Определение по дело №529/2019 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 375
Дата: 19 септември 2019 г.
Съдия: Вера Иванова Иванова
Дело: 20195001000529
Тип на делото: Въззивно частно търговско дело
Дата на образуване: 26 август 2019 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  № 375

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

      гр. ПЛОВДИВ  19.09.2019 г .

 

Пловдивският апелативен съд, търговско отделение в закрито заседание от 19.09.2019 г. в състав :

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕРА ИВАНОВА

 

                   ЧЛЕНОВЕ: НЕСТОР СПАСОВ

 

                                                                                     КАТЯ ПЕНЧЕВА

                                                                                                                                                                                                                                                

като разгледа  докладваното от съдия СПАСОВ,  ч. т. дело 529 описа на  ПАС за 2019 г., установи следното:

Производство по чл. 274 от ГПК.

Същото е започнало по повод изходяща от К.М.Т., ЕГН **********,*** частна жалба против постановеното по т. дело № 38/2019 г. на См ОС, определение № 621 от 31.05.2019 г. с което производството по делото на основание чл. 229, ал.1, т. 5 от ГПК е спряно до приключване на започналото с образуването на ДП № 420/2018 г. по описа на РУ – С. наказателно производство.

 В жалбата са изразени подробни съображения за незаконосъобразност на определението и е поискана отмяната му и връщане на делото с указания за продължаване на съдопроизводствените действия по същото.

Насрещната страна не е изразила становище по жалбата.

Съдът след като се запозна с акта предмет на обжалване и съдържанието на делото, по което същият е постановен намери за установено следното:

На 30.04.2019 г. в СмОС е постъпила искова молба изходяща от К.М.Т., ЕГН **********,*** против „Б. АД, гр. С..

В обстоятелствената част на същата се говори, че на 06.12.2018 г. около 07, 40 ч. на бул. „Б.“ № 1 в гр. С. при движение с несъобразена скорост, Г.И. А. управлявайки лек автомобил марка „П.“, модел „.“, ДК № .. извършил ПТП, при което блъснал пресичащата пътното платно пешеходка Д.Б. В.. Тя следствие на това  получила множество телесни повреди, които довели до смъртта й на 19.12.2018 г.

Посочено е, че ищцата е внучка на починалата  и се явява увредено лице по смисъла на ТР № 18/ 2018 г. на ОСГТК на ВКС.

Наред с това са изложени доводи за наличие на застраховка ГО в ответното застрахователно дружество и на предпоставки  увреденото лице, спрямо което застрахованият е отговорен да поиска обезщетението пряко от застрахователя по застраховка Гражданска отговорност“ с оглед разпоредбите на чл. 432 от КЗ.

На тази база е отправено искане за осъждането на ответното дружество да заплати на ищцата сумата от 70 000 лв., представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания вследствие претърпяното ПТП и настъпилата смърт на Д.Б. В.. В исковата молба съответно е споменато, че във връзка с ПТП-то има образувано и ДП № 420/2018 г. по описа на РУ – С..

Последното е станало причина См ОС да приеме, че са налице предпоставките за спиране на производството по делото на основание чл. 229, ал. 1, т. 5 ГПК и да спре делото. В подкрепа на този извод в определението за спиране е споменато, че предмет на досъдебното производство е установяването на престъпни обстоятелства свързани с процесното ПТП, а от тях зависел и изхода на спора предмет на т. дело № 38/2019 г. на См ОС .

Недоволно от този акт е останала ищцата и е подала жалбата довела да образуване на настоящето дело.

По повод на същата съставът на ПАС намира за нужно да посочи, че съгласно чл. 229, ал.1 т. 5 от ГПК съдът спира производството, когато при разглеждане на едно гражданско дело се разкрият престъпни обстоятелства от установяване, на които зависи изходът на гражданския спор.

Анализът на тази разпоредба води до извод, че ОСНОВАНИЕТО ЗА СПИРАНЕ ще е налице ако тези обстоятелства ПРЯКО влияят на изхода на съответния граждански спор и същите подлежат на установяване единствено в наказателното производство, т.е. тяхното установяване в гражданското такова е невъзможно. Последното от своя страна сочи, че в случая не следва да се поставя знак на равенство между предпоставките за спиране посочени в т. 4 и 5 на чл. 229 от ГПК.

В случая за ПАС не е налице пречка въпросите свързани с извършване на ПТП-то от значение за решаване на гражданския спор- извършването, противоправността му и вината да се разрешат и в хода на настоящето производство.

Това от своя стана сочи, че случая спирането на основание чл. 229, ал.1 т.5 от ГПК е незаконосъобразно и определението на См ОС следва да се отмени, а делото да се върне за разглеждането му по същество, ако разбира се вече не са възникнали предпоставките за спиране на основание чл. 229, ал.1, т.4 от ГПК.

Водим от това съдът

 

 

 О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ постановеното по т. дело № 38/2019 г. на См ОС, определение № 621 от 31.05.2019 г. с което производството по делото на основание чл. 229, ал.1, т. 5 от ГПК е спряно до приключване на започналото с образуването на ДП № 420/2018 г. по описа на РУ – С. наказателно производство.

Връща делото на См ОС за продължаване на съдопроизводствените действия по същото и разглеждането му по същество, ако разбира се вече не са възникнали предпоставките за спиране на основание чл. 229, ал.1, т.4 от ГПК.

Определението  е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                          

                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                                                

                                        2.