Определение по дело №211/2018 на Районен съд - Свищов

Номер на акта: 128
Дата: 20 юли 2018 г. (в сила от 12 октомври 2018 г.)
Съдия: Теодора Богомилова Стоянова
Дело: 20184150200211
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юни 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 128

                                      гр.Свищов, 20.07.2018 г.

                   Свищовския районен съд, в закрито  съдебно заседание на 20.07.2018 год. в състав:

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: ТЕОДОРА СТОЯНОВА

 

 като разгледа материалите по ЧНД № 211  по описа на съда за 2018 година, за да се произнесе взема предвид:

Процедура по прекратяване на наказателното производство по реда на чл.243 от НПК.

          Постъпила  е жалба от Л.К.К. против Постановление от 15.06.2018г. на прокурор Калинка Тодорова от  Районна прокуратура Свищов , с което на основание чл.243 ал.1 т.1 от НПК е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 17/2018г. по описа на РУ Свищов. В жалбата си твърди, че изводите на прокурора са неправилни. Счита, че прокурорът е кредитирал показанията  на Филипов относно собствеността на металните конструкции, без да се съобрази със съдебните решения на Административен съд и Заповеди на Кмета на Община Свищов. Твърди, че не е установена стойността на асмите и металната конструкция преди развалянето и, както и не е изследван въпросът за евентуални щети в неговия имот. Моли постановлението за прекратяване на бъде отменено, а делото да се върне на прокурора със задъллжителни указания по прилагането на закона. Не сочи конкретни действия , които могат да допринесат за разкриване на фактическата обстановка.

         

                   Съдът като взе предвид постановлението на прокурора и материалите по приложеното досъдебно производство, намери за установено следното: Наказателното производство е образувано за това, че на 17.12.2017 г. в землището на гр. Свищов, в  местността „Стъклен“, чрез използване на техническо средство, е отнета чужда движима вещ – метална конструкция, на неустановена стойност, от владението и без съгласието на собственика Л.К. ***, с намерение противозаконно да я присвои – престъпление по чл. 195 ал. 1 т. 2 предл. 2 -ро, вр. с чл. 194 ал. 1 от НК.

От доказателствата, събрани на досъдебното производство наблюдаващият прокурор е възприел следното:

Жалбоподателят Л.К. притежава вилен имот в местността „Стъклен“ в землището на гр. Свищов. Имотът е ограден с метална мрежа и се състои от малка постройка и дворно място с обща площ 6 дка.  В съседство на него се намира имот, стопанисван от св. Ф. Р. Ф.. Преди време, част от имота на св. К., принадлежал към имота на св. Ф.. Тогава св. Ф. изградил в тази част метална конструкция за асми /асмалък/. Впоследстивие, св. К. оспорил съществуващата граница между двата имота. Затова той завел съдебно дело за определяне на новата граница. Съгласно съдебното решение, спорната част  от имота на св. Ф. /около 160 кв.м./, трябвало да бъде придаден към имота на св. К.. Затова последният казал на св. Ф. да вземе от тази част всичко, което е негово, докато не е монтирал оградата. Съгласно новата граница, металната конструкция  оставала в частта, която е придадена към имота на св. К. /на около  0,80-1,20 метра  границата/.  Св. Ф.не демонтирал веднага металната конструкция. След известно време св. К. сложил оградна мрежа с бетонни колове. 

На 27.12.2017 г. /месеци след като св. К. монтирал оградата/ св. Ф.влязъл в имота му и започнал да реже металната конструкция. След това я пренeсъл на части в своя имот. Св. К. веднага бил уведомен за това от св. М. Д.. Като разбрал за случващото се,  той  позвънил на телефон 112 и съобщил, че от вилния му имот се извършва кражба. На мястото  бил изпратен полицейски автопатрул в състав св. Н.Д. и св. К.С.. Пред двамата полицаи св. Ф.заявил, че конструкцията, която е отрязал е негова и че си я взема, защото не му е била заплатена, след  като останала в имота на св. К..

При тези данни прокурорът е счел, че св. Ф. е действал със съзнанието, че отрязва и взема нещо, което е негово. В случая липсва субективната страна на престъплението кражба и поради това деянието му не може да се квалифицира като такова.  То не осъществява и състава на престъплението самоуправство /по чл. 323 от НК/, тъй като към 27.12.2017 г. относно собствеността на металната конструкция  не е имало съдебен спор.

 

Изроженото от Л.К. в жалбата по никакъв начин не променя възприетата от прокурора фактическа обстановка, напротив изявленвията му са в унисон с установеното от наблюдаващия прокурор. Жалбоподателят не посочва конкретни пропуски в разследването, нито прави доказателствени искания, освен да се установи стойността на асмалъка, което по принцип по никакъв начин не променя извода за липса на субективна страна на престъплението-крабжа. В жалбата си К. не се титулува като собственик на асмалъка, т.е. няма твърдение, че той или негови наследодатели са засадили лозите и изградили металната конструкция / твърди, че е придобит по приращение, т.е. след като към неговия имот е придаден част от имота на Ф. и конструкцията и асмите са в тази част, той е собственик и на тях/. Видно от показанията на св. Ф. асмалъкът е изграден от него и баща му около 1972 година, когато мястото е било общинско и на основание §4 от ПЗР на ЗСПЗЗ  е ползвано от св.Ф. и негови родственици. През всичките тези години той се е считал за собственик на изграденото и засадено в имота. Със Заповед № 596-РД-01-03 от 14.05.2015г. на Кмета на Община Свищов, наследниците на Р. Ф. Р. – Ф. Р. Ф. и М. Р. М.са признати за собственици на новообразуван имот с идентификатор 65766.417.17 с площ 1000 кв.м. Съседен на този имот е имотът на жалбоподателя К., които от 2011г. води дела в Административен съд Велико Търново против Община Свищов  относно размера и границите на неговия имот. Самите Решения не са приложени, но въз основа на тях, със Заповед № 995 РД-01-03 от 20.06.2016г. на Кмета на Община Свищов е отменена  Заповед № 596-РД-01-03 от 14.05.2015г. на Кмета на Община Свищов, в частта с коята се определя площта на новообразуван имот с идентификатор 65766.417.17 от 1000 кв.м., като се намалява на 840 кв.м. Останалите 160 кв.м. се придават към имота на жалбоподателя К., в които квадратни метри попада въпросната конструкция. С оглед на това няма основание да не се възприеме твърдението на св.Ф.Ф. , че счита асмалъкът  за свой и го е изрязал с ясното съзнание , че прибира своя вещ, още повече че е бил поканен за същото от К. ,но на един по ранен етап. Друг е въпросът , че  К. и Ф. са в крайно влошени отношения по повод споровете за имотни граници, и К. не би свидетелствал , че е казал на Филипов да изнесе вещите си от въпросното място.

 

При така установената фактическа обстановка , съдът намира, че прокурорът правилно е приел, че  деянието на Ф.Ф.   не съставлява престъпление и е прекратил производството.

Предвид изложеното, съдът  счита, че постановлението следва да се потвърди.

Водим от горното и на основание чл. 243 ал.6 т.1  от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Постановление от 15.06.2018г. на прокурор Калинка Тодорова от  Районна прокуратура Свищов , с което на основание чл.243 ал.1 т.1, вр. чл.24 ал.1 т.1  от НПК е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 17/2018г. по описа на РУ Свищов.

 

Определението  подлежи на протест или обжалване пред Великотърновски окръжен съд в 7 дневен срок от съобщаване на страните .                         

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: