О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 1052
гр. Габрово, 20.11.2023 година
В ИМЕТО НА НАРОДА
АДМИНИСТРАТИВЕН
СЪД – ГАБРОВО в публично заседание на двадесет и пети октомври две хиляди
двадесет и трета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИН КОСЕВ
ЧЛЕНОВЕ: ДИАНА ПЕТРАКИЕВА
ДАНИЕЛА ГИШИНА
при
секретаря Е. СТАНЧЕВА и с участието
на прокурор НАДЕЖДА ЖЕЛЕВА като
разгледа докладваното от съдия Д. Гишина КАНД № 133 по описа за 2023 година
и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 208 и сл. от
Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63в от Закона за
административните нарушения и наказания /ЗАНН/.
Касационното производство е образувано по депозирана в законния срок жалба на Агенция „Пътна инфраструктура“ – гр. София против Решение № 93 от 20.07.2023 година по АНД № 228/2023 година по описа на Районен съд – Севлиево.
С обжалваното решение е отменен Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено от електронна система за събиране на пътни такси по чл. 10, ал. 1 от Закона за пътищата /ЗП/ №* , издаден от Агенция „Пътна инфраструктура” - София, с който на „Л*” ЕООД – гр. А* с ЕИК * за извършено нарушение по чл. 102, ал. 2 и на основание чл. 187а, ал. 2, т. 3 във вр. с чл. 179, ал. 3б от ЗДвП е наложена имуществена санкция в размер на 2500 /две хиляди и петстотин/ лева, като във фиша е посочено, че независимо от налагането на посоченото административно наказание, дружеството дължи и заплащане на съответната такса по чл. 10б, ал. 5 от ЗП, която в случая е 133 /сто тридесет и три/ лева. Във фиша е указано на дружеството, че може да се освободи от административнонаказателна отговорност ако в 14-дневен срок от получаване на електронния фиш заплати компенсаторна такса по чл. 10, ал. 2 от ЗП при спазване на чл. 189е, ал. 3 и ал. 4 от ЗДвП, в който случай електронният фиш ще бъде анулиран, а задължението по чл. 10б, ал. 5 от ЗДвП ще се счита за изпълнено.
В срока за произнасяне настоящият съдебен състав съобрази следното:
По аналогичен правен спор от Административен съд - Хасково е отправено преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз, по което е образувано дело С-61/2023 година по въпроси за прилагане на Директива 1999/62/ЕО на Европейския парламент и Съвета от 17.06.1999 година относно таксуването на превозни средства за използване на пътна инфраструктура, изменена с Директива 2011/76.
Преюдициално запитване е със следния въпрос: Дали нормата на чл. 9а от Директива 1999/62/ЕО на Европейския парламент и Съвета от 17.06.1999 година относно заплащането на такси от тежкотоварни автомобили за използване на определени инфраструктури, трябва да се тълкува в смисъл, че предвиденото в този член изискване за съразмерност на установените наказания за нарушения на националните разпоредби, приети по тази директива, не допускат национални правна уредба, като разглежданата в главното производство, която предвижда налагане на глоба или имуществена санкция във фиксиран размер за нарушенията на правилата относно задължението за предварително установяване и заплащане на размера на таксата за ползване на пътната инфраструктура, независимо от характера и тежестта им, при положение, че е предвидена възможност за освобождаване от административнонаказателна отговорност при заплащане на т. нар, "компенсаторна такса.
Както по КАНД № 997/2022 година по описа на Административен съд - Хасково, така и в касационното производство по настоящото дело, предмет на делото е законосъобразността на съдебно решение на първата инстанция по оспорване на електронен фиш, издаден от АПИ, с който е определена имуществена санкция за нарушение, квалифицирано по един и същ законов текст на ЗДвП, наложена на идентично правно основание и при наличие на определяне на независимо заплащане на такса по чл. 10б, ал. 5 от ЗП, както и определяне с електронния фиш на съответна компенсаторна такса по чл. 10, ал. 2 от ЗДвП, чието заплащане води до освобождаване от административнонаказателна отговорност и до заличаване задължението по чл. 10б, ал. 5 от ЗП.
Въпросът по преюдициалното запитване настоящият съдебен състав намира за пряко свързан и пряко относим и към спора, повдигнат в настоящото производство. Даденото тълкуване на Съда на ЕС по дело С-61/2023 година следва да бъде съобразено от съда при постановяване на крайния съдебен акт по настоящото дело, тъй като съгласно чл. 633 от ГПК решението на Съда на Европейските общности е задължително за всички съдилища и учреждения в Република България.
Предвид гореизложеното настоящият съдебен състав намира, че следва да бъде отменен даденият ход по същество и производството по настоящото дело да бъде спряно до приключване на дело С-61/2023 година на Съда на Европейския съюз.
Водим от горното и на основание чл. 63в от ЗАНН вр. чл. 144 от АПК, вр. чл. 631 от ГПК, съдът
О П Р Е Д Е Л И :
ОТМЕНЯ хода по същество, даден с протоколно
определение в съдебно заседание на 25.10.2023 година.
СПИРА производството по КАНД № 133/2023 година по описа на Административен
съд – Габрово до приключване на дело С-61/2023 на Съда на Европейския съюз.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.