Решение по дело №193/2022 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 септември 2022 г.
Съдия: Ивайло Емилов Иванов
Дело: 20227160700193
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 септември 2022 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№ 148

 

Гр. Перник, 30.09.2022 година.

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Перник, касационен състав в публично съдебно заседание, проведено на двадесет и осми септември през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТЕЛИНА ГОЦОВА

СИЛВИЯ ДИМИТРОВА

 

при съдебния секретар Наталия Симеонова и с участието на прокурор Бисер Ковачки от Окръжна прокуратура Перник, като разгледа докладваното от съдия Ивайло Иванов КАНД № 193 по описа за 2022 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 – чл. 228 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на В.Р.В. с ЕГН: **********,*** срещу Решение № 491 от 05.08.2022 година, постановено по АНД № 826 по описа за 2022 година на Районен съд Перник, с което е изменен Електронен фиш Серия К № 5929171 на ОДМВР Перник, с който на В.Р.В. е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 1 200 /хиляда и двеста/ лева на основание чл. 189,               ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 4 от Закона за движение по пътищата за нарушение на чл. 21, ал. 2, във връзка с чл. 21, ал. 1 от същия закон като е преквалифицирал основанието за налагане на административно нарушение на чл. 189, ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 1, т. 5 от ЗДвП и е намалил размера на глобата на 600 /шестстотин/ лева.  

Касаторът твърди, че постановеното съдебно решение е неправилно и незаконосъобразно. По същество излага доводи, че при установяване на нарушението и налагане на наказанието са допуснати нарушения, които водят до безусловна отмяна на издадения електронен фиш, тъй като е налице нарушение на материалния закон и на процесуалните правила. Моли съда да постанови решение, с което процесният електронен фиш да бъде отменен изцяло.

В проведеното съдебно заседание на 28.09.2022 година, касаторът, редовно призован, не се явява и не се представлява.

В проведеното на 28.09.2022 година съдебно заседание, ответникът по касационната жалба – ОДМВР Перник, редовно призован, не изпраща процесуален представител.

В проведеното съдебно заседание, представителят на Окръжна прокуратура Перник, счита че извършената преквалификация на първоинстанционното решение не води до неговата неправилност, поради което предлага решението да бъде оставено в сила.

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК, което е страна в производството по делото пред районен съд, за която решението е неблагоприятно срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима за разглеждане.

Разгледана по същество касационната жалба е неоснователна.

След извършена касационна проверка в пределите на чл.218,ал.2 от АПК настоящият съдебен състав намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо, като постановено от компетентен съд, в предвидената от закона форма, по допустима жалба. Същото е постановено при правилно прилагане на материалния и процесуалния закон, а основанията за това са следните:

Предмет на съдебен контрол пред Районен съд Перник е бил Електронен фиш, серия К № 5929171, издаден от ОДМВР Перник за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, с който на В.Р.В. на основание                    чл. 189, ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 4 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 1 200 лева за извършено нарушение на чл. 21, ал. 2, във връзка с чл. 21, ал. 1 от ЗДвП за това, че на 04.05.2022 година, в 15:07 часа в гр. Перник, път I-6км. 76+300 Осояка в посока към гр. София при ограничение от 60 км/ч въведено с ПЗ В-26 за населено място и отчетен толеранс от 3 км/ч в полза на водача посока                               гр. Радомир, при максимално допустима скорост за движение в населено място до 60 км/ч, управлява лек автомобил „АУДИ А4“ с рег.                                ****, със скорост 103 км/ч. Нарушението било извършено в условията на повторност в едногодишен срок от влизане в сила на ЕФ К/5929171.

С оспореното решение, районният съд е изменил така издадения електронен фиш като преквалифицирал нарушението по чл. 189, ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 1, т. 5 от ЗДвП и е намалил размера на глобата от 1 200 лева на 600 лева. За да постанови този акт, съдът е преценил, че административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е правилно ангажирана, тъй като извършеното нарушение е безспорно установено от събраните по делото доказателства, но при издаване на електронния фиш са допуснати съществени процесуални нарушения. Изложил е мотиви, че в издадения електронен фиш е посочено, че се касае за случай на повторност, но административнонаказващият орган не е доказал по безспорен начин, че посочения в процесния електронен фиш, друг такъв за предходно нарушение от същия вид е бил влязъл в сила. В съответствие с изясняване на този факт, включващ се в предмета на доказване и при спазване на принципа за служебното начало, районният съд е изискал от страна на настоящият ответник да представи доказателства, то които по безспорен начин да се установи фактът на влизане в сила на електронния фиш, с което е установено нарушение по същия административнонаказателна състав. Въз основа на това е приел, че в случая не е налице квалифициращият елемент от състава, а именно, че нарушението не е извършено в условията на „повторност“. Счел е, че фактите и обстоятелствата налагат извод, че в конкретния случай е бил реализиран състава на чл. 182, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, поради което е преквалифицирал същото, като такова, извършено в хипотезата на                     чл. 189, ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 1, т. 5 от ЗДвП и е намалил размера на наложената „Глоба“ на 600 /шестстотин/ лева.

Съобразно чл. 220 от АПК настоящата касационна инстанция възприема установената от Районен съд Перник фактическа обстановка, която напълно кореспондира на събраните по делото доказателства.

Първоинстанционният съд правилно е извършил преквалификация на нарушението от такова, извършено в условията на повторност, за което не са били представени доказателства от административнонаказващия орган, в нарушение по основния състав. В електронния фиш като нарушена разпоредба е посочена тази на чл. 189, ал. 4, във връзка с                   чл. 182, ал. 4 от ЗДвП. В последната разпоредба е предвидена санкция за извършено нарушение при условията на „повторност“. От съдържанието на електронния фиш се установява, че касаторът се движел в населено място със скорост 103 км/ч при разрешена 60 км/ч, т.е. превишаването на скоростта е 43 км/ч при отчетен толеранс от 3 км/ч в полза на водача. В  чл. 182, ал. 1, т. 5 от ЗДвП е предвидено административно наказание „Глоба“ в размер на 600 лева за водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място над 40 км/ч.

В случая нарушаването на материалноправната норма от страна на касатора е доказана, поради което не е било налице основание за отмяна на наложеното наказание, а за изменение в съответствие с размерите на наказанието, предвидени в основната санкционна норма. Съдът може, в случаите, в които отговорността на нарушителя е ангажирана за квалифициран или основен състав на административно нарушение, ако се установят предпоставки за приложимост на привилегирования състав, да преквалифицира деянието, като приложи спрямо нарушителя съответстващото му по – ниско наказание. 

При преценка на правилността на оспорения съдебен акт, настоящият касационен състав на Административен съд – Перник съобрази и приетото в т. 1 на ТР № 8 от 16.09.2021 година по № 1 от 2020 година на ВАС, че в производството по реда на раздел пети, глава трета от Закона за административните нарушения и наказания, районния съд има правомощие да преквалифицира описаното в наказателното постановление изпълнително деяние, когато се налага да приложи закон за същото, еднакво или по – леко наказуемо нарушение, без съществено изменение на обстоятелствата на нарушението. В настоящият случай Районен съд Перник е приложил закон за по – леко наказуемо нарушение, като е преквалифицирал нарушението по основния състав на нарушението по             чл. 182, ал. 1, т. 5 от ЗДвП.

От изложеното следва, че оспореното решение е правилно. Решението е валидно и допустимо и като такова следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК настоящият касационен състав на Административен съд – Перник

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 491 от 05.08.2022 година, постановено по АНД № 826 по описа за 2022 година на Районен съд Перник.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: /п/

 

                      /п/