Решение по дело №159/2023 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 199
Дата: 23 октомври 2023 г. (в сила от 23 октомври 2023 г.)
Съдия: Милена Йорданова Алексова Стоилова
Дело: 20237110700159
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юли 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                          199                              23.10.2023г.                                           град Кюстендил

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

Кюстендилският административен съд                                                                                     

на единадесети октомври                                               две хиляди двадесет и трета година

в открито съдебно заседание в следния състав:

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ                                                                

ЧЛЕНОВЕ: 1.МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                                  2.НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

с участието на секретаря Лидия Стоилова

и в присъствието на прокурор Марияна Сиракова от КОП

като разгледа докладваното от съдия Алексова-Стоилова

касационно административнонаказателно дело №159 по описа за 2023г.

и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.217 от АПК във вр. с чл.63в от ЗАНН.

            Образувано е по касационна жалба от адв.А.И. като пълномощник на М.Д.Б., ЕГН ********** *** и съдебен адрес:*** срещу решение №144/25.05.2023г. по а.н.д.№1142/2022г. на РС – Кюстендил. Релевира се касационното основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Нарушението на закона поради неправилното му прилагане се свързва с процесуалния нарушения досежно разминаване в описанието на мястото на деянието по НП и използване на непознати думи. Твърди се за недоказано деяние. Моли се за отмяна на решението и отмяна на НП.

            В с.з. пълномощникът на касатора поддържа жалбата.

            В с.з. главен юрисконсулт Г. Б. като пълномощник на ответния началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Кюстендил оспорва жалбата като неоснователна.

            Представителят на КОП дава заключение за неоснователност на жалбата. Счита, че не са налице касационни основания за отмяна на въззивното решение, което намира за правилно и обосновано, при правилно приложение на материалния закон.

            Кюстендилският административен съд, след запознаване с жалбата и материалите по делото на районния съд, намира жалбата за допустима като подадена от представител на легитимиран правен субект с право на обжалване по см. на чл.210, ал.1 от АПК в преклузивния срок по чл.211, ал.1 от АПК.

            Разгледана по същество, жалбата е основателна. Съображенията за това са следните:

Предмет на въззивно обжалване е НП №22-1139-001809/14.09.2022г. на началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Кюстендил, с което на М.Д.Б. за нарушение на чл.140б, т.2 от ЗДвП на основание чл.175а, ал.1, пр.3 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 3000лв. и лишаване от право да управлява МПС за 12 месеца.

От събраните по делото доказателства съдът е установил от фактическата страна на спора, че на 23.08.2022г. около 00.30 часа св.В.И.и Д.Х.като служители на РУ – Кюстендил извършвали проверка на водач на лек автомобил, като в хода на проверката чули шум от въртене на гуми /дрифтене/ от към паркинга на хипермаркет „Кауфланд“. На самия паркинг забелязали лек автомобил марка „БМВ“, черен на цвят, който се въртял в кръг /дрифтил/ с висока скорост, след което продължил движението си с върнете на задни гуми и поднасяне на задната част от автомобила, като излязъл на бул.“Македония“ и се насочил в посока към ул.“Шести септември“. Свидетелите проследили автомобила и го спрели за проверка на бул.“Македония“. Съдът е кредитирал като достоверни показанията на св.С.З., който бил водач на проверявания преди деянието лек автомобил.

От така установената фактическа обстановка съдът е формирал правен извод за липса на съществени нарушения на процедурата по ЗАНН и доказано противоправно деяние по приложимия санкционен състав. По посочените правни доводи съдът е потвърдил НП и на основание чл.63д, ал.3 от ЗАНН във вр. с чл.37, ал.1 от ЗПП е осъдил М.Д.Б. да заплати на ОДМВР – Кюстендил разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80лв.

В пределите на касационната проверка по чл.218, ал.2 от АПК и във връзка с релевираното в жалбата касационно основание съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустима въззивна жалба. Преценено за съответствие с материалния закон обаче решението е неправилно. Съображенията за това са следните:

Вън от вниманието на съда е останало обективираното в НП противоречие в мястото на извършеното деяние. Обвинението в е за това, че на посочената дата и час в гр.Кюстендил на ул.“Македония“, след което обстоятелствата уточняват мястото като гр.Кюстендил по бул.“Македония“ в посока към ул.“6-ти септември“ на кръстовището, образувано с паркинга за автомобили на хипермаркет „Кауфланд“, където деецът управлява собствения си лек автомобил, като използва пътищата за обществено ползване за други цели, различни от превоз на хора и товари, изразявайки се в дрифтене на задните гуми на автомобила на паркинга на Кауфланд като застрашава паркираните автомобили и здравето на хората край тях. От този начин на описание е видно, че мястото на деянието не е едно, а две различни места – първото е посоченото такова в началото на фактическите обстоятелства по словесното обвинение, свързано с кръстовището, образувано от двете улици, а второто място е паркинга пред хипермаркета. И двете територии АНО е свързал с изпълнителното деяние „използване“ на пътищата, отворени за обществено ползване по чл.104б, т.2 от ЗДвП и по санкционния състав на чл.175а, ал.1, пр.3 от ЗДвП. Този начин на описание на деянието противоречи на правилото по чл.57, ал.1, т.5, пр.3 от ЗАНН. Мястото на деянието е основен реквизит на НП. Това място следва да е еднозначно посочено. В случая не е ясно дали мястото е кръстовището, образувано от двете улици или паркинга на хипермаркета. Касае се за различни обществени територии със самостоятелно предназначение и режим на движение. Мястото на деянието освен задължителен реквизит на НП е и съдържателен елемент от съставомерността на деянието по повод дължимата от съда преценка дали това място се включва в терминологията по чл.104б, т.2 от ЗДвП.

Неясното обвинение формира извод за съществено процесуално нарушение в съдържанието на НП, което нарушава правото на защита на дееца и препятства проверката по съществото на спора.

     По изложените съображенията, решението на районния съд е неправилно и на основание чл.221, ал.2, пр.2 от АПК ще се отмени, включително в осъдителната част за деловодните разноски като недължими с оглед изхода от спора.

     На основание чл.222, ал.1 от АПК касационният съд ще отмени оспореното НП.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

           

ОТМЕНЯ решение №144/25.05.2023г. по а.н.д.№1142/2022г. на РС - Кюстендил и ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ НП №22-1139-001809/14.09.2022г. на началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Кюстендил, с което на М.Д.Б. за нарушение на чл.140б, т.2 от ЗДвП на основание чл.175а, ал.1, пр.3 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 3000лв. и лишаване от право да управлява МПС за 12 месеца.

Решението е окончателно.

            Решението да се съобщи на страните.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

             ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

                                                                                            2.