Решение по дело №287/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 81
Дата: 8 януари 2024 г.
Съдия: Ирена Илкова Янкова
Дело: 20237240700287
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 ноември 2023 г.

Съдържание на акта

   Р Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

   81                       08.01.2024 година   град Стара Загора

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно  заседание на четиринадесети декември две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА  

 

                                                                                                                               Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА

 

 

при секретар Албена Ангелова

и с участието на прокурор Андреан Сутров

като разгледа докладваното от съдия Ирена Янкова  КАН дело № 287 по описа за 2023г., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63в  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

Касаторът Н.Д.К. чрез адв. С.Ч. *** е обжалвал като неправилно Решение № 382 от 09.10.2023 година, постановено по АНД № 2409/2023 година по описа на Старозагорския районен съд, в частта, с която е потвърдено наказателно постановление № 23-1228-001416 от 04.04.2023 година, издадено от началник група в сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР гр. Стара Загора, с което на Н.Д.К. на основание чл. 179, ал.2 , предложение първо от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 200 /двеста/ лева за нарушение на чл. 20,ал.2 от ЗДвП.

В касационната жалба се твърди, че съдебният акт е незаконосъобразен и необоснован поради противоречие с материалния закон и поради неправилно тълкуване на събраните по делото доказателства. Според тези оплаквания настоящият състав прави извод, че решението се оспорва като неправилно и като постановено при допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила -  касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, вр. чл. 63в от ЗАНН. По същество касаторът оспорва възприетата фактическа обстановка с твърдение, че районният съд бил игнорирал показанията на свидетелите, че те не са установили механизма на ПТП. В съдебния акт липсвали мотиви с каква скорост се е движел К., за да се приеме,  че скоростта не била съобразена с  конкретните пътни  условия. Не били коментирани свидетелските показания, че ПТП-то било възниквало поради заспиване на водача. С тези аргументи моли за отмяна на решението в оспорената му част и на потвърденото с него наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът не се явява, но в представеното писмено становище поддържа жалбата и претендира присъждане на направените по делото разноски.

Ответникът по касация – началникът на Сектор "Пътна полиция" към ОД на МВР – Стара Загора не взема становище по касационната жалба.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага решението да бъде оставено в сила.

Административният съд – Стара Загора, като прецени наведените в нея касационни основания, съгласно чл. 218 от АПК, приема за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима, а по същество е неоснователна.

С обжалваното решение въззивният съд е потвърдил като законосъобразно Наказателно постановление № 23-1228-001416 от 04.04.2023 година, издадено от началник група в сектор „Пътна полиция към ОД на МВР гр. Стара, в частта, с която на касатора  за извършено от него  административно нарушение по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП  е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева  – на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП.

За да постанови този правен резултат, съдът е приел, че от събраните по делото гласни и писмени доказателства, се установява, че на 12.03.2023 г. около 04:00  ч, Н.Д.К. е извършил от обективна и субективна страна нарушение по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП, което се изразява в това, че при управлението на собствения си лек автомобил „********“ с рег.№ *****************, на кръстовището с ул. Майор Кавалджиев“ поради движение със скорост, несъобразена с пътните условия /ремонтни дейности/ на десен завой  водачът губи контрол на управляваното МПС, продължава движението си направо и с предната си част  се блъска в метална преградна конструкция  и в паркиран автомобил, с което причинил ПТП с материални щети. Пристигналите на място полицейски служители установили ПТП и след справка по рег. номер намерили самоличността на собственика на автомобила и местоживеенето му. За това нарушение му е съставен АУАН № GA 874480  на 12.03.2023 г. Въз основа на АУАН на 04.04.2023 г. началникът група на Сектор "ПП" при ОД на МВР – Стара Загора е издал процесното НП, с което за нарушението на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП на Н.Д.  К.  е наложена глоба в размер на 200 лева.

Съдът е кредитирал на първо място показанията на полицейските служители, посетили мястото на инцидента. Посочил е, че при анализ на следите от реализираното ПТП, които следи дефакто са фиксирани в протокола за ПТП и показанията на свидетелите, се установява, че автомобилът на Д. при десен завой е загубил контрол над автомобила си   и се  е ударил в метална преградна конструкция и в паркирания пред него друг автомобил. Тези изводи са обосновани и със снимковия материал, установяващ настъпилите материални щети и протокола за ПТП. Въззивният съд е извършил оценка на събраните доказателства, като ги е обсъдил поотделно и съвкупно и е изложил мотиви, че кредитира показанията на свидетелите, тъй като същите са непротиворечиви, последователни и съответстват на всички събрани останали доказателства по делото.

С оглед констатираното съдът е приел, че в случая е налице проявление на чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП с оглед причиненото ПТП поради движение с несъобразена скорост,

От правна страна съдът приема, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи и при спазване на процесуалните правила за това. Не са намерени и други пороци, водещи до отмяна на НП. Мотивирано са отхвърлени всички заявени възражения. Извършена е преценка, че наложеното на основание чл. 179, ал. 2, пр. 1 от ЗДвП наказание е в предвидения в закона точен размер, съответно е на извършеното нарушение.

Така постановеното решение е правилно.

 

Според състава на чл. 179, ал. 2, предложение първо от ЗДвП който поради движение с несъобразена скорост причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба в размер 200 лв. Този състав е субсидиарен /прилага се доколкото деянието не е престъпно/, като изисква причинно-следствена връзка между съставомерния резултат - причиняване на ПТП по смисъла на § 6, т. 30 от ДР на ЗДвП, и движение с несъобразена скорост от страна на субекта на нарушението.

Противно на твърденията на касатора, че липсва описание на механизма на ПТП-то,  в наказателното постановление е описан механизъм на деянието, управляваното от касатора  МПС се е движило на път, по който се извършвали ремонтни дейности, като при маневра за завиване водачът е загубил контрол над управлението на автомобила, в резултат на което е причинил ПТП с материални щети.

На практика спорният по делото въпрос касае формирането на вътрешното убеждение на съда при оценката на доказателствата, приоритетно на показанията на изслушаните в хода на съдебното дирене свидетели, съпоставени с останалите обективни обстоятелства.

Касационната инстанция намира оплакванията на касатора досежно преценката на свидетелските показания от страна на съда за неоснователни. В това отношение е важно да се отбележи, че за формиране на убеждение, което да съответства на логиката и на опитните правила е достатъчно свидетелските показания да съвпадат относно фактите, които представляват главния предмет на доказване. В случая, видно от показанията, дадени при разпита, свидетелите детайлно са описали обстоятелствата, релевантни за нарушението – вида и размера на последиците от ПТП-то и сторените щети. Предвид изложеното съдът намира, че показанията на свидетелите досежно главния предмет на доказване са идентични, поради което правилно съдът ги е кредитирал. Обосновано при това съдът е отклонил възраженията на касатора, поддържани и понастоящем, които са били в смисъл, че не е налице твърдяното нарушение. Всички тези обстоятелства са безспорно изяснени в хода на производството по делото пред районния съд и от събраните гласни доказателства, като пределно добре е изяснено на кое място и по какъв начин е реализирано ПТП. Същите си кореспондират с протокола за ПТП, официален свидетелстващ документ, в който изрично е записано, че К. не съобразява скоростта си с ремонта на пътното платно на десен завой, губи контрол над автомобила, както и с наличния по делото снимков материал. Изцяло се споделя приетото от въззивния съд, че лицето е извършило нарушението, за което му е  повдигнато административнонаказателно обвинение. Следователно, от една страна, наличието на всички релевантни за съставомерността на деянието факти, които обуславят административнонаказателната отговорност и с които е обосновано обвинението, се установяват от събраните в хода на съдебното следствие писмени и гласни доказателства, а от друга – жалбоподателят не е ангажирал надлежни доказателства, опровергаващи фактическата обстановка, посочена в обстоятелствената част на наказателното постановление.

С оглед на което решението на районния съд като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

 

          Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2 предложение първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

   ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 382 от 09.10.2023 година, постановено по АНД № 2409/2023 година по описа на Старозагорския районен съд, в частта, с която е потвърдено наказателно постановление №23-1228-001416 от 04.04.2023 година, издадено от началник група в сектор „Пътна полиция към ОД на МВР гр. Стара Загора, с което на Н.Д.К. на основание чл. 179, ал.2 , предложение първо от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 200 /двеста/ лева за нарушение на чл. 20, ал.2 от ЗДвП..

 

           Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                   

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

                                                                       2.