Решение по дело №300/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 февруари 2022 г. (в сила от 23 февруари 2022 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20217190700300
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 декември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е   № 19

 

Гр. Разград, 07 февруари 2022 год.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в публично заседание на

първи февруари две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                 

при секретаря Ралица Вълчева и в присъствието на прокурора ……  разгледа докладваното от съдията дело № 300 по описа за 2021 год. и за да се произнесе взе предвид следното:        

         Производството е по реда на чл. 145 и сл. от АПК.

Образувано е по жалба на „СЕМДО ТРАНС“ ООД, гр. Разград против Заповед №330з-2924/03.12.2021г. на ВПД началник на група „МПСВАНД“ към Сектор „Пътна полиция“ на ОДМВР- Разград, с която е отказана исканата първоначална регистрация на посоченото там полуремарке.

В жалбата и по същество се излагат доводи, че този акт е незаконосъобразен, като постановен при допуснати процесуални нарушения и в противоречие с материалния закон. С оглед на това се иска от съда да го отмени, ведно със следващите от това законни последици, като претендира и за заплащане на деловодните разноски по производството.

         Ответникът по жалбата не се представлява в съдебно заседание и не ангажира съда със становище по спора.

Разградският административен съд, след като прецени събраните по делото доказателства, които съобрази с доводите и становището на страните, приема за установено следното:

         Жалбата е допустима, като подадена в срок,  от надлежна страна срещу акт, който подлежи на съдебен контрол. Разгледана по същество тя се явява основателна по следните фактически и правни съображения:

         Събраните писмени доказателства установяват, че административното производство е образувано по повод заявление, подадено на 03.12.2021г. от управителя на „СЕМДО ТРАНС“ ООД, с което е поискал да се извърши първоначална регистрация на употребявано полуремарке  марка „Bodex“, модел „KIS3WA“ с номер на рама SVSKIS000ES000296, закупено от търговско дружество в Република Словения. Към заявлението са представени фактура за закупуване на превозното средство, ведно с превод на български език; свидетелство за неговата регистрация - част 1 и част 2, издадени от съответния компетентен орган на държавата - членка на ЕС;  декларация (Приложение №2) и чуждестранните регистрационни табели. При преценка на приложените документи административният орган е приел, че заявителят не е представил документ за придобиване на собствеността съгласно чл. 12а, ал. 1 , т. 5 от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства (Наредба № І-45).  Въз основа на това е издадена Заповед №330з-2924/03.12.2021г. , с която е отказано да се извърши исканата първоначална регистрация. Тази заповед е предмет на съдебен контрол в настоящето производство.

Оспореният акт е валиден административен акт, като издаден в предвидената писмена форма от надлежно оправомощен  орган, в кръга на неговата териториална и материална компетентност. Той обаче е незаконосъобразен, като постановен при допуснато съществено процесуално нарушение и в противоречие с материалния закон.

Съгласно посочената разпоредба на чл. 12а, ал. 1, т. 5 от Наредба № І-45 при първоначална регистрация на превозно средство с регистрация в държава- членка на ЕС собственикът следва да представи документи за придобиване на собствеността с данни за идентификация на превозното средство (ПС). Следователно законодателят въвежда две кумулативни изисквания- документ, установяващ прехвърляне на собствеността на ПС и в него да се съдържат достатъчно данни за идентификацията му. Към заявлението за регистрация е приложена фактура за продажба на ПС, сключена между две търговски дружества. В мотивите си административният орган не е посочил дали според него тази фактура не съставлява годен документ, установяващ прехвърлянето на собствеността и защо. Съответно дали според него тя е документ, установяващ прехвърлянето на собствеността, но в нея липсват достатъчно данни за идентификация на ПС и какви. С оглед на това съдът намира, че оспорената заповед не е надлежно мотивирана. Излагането на достатъчно пълни, ясни и еднозначни мотиви е от съществено значение, тъй като осигурява възможност на страната достатъчно ефективно и в пълен обем да организира своята защита и обезпечава правилно упражняване на съдебния контрол. Случаите, когато изложените мотиви не отговарят не тези изисквания, се приравняват на липсата на мотиви, което съставлява съществено процесуално нарушение и е самостоятелно основание по чл. 146, т. 3 от АПК за отмяна на административния акт.

Наред с това съдът намира за необходимо, да отбележи, че приложената фактура съставлява надлежен писмен документ, установяващ прехвърлянето на собствеността на процесното полуремарке.

Съгласно разпоредбата на чл. 144, ал. 1 от ЗДвП собствеността на моторните превозни средства се прехвърля с писмен договор. Изискването касае моторните превозни средства, които според легалното определение на § 6, т. 11 от ДР ЗДвП са пътно превозно средство, снабдено с двигател за придвижване, с изключение на релсовите превозни средства и индивидуалните електрически превозни средства. Полуремаркето е пътно превозно средство, но не и моторно превозно средство ( по арг. на § 6, т. 18 от ДР ЗДвП) и по отношение на него е неприложимо изискването за форма на договора, предвидено в чл. 144, ал. 1 от ЗДвП.

Неприложимо е и изискването за форма, предвидено в чл. 144, ал. 2 от ЗДвП. Според цитираната норма при прехвърляне на собствеността на регистрирани автомобили, на регистрирани ремаркета с товароносимост над 10 тона, на регистрирани колесни трактори и на регистрирани мотоциклети с работен обем на двигателя над 350 cm³ … договорът следва да бъде сключен в писмена форма с нотариална заверка на  подписите на страните. Анализът на нормата сочи, че тази разпоредба е приложима само в случаите, когато се прехвърля собственост на ППС, които вече са били регистрирани в България и то само по отношение на изчерпателно изброените там МПС и ППС. В казуса е прехвърлена собствеността върху полуремарке, което не е било регистрирано на територията на страната и не е от категорията МПС и ППС, посочени в чл. 144, ал. 2 от ЗДвП.

Собствеността върху процесното полуремарке е прехвърлена с договор за търговска продажба по смисъла на чл. 318 от ТЗ, който е оформен чрез фактура. За тези договори липсват специални изисквания за валидност ( по арг. на чл. 293, ал. 1 от ТЗ).   

Въз основа изложените съображения съдът приема, че представената фактура съставлява доказателство за сключването на договора за продажба и за породените от него права и задължения, включително и за прехвърляне на собствеността върху ПС.  Приемайки противното административният орган е постановил своя акт в противоречие на материалния закон. Той следва да се отмени, като преписката се върне за ново произнасяне при спазване на дадените указания по тълкуването и прилагането на закона.

С оглед изхода на спора и на основание чл. 143, ал. 1 от АПК жалбоподателят има право на сторените деловодни разноски. Същите са своевременно предявени и доказани в размер на 350 лв. - заплатено адвокатско възнаграждение от 300 лв. и внесена държавна такса от 50 лв.

Мотивиран така и на основание чл.173, ал.2 във вр. с чл.172, ал.2 от АПК Разградският административен съд

 

Р    Е    Ш    И   :

 

ОТМЕНЯ Заповед №330з-2924/03.12.2021г. на ВПД началник на група „МПСВАНД“ към Сектор „Пътна полиция“ на ОДМВР- Разград

ВРЪЩА преписката на административния орган за ново произнасяне при спазване указанията на съда.

ОСЪЖДА ОДМВР-Разград да заплати на „СЕМДО ТРАНС“ ООД, гр. Разград сумата от 350 (триста и петдесет) лева - дължими деловодни разноски.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщението му пред Върховен административен съд.

 

 

СЪДИЯ : /п/