Решение по дело №1046/2020 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260053
Дата: 28 септември 2020 г. (в сила от 24 октомври 2020 г.)
Съдия: Елисавета Йорданова Радина
Дело: 20205220201046
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Пазарджик,

28,09,2020г.

 

В    И М Е Т О     Н А    Н А Р О Д А

 

            Пазарджишкият районен съд, НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, в публичното заседание на десети септември две хиляди и двадесета година, в състав:                                                                       

                                                                           Председател: ЕЛИСАВЕТА РАДИНА

 

при секретаря Х. В., като разгледа докладваното от районен съдия  РАДИНА анд № 1046/20  по описа на Пазарджишкия районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 Производството  по реда на чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на М.В.М. ЕГН ********** с адрес ***, чрез: адвокат Ц., против Наказателно постановление №№ 20-1006-001400/ 08,06.2020 г. на началник група, сектор „ПП“ при ОДМВР -Пазарджик, с което на жалбоподателя е наложена на основание чл. 175, ал.1 вр. ал.1 ЗДвП - глоба в размер на 50 лева и лишаване от правоуправление за срок от един месец.

С жалбата се иска отмяна на постановлението с твърдения за неговата материално-правната неизправност.

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез своя процесуален представител, настоява да се отмени постановлението като незаконосъобразно по представените в жалбата и развити по същество основания, вкл. на база на ангажирани доказателства.   

Въззиваемата страна, с писмено становище настоява да се потвърди НП. 

Районният съд, като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства по отделно и в тяхната съвкупност и с оглед разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, прие за установено следното:

Жалбоподателят работи при търговец на автомобили „втора ръка“ . За да могат клиентите на тези автомобили да ги пробват как се движат преди закупуване, на търговеца се издават специални регистрационни табели, по които са заплаща едногодишна такса за тях и за ЗЗГО за автомобилистите. Процедурата е по чл. 30, ал.1 от Наредба № І-45/2000 г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и ремаркетата теглени от тях . Така, купувачите на такива автомобил, които нямат интерес да ги регистрират, тъй като са ги закупили и доставили на територията на страна с цел продажба, имат право самите те или посочени от тях лица да управляват автомобила при поставяне на тези табели. Жалбоподателят работил към такъв търговец и бил оторизиран да може да управлява закупени и доставени с цел продажба автомобили, като за целта следвало да постави преди всяко такова управление табелите на определените за това места и да попълни нарочен пътен лист .

На 27.05.2020 г., след 9.30ч. жалбоподателят поел управлението на доставения с цел продажба лек автомобил - Фолксваген Туран, взел табелите, поставил ги в купето, но забравил да ги окачи на предвидените за тази цел места.

Около 9,34 ч. автомобилът бил забелязан от пол. св. Р. *** и ул.“Георги Бенковски“ и спрян за проверка именно поради липсата на таели. Свидетелят извършил проверка на документите на автомобила, в чието купе видял двете регистрационни табели.  Проверил и документите на водача и  съставил против последния процесния акта за това, че на управляваното от него МПС табелите не са поставени на определените за това места. 

Актът е надлежно предявен, подписан, връчен е екземпляр срещу подпис, а въз основа на него е издадено процесното НП.

Против последното се правят неубедителни и неоснователни възражения досежно процесуалната му изправност. Голословно се твърди оскъдно описание в акта  на  фактите по извършване на нарушението. АУАН и издаденото въз основа на него НП имат идентично съдържание относно описанието на възприетото нарушение и възприетата правна квалификация. Описанието е с достатъчно по обем и яснота обстоятелства, които са били поставени и в съответната правна рамка на възприетото като виновно извършено нарушение.

 Не се установиха нарушения в процедурата по съставяне, предявяване , връчване на административните актове.

По същество нарушението не се оспорва, а фактите по извършването му следват от всички доказателствени източници. От  показанията на актосъставителя са изясни, че установил чрез служебна проверка издадени на търговец на автомобили „втора ръка“ регистрационни табели, които били в купето на процесния автомобил. Табелите са предоставени по реда и на основание чл. 30, ал.1 от Наредба № І-45/2000 г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и ремаркетата теглени от тях. Това са т.нар. „временни табели с регистрационен номер на лица - търговци“, за които се заплаща едногодишна такса и ЗЗГО за автомобилистите. Легалното движение с такива табели обаче предполага те да бъдат поставени на определените за това места и преди процесното движение оторизираният за такова водач да попълни пътен лист . Както стана ясно от показанията на пътния полицай Р. всички тези обстоятелства са били налице - табелите са легално издадени , със съответните номера; водачът е бил оторизиран да  управлява МПС, върху което са поставени тези номера , попълнил е за процесното движение пътен лист. Именно от показанията на полицейския служител се изясни , че табелите са били в купето на автомобила. Това обстоятелство, наред с всички други обстоятелства относно легалното движение на процесното МПС, доказва  верността на споделеното на място от водача- че бил забравил да постави табелите.

Това, че те са били принципно издадени и налични за процесното движение в купето на автомобила, а това процесно движение е било изправно от гледна точка на всички други формални изисквания ( оторизиран водач, пътен лист, платени такси) са обстоятелства, които обосновават основателността на претенцията за маловажност. Нарушението от процесния вид - в двете, предвидени форми на изпълнителното деяние ( липса на регистрация или липса на поставени на определените места табели при налична регистрация) засяга охранявания обществения поради затрудненията, свързани с липсата на възможност за персонификация на МПС. В случая обаче регулираните обществени отношения са били засегнати в незначителна степен от това правонарушение, което обуславя неговата малозначителност и приложението на чл. 9, ал.2 от НК, на база чл. 11 от ЗАНН.  Криминализирането на деянието, осъществимо посредством  управление на нерегистрирано МПС, чрез приемане му за административно нарушение по чл. 140, ал.-1 от ЗДвП или престъпление по чл. 345 от НК, е гаранция да не се допуска в движението да участват МПС, чиято индивидуализация е невъзможна. Регистрационният номер за автомобила от дадена марка, модел и цвят е уникална комбинация от буквени и цифрови символи, които го персонифицират. Този номер, ведно с марката на автомобила и неговия цвят ( последният е променим по инициатива на собственика/ползвателя) индивидуализират конкретното превозно средство . Така се създава сигурност по отношение на участващите в движението МПС с оглед възможността за тяхното установяване особено при инциденти и нарушения. Участието на нерегистрирано МПС в движението създава несигурност от гледна точка на възможността за установяването му във връзка с неправомерно поведение. В процесния случай има надлежно издадени регистрацинни табели , които само не са били налични върху специално предвидените за тях места в предна и задна част на МПС . Това обаче не е било с цел да се избегне възможността за персонификация на това МПС - табелите са били в купето на автомобила, което е отразено в акта и в НП, като в тях дори се сочи регистрационния им номер.  Затова и формалното нарушение засяга защитените обществени отношения в една твърде незначителна степен, което предопределя неговата малозначителност и опровергава изводите на наказващия орган, обективирани в издадения от него и оспорен от жалбоподателя санкционен документ.  Това налага отмяна на последния и като последица - присъждане в тежест на ОД МВР Пазарджик на претендираните и сторените от жалбоподателя за адвокат  разноски - 300 лева ( л. 29).

 Предвид решението за отмяна на НП, претенцията за присъждане на разноски в полза на ОД МВР Пазарджик е неоснователна.

 

По изложените съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД

 

                                         Р      Е       Ш     И:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 20-1006-001400/ 08,06.2020 г. на началник група, сектор „ПП“ при ОДМВР -Пазарджик, с което на М.В.М., ЕГН **********,*** на основание чл. 175, ал.1 вр. ал.1 ЗДвП са наложени  глоба в размер на 50 лева и лишаване от правоуправление за срок от един месец.

 

ОСЪЖДА ОДМВР Пазарджик да заплати на М.В.М., ЕГН ********** сторените от последния разноски по делото в размер на 300 лева.

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд-гр.Пазарджик в 14-дневен срок от датата на съобщаването на страните за изготвянето му.

 

                                                                                                                      

         РАЙОНЕН СЪДИЯ: