Решение по дело №52/2021 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 260082
Дата: 11 февруари 2021 г. (в сила от 27 февруари 2021 г.)
Съдия: Валентина Любенова Тонева
Дело: 20213630200052
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

260082/11.2.2021г.  11.02.2021 г.                                    гр. Шумен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският районен съд, осми  състав

На единадесети февруари   през две хиляди двадесет и първа  година

В публично заседание в следния състав:

                                                                                                  Председател: В.Тонева

Секретар: Й.К.

Прокурор: Михайлова

Като разгледа докладваното от районния съдия

АНД № 52/2021 г. по описа на ШРС,

За да се произнесе взе предвид следното:

 

Настоящото производство е образувано на основание чл. 375 и сл. от НПК.

                  От ШРП е внесено постановление, с което се прави предложение за освобождаване от наказателна отговорност на Е.И.П. с ЕГН **********- обвиняем по досъдебно производство №862/17 г. по описа на РУ - Шумен, вх. № 1466/17 г. по описа на ШРП с налагане на административно наказание по реда на чл. 78а от НК.

            Като основание за това се изтъква, че наказателното производство е образувано за престъпление по чл.134, ал.1, т.2 във вр,с чл.129, ал.2 във вр.с ал.1 от НК, за което е предвидено наказание “лишаване от свобода” до 2  години или „пробация “, извършителят  не е осъждан за престъпления от общ характер,  не е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК, с деянието не са причинени имуществени щети, както и не са налице отрицателните предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 78а,  ал. 7 от НК, при наличие на които се изключва приложението на този текст.

В съдебно заседание представителят на Районна прокуратура – Шумен поддържа предложението и предлага на съда да наложи на обвиняемия наказание “глоба” в минималния размер, предвиден в разпоредбата на чл. 78а от НК.

В съдебно заседание обвиняемият Е.И.П. с ЕГН **********, редовно призован, не се явява лично изпраща упълномощен защитник адв. С.И.  при ШАК. Защитата  дава становище за  освобождаване от наказателна отговорност и налагане на минимално  административно наказание глоба на обвиняемия.

От приложените по делото писмени доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, се установи от фактическа страна следното:

Досъдебното производство е образувано за престъпление по чл.134, ал.1, т.2 във вр,с чл.129, ал.2 във вр.с ал.1 от НК.

В хода на разследването по делото Е.И.П. *** е привлечен в качеството на обвиняем по ДП .

От събраните по делото доказателства се установява следната фактическа обстановка: Обвиняемият Е.И.П. работел  в „Бултермострой“ ЕООД гр.София на длъжност “техник гражданско строителство“ с трудов договор № 372 от 08.03.2016г. на пълен работен ден - 8 часа и място на работа - строителни обекти в страната.

Със заповед № 35/01.03.2017г. издадено от  управителя на ,,Бултермострой“ ЕООД гр.София Е.И.П. е определен за технически ръководител на обект „Въвеждане на мерки за енергийна ефективност в сграда с жилищно предназначение гр.Шумен“, да представлява управителя на фирмата пред контролните органи на Инспекцията по труда на обекта.

 Съгласно чл. 127 ал.1, т. 4 от Кодекса на труда и чл.16. т.6 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи работодателят/строителят  осигурил длъжностна характеристика за длъжността „технически ръководител строителство". Длъжностната характеристика  била връчена на 08.03.2017г.на Е.И.П. срещу положен  подпис от него.

Съгласно длъжностната характеристика на техническия ръководител основните длъжностни задължения са следните:

1. Организира, планира, ръководи, координира и контролира изпълнението на възложените строително-монтажни работи /СМР/ или строително-ремонтни работи /СРР/.

2/1.3/. Упражнява контрол на строителната площадка.

3 /1.15/. Носи цялата отговорност за безопасност на работа - осигурява необходимите предпазни средства.

4/1.19/. Участва в разработването на вътрешни актове на дружеството.

Основните отговорности, присъщи на длъжността му, съгласно длъжностната характеристика са следните;

1 /2.7/. Работникът е длъжен да спазва и да следи спазването от работниците на утвърдените в дружеството правила по здравословни и безопасни условия на труд.

Лицето, заемащо длъжността „Технически ръководител“ трябва да познава основни  нормативни  актове отнасящи се до изпълнението на служебните му задължения  ,между които и  Правила за здравословни и безопасни условия на труд. От служебните му задължения  се установява, че той носи пряката отговорност в обекта за създаването на организация и упражняване на контрол по отношение на строителни и монтажни дейности.

Едно от най-важните му задължения е това за здравословните и безопасни условия на труд. Той обезпечава, организира и контролира цялата дейност на обекта по отношение на безопасността на труда и следи да се изпълняват изискванията за това. Освен на длъжностната му характеристика, това е изискването  и на чл.26, т.1 от Наредба № 2 от 22 март 2004г, за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи, съгласно който текст техническият ръководител изпълнява и контролира спазването на изискванията за ЗБУТ.

Съгласно заключението на  изготвената съдебно техническа експертиза  по  безопасност на труда, след разгледаните и разяснени професионални изисквания в областта на здравословните и безопасни условия на труд при извършване на дейността по саниране на обект „Внедряване на мерки за енергийна ефективност на многопрофилна жилищна сграда в гр.Шумен, бул.“В. Преслав“ № 12“, се налага  извод, че  Е.И.П. при изпълнение на трудовите си задължения в качеството му на технически ръководител на 19.07.2017г. е допуснал неизпълнение/неспазване на изискванията по безопасност на труда.

На 19.07.2017г. П. е извършил проверка на състоянието на монтираното инвентарно строително скеле на обекта, както и за почистването на същото от строителни материали и инстР.ти в ранните следобедни часове, но не и след края на работния ден.

През м.юли 2017г. „Бултермострой“ ЕООД гр,София с управител П.М. И. ***, където правели саниране на жилищната сграда.Изпълнител на обекта било дружество „Виа Конструкт Груп“ ЕООД гр.София, а „Бултермострой“ ЕООД били подизпълнители на горното дружество. Възложител на обекта била Община Шумен.

Работното време на обекта било от 08:00ч. до 17:00ч. с почивка на обяд от 12:00 до 13:00ч. Обекта бил 12 етажен блок, като същият бил обезопасен, като фасадното скеле било обвито с предпазна мрежа.

Технически ръководител на обекта бил обв.Е.П., който отговарял за цялостната организация на работа. На обекта се извършвала топлоизолация, външно саниране на блока. 11а въпросния обект работели отделни бригади, като всяка от тях изпълнявала различни дейности. Една от бригадите, която работела на западната фасада на обекта включвала четири човека - А.К. - отговорник на бригадата и Т.В., М.Д. и И.Г., които на 19.07.2017г. до 17:00ч. полагали изолация, като до обяд обръщали прозорци, т.е лепили стиропори, полагали ъгли /ПВС е мрежа/, а след обяд започнали да изрязват част от стиропорите и да лепят вата.

Същите са обяснили, че в случая са изрязвали хоризонтални ивици между отделните етажи, като изрязаните ленти били около 20 см. и ги вадели на парчета, т.е същите се чупели когато ги вадят, след което събирали тези отпадъци на скелето и после ги смъквали долу. След приключване на работния ден по скелето не трябвало да има нищо останало, всичко се сваляло с макара, в кофи или чували долу до обекта. Всеки ден имало един човек - общ работник който стоял долу и подавал материалите и събирал отпадъците и почиствал всичко което се спускало от скелето. Всяка сутрин, преди да започнат работата на обекта, техническият ръководител Е.П. им провеждал инструктаж и се подписвали в инструктажна книга. По данни на разпитаните свидетели, на 19.07.2017г. сутринта също им бил проведен ежедневен инструктаж. След приключване на работния ден в 17:00ч. задължение на работниците било да подпетят работното си място, като всичко се смъквало долу и на скелето не трябвало да остане нищо. Всички материали, инстР.ти и отпадъци се сваляли долу.

На 19.07.2017г. около 17:00ч. както обикновено работниците от бригадата на К. приключили работа, свалили всичко долу и напуснали обекта, като долу останал само общия работник – св.М.Д., който трябвало да почисти машината. Същият останал до около 19:30ч., като бил в средата на фасадата, зад загражденията ма обекта, но извън /преди / мрежата, където си почиствал инстР.тите. Д. е обяснил, че около 19:30ч. видял патрулка извън обекта, но не разбрал, че е имало някакъв инцидент свързан именно с техния обект.

Същият ден, както вече беше посочено техническият ръководител - обв.П. минал в ранните следобедни часове да огледа обекта и тъй като имал друга работа, след края на работния ден не проверил състоянието на обекта. По същото време обаче обезопасителната мрежа спускаща се около скелето се разкъсана в югозападния ъгъл и се получила значителна пролука. Това разкъсване не било забелязано от техническия ръководител на обекта и останало така, без да бъде отстранено.

На 19.07.2017г. от 18:00ч. до 19,20ч. св.А.Г. и приятеля му - пострадалият Р.У. били на тренировка по футбол на ученическия стадион в гр.Шумен, зад Хуманитарната гимназия в града. След тренировката двамата си тръгнали, като всяка вечер минавали по един и същ маршрут, по една и съща улица за да се приберат. Двамата вървели по улица „Константин Преславски“ водеща към бул.“Велики Преслав“, излизаща пред заведение „Воаяж“. В края на същата улица, по техни данни, имало един висок блок, от страната на РУМ-а, на който правели саниране. По данни на св.Г. това бил един от трите високи блока, този който бил от страната на РУМ-а. Двамата с Р.У. вървели по  платното на улицата, близо до тротоара, от (страната на санирания блок. Въпросният блок бил ограден с мрежа и ограда до тротоара, като около самия блок имало изградено скеле, което било покрито с предпазни мрежи, спускащи се от покрива, които покривали и ъглите. По данни на с в. Г. същата вечер част от ъгъла към булеварда / югозападния / бил открит частично. Зад оградата на обекта, в двора извън мрежата, имало един човек който бъркал нещо. Когато двамата е У. достигнали до края на блока, без

някой да им извика и без някой да ги обижда или псува, докато разговаряли помежду си, изведнъж нещо паднало и ударило У. по главата. Същият се хванал за главата, откъдето започнала да тече кръв. По данни на св.Г. върху главата па У. паднало едно парче, бяло и черно на цвят, за което първоначално не можел да каже какво е било. Впоследствие се установило, че това било парче от изолационен материал от обекта. След като парчето което го ударило по главата паднало на земята, У. се хванал за главата, а след това се опрял на оградата с която бил обезопасен обекта и започна;] да ръкомаха. В това време св.Г. тръгнал да търси помощ, някой който да се обади на Спешна помощ. Същевременно видял, че и Р. е тръгнал след него, държейки се за главата. Достигайки до тенис корта, двамата срещнали една жена / с неустановена по делото самоличност /, която им оказала помощ и се обадили на Спешна помощ. Жената казала на У. да легне на земята и тогава кръвта спряла да тече. В този момент пристигнала линейка и У. бил отведен в МБАЛ - Шумен за оказване на медицинска помощ. На място бил изпратен дежурен екип на РУ гр.Шумен, на който с в.Г. показал парчето което паднало и ударило У. по главата. Същото било иззето с протокол за оглед на местопроизшествие от 19.07.2017г. и приобщено по делото. Видно от протокола за оглед на местопроизшествие, въпросното парче представлявало парче от изолационен материал с циментова основа по средата, с неправилна форма.

По делото е изготвена СМЕ от заключението на която е видно, че пострадалият Р. Н. У. на 19,07.2017г. е получил следните травматични увреждания: две разкъсноконтузни рани на главата; Компресионна фрактура на теменните кости. Малък кръвоизлив в областта на фрактурата.

В заключението на експертизата се сочи, че медикобиологичната квалификация на получените травматични увреждания е проникващо нараняване в черепната кухина, тъй като са налице открити рани и окосмената

част на главата теменно в дясно и наличие на компресионна фрактура на теменните кости в същата област. Установените травматични увреждания били причинени от действието на твърди тъпи предмети по механизма на удар. Н заключение експерта е посочил, че в материалите по делото не си налице сигурни медицински данни, сочещи пострадалият да е изпадал в състояния опасни за живота му. Така описаните наранявания съответстват на средна телесна повреда по смисъла на чл. 129 ал.2 от НК

По делото е изготвена и съдебно-техническа експертиза по безопасност на труда, от заключението на която се установява, че са допуснати нарушения на нормите по безопасност от страна на техническия ръководител на обекта - обв.Е.П. при изпълнение на трудовите функции на строежа „Внедряване на мерки за енергийна ефективност на многопрофилна жилищна сграда в грШумен, бул “Велики Преслав“ № 12 с възложител Община Шумен, строител „Виа Коиструкт Груп ЕООД гр.София и подизпълнител „Бултермострой“ ЕООД гр.София.

Съгласно изискванията по безопасност на Закона за здравословни и безопасни условия на труд: *Юридическите и физическите лица, които самостоятелно  наемат работници или служители по трудово правоотношение, както и липата, които за своя сметка работят сами или в съдружие с други, са длъжни да осигурят здравословни и безопасни условия на труд, както на работещите, така и на всички останали лица, които по друг повод се намират във или в близост до работните площадки или места. Те носят отговорност за осигуряването им независимо от задълженията на работещите по този закон, както и от това дали тази дейност се осъществява от техни органи или е възложена на други компетентни служби или лица-изискване на чл. 14 (I) и (2).

Това изискване, според експертизата, засяга  работодателя/строителя в лицето на управителя на „Бултермострой“ ЕООД, гр.София. Негово задължение е да обезпечи безопасността на лица, намиращи се в близост до строителния обект в гр.Шумен. По принцип техническия ръководител на един обект се явява представител на строителя, който като длъжностно лице е упълномощен с трудовия си договор, длъжностната си характеристика, изискванията на Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи и заповед,  като  това лице пряко следва  да ръководи и контролира всичко в областта на безопасността на труда на строежа.

В конкретния казус  това длъжностно лице се явява техническия ръководител на обекта обв,Е.И.П..

* Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността и на другите лица, пряко засегнати от неговата дейност, в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструкции - изискване на чл. 33 на ЗЗБУТ. Според заключението на експертизата, техническият ръководител обв.Е.И.П., съгласно това изискване е длъжен да се грижи и за други лица, които са засегнати от дейността му по организиране, ръководство, координация и контрол на изпълнението на възложените строително - монтажни работи на обекта.В случая това не са лица от работния персонал, а минаващите покрай строежа граждани.

* Техническият ръководител изпълнява и контролира спазването на изискванията за здравословни и безопасни условия на труд - изискване на чл.26, т. 1 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи. Касае се  за изпълнение и контрол на безопасността на труда на самия обект и дейността  извършвана от работниците. Същевременно има  задължения, които ако не се изпълнят могат да се окажат във връзка с инцидента с минаващия покрай обекта Р.У.. Съгласно заключението на експертизата, състоянието на скелетата се проверява от техническия ръководител и бригадира непосредствено преди тяхната експлоатация и редовно през определени от строителя интервали - изискване на чл.88 ал.1 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

Експерта е посочил, че няма приложена инструкция за безопасна работа със скеле, в която строителя да е определил на какъв период от време трябва да се извършва проверка на скелето от техническия ръководител. Безспорно част  от задълженията му в сферата на безопасност на обекта е извършване на  оглед на  скелето за неизправности и ако се констатират такива, да  бъдат взети  веднага мерки спирайки работата до отстраняване на проблема. В нормативните документи няма изискване проверките на скелето да бъдат документирани.

Не  се допуска и складиране на продукти и отпадъци върху подовете на скелетата, извън определените в инструкцията за експлоатация или проекта места - изискване на чл.89 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

Служебно задължение на техническия ръководител, съобразно отразеното в експертизата  е, че той носи пряка отговорност за обекта за създаването на организация и упражняване на контрол по отношение на строителни и монтажни дейности. Той обезпечава, организира и контролира цялата дейност на обекта по отношение на безопасността на труда и следи да се изпълняват изискванията в тази област.Съгласно заключението на експертизата допуснатите нарушения на конкретните нормативни изисквания  се изразяват в следното:

1. Техническият ръководител не се е погрижил за безопасността на други лица, които са засегнати от дейността му по организиране, ръководство, координация и контрол на изпълнението на възложените строително-монтажни работи на обекта - изискване на чл.ЗЗ от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

2. Югозападният ъгъл на блока не е бил затворен е предпазна мрежа – съобразно  чл.43 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

3. Не са били документирани извършваните проверки на скелето - съобразно чл.88.(1) от Наредба № 2 от 22 март 20О4г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

4. Техническият ръководител не е бил на обекта при приключване на работа - в нормативните документи няма изискване техническия ръководите  да бъдат в определен интервал от време на обекта. Би могло да има такова изискване във вътрешна инструкция по безопасност на фирмата, но такава липсва по делото.

Съгласно заключението на експертизата са били нарушени следните нормативни актове:

Закон за здравословни и безопасни условия на труд:

Чл. 14 ал.1  Юридическите и физическите лица, които самостоятелно наемат работници или служители по трудово правоотношение, както и лицата, които за своя сметка работят сами или в съдружие с други, са длъжни да осигурят здравословни и безопасни условия на труд, както на работещите, така и на всички останали лица, които по друг повод се намират във или в близост до работните помещения, площадки или места.

(2) Лицата по ал.1 носят отговорност за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд независимо от задълженията на работещите по този закон, както и от това дали тази дейност се осъществява от техни органи или е възложена на други компетентни служби или лица

чл. 33. Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и за здравето и безопасността и на другите лица, пряко засегнати от неговата дейност, в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструкции.

Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи

чл.26 ал.1 -Техническият ръководител изпълнява и контролира спазването на изискванията за ЗБУТ;

чл.43  -При извършване на СМР по фасади в населени места работната площадка задължително се огражда с предпазна мрежа, когато височината на пода на площадката е по-голяма от разстоянието, на което е възможно да преминават хора или превозни средства.

чл.88 ал.1  -Състоянието на скелетата, платформите и люлките се проверява от техническия ръководител и бригадира непосредствено преди тяхната експлоатация и редовно през определени от строителя интервали.

(2) При констатиране на неизправност не се започва работа. Когато неизправността се установи по време на работа, тя се преустановява.

чл.89,т.3 - Не се допуска: складиране на продукти и отпадъци върху подовете на скелетата, платформите и люлките извън определените в инструкцията за експлоатация или проекта места.

В експертизата са посочени  няколко хипотези за причиняване на удара, като в заключението е обобщено, че общото е, че в следствие на липсата на цялостно покритие на скелето / а от там и на блока /, е довело до възможността за удар по главата на пострадалия У.. Задължението за ненарушаване на цялостното покритие на обекта с предпазна мрежа е на техническия ръководител. То не е вменено изрично нито в нормативни документи, нито в длъжностната му характеристика, но е с оглед на задълженията му по изпълнение и контрол по спазване то на изискванията за безопасност на обекта като цяло, и факта, че той е бил лицето, което се е занимавало с възстановяване на разкъсани и разкрачени предпазни мрежи, като в настоящия казус се установява от материалите, че Е.П. не е изпълнил това  задължение . Именно в следствие на това неизпълнение, се е стигнало до причиняване на средна телесна повреда на лицето Р.У.. От тук се налага и извод, че инцидента би бил предотвратим ако предпазните мрежи бяха покрили целия обект.

Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът намира, че с деянието си обвиняемият  е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление от общ характер, наказуемо по по чл.134, ал.1, т.2 във вр,с чл.129, ал.2 във вр.с ал.1 от НК - на 19.07.2017 г. в гр. Шумен, в качеството си на технически ръководител  на строежВнедряване на мерки за енергийна ефективност на многопрофилна жилищна сграда в гр.Шумен, бул.“В. Преслав“ № 12“ с възложител Община Шумен, строител  „Виа Конструкт Груп“ ЕООД гр.София и подизпълнител  Бултермострой“ ЕООД гр. София , причинил средна телесна повреда  на Р. Н. У.  ЕГН********** изразяваща се в  наранявания , които проникват  в черепната кухина / контузия на главата , две разкъсноконтузни рани на главата; Компресионна фрактура на теменните кости, малък кръвоизлив в областта на фрактурата/, поради немарливо  изпълнение  на правно-регламентирана  дейност, представляваща източник  на повишена опасност / СМР –дейност по саниране  на обект – 12 етажна сграда  с височина 42 метра /, като нарушил  свои  правно регламентирани  задължения : чл. 14 ал.1 от ЗЗБУТ-Юридическите и физическите лица, които самостоятелно наемат работници или служители по трудово правоотношение, както и лицата, които за своя сметка работят сами или в съдружие с други, са длъжни да осигурят здравословни и безопасни условия на труд, както на работещите, така и на всички останали лица, които по друг повод се намират във или в близост до работните помещения, площадки или места;  чл. 33 от ЗЗБУТ-Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и за здравето и безопасността и на другите лица, пряко засегнати от неговата дейност, в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструкции; чл.26 ал.1 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи -Техническият ръководител изпълнява и контролира спазването на изискванията за ЗБУТ;  чл.43 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи -При извършване на СМР по фасади в населени места работната площадка задължително се огражда с предпазна мрежа, когато височината на пода на площадката е по-голяма от разстоянието, на което е възможно да преминават хора или превозни средства;чл.88 ал.1 от  Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи-Състоянието на скелетата, платформите и люлките се проверява от техническия ръководител и бригадира непосредствено преди тяхната експлоатация и редовно през определени от строителя интервали; чл.89,т.3от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи - Не се допуска: складиране на продукти и отпадъци върху подовете на скелетата, платформите и люлките извън определените в инструкцията за експлоатация или проекта места; престъпление по чл. 134 ал.1 т 2 от НК вр. чл. 129 ал. 2  вр ал.1 от НК .

В хода на съдебното производство от страна на обвиняемото лице не бяха представени безспорни доказателства, оборващи или поставящи под съмнение така установената фактическа обстановка.

Така изложената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани в хода на досъдебното и съдебното производство гласни и писмени доказателства, приобщени на основание разпоредбата на чл. 283 от НПК. 

Деянието е извършено по  непредпазливост под формата на  вина - небрежност .

Съдът намира, че са налице предпоставките по чл. 78а от НК за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност и налагане на административно наказание, а именно:

- за престъпление по посочената квалификация законът предвижда наказание “лишаване от свобода” до 2  години или „пробация “.;

- обвиняемият не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК.

- от престъплението не са настъпили имуществени вреди;

- не са налице отрицателните предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 78а,  ал. 7 от НК, при наличие на които се изключва приложението на този текст.

При определяне на наказанието на обвиняемия за извършеното от него престъпление съдът прецени: Степента на обществена опасност на деянието, което съдът преценява като висока.

Степента на обществена опасност на обвиняемия съдът преценява като невисока, с оглед данните за личността на дееца, които сочат, че същият е с чисто съдебно минало, липса на данни за други образувани висящи наказателни производства и каквито и да е други противообществени прояви. Съдът намира, че изложените обстоятелства следва да се тълкуват като смекчаващи вината обстоятелства. Съдът приема като смекчаващи вината обстоятелства и оказаното от обвиняемия съдействие за разкриване на деянието и съдействието за изясняване на обстоятелствата в хода на досъдебното и съдебното производство. Ето защо, съобразявайки изложените обстоятелства, личността на обвиняемия и тежестта на извършеното деяние, съдът намира, че наказание в минималния размер, предвиден в закона, а именно 1 000 /хиляда/ лева ще породи възпитателната и превантивна функция на наказанието у обвиняемия.

При определяне размера на наложената глоба съдът съобрази и материалното състояние на обвиняемия. Съдът намира, че така определеното наказание, ще въздейства предупредително върху дееца и ще окаже възпитателно и предупредително влияние и върху другите членове на обществото. По този начин ще бъдат постигнати целите на генералната и специална превенция, посочени в чл. 36 от НК.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК, съдът

 

Р Е Ш И :

ПРИЗНАВА Е.И.П. с ЕГН **********, роден на *** ***, български гражданин, висше  образование, разведен , неосъждан, работещ, с постоянен адрес:***, ЗА ВИНОВЕН  в това, че на 19.07.2017 г. в гр. Шумен, в качеството си на технически ръководител  на строежВнедряване на мерки за енергийна ефективност на многопрофилна жилищна сграда в гр.Шумен, бул.“В. Преслав“ № 12“ с възложител Община Шумен, строител  „Виа Конструкт Груп“ ЕООД гр.София и подизпълнител  Бултермострой“ ЕООД гр. София , причинил средна телесна повреда  на Р. Н. У.  ЕГН********** изразяваща се в  наранявания , които проникват  в черепната кухина / контузия на главата , две разкъсноконтузни рани на главата; Компресионна фрактура на теменните кости, малък кръвоизлив в областта на фрактурата/, поради немарливо  изпълнение  на правно-регламентирана  дейност, представляваща източник  на повишена опасност / СМР –дейност по саниране  на обект – 12 етажна сграда  с височина 42 метра /, като нарушил  свои  правно регламентирани  задължения : чл. 14 ал.1 от ЗЗБУТ-Юридическите и физическите лица, които самостоятелно наемат работници или служители по трудово правоотношение, както и лицата, които за своя сметка работят сами или в съдружие с други, са длъжни да осигурят здравословни и безопасни условия на труд, както на работещите, така и на всички останали лица, които по друг повод се намират във или в близост до работните помещения, площадки или места;  чл. 33 от ЗЗБУТ-Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и за здравето и безопасността и на другите лица, пряко засегнати от неговата дейност, в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструкции; чл.26 ал.1 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи -Техническият ръководител изпълнява и контролира спазването на изискванията за ЗБУТ;  чл.43 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи -При извършване на СМР по фасади в населени места работната площадка задължително се огражда с предпазна мрежа, когато височината на пода на площадката е по-голяма от разстоянието, на което е възможно да преминават хора или превозни средства;чл.88 ал.1 от  Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи-Състоянието на скелетата, платформите и люлките се проверява от техническия ръководител и бригадира непосредствено преди тяхната експлоатация и редовно през определени от строителя интервали; чл.89,т.3от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи - Не се допуска: складиране на продукти и отпадъци върху подовете на скелетата, платформите и люлките извън определените в инструкцията за експлоатация или проекта места; престъпление по чл. 134,ал.1,т.2 от НК вр. чл. 129,ал.2  вр ал.1 от НК, като на основание чл. 78а, ал. 1 от НК ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ “глоба” в размер на 1 000 /хиляда/ лева.

Решението подлежи на обжалване или протестиране в 15-дневен срок от днес пред Шуменски окръжен съд.

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

Р Е Ш Е Н И Е

 

260082/11.2.2021г.  11.02.2021 г.                                    гр. Шумен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският районен съд, осми  състав

На единадесети февруари   през две хиляди двадесет и първа  година

В публично заседание в следния състав:

                                                                                        Председател: В.Тонева

Секретар: Й.К.

Прокурор: Михайлова

Като разгледа докладваното от районния съдия

АНД № 52/2021 г. по описа на ШРС,

За да се произнесе взе предвид следното:

 

Настоящото производство е образувано на основание чл. 375 и сл. от НПК.

                  От ШРП е внесено постановление, с което се прави предложение за освобождаване от наказателна отговорност на Е.И.П. с ЕГН **********- обвиняем по досъдебно производство №862/17 г. по описа на РУ - Шумен, вх. № 1466/17 г. по описа на ШРП с налагане на административно наказание по реда на чл. 78а от НК.

            Като основание за това се изтъква, че наказателното производство е образувано за престъпление по чл.134, ал.1, т.2 във вр,с чл.129, ал.2 във вр.с ал.1 от НК, за което е предвидено наказание “лишаване от свобода” до 2  години или „пробация “, извършителят  не е осъждан за престъпления от общ характер,  не е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК, с деянието не са причинени имуществени щети, както и не са налице отрицателните предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 78а,  ал. 7 от НК, при наличие на които се изключва приложението на този текст.

В съдебно заседание представителят на Районна прокуратура – Шумен поддържа предложението и предлага на съда да наложи на обвиняемия наказание “глоба” в минималния размер, предвиден в разпоредбата на чл. 78а от НК.

В съдебно заседание обвиняемият Е.И.П. с ЕГН **********, редовно призован, не се явява лично изпраща упълномощен защитник адв. С.И.  при ШАК. Защитата  дава становище за  освобождаване от наказателна отговорност и налагане на минимално  административно наказание глоба на обвиняемия.

От приложените по делото писмени доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, се установи от фактическа страна следното:

Досъдебното производство е образувано за престъпление по чл.134, ал.1, т.2 във вр,с чл.129, ал.2 във вр.с ал.1 от НК.

В хода на разследването по делото Е.И.П. *** е привлечен в качеството на обвиняем по ДП .

От събраните по делото доказателства се установява следната фактическа обстановка: Обвиняемият Е.И.П. работел  в „Бултермострой“ ЕООД гр.София на длъжност “техник гражданско строителство“ с трудов договор № 372 от 08.03.2016г. на пълен работен ден - 8 часа и място на работа - строителни обекти в страната.

Със заповед № 35/01.03.2017г. издадено от  управителя на ,,Бултермострой“ ЕООД гр.София Е.И.П. е определен за технически ръководител на обект „Въвеждане на мерки за енергийна ефективност в сграда с жилищно предназначение гр.Шумен“, да представлява управителя на фирмата пред контролните органи на Инспекцията по труда на обекта.

 Съгласно чл. 127 ал.1, т. 4 от Кодекса на труда и чл.16. т.6 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи работодателят/строителят  осигурил длъжностна характеристика за длъжността „технически ръководител строителство". Длъжностната характеристика  била връчена на 08.03.2017г.на Е.И.П. срещу положен  подпис от него.

Съгласно длъжностната характеристика на техническия ръководител основните длъжностни задължения са следните:

1. Организира, планира, ръководи, координира и контролира изпълнението на възложените строително-монтажни работи /СМР/ или строително-ремонтни работи /СРР/.

2/1.3/. Упражнява контрол на строителната площадка.

3 /1.15/. Носи цялата отговорност за безопасност на работа - осигурява необходимите предпазни средства.

4/1.19/. Участва в разработването на вътрешни актове на дружеството.

Основните отговорности, присъщи на длъжността му, съгласно длъжностната характеристика са следните;

1 /2.7/. Работникът е длъжен да спазва и да следи спазването от работниците на утвърдените в дружеството правила по здравословни и безопасни условия на труд.

Лицето, заемащо длъжността „Технически ръководител“ трябва да познава основни  нормативни  актове отнасящи се до изпълнението на служебните му задължения  ,между които и  Правила за здравословни и безопасни условия на труд. От служебните му задължения  се установява, че той носи пряката отговорност в обекта за създаването на организация и упражняване на контрол по отношение на строителни и монтажни дейности.

Едно от най-важните му задължения е това за здравословните и безопасни условия на труд. Той обезпечава, организира и контролира цялата дейност на обекта по отношение на безопасността на труда и следи да се изпълняват изискванията за това. Освен на длъжностната му характеристика, това е изискването  и на чл.26, т.1 от Наредба № 2 от 22 март 2004г, за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи, съгласно който текст техническият ръководител изпълнява и контролира спазването на изискванията за ЗБУТ.

Съгласно заключението на  изготвената съдебно техническа експертиза  по  безопасност на труда, след разгледаните и разяснени професионални изисквания в областта на здравословните и безопасни условия на труд при извършване на дейността по саниране на обект „Внедряване на мерки за енергийна ефективност на многопрофилна жилищна сграда в гр.Шумен, бул.“В. Преслав“ № 12“, се налага  извод, че  Е.И.П. при изпълнение на трудовите си задължения в качеството му на технически ръководител на 19.07.2017г. е допуснал неизпълнение/неспазване на изискванията по безопасност на труда.

На 19.07.2017г. П. е извършил проверка на състоянието на монтираното инвентарно строително скеле на обекта, както и за почистването на същото от строителни материали и инстР.ти в ранните следобедни часове, но не и след края на работния ден.

През м.юли 2017г. „Бултермострой“ ЕООД гр,София с управител П.М. И. ***, където правели саниране на жилищната сграда.Изпълнител на обекта било дружество „Виа Конструкт Груп“ ЕООД гр.София, а „Бултермострой“ ЕООД били подизпълнители на горното дружество. Възложител на обекта била Община Шумен.

Работното време на обекта било от 08:00ч. до 17:00ч. с почивка на обяд от 12:00 до 13:00ч. Обекта бил 12 етажен блок, като същият бил обезопасен, като фасадното скеле било обвито с предпазна мрежа.

Технически ръководител на обекта бил обв.Е.П., който отговарял за цялостната организация на работа. На обекта се извършвала топлоизолация, външно саниране на блока. 11а въпросния обект работели отделни бригади, като всяка от тях изпълнявала различни дейности. Една от бригадите, която работела на западната фасада на обекта включвала четири човека - А.К. - отговорник на бригадата и Т.В., М.Д. и И.Г., които на 19.07.2017г. до 17:00ч. полагали изолация, като до обяд обръщали прозорци, т.е лепили стиропори, полагали ъгли /ПВС е мрежа/, а след обяд започнали да изрязват част от стиропорите и да лепят вата.

Същите са обяснили, че в случая са изрязвали хоризонтални ивици между отделните етажи, като изрязаните ленти били около 20 см. и ги вадели на парчета, т.е същите се чупели когато ги вадят, след което събирали тези отпадъци на скелето и после ги смъквали долу. След приключване на работния ден по скелето не трябвало да има нищо останало, всичко се сваляло с макара, в кофи или чували долу до обекта. Всеки ден имало един човек - общ работник който стоял долу и подавал материалите и събирал отпадъците и почиствал всичко което се спускало от скелето. Всяка сутрин, преди да започнат работата на обекта, техническият ръководител Е.П. им провеждал инструктаж и се подписвали в инструктажна книга. По данни на разпитаните свидетели, на 19.07.2017г. сутринта също им бил проведен ежедневен инструктаж. След приключване на работния ден в 17:00ч. задължение на работниците било да подпетят работното си място, като всичко се смъквало долу и на скелето не трябвало да остане нищо. Всички материали, инстР.ти и отпадъци се сваляли долу.

На 19.07.2017г. около 17:00ч. както обикновено работниците от бригадата на К. приключили работа, свалили всичко долу и напуснали обекта, като долу останал само общия работник – св.М.Д., който трябвало да почисти машината. Същият останал до около 19:30ч., като бил в средата на фасадата, зад загражденията ма обекта, но извън /преди / мрежата, където си почиствал инстР.тите. Д. е обяснил, че около 19:30ч. видял патрулка извън обекта, но не разбрал, че е имало някакъв инцидент свързан именно с техния обект.

Същият ден, както вече беше посочено техническият ръководител - обв.П. минал в ранните следобедни часове да огледа обекта и тъй като имал друга работа, след края на работния ден не проверил състоянието на обекта. По същото време обаче обезопасителната мрежа спускаща се около скелето се разкъсана в югозападния ъгъл и се получила значителна пролука. Това разкъсване не било забелязано от техническия ръководител на обекта и останало така, без да бъде отстранено.

На 19.07.2017г. от 18:00ч. до 19,20ч. св.А.Г. и приятеля му - пострадалият Р.У. били на тренировка по футбол на ученическия стадион в гр.Шумен, зад Хуманитарната гимназия в града. След тренировката двамата си тръгнали, като всяка вечер минавали по един и същ маршрут, по една и съща улица за да се приберат. Двамата вървели по улица „Константин Преславски“ водеща към бул.“Велики Преслав“, излизаща пред заведение „Воаяж“. В края на същата улица, по техни данни, имало един висок блок, от страната на РУМ-а, на който правели саниране. По данни на св.Г. това бил един от трите високи блока, този който бил от страната на РУМ-а. Двамата с Р.У. вървели по  платното на улицата, близо до тротоара, от (страната на санирания блок. Въпросният блок бил ограден с мрежа и ограда до тротоара, като около самия блок имало изградено скеле, което било покрито с предпазни мрежи, спускащи се от покрива, които покривали и ъглите. По данни на с в. Г. същата вечер част от ъгъла към булеварда / югозападния / бил открит частично. Зад оградата на обекта, в двора извън мрежата, имало един човек който бъркал нещо. Когато двамата е У. достигнали до края на блока, без

някой да им извика и без някой да ги обижда или псува, докато разговаряли помежду си, изведнъж нещо паднало и ударило У. по главата. Същият се хванал за главата, откъдето започнала да тече кръв. По данни на св.Г. върху главата па У. паднало едно парче, бяло и черно на цвят, за което първоначално не можел да каже какво е било. Впоследствие се установило, че това било парче от изолационен материал от обекта. След като парчето което го ударило по главата паднало на земята, У. се хванал за главата, а след това се опрял на оградата с която бил обезопасен обекта и започна;] да ръкомаха. В това време св.Г. тръгнал да търси помощ, някой който да се обади на Спешна помощ. Същевременно видял, че и Р. е тръгнал след него, държейки се за главата. Достигайки до тенис корта, двамата срещнали една жена / с неустановена по делото самоличност /, която им оказала помощ и се обадили на Спешна помощ. Жената казала на У. да легне на земята и тогава кръвта спряла да тече. В този момент пристигнала линейка и У. бил отведен в МБАЛ - Шумен за оказване на медицинска помощ. На място бил изпратен дежурен екип на РУ гр.Шумен, на който с в.Г. показал парчето което паднало и ударило У. по главата. Същото било иззето с протокол за оглед на местопроизшествие от 19.07.2017г. и приобщено по делото. Видно от протокола за оглед на местопроизшествие, въпросното парче представлявало парче от изолационен материал с циментова основа по средата, с неправилна форма.

По делото е изготвена СМЕ от заключението на която е видно, че пострадалият Р. Н. У. на 19,07.2017г. е получил следните травматични увреждания: две разкъсноконтузни рани на главата; Компресионна фрактура на теменните кости. Малък кръвоизлив в областта на фрактурата.

В заключението на експертизата се сочи, че медикобиологичната квалификация на получените травматични увреждания е проникващо нараняване в черепната кухина, тъй като са налице открити рани и окосмената

част на главата теменно в дясно и наличие на компресионна фрактура на теменните кости в същата област. Установените травматични увреждания били причинени от действието на твърди тъпи предмети по механизма на удар. Н заключение експерта е посочил, че в материалите по делото не си налице сигурни медицински данни, сочещи пострадалият да е изпадал в състояния опасни за живота му. Така описаните наранявания съответстват на средна телесна повреда по смисъла на чл. 129 ал.2 от НК

По делото е изготвена и съдебно-техническа експертиза по безопасност на труда, от заключението на която се установява, че са допуснати нарушения на нормите по безопасност от страна на техническия ръководител на обекта - обв.Е.П. при изпълнение на трудовите функции на строежа „Внедряване на мерки за енергийна ефективност на многопрофилна жилищна сграда в грШумен, бул “Велики Преслав“ № 12 с възложител Община Шумен, строител „Виа Коиструкт Груп ЕООД гр.София и подизпълнител „Бултермострой“ ЕООД гр.София.

Съгласно изискванията по безопасност на Закона за здравословни и безопасни условия на труд: *Юридическите и физическите лица, които самостоятелно  наемат работници или служители по трудово правоотношение, както и липата, които за своя сметка работят сами или в съдружие с други, са длъжни да осигурят здравословни и безопасни условия на труд, както на работещите, така и на всички останали лица, които по друг повод се намират във или в близост до работните площадки или места. Те носят отговорност за осигуряването им независимо от задълженията на работещите по този закон, както и от това дали тази дейност се осъществява от техни органи или е възложена на други компетентни служби или лица-изискване на чл. 14 (I) и (2).

Това изискване, според експертизата, засяга  работодателя/строителя в лицето на управителя на „Бултермострой“ ЕООД, гр.София. Негово задължение е да обезпечи безопасността на лица, намиращи се в близост до строителния обект в гр.Шумен. По принцип техническия ръководител на един обект се явява представител на строителя, който като длъжностно лице е упълномощен с трудовия си договор, длъжностната си характеристика, изискванията на Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи и заповед,  като  това лице пряко следва  да ръководи и контролира всичко в областта на безопасността на труда на строежа.

В конкретния казус  това длъжностно лице се явява техническия ръководител на обекта обв,Е.И.П..

* Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността и на другите лица, пряко засегнати от неговата дейност, в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструкции - изискване на чл. 33 на ЗЗБУТ. Според заключението на експертизата, техническият ръководител обв.Е.И.П., съгласно това изискване е длъжен да се грижи и за други лица, които са засегнати от дейността му по организиране, ръководство, координация и контрол на изпълнението на възложените строително - монтажни работи на обекта.В случая това не са лица от работния персонал, а минаващите покрай строежа граждани.

* Техническият ръководител изпълнява и контролира спазването на изискванията за здравословни и безопасни условия на труд - изискване на чл.26, т. 1 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи. Касае се  за изпълнение и контрол на безопасността на труда на самия обект и дейността  извършвана от работниците. Същевременно има  задължения, които ако не се изпълнят могат да се окажат във връзка с инцидента с минаващия покрай обекта Р.У.. Съгласно заключението на експертизата, състоянието на скелетата се проверява от техническия ръководител и бригадира непосредствено преди тяхната експлоатация и редовно през определени от строителя интервали - изискване на чл.88 ал.1 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

Експерта е посочил, че няма приложена инструкция за безопасна работа със скеле, в която строителя да е определил на какъв период от време трябва да се извършва проверка на скелето от техническия ръководител. Безспорно част  от задълженията му в сферата на безопасност на обекта е извършване на  оглед на  скелето за неизправности и ако се констатират такива, да  бъдат взети  веднага мерки спирайки работата до отстраняване на проблема. В нормативните документи няма изискване проверките на скелето да бъдат документирани.

Не  се допуска и складиране на продукти и отпадъци върху подовете на скелетата, извън определените в инструкцията за експлоатация или проекта места - изискване на чл.89 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

Служебно задължение на техническия ръководител, съобразно отразеното в експертизата  е, че той носи пряка отговорност за обекта за създаването на организация и упражняване на контрол по отношение на строителни и монтажни дейности. Той обезпечава, организира и контролира цялата дейност на обекта по отношение на безопасността на труда и следи да се изпълняват изискванията в тази област.Съгласно заключението на експертизата допуснатите нарушения на конкретните нормативни изисквания  се изразяват в следното:

1. Техническият ръководител не се е погрижил за безопасността на други лица, които са засегнати от дейността му по организиране, ръководство, координация и контрол на изпълнението на възложените строително-монтажни работи на обекта - изискване на чл.ЗЗ от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

2. Югозападният ъгъл на блока не е бил затворен е предпазна мрежа – съобразно  чл.43 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

3. Не са били документирани извършваните проверки на скелето - съобразно чл.88.(1) от Наредба № 2 от 22 март 20О4г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

4. Техническият ръководител не е бил на обекта при приключване на работа - в нормативните документи няма изискване техническия ръководите  да бъдат в определен интервал от време на обекта. Би могло да има такова изискване във вътрешна инструкция по безопасност на фирмата, но такава липсва по делото.

Съгласно заключението на експертизата са били нарушени следните нормативни актове:

Закон за здравословни и безопасни условия на труд:

Чл. 14 ал.1  Юридическите и физическите лица, които самостоятелно наемат работници или служители по трудово правоотношение, както и лицата, които за своя сметка работят сами или в съдружие с други, са длъжни да осигурят здравословни и безопасни условия на труд, както на работещите, така и на всички останали лица, които по друг повод се намират във или в близост до работните помещения, площадки или места.

(2) Лицата по ал.1 носят отговорност за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд независимо от задълженията на работещите по този закон, както и от това дали тази дейност се осъществява от техни органи или е възложена на други компетентни служби или лица

чл. 33. Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и за здравето и безопасността и на другите лица, пряко засегнати от неговата дейност, в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструкции.

Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи

чл.26 ал.1 -Техническият ръководител изпълнява и контролира спазването на изискванията за ЗБУТ;

чл.43  -При извършване на СМР по фасади в населени места работната площадка задължително се огражда с предпазна мрежа, когато височината на пода на площадката е по-голяма от разстоянието, на което е възможно да преминават хора или превозни средства.

чл.88 ал.1  -Състоянието на скелетата, платформите и люлките се проверява от техническия ръководител и бригадира непосредствено преди тяхната експлоатация и редовно през определени от строителя интервали.

(2) При констатиране на неизправност не се започва работа. Когато неизправността се установи по време на работа, тя се преустановява.

чл.89,т.3 - Не се допуска: складиране на продукти и отпадъци върху подовете на скелетата, платформите и люлките извън определените в инструкцията за експлоатация или проекта места.

В експертизата са посочени  няколко хипотези за причиняване на удара, като в заключението е обобщено, че общото е, че в следствие на липсата на цялостно покритие на скелето / а от там и на блока /, е довело до възможността за удар по главата на пострадалия У.. Задължението за ненарушаване на цялостното покритие на обекта с предпазна мрежа е на техническия ръководител. То не е вменено изрично нито в нормативни документи, нито в длъжностната му характеристика, но е с оглед на задълженията му по изпълнение и контрол по спазване то на изискванията за безопасност на обекта като цяло, и факта, че той е бил лицето, което се е занимавало с възстановяване на разкъсани и разкрачени предпазни мрежи, като в настоящия казус се установява от материалите, че Е.П. не е изпълнил това  задължение . Именно в следствие на това неизпълнение, се е стигнало до причиняване на средна телесна повреда на лицето Р.У.. От тук се налага и извод, че инцидента би бил предотвратим ако предпазните мрежи бяха покрили целия обект.

Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът намира, че с деянието си обвиняемият  е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление от общ характер, наказуемо по по чл.134, ал.1, т.2 във вр,с чл.129, ал.2 във вр.с ал.1 от НК - на 19.07.2017 г. в гр. Шумен, в качеството си на технически ръководител  на строежВнедряване на мерки за енергийна ефективност на многопрофилна жилищна сграда в гр.Шумен, бул.“В. Преслав“ № 12“ с възложител Община Шумен, строител  „Виа Конструкт Груп“ ЕООД гр.София и подизпълнител  Бултермострой“ ЕООД гр. София , причинил средна телесна повреда  на Р. Н. У.  ЕГН********** изразяваща се в  наранявания , които проникват  в черепната кухина / контузия на главата , две разкъсноконтузни рани на главата; Компресионна фрактура на теменните кости, малък кръвоизлив в областта на фрактурата/, поради немарливо  изпълнение  на правно-регламентирана  дейност, представляваща източник  на повишена опасност / СМР –дейност по саниране  на обект – 12 етажна сграда  с височина 42 метра /, като нарушил  свои  правно регламентирани  задължения : чл. 14 ал.1 от ЗЗБУТ-Юридическите и физическите лица, които самостоятелно наемат работници или служители по трудово правоотношение, както и лицата, които за своя сметка работят сами или в съдружие с други, са длъжни да осигурят здравословни и безопасни условия на труд, както на работещите, така и на всички останали лица, които по друг повод се намират във или в близост до работните помещения, площадки или места;  чл. 33 от ЗЗБУТ-Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и за здравето и безопасността и на другите лица, пряко засегнати от неговата дейност, в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструкции; чл.26 ал.1 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи -Техническият ръководител изпълнява и контролира спазването на изискванията за ЗБУТ;  чл.43 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи -При извършване на СМР по фасади в населени места работната площадка задължително се огражда с предпазна мрежа, когато височината на пода на площадката е по-голяма от разстоянието, на което е възможно да преминават хора или превозни средства;чл.88 ал.1 от  Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи-Състоянието на скелетата, платформите и люлките се проверява от техническия ръководител и бригадира непосредствено преди тяхната експлоатация и редовно през определени от строителя интервали; чл.89,т.3от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи - Не се допуска: складиране на продукти и отпадъци върху подовете на скелетата, платформите и люлките извън определените в инструкцията за експлоатация или проекта места; престъпление по чл. 134 ал.1 т 2 от НК вр. чл. 129 ал. 2  вр ал.1 от НК .

В хода на съдебното производство от страна на обвиняемото лице не бяха представени безспорни доказателства, оборващи или поставящи под съмнение така установената фактическа обстановка.

Така изложената фактическа обстановка се потвърждава от всички събрани в хода на досъдебното и съдебното производство гласни и писмени доказателства, приобщени на основание разпоредбата на чл. 283 от НПК. 

Деянието е извършено по  непредпазливост под формата на  вина - небрежност .

Съдът намира, че са налице предпоставките по чл. 78а от НК за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност и налагане на административно наказание, а именно:

- за престъпление по посочената квалификация законът предвижда наказание “лишаване от свобода” до 2  години или „пробация “.;

- обвиняемият не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл.78а от НК.

- от престъплението не са настъпили имуществени вреди;

- не са налице отрицателните предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 78а,  ал. 7 от НК, при наличие на които се изключва приложението на този текст.

При определяне на наказанието на обвиняемия за извършеното от него престъпление съдът прецени: Степента на обществена опасност на деянието, което съдът преценява като висока.

Степента на обществена опасност на обвиняемия съдът преценява като невисока, с оглед данните за личността на дееца, които сочат, че същият е с чисто съдебно минало, липса на данни за други образувани висящи наказателни производства и каквито и да е други противообществени прояви. Съдът намира, че изложените обстоятелства следва да се тълкуват като смекчаващи вината обстоятелства. Съдът приема като смекчаващи вината обстоятелства и оказаното от обвиняемия съдействие за разкриване на деянието и съдействието за изясняване на обстоятелствата в хода на досъдебното и съдебното производство. Ето защо, съобразявайки изложените обстоятелства, личността на обвиняемия и тежестта на извършеното деяние, съдът намира, че наказание в минималния размер, предвиден в закона, а именно 1 000 /хиляда/ лева ще породи възпитателната и превантивна функция на наказанието у обвиняемия.

При определяне размера на наложената глоба съдът съобрази и материалното състояние на обвиняемия. Съдът намира, че така определеното наказание, ще въздейства предупредително върху дееца и ще окаже възпитателно и предупредително влияние и върху другите членове на обществото. По този начин ще бъдат постигнати целите на генералната и специална превенция, посочени в чл. 36 от НК.

Предвид гореизложеното и на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК, съдът

 

Р Е Ш И :

ПРИЗНАВА Е.И.П. с ЕГН **********, роден на *** ***, български гражданин, висше  образование, разведен , неосъждан, работещ, с постоянен адрес:***, ЗА ВИНОВЕН  в това, че на 19.07.2017 г. в гр. Шумен, в качеството си на технически ръководител  на строежВнедряване на мерки за енергийна ефективност на многопрофилна жилищна сграда в гр.Шумен, бул.“В. Преслав“ № 12“ с възложител Община Шумен, строител  „Виа Конструкт Груп“ ЕООД гр.София и подизпълнител  Бултермострой“ ЕООД гр. София , причинил средна телесна повреда  на Р. Н. У.  ЕГН********** изразяваща се в  наранявания , които проникват  в черепната кухина / контузия на главата , две разкъсноконтузни рани на главата; Компресионна фрактура на теменните кости, малък кръвоизлив в областта на фрактурата/, поради немарливо  изпълнение  на правно-регламентирана  дейност, представляваща източник  на повишена опасност / СМР –дейност по саниране  на обект – 12 етажна сграда  с височина 42 метра /, като нарушил  свои  правно регламентирани  задължения : чл. 14 ал.1 от ЗЗБУТ-Юридическите и физическите лица, които самостоятелно наемат работници или служители по трудово правоотношение, както и лицата, които за своя сметка работят сами или в съдружие с други, са длъжни да осигурят здравословни и безопасни условия на труд, както на работещите, така и на всички останали лица, които по друг повод се намират във или в близост до работните помещения, площадки или места;  чл. 33 от ЗЗБУТ-Всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето и безопасността си, както и за здравето и безопасността и на другите лица, пряко засегнати от неговата дейност, в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструкции; чл.26 ал.1 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи -Техническият ръководител изпълнява и контролира спазването на изискванията за ЗБУТ;  чл.43 от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи -При извършване на СМР по фасади в населени места работната площадка задължително се огражда с предпазна мрежа, когато височината на пода на площадката е по-голяма от разстоянието, на което е възможно да преминават хора или превозни средства;чл.88 ал.1 от  Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи-Състоянието на скелетата, платформите и люлките се проверява от техническия ръководител и бригадира непосредствено преди тяхната експлоатация и редовно през определени от строителя интервали; чл.89,т.3от Наредба № 2 от 22 март 2004г. за минималните изисквания на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи - Не се допуска: складиране на продукти и отпадъци върху подовете на скелетата, платформите и люлките извън определените в инструкцията за експлоатация или проекта места; престъпление по чл. 134,ал.1,т.2 от НК вр. чл. 129,ал.2  вр ал.1 от НК, като на основание чл. 78а, ал. 1 от НК ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ “глоба” в размер на 1 000 /хиляда/ лева.

Решението подлежи на обжалване или протестиране в 15-дневен срок от днес пред Шуменски окръжен съд.

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: