Решение по дело №81/2023 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 3 октомври 2023 г.
Съдия: Стоян Димитров Колев
Дело: 20237250700081
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 август 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 63/03.10.2023 г.

 

гр. Търговище

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ТЪРГОВИЩЕ, касационен състав, в публично съдебно заседание на деветнадесети септември през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ТОДОРОВА

    ЧЛЕНОВЕ: АЛБЕНА СТЕФАНОВА

                        СТОЯН К.

 

При участието на секретаря СТОЯНКА ИВАНОВА и прокурора МАРТИН АЛЕКСАНДРОВ, разгледа докладваното от съдия СТОЯН К. кас. адм. нак. д. № 81/2023 г. по описа на АдмС - Търговище и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на глава ХІІ АПК, вр. чл. 63в ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Д.К.Г., ЕГН **********, с адрес: ***, подадена чрез пълномощника му по делото адвокат Л. П., срещу постановеното от ТРС, решение № 117/22.06.2023 г. по н. а. х. д. № 223/2023 г., с което е потвърдено издаденото от началник група в сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР – Търговище наказателно постановление № 21-1292-002077/23.11.2021 г., с което на касатора за нарушаването на чл. 21, ал. 1 ЗДвП са наложени, на основание чл. 182, ал.. 1, т. 6 ЗДвП, административни наказания „глоба“ в размер на 750 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца.

При позоваване на допуснати от въззивния съд съществени процесуални нарушения и нарушение на закона се иска решението да бъде отменено и наместо него да се постанови друго по съществото на правния спор от касационната инстанция, с което обжалваното по реда на чл. 59 ЗАНН наказателно постановление също да се отмени и на касатора да се присъдят направените за двете съдебни инстанции съдебни разноски.

В съдебно заседание касаторът Д.К.Г., редовно призован, не се явява. Чрез упълномощения адвокат Л. П., е депозирана молба, с която изцяло се поддържа касационната жалба на посочените в нея основания за неправилност на въззивното решение.

Ответникът по касация – началник група в сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР – Търговище, редовно призован, не се представлява в съдебно заседание. Не се изразява и становище относно касационната жалба.

Заключението на прокурора от Окръжна прокуратура - Търговище е, че обжалваното решение е правилно и следва да се остави в сила.

След преценка на процесуалната допустимост и основателност на касационната жалба, извършена в рамките на касационната проверка по чл. 218 АПК вр. чл. 63в ЗАНН, съдът намира следното:

По допустимостта на жалбата: Предявена е срещу подлежащ на касационен контрол съдебен акт, съгласно изричната разпоредба на чл. 63в ЗАНН, от процесуално легитимирано лице, съгласно чл. 210, ал. 1 АПК и в преклузивния срок за упражняване на правото на жалба, визиран в чл. 211, ал. 1 АПК – съобщение за изготвеното въззивно решение е получено редовно от касатора на датата 29.06.2023 г., а касационната жалба е постъпила по електронен път в ТРС на 13.07.2023 г. С нея е сезиран родово и местно компетентният съд. Кумулативното наличие на обсъдените положителни процесуални предпоставки обуславя извод за допустимост на касационното производство.

Разгледана по естеството на изложените оплаквания и в рамките на задължителната касационна проверка по чл. 218, ал. 2 АПК, касационният състав намира жалбата за неоснователна.

С обжалваното пред Районен съд – Търговище наказателно постановление № 21-1292-002077 от 23.11.2021 г. е ангажирана административнонаказателната отговорност по чл. 182, ал. 1, т. 6 ЗДвП на касатора Д.К.Г. за това, че на 28.04.2021 г. в 15:39 ч. в с. Пробуда, общ. Търговище, по ул. „Витоша“ до кръстовището с ул. „Мургаш“, в посока към гр. София, е управлявал собствения на „ОТП ЛИЗИНГ-КЛОН ВАРНА“ ЕООД, ЕИК 1313913690011 лек автомобил марка  „Порше Макан“ е рег. № ....., със скорост 109 км/ч., след приспадане на толеранс от 3% в полза на водача, при максимално разрешена скорост за населеното място от 50 км/ч.

В наказателното постановление изрично е посочено, че скоростта на движение на превозното средство е измерена, фиксирана и заснета с АТСС „ARH CAM S1” е фабр. № 11743с4, отчело нарушението със снимков материал № 11743С4/0265162.

При така направената откъм фактическа страна индивидуализация на нарушението АНО е приел, че водачът е нарушил виновно чл. 21, ал. 1 ЗДвП и му е наложил, на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 ЗДвП, предвидените в разпоредбата административни наказания „глоба“ в размер на 750 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца.

За да потвърди наказателното постановление, районният съд е приел в решаващите мотиви, че АУАН е съставен и НП е издадено от компетентни органи при спазване на изискуемите срокове по чл. 34 ЗАНН, съдържат всички изискуеми реквизити по чл. 42 и 57 ЗАНН, в хода на АНП не е нарушено правото на защита на нарушителя като АУАН му е бил връчен лично, той се е запознал със съдържанието му и е имал възможност още в най-ранния етап от производството да реализира защитата си. Наред с това съдът е приел, че описаните в АУАН и в НП факти, релевантни за нарушаването на чл. 21, ал. 1 ЗДвП, се доказват безсъмнено с приложения по преписката снимков материал, извлечен от използваната при установяване на скоростта на движение на автомобила АТСС „ARH CAM S1” е фабр. № 11743с4, с която е установена скорост на движение на превозното средство 113 км/ч (109 км/ч., след приспадане на толеранс от 3% в полза на водача), при максимално разрешена такава за населеното място от 50 км/ч. Обсъждайки събраните доказателства съдът е приел, че в случая обжалваното НП жалбоподателят е санкциониран на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 ЗДвП, който предвижда освен наказание глоба и наказание лишаване от право да се управлява МПС. Приел е, че посоченото обстоятелство изключва санкционирането на водача с електронен фиш и при тези данни е споделил като законосъобразно е изпълнена общата процедура по ЗАНН със съставянето на АУАН и последващо издаване на НП.

Въззивният съд е приел за неоснователни оплакванията на  жалбоподателя, че при съставяне на АУАН не е спазен тримесечният срок, предвиден в чл. 34, ал. 1 ЗАНН, според която разпоредба не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен АУАН в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението (за някои нарушения - две години). Прието е от съда и че правилно въз основа на презумпцията по чл. 188, ал. 2 ЗДвП АНО е ангажирал отговорността на жалбоподателя, като законен представител на „КИБЕРА РЕНТ А КАР“ ЕООД.

Решението е правилно като изложените в него констатации и правни изводи на решаващия делото съд се споделят изцяло от касационната инстанция, поради което тя препраща към тях, съгласно установената за това правна възможност с чл. 221, ал. 2 изр. второ АПК вр. чл. 63в ЗАНН.

Основани на данните по делото и на приложимите материално-правни норми са изводите на районния съд, че подробно направената в АУАН и в НП индивидуализация на нарушението откъм фактическата му страна сочи на неспазването от страна на водача на максимално позволената по чл. 21, ал. 1 ЗДвП скорост от 50 км./ч. при управлението на лекия автомобил в населеното място на датата 28.04.2021г. в 15:39 ч. За да достигне до извод, че в случая е безсъмнено доказано нарушаването на чл. 21, ал. 1 ЗДвП съдът правилно се е позовал на приложените по преписката снимки, извлечени от използваната на процесните дата, час и място АТСС „ARH CAM S1” Е ФАБР. № 11743с4, на които ясно се вижда регистрационният номер на автомобила, както и измерената скорост на движението му от 113 км/ч, от която е приспаднат полагаемият се толеранс от 3%. От съда е съобразено, че по преписката са налични данни за техническата изправност на използваната автоматизирана система за видеоконтрол на скоростта, предвид удостоверение за одобрен тип средство за измерване, писма от БИМ за извършена първоначална и последваща проверка на системата, ведно с протокол № 72-С-ИСИС/ 22.10.2020г. със срок на валидност една година.

Въззивният съд е изложил подробни мотиви относно изложените във въззивната жалба съображения за нарушаване на процесуалните правила, изразяващи се в несъобразяване на изтекъл давностен срок по чл. 34, ал. 1 ЗАНН. Настоящият касационен състав изцяло споделя изводите на ТРС, че към датата на съставяне на АУАН № GA166286 - 23.09.2021г. тримесечния срок считано от откриване на нарушителя все още не е бил изтекъл. Съгласно Тълкувателно решение № 48/28.12.1981 г. по тълкувателно дело № 48/1981 г. на Общото събрание на Наказателна колегия на Върховния съд, начало на тримесечния срок по чл. 34, ал. 1 изр. 2 пр. 1 от ЗАНН поставя откриването на нарушителя. Понятието не е легално дефинирано в специалния закон, но доктрината и съдебната практика безпротиворечиво приемат, че откриване има, когато компетентният орган разполага с данните, въз основа на които да установи нарушението и да идентифицира извършителя му. Това е моментът, в който необходимите за това материали и/или информация са налични в съответната администрация, защото от тогава фактически и юридически съществува възможност овластеният за това орган да определи субекта на нарушение, времето и мястото на извършването му, ведно със съществените му признаци от обективна и субективна страна по определен състав. Затова и тримесечният срок по чл. 34, ал. 1 изр. 2 пр. 1 ЗАНН започва да тече от момента, в който съществуват условия за такава преценка от АНО, на база получени достатъчно данни за нарушението и авторството му. Авторът на нарушението следва да е безсъмнено установен а не да е предполагаем. Понеже Г. не се е възползвал от правото да попълни декларация, в която да посочи друго лице, което е управлявало автомобила, в случая установяването, му като нарушител е извършено посредством презумпцията на чл. 188, ал. 2 ЗДвП. Ето защо съдът приема за правилна преценката на ТРС, че началният момент, от който следва да се отчита тримесечният срок по чл. 34 ЗАНН е датата на постъпване на непопълнената от жалбоподателя декларация в администрацията при АНО. Същата е била изпратена  ведно с докладната записка рег.№ 446р-26865/20.07.2021г. от Второ РУ – Варна. Правилно ТРС е приел и че след като докладната записка датира от 20.07.2021г., а АУАН е съставен на 23.09.2021г. тримесечният срок по чл. 34 ЗАНН за съставяне на АУАН не е бил пропуснат. 

Във връзка с гореизложеното настоящият състав не споделя и оплакването на касатора за неправилно извършена от въззивния съд преценка, относно повдигнатото с въззивната жалба твърдение, че водач на превозното средство в процесния момент е било друго  лице, съгласно договор за отдаване под наем на лек автомобил от 01.04.2021 г. между „Кибера рент а кар” ЕООД с управител Д.К.Г., като наемодател и „Хелиос бетони” ЕООД с управител Д. Г. З.. На първо място следва да се има предвид, че такъв договор не е бил представен пред АНО в срока за подаване надекларацията по чл. 188 ЗАНН и седемдневния за възражение по чл. 44, ал. 1 ЗАНН, а това е станало едва с подаването на въззивната жалба. Ето защо съдът споделя изцяло становището на въззивната инстанция, че договорът за наем и приемо-предавателния протокол към него, предвид липсата на достоверна дата следва да се ценят, като съставени за нуждите на процеса. Както бе посочено вече, на жалбоподателя е предоставена възможност да декларира обстоятелството, че на 28.04.2021 г. МПС с рег. № ..... е управлявано от друг. Същият не се е възползвал от това свое право, поради което презумпцията на чл. 188, ал. 2 ЗДвП е останала необорена.

Преценката на делото сочи, че сезираният с жалбата срещу наказателното постановление съд е постановил решението си при пълна и задълбочено извършена преценка на всички събрани доказателства, формирайки въз основа на тях обосновани фактически констатации и правни изводи. Касационната инстанция не констатира допуснати в работата на съда съществени нарушения на процесуалните правила, поради което и това бланкетно повдигнато с касационната жалба оплакване е неоснователно.

Извършвайки, съгласно чл. 218, ал. 2 АПК вр. чл. 63в ЗАНН, служебна проверка за валидността и допустимостта на обжалваното решение, касационната инстанция установи, че то е постановено от надлежен състав на районния съд вследствие на сезирането му с допустима жалба срещу подлежащ на оспорване акт на особена юрисдикция като с решението си при правилно конституиране на страните съдът се е произнесъл по заявения с жалбата предмет на спора. Поради това решението е валидно и допустимо.

В целостта си изложеното сочи на неоснователност на подадената от Д.К.Г. касационна жалба, поради което оспореното с нея решение на Районен съд – Търговище следва да се остави в сила от касационната инстанция в съответствие с правомощието й по чл. 221, ал. 2 предл. първо АПК вр. чл. 63в ЗАНН.

Воден от изложеното, съдът

 

РЕШИ

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 117/22.06.2023 г. по н. а. х. д. № 223/2023 г. на ТРС.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                        

 

                                                                              2.