Решение по дело №6247/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 264489
Дата: 7 юли 2021 г.
Съдия: Галя Йорданова Митова
Дело: 20201100506247
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р E Ш Е Н И Е

град София, 07.07.2021 г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД,

Гражданско отделение - брачни състави, II-ри въззивен брачен състав,

в открито съдебно заседание на осми април,

през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛЯ МИТОВА

                                                                    ЧЛЕНОВЕ:  ВАЛЕНТИНА АНГЕЛОВА

 МИЛЕН ЕВТИМОВ

при секретаря Мариана Ружина, като разгледа докладваното от съдия ГАЛЯ МИТОВА въззивно гр. дело № 6247 по описа за 2020 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е въззивно - по реда на чл. 17 от Закона за защита от домашното насилие (ЗЗДН), във връзка с § 1 от Заключителни разпоредби на ЗЗДН, вр. чл. 258 - 273 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК).

С Решение № 63448 от 10.03.2020 г., постановено по гр. дело № 56302 по описа за 2019 г., Софийският районен съд, III ГО, 80-ти състав, е издал, на основание чл. 15, ал. 2 ЗЗДН, заповед за защита в полза на П.Ю.Н., ЕГН **********, срещу М.Н.П., ЕГН **********. Задължил  е, на основание чл. 5, ал. 1, т. 1 ЗЗД, М.Н.П. да се въздържа от извършване на домашно насилие спрямо П.Ю.Н.. Насочил е, на основание чл. 5, ал. 1, т. 6 ЗЗДН, пострадалото лице П.Ю.Н. към програма за възстановяване, финансирана от Министерство на правосъдието, предоставена от ”Център за индивидуални и фамилни психологически консултации“, град София, пл.”*********, офис 5, за срок от шест месеца, считано от 10.03.2020 г. Предупредил е М.Н.П., че при констатирано от полицейските органи неизпълнение на заповедта, на основание чл. 21, ал. 3 ЗЗДН, полицейският орган е длъжен да я задържи и незабавно да уведоми органите на прокуратурата, като неизпълнението на заповедта представлява престъпление по чл. 296, ал. 1 от Наказателния кодекс (НК). Наложил е, на основание чл. 5, ал. 4 ЗЗДН, на М.Н.П. глоба в размер на 200.00 лева.  Осъдил е  М.Н.П. да заплати по сметка на Софийски районен съд държавна такса в размер на 25.00 лева. Осъдил е М.Н.П. да заплати на П.Ю.Н. направените по делото разноски в размер на 400.00 лева.

Ответницата по молбата за защита М.Н.П. (въззивница в настоящото производство) е останала недоволна от така постановеното Решение и го е обжалвала изцяло, с въззивна жалба, вх. № 5060817 от 27.05.2020 г. по описа на СРС. Поддържа, че решението е неправилно поради необоснованост, нарушения на материалния закон и съществени процесуални нарушения. Изтъква доводи, че показанията на разпитаните по делото свидетели не следвало да бъдат кредитирани. Счита, че изложеното от св. И. не е достоверно, тъй като било житейски нелогично да се приеме, че майката е извършила домашно насилие в присъствието на социален работник от Отдел ”Закрила на детето“. Оспорва установеното по делото повишаване на тон да бъде преценявано като акт на домашно насилие. Релевира оплакване, че неправилно е преценена приетата съдебно – психиатрична експертиза (СПЕ), тъй като от същата ставало ясно, че между родителите на молителката имало влошени отношения и конфликт. Поддържа, че не била обсъдена доказателствената съвкупност в нейната цялост, и в частност доказателствата установяващи, че майката М.Н.П. водела дело срещу бащата на П. за домашно насилие. Съобразно изложеното моли въззивния съд да отмени изцяло атакувания съдебен акт и вместо него да постанови друг, с който да отхвърли молбата за защита като неоснователна. Поддържа въззивната жалба в открито съдебно заседание лично, и чрез пълномощник. Не претендира разноски за въззивното производство.

Молителката П.Ю.Н. (въззиваема страна в настоящото производство) в срока по чл. 17, ал. 4 ЗЗДН не е взела становище по така подадената въззивна жалба. Оспорва същата като неоснователна в открито съдебно заседание, чрез пълномощник. Претендира присъждане на разноски за настоящото производство.

Софийският градски съд, с оглед обхвата на въззивното обжалване, като прецени доказателствата по делото в двете съдебни инстанции и обсъди доводите на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Въззивната жалба е допустима. Подадена е в срока по чл. 17, ал. 1 ЗЗДН от легитимирана за това страна в първоинстанционното производство при наличие на правен интерес от обжалването, като оспореният съдебен акт е валиден и допустим, и подлежи на въззивно обжалване по чл. 258 ГПК, вр. чл. 17 ЗЗДН.

Първоинстанционният Софийски районен съд е установил подробно писмената и гласна доказателствена съвкупност по делото. От представеното удостоверение за раждане (л. 6 от първ. дело), издадено въз основа на Акт за раждане № 205/23.05.2020 г. на Столична община, Район ”Надежда“, че детето П.Ю.Н. е родено на *** ***, от родители: майка - М.Н.П. (ответник по делото) и баща - Ю.Ц.Н.. Не е било спорно по делото, че родителите на непълнолетната молителка са били във фактическа раздяла, и  между тях е имало висящ спор за  родителски права. След фактическата раздяла на родителите детето П. живеело при баща си, който полагал и преките и непосредствени грижи за него.

Първата инстанция е кредитирала събраните в хода на съдебното дирене гласни доказателствени средства, чрез разпит на свидетелите М.И.и Ю.Н., като логични и последователни, взаимно допълващи се и кореспондиращи с останалия събран доказателствен материал. За твърдяната в молбата за защита дата на домашно насилие – 05.09.2019 г., свидетелят И. е установила, че на 05.09.2019 г., около обяд, молителката П.Н., придружавана от св. И., посетили дома, в който живеела ответницата М.П. ***, находящ се в град Мездра, ул.”Ал. ********, тъй като молителката искала да се види със своята малолетна сестра. Последната, след радялата на родителите, останала да живее при майка си. В жилището, освен ответницата, се намирали малолетната й дъщеря Ю. и социален работник от Д”СП” - Мездра. Свидетелката И. сочила при разпита й, че ответницата, след увещания, ги пуснала двете с П. да влязат. След като влезли в апартамента седнали в кухнята да разговарят. В един момент ответницата П. започнала да крещи, казала на молителката, че е смешна и жалка, което повторила поне два пъти, и започнала да блъска по масата пред нея, като св. И. дръпнала молителката, за да не я удари майка й. Св. И. с  категоричност е установила, че ответницата не е правила опит да удари дъщеря си, но блъскала по масата точно пред нея, поради което и тя я е издърпала. Малко след това двете си тръгнали, а ответницата казала на молителката, че повече няма да види сестра си Ю.. Когато св. И. и молителката си тръгнали последната плачела, треперела и не говорела. Двете момичета отишли при бащата на молителката (св. Н.), който ги чакал в близост до блока, в който живеела ответницата. Според св. Н. дъщеря му П. била изпаднала в шок, не можела да говори, лицето й било зачервено и цялата треперела. Св. Н. започнал да пита какво се е случило, но молителката не била в състояние да му отговори. За случилото се в дома на ответницата последният разбрал от св. И., която споделила с него, че майката на П. се държала агресивно с нея, че я е обиждала. Бащата бил притеснен от състоянието на дъщеря му и затова я закарал до Спешна помощ в град Мездра, където лекарите я прегледали и й поставили инжекция ”Диазепам“. Насочили я към специалист, защото П. заеквала и говорела бавно. На следващия ден в град София молителката била прегледана от различни специалисти.

На основание чл. 15, ал. 1 ЗЗДт молителката П.Ю.Н. била изслушана в открито съдебно заседание в присъствието на социален работник Т.И.– Й.. При изслушването си детето заявило пред съда, че на 05.09.2019 г. в дома, в който живеели сестра й и майка й в град Мездра, ответницата се държала грубо с нея; направила опит да я удари, като замахнала към лицето й, но приятелката й я издърпала. Повишавала тон и удряла по масата пред П.. Молителката разказала за състоянието, в което се е намирала след инцидента – не можела да говори и трябвало да й поставят инжекция ”Диазепам“, за да се успокои. П. споделила и за логопедичния проблем, който се е появил в резултат на инцидента от 05.09.2019 г.  -  не можела да изговаря буквата ”р“ , която дотогава изговаряла перфектно.

В хода на съдебното дирене е прието, неоспореното от страните заключение на СПЕ, което съдът е кредитирал. Вещото лице е установило, че при направения преглед  на П.Н. в Спешна помощ - Мездра и последващите прегледи на последната в град София от различни специалисти (за извършването, на които по делото били представени и писмени доказателства – амбулаторни листове на л. 11 и л. 12 от първ. дело) й били поставени различни диагнози от ”Състояние на емоционален шок и стрес“, неуточнено (R 45.7), ”Дисоциативно (конверзивно) разстройство“, неуточнено (F 44.9) и ”Остра страхова реакция с дисоциативно конверзионни симптоми, персистиращи по продължителност“. Според вещото лице наличието на негативни емоционални преживявания можело да бъде съпроводено с различни соматични симптоми, като споделяните от молителката - главоболие и заекване. Според заключението на СПЕ молителката била въвлечена в родителския конфликт, като по време на нейното освидетелстване П. е декларирала, че ”вина за нейното състояние“ носела единствено и изцяло майка й. Според вещото лице молителката изцяло се била фокусирала да докаже, че майка й е вербално агресивна, като и че се страхува от нея. Според специалистът психиатър П.Н. преживявала негативни емоции, породени от житейската ситуация, в която се намирала, като според вещото лице не било желателно тя да остава по - продължително време в тази ситуация, тъй като можело да има влияние върху нейното личностно формиране. В заключителната част на СПЕ била отправена препоръка към двамата родители на молителката да не използват никакви форми на агресия при общуването с децата им, както и да не ги въвличат в техните конфликти и спорове.

От предоставена в писмен вид (л. 35 и сл. от първ. дело) информация от З.М. – психолог при ”Център за индивидуални и фамилни психологически консултации“ към Фондация ”Център Отворени врати“ е установено, че детето П. е посещавало програмата за възстановяване на жертви на домашно насилие, като отреагирало на травмата с повишена тревожност, страх и разочарование от отношението на майка й. Наблюдавани били фиксирани травматични преживявания, придружени с негативни образи, представи и оценки, породени от заплахите и забраните на майката П. да се вижда със своята сестра Ю.. Констатирано е от психолога, че въпреки постановената със заповедта за незабавна защита мярка по чл. 5, ал. 1, т. 5 ЗЗДН, ответницата М.П. не се е свързала с центъра, а направените опити за осъществяване на контакт с нея са останали безуспешни. Заключено е, че П.Н. се намирала в психо-емоционално нарушено равновесие на настроенията и преживяванията, които били основно в негативния спектър; преживявала перманентна форма на тормоз и обезценяване, което било предпоставка за дисхармонично функциониране на психичния свят на детето.

Първата инстанция е обосновала, че не гради фактическите си изводи на декларацията по чл. 9, ал. 3 ЗЗДН, тъй като освен нея по делото са били ангажирани и други доказателства.

Първостепенният съд е квалифицирал поведението на ответницата М.П. на 05.09.2019 г. като съставомерно по смисъла на чл. 2, ал. 1 ЗЗДН. Намерил е твърдения  с молбата за защита акт на домашно насилие за доказан. Обосновал е в тази връзка, че извършените от ответницата действия спрямо детето П. – ответницата крещяла по нейн адрес, блъскала по масата пред нея, наричала я ”смешна и жалка”, и което поведение ответницата упорито не преустановила до намесата на св. И., която издърпала молителката, били засегнали психологичната и емоционална стабилност на тогава непълнолетната П.. Същата се намирала във възраст, свързана с редица физиологични, емоционални и интелектуални промени, в която възраст подобно поведение можело да причини травма, която да се отрази неблагоприятно на нейното личностно формиране. Това поведение съдът е намерил  за оскърбително и унизително спрямо детето и надхвърлящо границите на житейски допустимото реагиране в подобни ситуации. Същото съставлявао акт на емоционално и психическо насилие. Аргументирано е от съда, че независимо от мотивите на майката (влошените отношения с бащата и липсата на контакт с П.), действията й на 05.09.2019 г. нямало как да не предизвикат страх и безпокойство у детето, наред с обидата и оскърблението, че е изложено публично - пред приятелката си, пред сестра си, пред служител на Д”СП” - Мездра. Съдът при формиране на решаващите му изводи е отчел преустановяването на контактите на майката с детето, след раздялата с неговия баща; крайно изострените отношения с последния; висящите дела между тях и е намерил, че ответницата не осъзнавала в достатъчна степен, че със своята импулсивност, избухливи и необмислени действия, липсата на каквато и да е търпимост при опитите на дъщеря й да осъществи контакт със сестра си, е поставила молителката П.Н. в риск, засягайки нейната психическа и емоционална неприкосновеност.

При тази доказателствена съвкупност Софийският районен съд е намерил молбата за защита за основателна.

Въззивният съд споделя установената фактическа обстановка от първоинстанционния съд и направените въз основа на нея обосновани изводи, като не намира основания за изграждане на различни изводи въз основа на доказателствената  съвкупност по делото. Освен това първоинстанционният съд е събрал всички поискани от страните, относими и допустими доказателства и е изяснил изцяло делото от фактическа страна. Въззивният съд препраща към тези доказателства и изводи, на основание чл. 272 ГПК, правейки ги по този начин част от своя акт. С оглед оплакванията във въззивната жалба настоящата инстанция излага и свои мотиви.

Във въззивната инстанция са приети като писмени доказателства следните документи, ангажирани от въззивницата П. и въззиваемата Н.: вляло в сила Решение № 142 от 31.07.20120 г., постановено по гр. дело № 1338/2019 г. по описа на Районен съд – Мездра, Решение № 260027 от 03.02.2021 г., постановено по в.гр.д. № 457/2020 г. на Окръжен съд – Враца, жалба от П.Ю.Н. до Районна прокуратура – София, съдебно – психологична експертиза по в.гр.д. № 457/2020 г. по описа на Окръжен съд – Враца. Въззивният съд не гради изводите си на посочената доказателствена съвкупност, тъй като между страните не са спорили, че въззивницата М.П. и бащата на П.Н. – св. Ю.Н., са страни по производство, с правно основание чл. 127 СК, касаещо малолетната им дъщеря Ю.. Посочените доказателства не установяват елементи от релевантния фактически състав, подлежащ на доказване в производство по ЗЗДН за издаване на заповед за съдебна защита. Известно е по делото и също не е било спорно обстоятелството, че родителите на П. (понастоящем пълнолетна) са във влошени отношения. Що се отнася до представената от въззиваемата П.Н. жалба до Софийска районна прокуратура, от същата е видно, че касае действия на въззивницата от 22.01.2021 г. – т. е. извън релевантния период.

Спорният между страните въпрос, по който следва да се произнесе въззивната инстанция, е дали действията на въззивницата – ответница М.П. на 05.09.2019 г. по отношение на въззиваемата - молителка П.Н. съставляват акт на домашно насилие по смисъла на чл. 2, ал. 1 ЗЗДН. От събраната по делото доказателствена съвкупност (включително от данните, обективирани в писмения документ, изходящ от психолог при ”Център за индивидуални и фамилни психологически консултации“ към Фондация ”Център Отворена врата“, приети на основание чл. 13, ал. 2, т. 1 ЗЗДН) по безсъмнен начин се установи, че на твърдяната в молбата за защита дата – 05.09.2019 г. в град Мездра, въззивницата М.П. е крещяла на въззиваемата, нарекла я е ”смешна и жалка“, заплашила я е да не види повече сестра си Ю., удряла е с ръка по масата. Това агресивно поведение е било възприето не само от П., към която е било пряко насочено, но и от по – малката й сестра Ю., от придружаващата я св. М.И.и от намиращия се в апартамента на майката П. по същото време социален работник при Д“СП“ – Мездра. Ето защо и правилно това поведение е преценено от първата инстанция като оскърбително, обидно, предизвикващо страх и безпокойство у молителката П.Н.. Тези действия на майката М.П. са засегнали по негативен начин психо-емоционалното състояние на тогава непълнолетното дете. Въззивницата същевременно се домогва да интерпретира така установените по категоричен начин факти като произтекли не от нейното собствено поведение, а като резултат от влошените отношения между М.П. и бащата на П. – св. Ю.Н. – т. е., като производни на съществуващия родителски конфликт, при все, че психолог (З.М.) и психиатър – вещото лице по СПЕ (Е..И), по експертен път по делото са установили психическите и емоционални травми при непълнолетната П.Н., причинени именно от случилото се на 05.09.2019 г. В тази връзка, както нееднократно е отбелязвано от въззивния съд, домашното насилие във всичките му форми, визирани в чл. 2 ЗЗДН, съставлява противоправно, вредоносно, виновно и морално укоримо поведение, именно с оглед на неговите последици за пострадалото лице. Това, което отличава насилието по смисъла на чл. 2 ЗЗДН и всички други прояви на деликтно, респективно престъпно поведение, е специфичната му характеристика да засяга и да се осъществява в рамките на семейните отношения. Домашното насилие, като поведение, надхвърля  рамките на житейски допустимото, схващано като поведение, което от една страна е съобразено със свободата  на съвременния човек като личност с емоции и право да изразява същите в обективната действителност (включително и по – отрицателни такива като гняв, раздразнение, обида и пр.), но което поведение, от друга страна,  следва да е съобразено с установената в обществото система от ценности и права на другите. До този извод – че поведението на ответницата надхвърля рамките на житейски оправданата реакция на родител спрямо неговото дете, е достигнала и първата инстанция след задълбочен и цялостен анализ на доказателствената съвкупност по делото.

Въззивният съд преценява като неоснователни оплакванията във въззивната жалба за допуснати нарушения от първата инстанция при преценката на доказателствата. Софийският районен съд е съобразил водените между родителите на молителката съдебни производства и конфликта между тях при определяне на подходящите мерки за защита по чл. 5, ал. 1 ЗЗДН и размера на глобата по чл. 5, ал. 4 ЗЗДН. Тези отношения не стоят в пряка връзка с релевантните за предмета на доказване факти - начин на извършване, време, място и авторство на твърдения акт на домашно насилие.

От друга страна, съставляващите изгодни за въззивницата - ответница твърдения – че не нейните действия са засегнали въззиваемата - молителка по установения отрицателен начин, са подлежали на пълно и главно доказване съгласно разпределената с доклада по делото доказателствена  тежест. Такова не е проведено в хода на съдебното дирене. Ето защо и по арг. от чл. 154, ал. 1 ГПК следва да се приложат неблагоприятните последици от недоказването на фактите, от които въззивницата М.П. извлича изгодни за себе си правни последици, а именно – за съда недоказаният факт е неосъществил се факт.

Съобразно изложеното, като намира първоинстанционното Решение за правилно и законосъобразно, Софийският градски съд следва да остави в сила обжалвания съдебен акт.

По разноските за въззивното производство.

Въззивницата М.П. не е заявила претенция за разноски.

Въззиваемата П.Н. е претендирала присъждане на разноски за настоящото производство за процесуално представителство. Съгласно представения по делото договор за правна защита и съдействие № 979580 (намиращ се между л. 12 и л. 13 от въззивното дело), който е годен да служи като разписка, договореният и заплатен хонорар на пълномощника на тази страна за процесуално представителство пред въззивната инстанция е в размер на сумата от 400.00 лева. Предвид изхода на делото тези разноски следва да бъдат репарирани от въззивницата М.П.. 

Предвид оставянето на въззивната жалба без уважение, и на основание чл. 17, ал. 2 ЗЗДН, вр. чл. 11, ал. 2 ЗЗДН и чл. 18, ал. 1, вр. чл. 16 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, въззивницата М.П. следва да бъде осъдена да заплати, по сметка на Софийския градски съд, държавна такса по въззивната жалба в размер на 12.50 лева.

Така мотивиран, Софийският градски съд, на основание чл. 17 ЗЗДН

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 63448  от 10.03.2020  г., постановено по гр. дело № 56302 по описа за 2019 г. на Софийски районен съд, III Гражданско отделение, 80-ти състав.

ОСЪЖДА М.Н.П., ЕГН **********, да заплати по сметка на Софийския градски съд, държавна такса в размер на 12.50 лева (дванадесет лева и петдесет стотинки).

ОСЪЖДА М.Н.П., ЕГН **********, да заплати на П.Ю.Н., ЕГН **********, сумата от 400.00 (четиристотин) лева - разноски за въззивното производство.

РЕШЕНИЕТО, на основание чл. 17, ал. 6 ЗЗДН, е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.                              2.