Решение по дело №28/2018 на Районен съд - Ботевград

Номер на акта: 16
Дата: 13 юни 2018 г. (в сила от 14 ноември 2018 г.)
Съдия: Цветанка Атанасова Гребенарова
Дело: 20181810200028
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 януари 2018 г.

Съдържание на акта

 

 

            Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                                     

                                                 гр.Ботевград, 13.06.2018г.

 

                     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

БОТЕВГРАДСКИ РАЙОНЕН СЪД, наказателна колегия, трети съдебен
състав, в публичното заседание на шестнадесети февруари две хиляди и
осемнадесета година,  в състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ : Ц.Г.

 

при секретаря И.Т., като разгледа докладваното от
съдия Г. НАД №28 по описа за 2018 година и за да се произнесе,взе предвид следното :

         Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

                  М.П.Х., ЕГН **********,*** е обжалвал в законния срок наказателно постановление №****от ****г., издадено от И.П.Г.,на длъжност Началник група към ОДМВР София,сектор „Пътна полиция” към ОДМВР София, упълномощена със заповед №8121з-748/24.06.2015г. на Министъра на МВР, с което за допуснати виновно нарушения на чл.139,ал.5 от ЗДвП и чл.6,т.1 от ЗДвП, са му наложени административни наказания “глоба” в размер на 3000.00/три хиляди/ лева, на основание чл.179,ал.3,т.1 от ЗДвП  за първото нарушение  и “глоба” в размер на 30.00/тридесет/ лева, на основание чл.183,ал.3,т.5, предл.1 от ЗДвП за второто нарушение, като излага съображения за незаконосъобразност и необоснованост на същото и моли да бъде отменено изцяло, със законните последици.

                 В съдебно заседание жалбоподателя   М.П.Х.,редовно призован,не се явява и не се представлява и не поддържа жалбата си  .

                 Въззивната организация – Областна дирекция на МВР – София, редовно призована, не изпраща представител в съдебно заседание и не изразява становище по жалбата.

                Ботевградска районна прокуратура,редовно призована,не изпраща представител в съдебно заседание и не ангажира становище по жалбата.

                Съдът след като прецени събраните по делото доказателства,прие за установено следното от фактическа и правна страна :

              Съдът приема,че от приложените по делото писменни доказателства – АУАН бл.№ ***/***г.; ЗППАМ № ***/***г.; данни от Търговския регистър от 21.03.2016г.; заповед № 8121з-748/24.06.2015г. на министъра на МВР; справка за нарушител/водач М.П.Х. /заверени ксерокопия/ и събраните гласни доказателства – показанията на свидетелите  Ц.С.К. – актосъставител,на длъжност “мл.автоконтрольор” и К.В.Я., на длъжност “мл.автоконтрольор” и двамата служители при СПП при ОДМВР София се установява следната фактическа обстановка, отразена и в наказателното постановление, а именно : на ***г. свидетелите  Ц.С.К. и К.В.Я., и двамата на длъжност “мл.автоконтрольор” при СПП при ОДМВР София били на работа на Автомагистрала А2”Хемус” и изпълнявали задълженията си по контрол на движението по същата по ЗДвП и около 22.45 часа в района на 32км. на автомагистралата, в посока гр.София спряли за проверка жалбоподателя М.П.Х. и било установено,че управлява товарен автомобил - МАН ТГА 18.430 БЛС с per. № ***, категория N-3,като не представил и нямал залепен валиден винетен стикер на предното челно стъкло на автомобила от категория „К-1” и при поискване не представил квитанция за платена винетна такса от категория К-1 за движение по републиканската пътна мрежа за 2016г.,а също нарушил пътен знак „В-4”-„Навлизането на товарни автомобили е забранено”,т.е временната забрана за движение на товарни автомобили в този участък от пътя. Така изложените обстоятелства се установяват от показанията на св.Ц.К. и св.К.Я.,които твърдят, че акта е съставен за това, че жалбоподателя управлявал товарен автомобил, без валиден винетен стикер от категория „К1” на предното панорамно стъкло на АМ „Хемус”, на 32 км., в посока гр.София, а също не е представил при проверката изискана квитанция за платена винетна такса за движение по републиканската пътна мрежа за 2016г.,а също е  нарушил пътен знак „В-4” -„Навлизането на товарни автомобили е забранено”. За допуснатите нарушения веднага на място му бил съставен акт от св. Ц.К. в присъствието на колегата му св. К.Я.,като нарушителят не е правил възражения и е подписал акта.     

               Съдът счита,че жалбата е допустима,тъй като е депозирана в срока по  чл.59,ал.2 вр. ал.1 от ЗАНН и в предвид размера на  наложените административни наказания „глоба” в размер на 3000.00 лева  и “глоба” в размер на 30.00 лева,наказателното постановление подлежи на съдебен контрол с оглед неговата законосъобразност.

               Съдът приема,че разгледана по същество,жалбата е частично основателна,по следните съображения :

               Съдът намира,че е доказано безспорно нарушение на правилата за движение по пътищата по ЗДвП от жалбоподателя–чл.139,ал.5 от ЗДвП, който изисква пътните превозни средства при движението си по републиканските пътища да са заплатили винетна такса по реда на чл.10,ал.1,т.1 от ЗП,тъй като на ***г. около 22:45 часа на Автомагистрала А2 ”Хемус”,32км., в посока гр.София, е управлявал товарен автомобил МАН ТГА 18.430 БЛС с per. № ***, категория N-3,като не е представил валиден винетен стикер и нямал залепен валиден винетен стикер на предното челно стъкло на автомобила от категория „К-1” и при поискване не представил квитанция за платена винетна такса от категория К-1 за движение по републиканската пътна мрежа за 2016г.,а също нарушил пътен знак „В-4”. Нарушенията се установяват от показанията на свидетелите Ц.С.К. и К.В.Я., които съдът кредитира като обстоятелствени, логични, последователни и непротиворечиви, но с оглед приложение на чл.179,ал.3,т.1 от ЗДвП относно определяне на санкцията за допуснатото нарушение на чл.139,ал.5 от ЗДвП не са събрани писменни доказателства за вида и тонажа на процесното превозно средство – дали се касае за ППС предназначено за превоз на товари,състав на ППС с две и повече оси,които имат технически допустима максимална маса 12 или повече тона.С оглед непредставяне на писменни доказателства в тази насока – свидетелство за регистрация на товарния автомобил, е невъзможно да се прецени дали правилно е наложено административното наказание „глоба” в размер на 3000.00 лева за допуснатото нарушение.При тези обстоятелства наказателното постановление се явява недоказано относно първото нарушение и в тази част следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

                Относно нарушението на чл.6,т.1 от ЗДвП съдът приема,че  М.П.Х. виновно е нарушил тази разпоредба на закона,тъй като не е съобразил поведението си с пътните знаци-нарушил е пътен знак „В-4”, а именно постановената временна забрана за преминаване на товарни автомобили през тунел “Витиня”.Наложеното му административно наказание за това нарушение –“глоба” в размер на 30.00/тридесет/ лева е правилно определено и съответно на допуснатото нарушение.Съдът приема,че в тази част издаденото наказателното постановление е законосъобразно и следва да бъде потвърдено. 

                   По изложените съображения и на основание чл.63,ал.1 от ЗАНН

 

 

Ботевградски районен съд

                                                Р   Е   Ш   И   :

                  ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №****от ****г., издадено от И.П.Г.,на длъжност Началник група към ОДМВР София,сектор „Пътна полиция” към ОДМВР София, упълномощена със заповед №8121з-748/24.06.2015г. на Министъра на МВР против М.П.Х., ЕГН **********,***,  с което за допуснати виновно нарушения на  чл.139,ал.5 от ЗДвП и чл.6,т.1 от ЗДвП, са му наложени административни наказания “глоба” в размер на 3000.00/три хиляди/ лева, на основание чл.179,ал.3,т.1 от ЗДвП  за първото нарушение  и “глоба” в размер на 30.00/тридесет/ лева, на основание чл.183,ал.3,т.5, предл.1 от ЗДвП за второто нарушение, в частта относно  наложеното административно наказание „глоба„ в размер на 30.00/тридесет/ лева на основание чл.183,ал.3,т.5,пр.1 от ЗДвП, като законосъобразно и ОТМЕНЯ наказателното постановление в частта относно наложеното административно наказание „глоба„ в размер на 3000.00/три хиляди/ лева на основание чл.179,ал.3,т.1 от ЗДвП,като незаконосъобразно в тази част .

 

                   РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му, пред АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СОФИЯ ОБЛАСТ.

                                               РАЙОНЕН  СЪДИЯ  :