Определение по дело №1204/2021 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260471
Дата: 12 април 2021 г. (в сила от 12 април 2021 г.)
Съдия: Николай Илиев Уруков
Дело: 20215500501204
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 31 март 2021 г.

Съдържание на акта

                        

                            О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

   

    № 260471                                     12.04.2021 година                          гр.Стара Загора

 

СТАРОЗАГОРСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение,  І – ви въззивен състав, 

в закрито съдебно заседание, проведено в следния състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ТЕЛБИЗОВА- ЯНЧЕВА

                                                      ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛАЙ УРУКОВ

                                                                             ВЕСЕЛИНА МИШОВА

 

като разгледа докладваното от съдия  Николай Уруков в.ч.гр. д. № 1204 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по частна жалба на ,,П.к.Б.“ ЕООД, ЕИК № ***, със седалище и адрес на управление: ***, представлявано от законните си представители С.Н.Н. и Ц.Г.С. – управители, чрез юрк.Р.И.  против разпореждане № 7615 от 11.09.2020 г., постановено по ч. гр. д. № 3465/2020 г. по описа на Старозагорски районен съд в частта му, в която е отхвърлено заявлението на частния жалбоподател за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК за сумата от 154.84 лева непогасено договорно възнаграждение, за сумата от 515,52 лв. – възнаграждение за закупен пакет от допълнителни услуги и 30,00 лв. – такси за извънсъдебно събиране на вземането.

Частният жалбоподател излага доводи за неправилност на разпореждането в обжалваната му част, поради постановяването му при неправилно приложение на разпоредбите на заповедното производство и при превишаване на правомощията на съда.

Излага подробни съображения в жалбата си, цитира съдебната практика и моли въззивният съд да отмени обжалваното разпореждане и да постанови издаването на заповед за изпълнение за всички претендирани със заявлението суми.

Претендира присъждането на направените разноски по делото - 15,00 лв. за платена държавна такса и 50,00 лв. за юрисконсултско възнаграждение.

Въззивният съд, след като обсъди оплакванията в частната жалба и материалите от първоинстанционното дело, намери за установено от фактическа страна следното:

Първоинстанционното производство е образувано по заявление на „П.к.Б.“ ЕООД - *** за издаване на заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК  срещу  Д.Г.Г. *** за сумата от 3784,56 лв., от които 1455,96 лв. -  главница; 154,84 лв. - договорно възнаграждение за периода от 15.05.2019 г. до 29.07.2019 г.; 1748,52 лв. – неплатено възнаграждение за закупен пакет от допълнителни услуги, 30,00 лв. - такси за извънсъдебно събиране на вземането, дължими за периода 16.04.2019 г. – 29.07.2019 г., 0,00 лв. – непогасена лихва за забава за периода от 16.04.2019 г. до 29.07.2019 г., както и законната лихва в размер на 425.04 лева.

В заявлението е посочено, че вземането произтича от договор за потребителски кредит № 30035641972, сключен на 12.03.2019 г. между длъжника Д.Г.Г. и „П.к.Б.“ ЕООД - ***, като страните са подписали и споразумение за предоставяне  на пакет  от допълнителни услуги, по силата на което  длъжникът  дължал възнаграждение, което ставало изискуемо с подписването му.

Страните се съгласили  възнаграждението за пакета  от допълнителни услуги  да бъде разсрочено за срока на договора  на равни месечни вноски  и добавено към месечните вноски  за погасяване на самия кредит, като неплатеното възнаграждение било в размер на 1748,72 лв.

Длъжникът не изпълнил задължението си по договора, като не е направил нито една погасителна вноска и изпаднал в забава, поради което кредитът бил обявен за предсрочно изискуем на 29.07.2019 г.

Във връзка със забавеното изпълнение на длъжника, кредиторът направил допълнителни разходи за извънсъдебното събиране на вземането, определени в тарифа за Таксите на „П.к.Б.“ ЕООД - ***.

Поради това за периода от 25.02.2019 г. /изпадане в забава по-голяма от 14 дни/ до 29.07.2019 г. била начислена сума за извънсъдебно събиране на вземането в остатъчен размер от 30,00 лв.

С обжалваната част на разпореждането съдът е отхвърлил заявлението в частта, с която ,,П.к.Б.“ ЕООД - ***е поискало издаване на заповед за изпълнение по чл.410 ГПК за сумата от 154.84 лева непогасено договорно възнаграждение и за сумата 1748,72 лв. – възнаграждение за закупен пакет от допълнителни услуги.

При така установените обстоятелства съдът направи следните правни изводи:

Частната жалба е допустима, тъй като е подадена от процесуално-легитимирано лице, в предвидения срок за обжалване, срещу подлежащ на инстанционен контрол съдебен акт.

Разгледана по същество жалбата е частично основателна, поради следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл. 411 от ГПК, за да бъде уважено искането за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410 от ГПК, заявлението трябва да е редовно от външна страна и да отговаря на изискванията на чл. 127, ал. 1 и 3 и чл. 128, т. 1 и 2 от ГПК, да не противоречи на закона или добрите нрави, да не се основава на неравноправна клауза в договор, сключен с потребител и да не е налице обоснована вероятност за това; длъжникът да има постоянен адрес или седалище на територията на Република България и да е с обичайно местопребиваване или седалище на територията Република България – чл.411, ал.2 от ГПК.

В конкретния случай въззивният съд приема, че са налице пречките по чл. 411, ал. 2, т. 2 и т.3 от ГПК, тъй като искането за присъждане на сумата от 1748,72 лв., представляваща уговореното възнаграждение за пакет за допълнителни услуги, противоречи на закона, а същата се основава и на неравноправна клауза в договор, сключен с потребител.

Неоснователно е оплакването на частният жалбоподател, че заповедният съд е превишил правомощията си, извършвайки преценка валидността на сделката, от която заявителят черпи права.

Съгласно разпоредбата на чл. 411, ал. 2, т. 2 от ГПК съдът е длъжен да извърши проверка дали искането за издаване на заповед за изпълнение не противоречи на закона и на морала.

Досежно противоречието със закона тази проверка изисква заповедният съд да прецени дали е налице нарушаване на императивна правна норма, което на практика означава да прецени в този аспект валидността на правната сделка, от която заявителят черпи права, и валидността на отделните нейни клаузи.

Освен това по смисъла на чл.411, ал.2 т.3 от ГПК за случаите на подадено заявление за издаване на заповед за изпълнение за вземане, произтичащо от договор с потребител, съдът следва да извърши преценка и дали искането не се основава на неравноправна клауза или е налице обоснована вероятност за това.

Изводът е, че в тези хипотези самото обосновано предположение на съда за наличието на неравноправна клауза в договора, сключен с потребителя, въз основа на която се претендира издаване на заповед за изпълнение на основаното на тази клауза вземане, е основанието съдът да откаже издаването на заповед за изпълнение.

В конкретният случай въззивният съд приема, че споразумението за предоставяне на пакет от допълнителни услуги, въз основа на което се претендира издаването на заповед за изпълнение за сумата от 1748,72 лв., противоречи на закона и е основано на неравноправна клауза.

В тази връзка приема, че това споразумение не представлява отделен договор от договора за потребителски кредит, макар сключването му да не представлява изискване за отпускане на кредита.

С подписването му от страните по договора за потребителски кредит това споразумение става част от същия, т.к. предмета му е неразривно свързан с предмета на основното правоотношение между страните, а задължението, което възниква за потребителя се включва в задължението, което подлежи на изпълнение по кредита, т.к. се разсрочва във времето и става част от дължимите погасителни вноски; предвидено е общите условия на договора за потребителски кредит да са част от споразумението.

Противоречието със закона е налице, т.к. разпоредбата на чл.10а, ал.1 от ЗПК предвижда, че кредиторът може да събира от потребителя такси и комисионни за допълнителни услуги, свързани с договора.

Нормата на чл.10а, ал.2 от ЗПК обаче забранява на кредиторът да изисква заплащането на такси и комисионни за действия, свързани с усвояване и управление на кредита.

Разпоредбата на чл.10а, ал.4 от ЗПК изисква видът, размерът и действието, за което се събират такси и/или комисиони, да бъдат ясно и точно определени в договора за потребителски кредит.

В случая възнаграждението за допълнителни услуги се отнася до действията, свързани с усвояването и управлението на кредита, т.к. приоритетното разглеждане и изплащане на потребителския кредит се отнася до конкретното искане на потребителя за отпускане на кредит, което при уважаването му от кредитора бива последвано от сключването именно на договора за потребителски кредит, а възможностите за отлагане или за намаляване на определен брой погасителни вноски, за смяната на датата на падежа, по съществото си представляват новиране на възникналите за потребителя от договора за кредит задължения.

На следващо място, с уговарянето на възнаграждение за допълнителни услуги, което се разсрочва и се включва в размера на погасителните вноски, се заобикаля разпоредбата на чл.19, ал.4 от ЗПК, касаеща ограничение в размера на ГПР.

В тази връзка следва да се има предвид, че заплащането на това възнаграждение от потребителя е предварително, като дължимо само за „възможността за предоставянето“ на изброените в споразумението услуги и без значение дали някоя от тези услуги ще бъде използвана по време на действието на сключения между страните договор.

Не е налице предвиждането на възнаграждение за всяка конкретна услуга, чието заплащане да зависи от реалното предоставяне на услугата на потребителя, което води до нарушаване на принципите на добросъвестността и справедливостта при договарянето.

Освен това е налице неравноправност на споразумението по смисъла на чл.143, т.3 от ЗЗП, т.к. за потребителя се въвежда задължение за заплащане на възнаграждение за възможността му да упражни правото си да предоговаря задълженията си по договора за кредит, като резултатът зависи единствено от волята на кредитора.

 

Не така обаче стои въпросът за претендираната сума от 154.84 лева непогасено договорно възнаграждение. Същата е заявена от жалбоподателя надлежно с процесното заявление, като е уточнен и периода от 15.05.2019 год. до 29.07.2019 год. – датата на обявяването на предсрочната изискуемост на вземането. На първо място съдът не е изложил ясни и конкретни мотиви, защо приема, че тази претенция на жалбоподателя следва да се отхвърли. От друга страна въззивният съд намира че същата сума се дължи на общо основание като акцесорно задължение към неплатената главница.

 

По изложените съображения въззивният съд намира, че обжалваното разпореждане като краен резултат е частично правилно, поради което следва да бъде и частично отменено в частта му за сумата от 154.84 лева, представляваща непогасено договорно възнаграждение, което е дължимо на общо основание.

 

Водим от горните мотиви и на основание чл.278, ал.1 и 2 от ГПК, Старозагорски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ отчасти разпореждане без № от 04.03.2021 г., постановено по ч. гр. д. № 1058/2021 г. по описа на Старозагорски районен съд в частта му, в която е отхвърлено заявлението на ,,П.к.Б.“ ЕООД, ЕИК № ***, със седалище и адрес на управление: ***, представлявано от законните си представители С.Н.Н. и Ц.Г.С. – управители за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК срещу Д.Г.Г. ЕГН ********** *** за претендираната сума от 154.84 лева, представляваща непогасено договорно възнаграждение, дължимо за периода от 15.05.2019 год. до 29.07.2019 год. датата на обявяването на предсрочната изискуемост на вземането, като неправилно и незаконосъобразно в тази му част и вместо това ПОСТАНОВЯВА:

 

РАЗПОРЕЖДА ДА СЕ ИЗДАДЕ ЗАПОВЕД за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК в полза ,,П.к.Б.“ ЕООД, ЕИК № ***, със седалище и адрес на управление: ***, представлявано от законните си представители С.Н.Н. и Ц.Г.С. – управители срещу Д.Г.Г. ЕГН ********** *** за претендираната сума от 154.84 лева, представляваща непогасено договорно възнаграждение, дължимо за периода от 15.05.2019 год. до 29.07.2019 год. – датата на обявяването на предсрочната изискуемост на вземането.

 

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане без № от 04.03.2021 г., постановено по ч. гр. д. № 1058/2021 г. по описа на Старозагорски районен съд в останалата му част, с която е отхвърлено заявлението на ,,П.к.Б.“ ЕООД, ЕИК № ***, със седалище и адрес на управление: ***, представлявано от законните си представители С.Н.Н. и Ц.Г.С. – управители за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК срещу Д.Г.Г. ЕГН ********** ***  за сумата от 1748,72 лв. – възнаграждение за закупен пакет от допълнителни услуги, като правилно и законосъобразно в тази му част.

 

ВРЪЩА делото на РС-Стара Загора за фактическото издаване на горепосочената ЗАПОВЕД за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК.

 

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ:           1/

 

 

                                                                                          2/