Решение по дело №2797/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 30
Дата: 11 януари 2022 г. (в сила от 11 януари 2022 г.)
Съдия: Дарина Стойкова Матеева
Дело: 20217180702797
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 октомври 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

     №30/11.01.2022г.                                                                    гр. Пловдив

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХVІ състав, в открито заседание на четиринадесети декември през две хиляди двадесет и първа година в състав:                      

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

                                           ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА НЕСТОРОВА-ДИЧЕВА

                                                               ДАРИНА МАТЕЕВА

 

при секретаря Станка Журналова

и участието на прокурора Калоян Димитров,

като разгледа докладваното от съдия Матеева КАНД № 2797 по описа на съда за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.    

 

Образувано е по касационната жалба на В.А.К. ***,чрез адвокат Д.Б. против Решение № 1256/04.08.2021г. по АНД № 1481/2021г. по описа на Районен съд Пловдив,ХХII  нак.състав,с което е потвърдено Наказателно постановление № 21-3389-000037 от 09.02.2021г. на Началник РУ към ОД на МВР - Пловдив, 06 РУ Пловдив, с което на В.А.К.,ЕГН **********         ,на основание чл.175А, ал.1, пр.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ са наложени административни наказания „Глоба" в размер на 3000 лева и „Лишаване от право да управлява МПС" за срок от 12 месеца за административно нарушение по чл.104Б, т.2 от ЗДвП и на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба" в размер на 10 лева за административно нарушение по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

По подробно изложени доводи в касационната жалба се иска от настоящия касационен състав отмяна на атакуваното решение, като неправилно и незаконосъобразно. Поддържа се,че са налице касационните основания по чл.348,ал.1,т.1 и т.2 от НПК. Сочи се, че ПРС не е изяснил в пълна степен фактическата обстановка и не е извършил правилна проверка и оценка на събраните доказателства като оттам е извел и неправилни и незаконосъобразни правни изводи, обективирани в обжалваното решение. Заема се тезата, че ПРС е изложил изцяло бланкетни изводи, на базата на които е постановил едно неправилно и немотивирано решение.

Ответникът – Шесто РУ при ОД на МВР – Пловдив, редовно призован, не изпраща представител  и не взима становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив, изразява становище за законосъобразност на първоинстанционното решение.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл. 218, ал. 2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

Производството пред Районен съд – Пловдив се е развило по жалба на В.А.К. против Наказателно постановление № 21-3389-000037 от 09.02.2021г. на Началник РУ към ОД на МВР - Пловдив, 06 РУ Пловдив, с което на  същия, на основание чл.175А, ал.1, пр.3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ са наложени административни наказания „Глоба" в размер на 3000 лева и „Лишаване от право да управлява МПС" за срок от 12 месеца за административно нарушение по чл.104Б, т.2 от ЗДвП и на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.2 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба" в размер на 10 лева за административно нарушение по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

Съдът е  потвърдил оспореното наказателно постановление,но  обжалваното решение е бланкетно, без изложени в него каквито и да било мотиви, които могат да бъдат съотнесени към конкретиката на разглеждания правен спор.

ПРС не е обсъдил доводите, изложени от адвокат Б.-процесуален представител на жалбоподателя,като в тази връзка следва да се подчертае,че в решението на ПРС няма изложени мотиви по нито едно от направените там възражения.Видно от протокола на проведеното на 25.03.2021г.съдебно заседание е поискано да бъде допусната съдебно-техническа експертиза,като съдът без каквито и да било мотиви е оставил без уважение това искане.Горното искане се поддържа и пред касационната инстанция .

Това налага да се приеме, че оспореното решение е неправилно поради допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила. ПРС не е изложил в оспореното решение мотиви по съществото на спора, както и мотиви относими към нарушението, описано в НП.

При постановяване на решението си Районен съд-Пловдив е допуснал нарушение на разпоредбата на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. Съгласно посочената норма районният съд разглежда делото по същество. В изпълнение на това императивно процесуално правило, което е израз на принципите по чл. 13 и чл. 14 от НПК за служебното начало в административнонаказателния процес, съдът следва да се произнесе по спора като събере всички относими и допустими доказателства, направи им задълбочен анализ и изложи съображения по релевантните фактически обстоятелства и приложимите спрямо тях правни норми, включително по наведените в жалбата възражения срещу НП. По аргумент от разпоредбите на чл. 313 и чл. 314, ал. 1 от НПК, субсидиарно приложими в съдебния административнонаказателен процес по силата на препращащата норма на чл. 84 от ЗАНН, въззивният съд следва да провери изцяло правилността на НП, независимо от основанията, посочени от страните. Районният съд не е изложил никакви мотиви, нито е изложил съображения какви факти намира за установени по спора. При наличието на забрана за нови фактически установявания в касационната инстанция липсата на такива изводи не позволява да се извърши проверка на решението по реда на чл. 218, ал. 2 от АПК.

С оглед изложените съображения ,съдът намира, че обжалваното решение следва да бъде отменено, а делото върнато за ново разглеждане от друг състав на Районен съд -Пловдив, при което да се изложат мотиви кои факти се приемат за установени, въз основа на кои доказателства и какви правни изводи следват от тях по въпросите относно извършване на нарушението и индивидуализацията на наказанието.

Мотивиран така и на основание чл. 63 ЗАНН във вр. с чл. 221, ал. 2 АПК и  чл. 222, ал. 2, т. 1 АПК касационният съд

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 1256/04.08.2021г. по АНД № 1481/2021г. по описа на Районен съд Пловдив,ХХII  нак.състав

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд Пловдив.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                                  2.