Определение по дело №2206/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 2254
Дата: 12 ноември 2021 г. (в сила от 25 февруари 2022 г.)
Съдия: Марина Христова Николова
Дело: 20217040702206
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 9 септември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

2254

 

12.11.2021 г., гр.Бургас

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД гр.Бургас, осемнадесети състав, в закрито заседание на дванадесети ноември две хиляди двадесет и първа година, в състав:

СЪДИЯ: Марина Николова

 

като разгледа докладваното от съдия Николова адм. дело № 2206 по описа за 2021 г., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството по делото е образувано по искане /искова молба/ от И.Н.Р., ЕГН: **********, с адрес: *** за установяване на неверни сведения от Началника на Затвора Бургас в справка рег. № 346/02 от 14.06.2021 год. В изложението на искането е посочено, че се касае за престъпление по см. на чл.311 и сл. от НК, като направеното искане попада в хипотезата на чл.128, ал.2 от АПК. Описват се фактите около извършеното престъпление и се заявява, че се касае за „системно и постоянно“ даване на „неверни сведения пред съдебни органи в справки“. Сочи се, че във връзка със системното даване на неверни сведения са подадени 2 жалби до БРС, които жалби са препратени в БОП.

С Разпореждане на съда № 4054 от 13.09.2021 г. е указано на ищеца, че искането му е нередовно, тъй като не е приложен документ за заплатена държавна такса в размер на 10 лева, дължима по аргумент от разпоредбата на чл.12, ал.3 АПК, като му е посочено, че констатираната нередовност следва да бъде отстранена в едноседмичен срок от получаване на разпореждане. Указано е едновременно с това, в същият срок, подателят на искането да конкретизира ответника, както и да изясни предмета и характера на искането си, предвид факта, че исковият ред по чл.128, ал.2 АПК е субсидиарен - при липса на друга процесуална възможност за установяване на претендираните права, а в случая се твърди евентуално осъществен състав на престъпление по чл.311 и сл.от НК, правомощия за установяването на което притежават надлежните разследващи органи и Прокуратурата на Р.България.

В указаният от съда срок, до съда е постъпил „писмен отговор“ /молба/, в който е коментирано движението на административно дело № 55/2020 год. по описа на съда и са цитирани правни норми. Поискано е направеното искане, ведно с „документите по образуваното административно дело № 2206/2021 год.“ да бъде изпратено на касационния състав, разглеждащ административно дело № 2110/2021 год. по описа на съда. Алтернативно е посочено, че ако съдът реши да разгледа искането в настоящото производство, то ответници следва да са: ГДИН, Началника на Затвора Бургас, Прокуратурата на Р.България в лицето на ОП – Бургас и Комисията за защита от дискриминация, към всеки от които са посочени искания. Със същата молба /писмен отговор/ И.Н.Р. е поискал да бъде освободен от заплащане на държавна такса, поради липса на средства. Приложена е декларация за материално и финансово състояние.

С Разпореждане на съда № 4530 от 19.10.2021 г. е изискана информация от началника на Затвора – Бургас за доходите на лишения от свобода, като от служебно постъпилата информация от началника на Затвора – Бургас за доходите на Р. за периода м.01. – м.09.2021 г. е видно, че същият е получил трудово възнаграждение в общ размер на общо 190,78 лв.

Настоящият съдебен състав след като се запозна с изложеното в искането /искова молба/ и писменият отговор /молба/, както и с наличните по делото писмени доказателства, намира следното:

Първо, по искането за освобождаване от държавна такса, съдът намира, че предвид наличните по делото данни, обуславящи извод за липса на достатъчно доходи на л.св. Р., било от трудова, било от друга дейност или от имущества, са налице предпоставките на чл.83, ал.2 ГПК вр.чл.144 АПК и подателят на искането следва да бъде освободен от внасянето на държавна такса.

Второ, по искането за установяване на данни за престъпление по см. на чл.311 и сл. от НК – даване на неверни сведения от Началника на Затвора Бургас в справка рег. № 346/02 от 14.06.2021 год. – искане, което според Р. попада в хипотезата на чл.128, ал.2 от АПК, съдът намира следното:

Производството по чл.128, ал.2 АПК е исково и с оглед на това се провежда по реда на Гражданския процесуален кодекс. За да е допустим искът по чл.128, ал.2 АПК, е необходимо да са налице две кумулативни предпоставки - наличие на правен интерес от търсената съдебна защита и липса на друга процесуална възможност за защита. Т.е. за допустимостта на това исково производство е важно да не съществува установен в закона ред за защита на твърдения правен интерес.

В случая, такъв установен ред съществува и той е по реда на НПК. Лъжливото документиране в официален документ е предвидено в чл.311 от НК, според текста на който длъжностното лице в кръга на службата си съставя официален документ, в който удостоверява неверни обстоятелства или изявления с цел да бъде използван този документ като доказателство за тези обстоятелства. Текстът на чл.312 от НК визира лъжливо документиране в частен документ, съответно текста на чл.313 от НК предвижда лъжливо документиране в своя полза, а чл.314 от НК предвижда „посредствено лъжливо документиране”. Процесуалният способ за установяване на престъплението, визирано от ищеца е по реда на НПК, с влязла в сила присъда, респ. споразумение, поради което следва да се заключи, че съществува друга процесуална възможност за защита - тази по НПК.

Трето, по алтернативното искането за изпращане на „документите по образуваното административно дело № 2206/2021 год.“ на касационния състав, разглеждащ административно дело № 2110/2021 год. по описа на съда, съдът след служебно извършена справка по соченото дело констатира, че с Определение от 01.10.2021 год., съдът се е произнесъл с окончателен съдебен акт, поради което изпращането на материалите към вече приключило дело е безпредметно.

Предвид всичко изложено по-горе, следва да се заключи, че исковото производство се явява недопустимо, поради наличието на друга процесуална възможност за защита – тази по реда на НПК, поради което и на основание чл.130 ГПК във вр. с чл.144 АПК, исковата молба следва да бъде върната, а съдебното производство прекратено.

Воден от горното и на основание чл.130 ГПК във вр. с чл.144 АПК Административен съд - Бургас, XVIII състав,

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСВОБОЖДАВА ищеца И.Н.Р. от внасянето на държавна такса в производството по адм.дело № 2206/2021 г. по описа на Административен съд – Бургас.

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ И ВРЪЩА исковата молба /искане/ от И.Н.Р., ЕГН: **********, с адрес: *** за установяване на неверни сведения от Началника на Затвора Бургас в справка рег. № 346/02 от 14.06.2021 год.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 2206/2021 г. по описа на Административен съд - Бургас.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

 

СЪДИЯ: