Решение по дело №1180/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 797
Дата: 17 септември 2019 г. (в сила от 26 септември 2019 г.)
Съдия: Мария Кирилова Терзийска
Дело: 20193100901180
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№………./…...09.2019 г.

гр. Варна

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в съдебно заседание при закрити врата, проведено на четвърти септември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                           

                       СЪДИЯ: МАРИЯ ТЕРЗИЙСКА

при секретар Мая Иванова,

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 1180 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

Производството се развива по реда на чл. 625 и следващи от ТЗ.

ВОС е сезиран с молба от „ПЕРЧЕМЛИЕВА” ЕООД /в ликвидация/, представлявано от ликвидатора К.К.К., с искане да се открие производство по несъстоятелност против дружеството поради неплатежоспособност, в условия на евентуалност свръхзадълженост.

В молбата си дружеството в ликвидация „Перчемлиева“ ЕООД, чрез ликвидатора К.К. сочи, че ЮЛ е прекратено с решение на ОС Варна по т.д. № 1194/2017 г. по реда на чл.155 т.3 от ТЗ, поради това, че в продължение на повече от 3 месеца няма вписан управител. Заявява, че с покана в ТР след назначаването му за ликвидатор са приканени кредиторите да предявят вземанията си. Извършена е инвентаризация на активите и проверки в публичните регистри и не е установено друго имущество с изключение на два броя МПС, чието местонахождение не е известно на ликвидатора. На същия не е представена счетоводна и търговска документация на предприятието на търговеца. Наличните задължения са главно за публични държавни и общински вземания и сума от 2603.99 лева към ЗКПУ „Раковец 94“ по изпълнителен лист.

            Твърди, че по образуваните изпълнителни дела са наложени запори на МПС, но описи не са извършвани. Счита, че дружеството след като не разполага и със средства за удовлетворяване на кредиторите е в състояние на неплатежоспособност, респективно свръхзадълженост като моли да се открие производство по несъстоятелност на едно от двете основания.

            Правна квалификация на правата: чл. 630 ал.1 вр. чл. 608 и чл. 607а ал.1 от ТЗ, в евентуалност чл. 630 ал.1 вр. чл. 742 ал.1 и чл. 607а ал.2 от ТЗ.

В съдебно заседание длъжникът чрез ликвидатора поддържа молбата на изложените основания и моли за решение по същество в хипотезата на чл. 632 от ТЗ предвид отсъствието на парични средства, които да обезпечат покриване на разноските в производството по несъстоятелност.

Съдът след съвкупен анализ на доказателствения материал по делото, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

„ПЕРЧЕМЛИЕВА” ЕООД /в ликвидация/, ЕИК *********, гр. Варна е регистрирано в ТР на 05.07.2008 г. и е с вписана основна икономическа дейност от КИД: отглеждане на зърнени култури.

Поради смъртта на представляващия дружеството и в хипотезата на чл. 155 т.3 от ТЗ, с Решение № 893/20.12.2017 г. по т.д. № 1194/2017 г. по описа на ВОС, дейността на дружеството е прекратена и обявено в ликвидация. Ликвидаторът е служебно назначен от Агенция по вписванията. Последният обявен по партидата на дружеството ГФО е за 2011 година. След тази дата не са заявявани от дружеството за обявяване следващи счетоводни отчети.

По делото не е проведена ССЕ поради невнасяне на определения от съда депозит.

Изискани са доказателства ТД на НАП Варна за публични задължения, включително с посочване на основание за определяне на задълженията и техния размер, от КАТ за евентуални регистрации на МПС, от Служба по вписванията за налични недвижими имоти и наложени обезпечителни мерки върху същите.

Данните в горепосочената документация сочат на следното:

Дълготрайни материални активи:

От справката в Служба Вписвания Варна е видно, че дружеството не разполага с недвижими имоти. За периода 1993 г. до 25.07.2019 г. са вписани основно договори за аренда на земеделски земи, по които арендатор е дружеството, както и договорни ипотеки, по които ипотекарни гаранти са трети лица.

От справката на КЧСИ се установява, че изпълнително дело № 20177120400254 по описа на ЧСИ И. С. с район на действие ОС Варна е образувано по молба на взискателя Община Варна за задължения, установени с МД-АУ-1704/2016 г. Видно от справката касае се за главници и лихви дължими за данък МПС като към датата на писмото 31.07.2019 г. дължимата сума е общо 2000.39 лева. Държавата е присъединен взискател за сумата от 23091.05 лева – публични задължения.

От друга страна обаче, справката от МВР Сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР Варна сочи, че на името на дружеството няма регистрирани ППС /въпреки издадените актове за публични задължения за данък МПС и въпреки вписан от КАТ запор по молба на НАП върху едно от МПС/. Ликвидаторът в молбата си и в съдебно заседание сочи, че са му известни две МПС, собственост на дружеството, но няма извършвани описи в хода на изпълнителното производство, а местонахождението им е неизвестно. Факт е, че официалната справка от КАТ сочи на отсъствие на МПС, собственост на дружеството.

По последно обявения ГФО за 2011 г. са отразени ДМА на стойност 11 000 лева в графа „машини, апаратура, съоръжения, производствено оборудване и други“. Няма данни за наличността им.

Краткосрочни активи:

По обявения ГФО по партидата на дружеството за 2011 г. е видно, че по баланс е притежавало налични материални запаси, суровини и материали в размер на 112 хиляди лева. В актива на баланса е отразено вземане от клиенти и доставчици в размер на 57 хиляди лева и налични парични средства – 66 хиляди лева. В пасива на баланса е отразена стойността на капитала – 5 000 лева. Краткосрочни задължения са посочени към доставчици в размер на 142 хиляди лева, други краткосрочни – 8 хиляди лева, дългосрочните са в размер на 138 хиляди лева 

За следващите финансови години не са подавани отчети. След назначаване на ликвидатора същият е подал декларация за това, че дружеството не осъществява дейност през 2017 г.

Задължения:

По краен ликвидационен баланс, съставен от ликвидатора задълженията са в размер на 43 хиляди лева – основно публични задължения към НАП, Община варна, както и за възнаграждения за ликвидатора.

От справката на ТД на НАП Варна е видно, че размерът на публичните задължения общо за главници и лихви към 31.07.2019 г. е в размер на 28 281.04 лева. Основният размер – 26 375.95 лева е натрупан през 2011 г. задължение по декларация по ЗДДС. Останалите задължения са по декларации образец 6/ДОО подадени в периода 2019г. от ликвидатора.

 За публични задължения към държавата е образувано изпълнително дело № *********/2016 г. по описа на ТД на НАП Варна.

Публичният изпълнител е наложил запор върху налични и постъпващи суми по банкови сметки, депозити, вложени вещи в трезори, съдържание на касети и суми, предоставени за доверително управление във всички търговски банки в страната, МПС. Задълженията не са отписани от партидата на „Перчемлиева” ЕООД като погасени по давност.

Анализ на икономическото състояние:

Съгласно чл. 608 от ТЗ неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение, породено или отнасящо се до търговска сделка, публично правно задължение, касаещо търговската му дейност, частно държавно вземане. Неплатежоспособност може да е налице ако предприятието плаща частично или изцяло вземанията на отделни кредитори като неплатежоспособността е трайно и необратимо състояние на невъзможност да се погаси изцяло изискуемо задължение. Като показател за състояние на неплатежоспособност винаги се изследват коефициентите за ликвидност като следва да се съобрази, че съществено отношение към преценка състоянието на неплатежоспособност имат най-вече показателите за обща, бърза, незабавна и абсолютна ликвидност. Останалите коефициенти имат помощно значение и не могат да имат определящо такова за целите на несъстоятелността. Дори някои нямат отношение към платежоспособността като например рентабилността и ефективността на разходите, поради което и изобщо не се анализират.

Коефициентите за ликвидност представляват количествени характеристики на способността на предприятието да изплаща текущите си задължения с наличните текущи активи. Коефициентът за обща ликвидност съставлява съотношението между краткотрайните активи и краткосрочните задължения. От данните по счетоводния баланс за 2011 г. /обявения по партидата на дружеството в ТР/ е видно, че за 2011 г. размерът на краткотрайните активи е 235 хиляди лева, при краткосрочни задължения 150 хиляди лева, респективно коефициентът е в нормата около единица и половина.

Касателно коефициента за бърза ликвидност същият изразява непосредствената готовност на предприятието да обслужва краткосрочните си задължения към кредиторите с по-бързо ликвидни краткотрайни активи – краткосрочни вземания, краткосрочни инвестиции и парични средства при показател в норма от единица. За 2011 година този показател по счетоводни данни в числителя се формира от паричните средства и вземанията в размер на 123 хиляди лева. При краткосрочни задължения в размер на 150 хиляди лева коефициентът е под препоръчителния от единица.

Както по-горе бе посочено дружеството, ако се съди от справката в ТД на НАП Варна за задължения, основния размер на задължения към фиска се натрупват в 2011 г. по СД по ЗДДС за данъчен период м. 03.2011 г. След това задълженията са в периода на ликвидация.

Към момента поради фактическо отсъствие на парични средства по банкови сметки и каса на дружеството, съдът приема, че предприятието не може с наличните краткотрайни активи да заплати задълженията си към фиска.

При тези стойности на коефициентите на ликвидност с оглед възникналите до края на 2011 г. и непогасени към момента задължения, съдът счита, че затрудненията на „ПЕРЧЕМЛИЕВА” ЕООД /в ликвидация/ безспорно са с траен и необратим характер при липсата на краткотрайни активи, достатъчни да се удовлетворят кредиторите.

Спрямо „ПЕРЧЕМЛИЕВА” ЕООД следва да се открие при горното производство по несъстоятелност поради неплатежоспособност, доколкото тази предпоставка е налице – невъзможност да се изпълни изискуемо парично задължение по публично държавно вземане.

Поради заявяване на предпоставката свръхзадълженост в условията на евентуалност, съдът не се произнася по същата.

Както съдът посочи, към м. април 2011 г. са натрупани основните задължения от дейността на дружеството. Задълженията в 2019г. са в хода на производството по ликвидация и основно са формирани от сумите по декларации по ДОО, за здравно осигуряване и вноски в Универсален фонд.

Затова като се има предвид падежа на задължението по последно подадената СД по ЗДДС за данъчен период м. 03.2011 г., определен на осн. чл. 125 ал.5 вр. чл. 89 ал.1 от ЗДДС, а именно 14.04.2011 г., към която дата няма плащане на данъка по тази декларация, а от друга страна, че за 2011 г. основните коефициенти за ликвидност, по счетоводни данни са около нормата, респективно има вероятност дружеството да е могло да изпълни задълженията си по ЗДДС в 2011 г., за начална на неплатежоспособността дата съдът приема 01.01.2012 година, при отсъствие на данни за развивана дейност в тази и следващите години и липса на подадени ГФО.

С оглед липсата на данни от ГФО за наличие на парични средства към момента, съдът е приел, че имуществото на длъжника не е достатъчно за покриване задълженията както към кредиторите, така и разноските по несъстоятелността, поради което и с определение от 24.07.2019 г. е приканил кредиторите да предплатят минимални начални разноски в производството по несъстоятелност. В дадения от съда срок не е заявена готовност за това.

При установените факти, съдът приема, че е налице хипотезата на чл. 632 ал.1 от ТЗ като длъжникът следва да бъде обявен в несъстоятелност и производството да бъде спряно. С оглед предвидената в чл. 632 ал.2 от ТЗ възможност за възобновяване на производството и предвид обстоятелството, че с решението по чл. 632 ал.1 от ТЗ търговеца длъжник не се заличава от търговския регистър, съдът приема, че имуществото на длъжника, което ще бъде открито след решението по чл. 632 ал.1 от ТЗ, следва да бъде запазено за удовлетворяване на кредиторите и постигане целта на производството по несъстоятелността, поради което и се налага да бъде постановена обща възбрана и запор върху същото.

Държавната такса в производството следва да се възложи в тежест на дружеството.

Производството по ликвидация ще бъде спряно.

С оглед горното и на основание чл. 632 ал.1 от ТЗ, съдът

 

РЕШИ:

 

ОБЯВЯВА НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА на „ПЕРЧЕМЛИЕВА” ЕООД /в ликвидация/, ЕИК ********* гр. Варна, с начална дата 01.01.2012 г.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност на „ПЕРЧЕМЛИЕВА” ЕООД /в ликвидация/, ЕИК ********* гр. Варна.

ПОСТАНОВЯВА ОБЩА ВЪЗБРАНА И ЗАПОР върху имуществото на „ПЕРЧЕМЛИЕВА” ЕООД /в ликвидация/, ЕИК ********* гр. Варна.

ОБЯВЯВА в несъстоятелност „ПЕРЧЕМЛИЕВА” ЕООД /в ликвидация/, ЕИК ********* гр. Варна.

ЗАДЪЛЖАВА длъжника „ПЕРЧЕМЛИЕВА” ЕООД /в ликвидация/, ЕИК ********* гр. Варна, при обявяване на фирмата си да прибави добавката „в несъстоятелност”.

СПИРА производството по несъстоятелност на „ПЕРЧЕМЛИЕВА” ЕООД /в ликвидация/, ЕИК ********* гр. Варна, на основание чл. 632 ал.1 изр. 1-во, предл.последно от ТЗ.

СПИРА производството по ликвидация на „ПЕРЧЕМЛИЕВА” ЕООД /в ликвидация/, ЕИК ********* гр. Варна, на основание чл. 272а ал.1 от ТЗ.

УКАЗВА на „ПЕРЧЕМЛИЕВА” ЕООД /в ликвидация/, ЕИК ********* гр. Варна, В ЕДНОМЕСЕЧЕН СРОК ОТ ВПИСВАНЕ НА РЕШЕНИЕТО да извърши прекратяване на трудовите правоотношения с работниците и служителите, да изпрати уведомления за това до ТД на НАП гр. Варна, да издаде необходимите документи за трудов и осигурителен стаж и осигурителен доход, да изпълни процедурата за информиране на работниците и служителите, да изготви справките за лицата с право на гарантирани вземания съгласно Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя и нормативните актове по прилагането му и да предаде ведомостите в ТП на НОИ – гр. Варна.

ОСЪЖДА „ПЕРЧЕМЛИЕВА” ЕООД /в ликвидация/, ЕИК ********* гр. Варна, да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на ВОС – държавни такси сумата от 250 /двеста и петдесет/ лева – държавна такса в настоящото производство.

Решението подлежи на вписване в Търговския регистър, воден от Агенция по вписванията, на основание чл. 622 от ТЗ.

ДА СЕ ИЗПРАТИ на Агенция по вписванията служебен препис от настоящото решение.

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Варненски апелативен съд в 7-дневен срок от вписването му в търговския регистър, на основание чл. 633 ал.1 вр. чл. 613а ал.1 от ТЗ.

Решението подлежи на незабавно изпълнение.

Решението да се впише в книгата по чл. 634в от ТЗ.

                                              

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: