Определение по дело №438/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 986
Дата: 24 октомври 2018 г.
Съдия: Антоанета Драганова Андонова
Дело: 20182100900438
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 20 август 2018 г.

Съдържание на акта

     О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

 

Номер 986                     Година 2018,24.10.                          Град Бургас

 

                                                                                         

Бургаски окръжен съд                                                       граждански състав

На     двадесет и четвърти октомври          Година две хиляди и осемнадесета

В  закрито   заседание в следния състав:

                                                    

                                       Председател:Антоанета Андонова – Парашкевова                                         

                                                  Членове:………………………………………                                                      

                             Съдебни заседатели:..……………………………………...

 

Секретар

Прокурор

като             разгледа               докладваното                от                   съдията

търговско   дело номер          438             по описа за       2018           година

и за да се произнесе,взе предвид следното:

         Ищцата  И.С.С. е поискала  от съда  с исковата си молба да бъде  освободена от изпълнението на задължението да заплати  държавна такса  и  разноски  за производството по настоящото дело. Твърди, че не разполага с  достатъчно средства за  заплащането им. Представя, подписани от нея  и съпруга й декларации към исковата молба,както  и други писмени доказателстваВ изпълнение на указанията на докладчика по разпореждане  2185 от 03.10.2018 год. прилага молба с разяснения,представляваща по същността си  декларация за релевантни обстоятелства по искането й с оглед изявлението,съдържащо се  в последното изречение,както и допълнителни декларации  по образец и документ .

         Молбата е с правно основание в чл.83,ал.2 от ГПК.

         Бургаски окръжен съд като обсъди доводите на молителката, данните по делото и представените доказателства и декларации,намира следното:

По отношение на релевантните правни въпроси е налице постоянна практика на ВКС, съгласно която по молба на страната за освобождаване от държавна такса  и разноски на основание  чл. 83, ал. 2 ГПК съдът следва да извърши преценка налице ли са предпоставките за освобождаване на молителя от внасяне на държавна такса и разноски  въз основа на доказателства за  доходите на лицето и на неговото семейство,имущественото състояние на лицето, семейното му положение, възраст, здравословното му състояние, трудова заетост и всички обстоятелства, относими към възможността за изпълнение на законоустановеното задължение за внасяне на държавна такса  и разноски за производството по делото. След изясняване на общото материално състояние на страната и останалите относими обстоятелства,съдът е длъжен да ги съпостави с цената на иска/исковете и пълния размер на държавната такса и очакваните разноски. Материалното състояние на страната следва да бъде преценено към момента на поемане на фискалното задължение за заплащане на държавна такса.

В настоящия случай дължимата от ищцата  държавна такса за настоящата първа  инстанция е в размер от  5200 лв., като претенцията  на ищцата е една - обезщетение за неимуществени вреди в размер на  130000 лв. извън доброволно заплатената й от застрахователя сума от 30000 лв. , в резултат от деликт-пътнотранспортно произшествие, което няма данни към настоящия момент да е  признато с влязла в сила присъда за престъпление.Отправени са доказателствени искания за осъществяване на две експертизи-съдебно автотехническа и комплексна съдебно-медицинска  и психологична експертизи за доказване на исковите претенции.Обичайният размер на възнагражденията на вещи лица за такива експертизи е в общ размер до около  400 лв. При това положение не са налице  основания по чл.83,ал.1,т.4 на  ГПК за констатация,че ищцата  е освободена по силата на закона от задълженията да заплати такси и разноски за настоящото производство.Следователно искането по ал.2 на чл.83 от ГПК е допустимо.

 Видно от писмените доказателства, приложени от ищцата , тя е родена  през 1975 год., следователно към настоящия момент е на възраст-навършени 43 години.Живее  на семейни начала с мъж на възраст 47 години и в едно домакинство освен с него и с една от трите си пълнолетни дъщери и нейното дете на възраст 3 месеца.Получава месечна социална помощ в размер на 49,50 лв. ,и социална помощ за отопление през зимния сезон в размер на 360 лв. Мъжът, с когото съжителства  не получава регулярни доходи от трудово или друго правоотношение, реализира инцидентно доходи  от почасова работа.Живеят в жилище от 40 кв.м. с неизяснена собственост и неизяснена законност с оглед строителните правила и норми,за което не заплащат наем.Няма данни да развиват търговска дейност по каквато и да е форма и да получават доходи от такава.В резултат на пътнотранспортното произшествие ищцата е получила телесни увреждания,за   възстановяване на които,както и за ежемесечна издръжка на домакинството заявява,че изразходва на части сумата от 32824 лв.,получена като застрахователно обезщетение,както и че здравословното й състояние налага допълнителни периодични разходи в размер на около 100 лв. месечно.Сочи,че сметката,по която е получила плащане на застрахователното обезщетение е активна и не е закрита,както и че от нея е изразходена сумата от 9000 лв. за връщане на взети заеми.В нито една обаче от декларациите не посочено притежаването на тази банкова сметка,*** по повод на нея,както и сумата,държана в нея към момента.В декларациите изрично е посочено,че ищцата и мъжът,с който живее  на семейни начала не притежават парични влогове.Размерът на паричните средства по банковата сметка не е посочен и в депозираната на 11.10.2018 год. молба от ищцата.

  Същевременно  не се твърди ,а и няма данни ищцата да издържа ненавършили пълнолетие  свои деца, вкл. да има задължения за издръжка към трети лица по закон или по договор. От представения  с исковата молба договор за правна защита и съдействие,ведно с адвокатско пълномощно се установява,че  адв. П.В.  оказва такива при условията на чл.38 от Закона за адвокатурата-лицето е материално затруднено,като  не е уговорено адвокатско възнаграждение.Няма данни ищцата да има задължения към кредитни институции.

         При горната фактическа обстановка съдът намира,че искането за освобождаване от държавна такса  и разноски за настоящото първоинстанционно производство следва да бъде   отчасти уважено,като ищцата бъде освободена от задължението да заплати държавна такса за делото,но в нейна тежест следва да останат разноските по производството включително  възнаграждения на вещи лица по експертизите,които ще бъдат евентуално допуснати за установяване на релевантните за делото факти и обстоятелства.Действително  имущественото състояние на  ищцата   не й позволява да поеме разходите за държавна такса  за една инстанция в размер на 5200 лв.,но тя разполага с парични средства по недекларирана банкова сметка ,***а експертизи.

         При това положение искането е  частично основателно и следва  отчасти да се уважи.

         По изложените съображения и на основание чл.83,ал. 2 от ГПК съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ОСВОБОЖДАВА молителката -ищца И.С.С. с пълномощник и съдебен адресат адв. П.В. с адрес ***,офис 6  от  задължението за заплащане на държавна такса  за настоящото първоинстанционно производството в размер на 5200 лв.,като искането за освобождаването й  от задължението да заплати разноските  за настоящото  първоинстанционно производство ОТХВЪРЛЯ.

Определението  ,в частта,с която е отхвърлено искането за освобождаване от заплащане на разноски за производството по настоящото дело,подлежи на обжалване пред Апелативен съд гр.Бургас в едноседмичен срок от получаване на препис от настоящото определение от  ищцата чрез п ълномощника,а в останалата част е окончателно.

 

                                                                 Съдия: