Определение по дело №61/2010 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 февруари 2010 г.
Съдия: Атанаска Китипова
Дело: 20101200600061
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 3 февруари 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

Определение № 753

Номер

753

Година

31.08.2012 г.

Град

Кърджали

Окръжен Съд - Кърджали

На

08.31

Година

2012

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Тонка Гогова Балтова

Секретар:

Мария Кирилова Дановска

Васка Динкова Халачева

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Васка Динкова Халачева

Въззивно частно гражданско дело

номер

20125100500307

по описа за

2012

година

и за да се произнесе взе предвид следното :

Настоящото производство е образувано по повод депозирана в срок от молителката в първоинстанционното производство А. Ф. С., частна жалба. В жалбата се твърди, че определение № 2823/ 28.06.2012 г., с което е оставена без разглеждане предявената от нея молба с правно основание чл.19 от ЗГР като недопустима и е прекратено производството по гр.д. № 1083/ 2012 г. г. по описа на Кърджалийския районен съд, е неправилно като постановено в нарушение на материалния закон. Излагат се съображения в аспекта на това, че исканата промяна не била само в рождените имена на молителката, защото фамилното й е име било фамилното име на съпруга й; че въпрос на избор било процедурата по чл. 19а, ал.2 от ЗГР пред кого да бъде предприета; и че в първоинстанционното производство не били налице предпоставките за прекратяване на едно охранително производство.

В дадения му надлежен срок, ответникът по частната жалба К. С. не е депозирал отговор на същата.

Настоящият Кърджалийски окръжен съд, сезиран в качеството си на въззивна инстанция, приема за установено следното :

В основата на първоинстанционното производство стои предявената от молителката А. Ф. С. по отношение на К. С., община К., претенция, с който същата цели да бъде допусната промяна в личното й, бащиното и фамилно име, а именно от А. Ф. С. на М. Ф. Ю. В предявената молбата се твърди, че по време на възродителния процес не по нейно желание турско-арабските й имена били променени с български.

Първоинстанционният съд като приел, че е сезиран с искане с правно основание чл.19а, ал.2 от Закона за гражданската регистрация, е намерил,че в този казус не е компетентен да се произнесе, и с обжалваното в настоящото производство определение е оставил без разглеждане депозираната молба и е прекратил производството по свое гр.д. № 1083/2012 г.

В аспекта на изложеното до тук настоящата инстанция намира частната жалба, стояща в основата на настоящото въззивно производство за неоснователна. А това е така защото от обстоятелствената част на депозираната пред районния съд молба се установява, че молителката безспорно желае да бъде допусната промяна в личното й, бащиното и фамилно име, като вместо с принудително наложените й български имена се именува с рождените си турско-арабски такива. В подкрепа на изложеното молителката сама представя и акт за раждане, установяваш тези й рождени имена. Или казано с други думи, правилно решаващият съд е приел, че компетентен да се произнесе по молбата й е съответният административен орган. Съобразно разпоредбата на чл.19а, ал.2 от ЗГР, възстановяването на имената на българските граждани, на които те принудително са били променени се извършва с решение на длъжностното лице по гражданското състояние по писмено заявление от молителя след нотариална заверка на подписа му. Евентуален отказ би породил правен интерес от съдебно обжалване и при това по реда на АПК пред съответния Административен съд. Редът в цитирания закон е императивно предписан. Противно на твърдението на жалбадателя евентуалното желание се свежда до това дали изобщо да бъде поискано такова възстановяване на имената, а не пред кого. И за изчерпателност на изложението следва да се посочи, че предпоставките за прекратяване на производството, предвидени в общата част на ГПК са значими и за охранителното производство именно защото са общи за всички, предписани в процесуалния закон производства.

Т.е. изложеното води до извода, че атакуваното определение на Кърджалийския районен съд се явява правилно.

Водим от горното и на основание чл.278 от ГПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частната жалба на А. Ф. С. от с.С., Община К., със съдебен адрес : гр.К., бул.”Б.” № *, * офис *, против определение № 2823/ 28.06.2012 г., постановено по гр.д. № 1083/2012 г. по описа на Кърджалийския районен съд,

На основание чл.274, ал.3, т. 1 от ГПК определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ВКС при предпоставките на чл.280, ал.1 от ГПК.

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ : 1. 2.

Определение

2

ub0_Description WebBody

D40A27178F9A3EA8C2257A6B0050CB10