Решение по дело №785/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 31
Дата: 20 януари 2020 г. (в сила от 20 януари 2020 г.)
Съдия: Николина Петрова Дамянова
Дело: 20193001000785
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 20 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  

 

20.01.2020г., гр. Варна.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на двадесети януари две хиляди и двадесета година, проведено в състав:

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИЛИЯН ПЕТРОВ

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:  ГЕОРГИ ЙОВЧЕВ

                                                                               НИКОЛИНА ДАМЯНОВА

 

като разгледа докладваното от съдията Н. ДАМЯНОВА в. т. д. № 785

по описа на ВнАпС за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 25, ал. 4, изр. 2 ЗТР, образувано по жалба на "М КАР ВАРНА" ООД – гр. Варна, ЕИК *********, подадена чрез адв. В.В. от ВАК, срещу решение № 874/14.10.2019г., постановено по т. д. № 1649/2019г. по описа на Варненски окръжен съд, с което е потвърден отказ рег. № 20190531195528/25.09.2019г. на длъжностното лице по регистрацията към АВп по Заявление образец Б7 с вх. № 20190531195528 за вписване по партидата на дружеството на обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари.

С оплаквания за неправилност на обжалвания съдебен акт се претендира неговата отмяна, както и отмяна на постановения отказ и даване на задължителни указания на АВп, ТР, по реда на чл. 25, ал. 5 ЗТР, за вписване на заявеното обстоятелство. Поддържат се доводите, релевирани в жалбата пред окръжния съд, а именно, че заявеният за вписване отрицателен факт в представената декларация по чл. 63, ал. 4 ЗМИП, както и в заявление Б7, в раздел „Действителни собственици“, група Действителни собственици поле № 550, за липсата на действителни собственици физически лица, които да притежават повече от 25% от групата, също представлява обстоятелство, което подлежи на деклариране и обявяване, а изводът на длъжностното лице, че в поле № 550 са заявени за вписване данни/обстоятелства, които не подлежат на вписване/обявяване в ТРРЮЛНЦ е неправилен и противоречи на закона.

Жалбата е подадена в срок, от легитимирано лице, чрез надлежно упълномощен процесуален представител, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, при наличие на правен интерес от обжалването, и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, същата е неоснователна, като съображенията за този извод са следните:

Със заявление образец Б 7 с вх. № 20190531195528, подадено от В.Д.В. в качеството му на адвокат с изрично пълномощно по смисъла на чл. 15, ал. 1, т. 4 от ЗТРРЮЛНЦ, е заявено за вписване по партидата на "М КАР ВАРНА" ООД – гр. Варна, в раздел „Действителни собственици“, група Действителни собственици поле № 550, обстоятелство по декларация по чл. 63, ал. 4 от ЗМИП, а именно, че „дружеството няма действителни собственици физически лица, които да притежават 25 % от групата“. Като основание за вписването в поле 529 е посочено: чл. 63, ал. 1 и ал. 4 ЗМИП.

За да постанови обжалвания отказ рег. № 20190531195528/25.09.2019г., при извършване на проверка за спазването на изискванията на чл. 21 от ЗТР и Наредба № 1/14.02.2007г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и РЮЛНЦ, длъжностното лице по регистрацията при АВп е направило извод, че декларираното обстоятелство за липса на действителни собственици – физически лица по чл. 63, ал. 1 и ал. 4 ЗМИП не подлежи на вписване в ТРРЮЛНЦ.

В мотивите на обжалваното решение съдът е възприел изводите на ДЛР, като е посочено, че на вписване подлежат действителните собственици – физически лица, които в крайна сметка притежават или контролират съответното търговско дружество.

Изводите на ВОС изцяло се споделят от настоящия състав на ВнАпС.

Съгласно чл. 59, ал. 1, чл. 61, ал. 1 и чл. 63, ал. 1 ЗМИП, в съответствие с изискванията на Директива (ЕС) 2015/849 за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма, се въвеждат изисквания за идентифициране на физическите лица, действителни собственици на юридическо лице или друго правно образувание, установява се ред за събиране на съответните данни и задължение за предоставяне от учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания на подходяща, точна и актуална информация относно такива действителни собственици, чрез вписване на информацията и данните по партидите, включително в ТР и РЮЛНЦ. За вписване на тези обстоятелства в АВп, ТР, е утвърден образец на заявление Б7 за вписване на обстоятелства относно действителни собственици (чл. 6, ал. 1 от Наредбата).

По силата на чл. 63, ал. 5 ЗИМП учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания, с изключение на едноличните търговци, са длъжни да заявят за вписване съгласно ал. 1 действителните си собственици по § 2 от допълнителните разпоредби, ако същите не са вписани като съдружници или еднолични собственици на капитала по партидите им. Когато като съдружници или еднолични собственици на капитала са вписани юридически лица или други правни образувания, задължението по предходното изречение възниква: 1. ако действителните собственици по § 2 от допълнителните разпоредби не са вписани в регистрите по ал. 1 като съдружници и/или еднолични собственици на капитала по партидите на участващи във веригата на собственост юридически лица или други правни образувания, учредени на територията на Република България, или 2. ако тези юридически лица или други правни образувания не са учредени на територията на Република България.

В § 2, ал 1 от ДР на ЗМИП се съдържа легална дефиниция на „действителен собственик“: физическо лице или физически лица, което/които в крайна сметка притежават или контролират юридическо лице или друго правно образувание, и/или физическо лице или физически лица, от чието име и/или за чиято сметка се осъществява дадена операция, сделка или дейност. Предвидени са и условията, на които следва да отговаря действителният собственик по отношение на корпоративните юридически лица – физическо лице, което пряко или косвено притежава достатъчен процент от акциите, дяловете или правата на глас в това юридическо лице или друго правно образувание, включително посредством държане на акции на приносител или посредством контрол чрез други средства, с изключение на случаите на дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, което се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на ЕС или на еквивалентни международни стандарти, осигуряващи адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността.

От цитираните приложими норми на ЗМИП се извежда категоричен извод, че на вписване подлежат действителните собственици – физически лица, които в крайна сметка притежават или контролират съответното търговско дружество, но не и липсата на такива. Заявеното обстоятелството, че "М КАР ВАРНА" ООД – гр. Варна „няма действителни собственици физически лица, които да притежават 25 % от групата“ освен че не е предвидено от закона за заявяване и вписване, противоречи на правилата на логиката, тъй като зад всяко юридическо лице 100 % стоят реално физически лица, но не във всички случаи те се установяват от вписванията по съответната партида, респ. по партидите на участващи във веригата на собственост юридически лица или други правни образувания.

Ако смисълът на заявяването на отрицателния факт, че дружеството няма действителни собственици - физически лица, е че няма действителни собственици по § 2 от ДР, които да не са вписани в регистрите по ал. 1 като съдружници и/или еднолични собственици на капитала по партидите на участващи във веригата на собственост юридически лица, учредени на територията на РБ, то "М КАР ВАРНА" ООД няма задължение за заявяване за вписване на обстоятелства по декларация по чл. 63, ал. 4 ЗМИП.

Поради съвпадение на правни изводи на двете съдебни инстанции относно приложимите норми и установените с тях правни последици, решение на ВОС следва да се потвърди.

Воден от горното съставът на Варненски апелативен съд

 

Р   Е   Ш   И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 874/14.10.2019г., постановено по т. д. № 1649/2019г. по описа на Варненски окръжен съд.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                   ЧЛЕНОВЕ:  1.                       2.