кирил и Методий“ № 55, представлявано от управителя В. И. Т., с който се претендира заплащане на обезщетение по чл.1 от ЗОДОВ за причинени имуществени вреди в размер на 350 лв., представляващо заплатено адвокатско възнаграждение за изготвяне на жалба срещу действия, извършени от органи по приходите от Главна дирекция “Фискален контрол”, обективирани в Протокол за извършена проверка на стоки с висок фискален риск № 050901794004_3 от 15.03.2021 г.  Претендират се и разноски за производството по ЗОДОВ.  В  проведеното по делото публично съдебно заседание процесуалния представител поддържа иска.

Ответникът чрез процесуален представител и в писмен отговор оспорва иска и претендира юрисконсултско възнаграждение.  Прави възражение за прекомерност на всички възнаграждения.

 Прокурор от ОП – Пловдив изразява становище за основателност на иска.

 Искът е допустим, тъй като липсва друг процесуален ред, по който страната да претендира причинените и вреди от отменените  с Определение № 499/30.03.2021 г. по частно адм.д. № 781/2021 г. по описа на Административен съд – Пловдив  /представено по делото на л.13 и сл./ действия, извършени от органи по приходите от Главна дирекция “Фискален контрол”, обективирани в Протокол за извършена проверка на стоки с висок фискален риск № 050901794004_3 от 15.03.2021 г., при което е налице първата предпоставка за отговорността по чл.1 от ЗОДОВ, а именно:   незаконосъобразен акт на административни органи, при изпълнение на административна дейност, отменен по съответния ред. Налице е и втората предпоставка – причинена на дружеството вреда в размер на 350 лв., представляваща заплатено адвокатско възнаграждение за изготвяне на жалба срещу действия, извършени от органи по приходите от Главна дирекция “Фискален контрол”, обективирани в Протокол за извършена проверка на стоки с висок фискален риск № 050901794004_3 от 15.03.2021 г.  От представения договор за правна защита и съдействие /л.17/, фактура /л.18/ и фискален бон /л.18/ се установява, че такова е било договорено и заплатено, като изрично е посочено заплащането в брой. Налице е и третата предпоставка – пряка и непосредствена причинна връзка, тъй като е налице неразделна взаимовръзка между действията на органите по приходите и потърсената от дружеството адвокатска защита, тъй като те се намират в отношение на обуславяща причина и следствие, т.е. не би била потърсена адвокатска помощ, ако не е издаден акт, увреждащ законни права и интереси на  санкционирания субект. Безспорно потърсената адвокатска помощ и платения адвокатски хонорар е пряка и непосредствена последица от  действията, тъй като обжалването им е законово регламентирано и е единствено средство за защита на лицето.  От събраните по делото доказателства се установява по безспорен и категоричен начин, че претендираните за репариране имуществени вреди са реално претърпени от ищеца, като същите се намират в пряка и непосредствена причинно-следствена връзка с отменените действия.  Макар и да липсва нормативно установено задължение за процесуално представителство при обжалване на действията, адвокатската защита се явява нормален и присъщ разход за обезпечаване на успешния изход на спора, поради което и вредите се явяват пряка и непосредствена последица от тези действия. 

Неоснователно е направеното възражение за прекомерност на исковата претенция, тъй като заплатеното адвокатско възнаграждение е към нормативно предвидения минимум.

При този изход на делото и съобразно своевременно направеното искане следва да бъде осъден ответникът да заплати на ищеца и поисканите разноски по настоящото дело, за които са представени доказателства, че са платени, в размер на 425 лв. – 25 лв. внесена ДТ и  400 лв. платено адвокатско възнаграждение, по отношение на което също е неоснователно направеното възражение за прекомерност, тъй като заплатеното адвокатско възнаграждение е към нормативно предвидения минимум.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

    Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ – гр.София  да заплати на „В. Т. 75“ ЕООД с ЕИК *********, адрес:  с.Първенец, обл.Пловдив,  ул.“Св.Св. Кирил и Методий“ № 55, представлявано от управителя В.И.Т., обезщетение за причинени имуществени вреди в размер на  350 лв.

ОСЪЖДА НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ – гр.София  да заплати на „В. Т. 75“ ЕООД с ЕИК *********, адрес:  с.Първенец, обл.Пловдив,  ул.“Св.Св. Кирил и Методий“ № 55, представлявано от управителя В.И.Т.,  разноски в размер на 425 лв.

Решението подлежи на обжалване пред ВАС в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

 

 

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: