Определение по дело №136/2023 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 381
Дата: 20 февруари 2023 г. (в сила от 20 февруари 2023 г.)
Съдия: Лилия Александрова
Дело: 20237040700136
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 януари 2023 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Бургас,   381   /20.02.2023г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в закрито заседание на двадесети февруари, през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

                   ЧЛЕНОВЕ: ДИАНА ГАНЕВА

                                       ЙОВКА БЪЧВАРОВА

като разгледа ч.адм.д. № 136/2023г. на Административен съд – Бургас, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Частният жалбоподател А.Т.Д.,***, чрез адвокат А.Г. *** и съдебен адрес:***, е оспорил определение № 2517/09.12.2022г., постановено по АНД № 3919/2022г. по описа на Районен съд Бургас, с което е оставена без разглеждане жалбата му против електронен фиш серия К № 6182261, издаден от ОД на МВР Бургас и е прекратено производството по делото.

С частната жалба се твърди, че оспореното определение е неправилно поради неправилно приложение на материалния закон. Според частният жалбоподател разпоредбата на чл.79б от ЗАНН се прилага само по отношение на наказателните постановления, а приложението й по аналогия и за електронните фишове е недопустимо, тъй като аналогията на правото и аналогията на закона в наказателното право са недопустими.

В частната жалба е направен сравнителен анализ на норми от ЗАНН и на такива от Закон за движение по пътищата, като е направен извод, че там, където законодателят действително е имал воля да посочи електронния фиш, той го е направил (напр. разпоредбата на чл.58д от ЗАНН). След като в конкретно приложения чл.79б от ЗАНН е регламентирана хипотеза, приложима само за наказателните постановления, то според частния жалбоподател нормата не може да бъде приложена и относно електронните фишове, още повече, че възможност за заплащане на по-нисък размер на определената с електронния фиш глоба е уреден в специалния закон – чл.189, ал.9 от ЗДвП, което в процентно отношение е дори различно от предвиденото в ЗАНН. Иска обжалваното определение да бъде отменено, а делото върнато на съдия съд за продължаване на съдопроизводствените действия по него.

Частната жалба е подадена в срок, доколкото обжалваното определение е било съобщено на 19.12.2022г., а жалбата е депозирана на 29.12.2022г., който е първият работен ден след 26.12.2022г., когато изтича срокът за обжалване.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

С обжалваното определение Районен съд Бургас е приел, че след като наложената с обжалвания електронен фиш глоба е платена от жалбоподателя, следва да се приложи чл.79б, ал.2 във вр. с чл.63г от ЗАНН и производството да бъде прекратено, а жалбата – оставена без разглеждане.

Обжалваното определение е валидно и допустимо, но неправилно.

В приложената от съда разпоредба на чл.79б, ал.2 във вр. с ал.1 от ЗАНН изрично е посочено, че уредената хипотеза се отнася до процедурата по обжалване на наказателно постановление. В конкретния случай предмет на обжалване е електронен фиш, издаден по реда, регламентиран в чл.189 от ЗДвП. Основателно е възражението, изложено в касационната жалба, според което приложение по аналогия в областта на наказателното, а в случая административнонаказателното право е недопустимо. След като нормата на чл.79б, ал.1 и ал.2 от ЗАНН не предвижда уредената хипотеза да се прилага и в случаите, когато се оспорва електронен фиш, то прилагането й действително е недопустимо. Отделно от това в ЗДвП също е предвидена възможност в чл.189, ал.9 определената с електронния фиш глоба да бъде погасена, ако се плати 70 % от размера й в 14-дневен срок от съобщаването на електронния фиш. А глобата, наложена с електронен фиш, който е бил обжалван и потвърден от съда, се дължи в пълен размер. Тази хипотеза е уредена в специална норма. Затова уредбата в чл.79б, ал.1 от ЗАНН за плащане на наложеното наказание „глоба“ в намален размер не е приложима по отношение на електронния фиш с оглед аналогична уредба в специалния закона, която предвижда по-нисък процент от пълния размер на глобата, при плащането на който наказанието се счита за наложено.

На следващо място, в специалния закона – Закон за движение по пътищата, не е предвидена възможност при плащане в 14-дневен срок от съобщаването на 70 % от размера на глобата, електронният фиш да влиза в сила, а образуваното съдебно производство по неговото обжалване да се прекратява. Тоест, в хипотезата с електронния фиш законодателят не е обвързал възможността за плащане на по-малък размер на наложеното наказание в определен срок с невъзможността актът да бъде оспорен. Нещо повече, с второто изречение на чл.189, ал.9 от ЗДвП законодателят изрично е дал възможност електронния фиш да се обжалва пред съда, като в този случай е забранил лицето да се възползва от възможността да плати 70 % от наложената глоба.

По изложените съображения обжалваното определение следва да бъде отменено, а делото да бъде върнато на районния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

Мотивиран от горното и на основание чл.235 от АПК, Административен съд – Бургас,

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ определение № 2517/09.12.2022г., постановено по АНД № 3919/2022г. по описа на Районен съд Бургас.

ВРЪЩА делото на същия съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

Определението не подлежи на обжалване.

 

         

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                    ЧЛЕНОВЕ: