Решение по дело №158/2023 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 168
Дата: 20 септември 2023 г. (в сила от 20 септември 2023 г.)
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20237110700158
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юли 2023 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 20.09.2023 год.

 

В   И М Е Т О  Н А   Н  А  Р  О  Д  А

 

 

Номер  168                                                      2023 година                              град   Кюстендил

 

Кюстендилски административен съд,

на  тринадесети септември                                                                         2023 година

в публично съдебно заседание в следния състав:

 

 

                                                         Председател: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                                                Членове: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                                                НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

 

Секретар: Лидия Стоилова и с участието на

Прокурора: Михаил Крушовски

 

Като разгледа докладваното от съдия Демиревски

НАХД № 158 по описа на КнАдмС за 2023 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по чл. 208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

         ОД на МВР гр. Кюстендил, представлявана от директора си ст. комисар Т. П., чрез гл. юк. Г.Б. обжалва Решение на ДРС № 189/23.05.2023 г. по НАХД № 395/2023 г. по описа на същия съд за 2023 г.

         Твърдят се касационни основания, че решението е неправилно, незаконосъобразно и необосновано, постановено при допуснати съществени процесуални нарушения – касационни основания по чл. 348 ал. 1 т. 1 и т. 2 от НПК, поради което районния съд неправилно е отменил ЕФ и моли същият да се потвърди. Твърди се, че не са допуснати сочените от въззивния съд нарушения при прилагането на закона.

         Касаторът, редовно призован, не се явява и не се представлява по делото. По делото е постъпила молба вх. № 3519/11.09.2023 г. от касатора чрез гл. юк. Г.Б., с която уведомява съда, че е невъзможно явяването й в съдебно заседание, но не възразява да се даде ход на делото в нейно отсъствие. Моли да се постанови решение, с което да се отмени решението на ДРС и да се потвърди отменения с него електронен фиш. Моли за присъждане на юрисконсултско възнаграждение, прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на ответника, като моли да бъде присъдено такова в минимален размер.

         Ответникът по касационната жалба, редовно призован, не се явява и не се представлява по делото. Констатирано е постъпването на молба вх. № 3500/08.09.2023 г. от ответника, с която уведомява съда, че поради служебна ангажираност му е невъзможно явяването в съдебно заседание, но не възразява да се даде ход на делото в негово отсъствие. Оспорва изцяло касационната жалба, като моли да се постанови решение, с което да се остави в сила решението на ДРС като правилно, ведно с всички законни последици от потвърждаването. Поддържа писмения отговор, като моли да се имат предвид и доводите му пред въззивния съд, които поддържа изцяло.

         Заключението на прокурора е, че депозираната касационна жалба е основателна, сочените в касационната жалба основания са налице, а ДРС е постановил неправилно и необосновано решение, което следва да се отмени, а процесния ЕФ да бъде потвърден.

         Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211 ал. 1 от АПК от надлежна страна, участник в първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно и е процесуално допустима.

         Административният съд, на основание чл. 218 от АПК във връзка с чл. 63 ал. 1 от ЗАНН, след като обсъди посочените в жалбата пороци на решението и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, прие следното:

         Предмет на касационна проверка е Решение на ДРС по НАХД № 395 по описа на същия съд за 2023 г. С атакувания съдебен акт е отменен Електронен фиш Серия К № 6781825, издаден от ОД на МВР гр. Кюстендил, с който на А.И.Г., с адрес ***, е наложено административно наказание ”глоба” в размер на 800.00 лв., на основание чл. 189 ал. 4 вр. с чл. 182 ал. 4 във вр. с ал. 1 т. 4 от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/ за нарушение по чл. 21 ал. 1 от ЗДвП. 

         Отмененият от ДРС електронен фиш е заключителен акт в административно - наказателно производство, образувано срещу А.И.Г., с адрес ***, за това че на 25.11.2022 г. в 11.16 ч., в обл. Кюстендил, общ. Дупница, гр. Дупница, ул. „Самоковско шосе“, при склад на магазин „Те Макс“, в посока гр. Самоков, управлява лек автомобил Форд Фюжън, с рег. № РА 1672 КВ, като се движи с 84 км/ч. при ограничение на скоростта за населено място от 50 км/ч., Наказуемата скорост е 34 км/ч. след приспаднат толеранс в полза на водача – нарушение по чл. 21 ал. 1 от ЗДвП. Нарушението е извършено в условията на повторност в едногодишния срок от влизане в сила на ЕФ серия К № 2783757 на 26.11.2021 г.       

         Нарушението е установено с автоматизирано техническо средство система за контрол на скоростта на МПС TFR1-M 563, като е изготвен клип № 10957. ЕФ е връчен на жалбоподателя на 09.03.2023 г. и на нарушителя е наложена “глоба” в размер на 800.00 лв., на основание 189 ал. 4 вр. с чл. 182 ал. 4 във вр. с ал. 1 т. 4 от ЗДвП за нарушение по чл. 21 ал. 1 от същия закон.   

         Първоинстанционният съд е приел, че ЕФ е издаден от компетентен орган при формално спазване на процесуалните правила, но е счел същия за неправилен и незаконосъобразен поради частично, неясно и недостатъчно от към факти и конкретика описание на нарушението, което съществено е ограничило правото на защита на санкционираното лице, както и възможността за преценка от страна на съда, дали нарушението изобщо е било извършено в условията на повторност или не. След обсъждане на събраните доказателства, съдът е счел, че жалбата е основателна, че ЕФ е незаконосъобразен и неправилен, както и не е доказано по несъмнен начин правнорелавантните за деянието обстоятелства и го е отменил.      

         Ограничен в пределите на касационната проверка до релевираните с жалбата пороци на решението, настоящият съдебен състав смята, че са налице основания за уважаване на касационната жалба и ще отмени решението на ДРС като неправилно и незаконосъобразно.

        Въззивния съд е изпълнил задълженията си по чл. 13 ал.1;  чл. 14 ал.1 и чл. 107 ал.2 от НПК за пълно и обективно изследване на всички обстоятелства по правния спор като е събрал относимите за тях доказателствени средства,  обсъдил е и е анализирал фактите от значение за спорното право и е извел изводи, които обаче не се  споделят от касационната инстанция.

Съгласно разпоредбата на чл. 182 ал. 4 от ЗДвП, когато нарушението по ал. 1 т. 1 – 5, ал. 2 и ал. 3 т. 1 – 5 е повторно, наказанието е предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер, а за повторно нарушение по ал. 1 т. 6 и ал. 3 т. 6 – предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок три месеца. В конкретния случай АНО е обосновал квалифициращия признак за повторност на деянието, съобразявайки дефиницията в §1 т. 33 от ДР на ЗДвП, като е посочил  приложимия състав по чл. 182 ал.1 т. 4  вр. с чл. 21 ал. 1 от ЗДвП, съответстващ на установеното превишаване на скоростта в населено място. Налице е връзка с  конкретния основен състав на деянието, което позволява да се провери  и законосъобразността на наложеното административно наказание, размерът на което е в зависимост от приложимата хипотеза по основния състав.

Неправилен извод е направил въззивния съд и по отношение липсата на изрично упоменаване на дата на влизане в сила на предходно издаден ЕФ, тъй като още с първоначалното изпращане на административната преписка АНО е представил справка от информационната система АИС-КАТ, от която е видно, че ЕФ серия К № 2783757 е влязъл  в сила на 26.11.2021 г.

След анализ на всички приложени писмени доказателства, настоящият касационен състав счита, че констатираното административно нарушение в условията на повторност е доказано, налице е съответствие между описанието на нарушението и неговата правна квалификация.

            С оглед изхода от правния спор следва да се присъдят разноски в полза на касатора за юрисконсултско възнаграждение в размер на общо 160 лв. за представителство и защита пред двете съдебни инстанции, които са платими от А.И.Г. ***.

Воден от тези мотиви и на основание чл. 222 ал. 1 от АПК, във връзка с чл. 63 от ЗАНН, Кюстендилският административен съд

 

 

Р  Е  Ш  И:

 

 

ОТМЕНЯ Решение № 189/23.05.2023 г., постановено по НАХД № 395/2023 г. по описа на ДРС за 2023 г.

ПОТВЪРЖДАВА ЕФ серия К № 6781825, издаден от ОД на МВР гр. Кюстендил, с който на А.И.Г. *** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 800 /осемстотин/лв. на основание чл. 189 ал. 4 вр. с чл. 182 ал. 4 във вр. с ал. 1 т. 4 от ЗДвП за нарушение по чл. 21 ал. 1 от същия закон при условията на повторност.

ОСЪЖДА А.И.Г. *** да заплати на ОД на МВР гр. Кюстендил разноски в размер на общо 160 лв., представляващи юрисконсултско възнаграждение за представителство и защита пред двете съдебни инстанции.

Решението е окончателно.

Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на препис от същото.         

                                                                                                                           

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                   

                                                                                   

 

 

         ЧЛЕНОВЕ: