Решение по дело №1078/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 515
Дата: 8 юли 2019 г. (в сила от 8 октомври 2019 г.)
Съдия: Явор Димов Влахов
Дело: 20194520201078
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 май 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е 

гр. Русе, 08.07.2019 г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

          Русенският Районен съд, ПЪРВИ наказателен състав в публично заседание на двадесет и пети юни, през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                             Председател: Явор Влахов

 

при секретаря Албена Соколова, като разгледа  докладваното от съдията АНДело № 1078/2019 г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

         

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Постъпила е жалба от адвокат В.С. ***, в качеството й на упълномощен представител на “КАПОЛИ ЕР“ ООД гр. Бяла до Русенския Районен съд, против Наказателно постановление № 38-0000306/28.03.2019 г. на Началника на Областен отдел “Автомобилна администрация” Русе, с което за нарушение по чл. 6, ал.1, изр.1, пр.1 от Закона за автомобилните превози /ЗАПр/ и на осн. чл.96, ал.1, т.1 от ЗАПр на дружеството била наложена “Имуществена санкция” в размер на 3000.00 лв.

Жалбоподателят моли съда да отмени наказателното постановление.

          Ответникът по жалбата, редовно призован, не изпраща процесуален представител.

Русенската Районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

За наказаното дружество, редовно призовани, се явява упълномощен процесуален представител, който моли Съда да отмени наказателното постановление, като излага аргументи за наличието на съществени нарушения на процесуалните правила, алтернативно – поради недоказаност на обвинението.

         

Съдът след преценка на събраните доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

“КАПОЛИ ЕР“ ООД гр. Бяла притежавало Лиценз за обществен превоз на товари на територията на Р.България № 06030.

На 14.03.2018 г. С.П.се явила в Областен отдел „Автомобилна администрация“ Русе и в качеството й на управител на “КАПОЛИ ЕР“ООД гр.Бяла подала заявление за прекратяване на лиценза за обществен превоз на товари на територията на Р.България № 06030 на Дружеството. Заявлението било прието от свид. Н.Х. - инспектор в ОО”Автомобилна администрация” - Русе и било входирано с рег. индекс № 33-15-25-67/14.03.2018 г. Пред свид. Х., С.П.заявила, че има намерение да подаде заявление за получаване на Лиценз на Общността за извършване на международен автомобилен превоз на товари, но тъй като за това било необходимо първо да върне лиценз за обществен превоз на товари на територията на Р.България № 06030, ведно със списъка с данни на превозните средства и удостоверенията за тези превозни средства, с които се извършвал превоза, се уговорили на по-късен етап П.отново да дойде, да донесе документите и заяви издаването на лиценз на Общността.

На 08.06.2018 г. С.П.се явила в ОО ”Автомобилна администрация” - Русе по друг повод, при което узнала, че представляваното от нея дружество е с прекратен лиценза за обществен превоз на товари на територията на Р.България. Поради това, същата веднага подала заявление за издаване на нов такъв лиценз. Бил издаден Лиценза за обществен превоз на товари на територията на Р.България № 11086, който бил получен лично от П.на 20.07.2018 г.

          На 12.03.2019 г., свид. К.Ц. - инспектор в ОО”Автомобилна администрация” - Русе извършил комплексна проверка по документи на транспортното предприятие “КАПОЛИ ЕР“ ООД гр. Бяла. В хода на проверката, въз основа на представени от дружеството пътни листи и товарителници за минал период се установило, че за времето от 14.03.2018 г. до 20.07.2018 г. “КАПОЛИ ЕР“ ООД гр. Бяла извършило, с притежаваните то него товарни автомобили, множество обществени превози на товари на територията на Р.България.  Свид. Ц. установил също така, че в този период “КАПОЛИ ЕР“ ООД гр. Бяла не притежавало нито лиценз за обществен превоз на товари на територията на Р.България, нито лиценз на Общността, тъй като по искане на дружеството, издаденият лиценз № 06030 бил прекратен на 14.03.2018 г., а следващият лиценз – с № 11086 бил получен от “КАПОЛИ ЕР“ ООД гр. Бяла на 20.07.2018 г. 

          С оглед установеното, свид. Ц. приел, че “КАПОЛИ ЕР“ ООД гр. Бяла е осъществило състава на нарушението по чл.6, ал.1, изр.1, пр.1 от ЗАПр, тъй като допуснало извършване на обществен превоз на товари без лиценз, за което съставил против дружеството акт.

Въз основа на този акт, Началника на Областен отдел “Автомобилна администрация” Русе издал обжалваното наказателното постановление, с което за това нарушение и на основание чл.96, ал.1, т.1 от ЗАПр наложил на дружеството „Имуществена санкция“ в размер на 3000.00 лв.

Тази фактическа обстановка Съдът приема за установена от събраните в хода на  настоящото производство  доказателства.

Жалбата е подадена в предвидения за това процесуален срок, от легитимното за това действие лице и при наличието на правен интерес, поради което се явява допустима, а разгледана по същество се явява неоснователна.

 

Съдът констатира, че при съставянето на акта за установяване на административното нарушение и издаване на наказателно постановление  не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да са самостоятелна предпоставка за отмяна на наказателното постановление само на това основание.

В акта, а в последствие и в наказателното постановление, нарушението било описано пълно и ясно, като били посочени всички елементи от обективната страна на състава му, както и допълнителните относими към него обстоятелства. По този начин била осигурена възможност на нарушителя да разбере за извършването на какво конкретно нарушение е ангажирана административно-наказателната му отговорност, респективно да организира пълноценно защитата си, което в крайна сметка той сторил, в развилото се съдебно производство.

От събраните по делото доказателствата се установи по несъмнен начин че състава на нарушението по чл.6, ал.1, изр.1, пр.1 от ЗАПр е осъществен от обективна страна от “КАПОЛИ ЕР“ООД гр. Русе. Съобразно цитираната разпоредба, обществен превоз на пътници и товари се извършва от превозвач, който притежава лиценз за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България или лиценз за извършване на международен превоз на пътници или товари - лиценз на Общността.

Както става ясно от събраните по делото доказателства, на 14.03.2018г. С. П., в качеството й на управител на “КАПОЛИ ЕР“ООД гр.Бяла подала заявление за прекратяване на издаденият на Дружеството Лиценз за обществен превоз на товари на територията на Р.България № 06030. Заявлението било прието и входирано с рег.индекс № 33-15-25-67/14.03.2018г.

Според разпоредбата на чл.11, ал.1, т.2 от ЗАПр, правата, произтичащи от лиценза за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България или от лиценза на Общността, се прекратяват по заявление на неговия притежател. Т.е. Необходимо и достатъчно условия за прекратяване лиценза за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България или на лиценза на Общността е подаването на заявление от неговия притежател. С попълването, подписването и подаването в ОО“АА“ гр. Русе на Заявлението с рег.индекс № 33-15-25-67/14.03.2018 г. С. П., в качеството й на управител на “КАПОЛИ ЕР“ООД гр. Бяла изявила еднозначно волята си Лиценза за обществен превоз на товари на територията на Р.България № 06030 на Дружеството да бъде прекратен. С приемането на това заявление от компетентен служител от областният отдел на 14.03.2018 г. това прекратяване станало факт.

В настоящият случай се установи и не се оспорва от жалбоподателя, че едва на 20.07.2018 г. Дружеството получило друг лиценза, а именно Лиценза за обществен превоз на товари на територията на Р.България № 11086.

Безспорно се установи от приобщените по делото товарителници и пътни листи, че в периода от 14.03.2018г. до 20.07.2018г. “КАПОЛИ ЕР“ ООД гр. Бяла извършило, с притежаваните то него товарни автомобили, множество обществени превози на товари на територията на Р.България. От тези документи става ясно, че “КАПОЛИ ЕР“ ООД гр. Бяла бил единствено превозвач на товарите, докато изпращачите и получателите били различни търговци, от различни населени места и с места за натоварване и разтоварване, различни от седалището на “КАПОЛИ ЕР“ ООД гр. Бяла. Тези обстоятелства, съчетани с установеният факт, че дружеството по занятие извършва обществени превози на товари на територията на Р.България, категорично изключват хипотезата превозите описани в АУАН и НП да са осъществени като превози за собствена сметка, тъй като не съдържат характеристиките на такъв превоз, според даденото от законодателя легално определение в §.1, т.4 от ДР на ЗАПр.

Неоснователно е възражението на процесуалният представител на жалбоподателя, че “КАПОЛИ ЕР“ ООД гр. Бяла е следвало да бъде уведомено за отнемането на лиценза, по смисъла на разпоредбата на чл.16 от Наредба № 33 от 3.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България. Съобразно тази правна норма, отнемането на лиценза се мотивира и подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Чл.15, ал.2 от същата наредба указва, че Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията или оправомощено от него длъжностно лице с писмена заповед отнема лиценза, когато е налице някое от основанията, предвидени в чл.11 от Закона за автомобилните превози и несъответствията не са отстранени в сроковете по ал.1. В същото време, нормата на чл.11 от ЗАПр предвижда пет хипотези, при които правата, произтичащи от лиценза за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България или от лиценза на Общността, се прекратяват. Това са: 1. по решение на лицензиращия орган /в пет изчерпателно посочени случая/; 2. по заявление на неговия притежател; 3. с прекратяване на юридическото лице на притежателя на лиценза за извършване на превоз на пътници или товари на територията на Република България или на лиценза на Общността; 4. с прекратяване на дейността на едноличния търговец и 5. с изтичане на срока, за който е издаден.

 Несъмнено, при съпоставка на систематическото място и граматическото съдържание на т.1 и т.2 на чл.11 от ЗАПр става ясно, че процедурата по чл.15 от Наредба № 33 от 3.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България не намира приложение, в случаите, при които заявление за прекратяване на правата е депозирал лично притежателя на лиценза. Преценката да поиска прекратяването е предоставена на волята на превозвача, притежаващ съответният лиценз и поради липсата на спорни обстоятелства или необходимост от изясняване на фактите от значение за случая, законодателя не е предвидил провеждане на специално административно производство, приключващо с издаване на индивидуалния административен акт. Това изключва и задължението на органите на Министерството на транспорта да уведомяват заинтересувани граждани и организации при тази процедура.

Поради изложеното Съдът намира, че са налице всички елементи от обективната страна на състава на нарушението по чл.6, ал.1, изр.1, пр.1 от ЗАПр, за което била ангажирана административнонаказателната отговорност на “КАПОЛИ ЕР“ ООД гр. Бяла.

Правилно административнонаказващият орган приложил относимата санкционна норма за това нарушение и определил размера на имуществената санкция в абсолютният й размер, предвиден от нормата на чл.96, ал.1, т.1 от ЗАПр.

Мотивиран така и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН Съдът

 

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 38-0000306/28.03.2019г. на Началника на Областен отдел “Автомобилна администрация” Русе, с което за нарушение по чл.6, ал.1, изр.1, пр.1 от Закона за автомобилните превози и на осн. чл.96, ал.1, т.1 от ЗАПр на “КАПОЛИ ЕР“ООД гр.Бяла, Булстат ********* била наложена “Имуществена санкция” в размер на 3000.00 лв.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд гр.Русе.

 

Районен съдия: