Решение по дело №116/2019 на Районен съд - Кула

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 юни 2019 г. (в сила от 13 юни 2019 г.)
Съдия: Дияна Иванова Дамянова Цанкова
Дело: 20191330100116
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

31,  том 1,   стр. 31  

Гр. Кула 12.06.2019г.

В    И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

         Районен съд Кула, втори състав в открито заседание на тринадесети юли две хиляди и седемнадесета година в състав:

                                                  Председател: Дияна Дамянова - Цанкова

със секретаря               Лозана Петкова               и  с  участието

на прокурора           ............................            като разгледа докладваното

от съдия Дияна Дамянова - Цанкова, гражданско дело № 116 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано като исково, по предявен брачен иск с правно основание чл. 49, ал. 1 СК, заявен с исковата молба  на Х.И. В. – С., ЕГН ********** от гр. П., кв. „К.П.”, ул. „ К.о” № . чрез адвокат А.К. *** против И.С.С. *** за прекратяване с развод, сключения между страните граждански брак, без произнасяне за вината.  Прави се искане с исковата молба бъде предоставено на ищцата упражняването на родителските права по отношение на малолетното им дете М. И. С., ЕГН **********, родена на ***г., като се иска да бъде постановено от съда местоживеенето на детето да бъде при ищцата, а на ответника И.да бъде определен режим на лични контакти с детето, както и да бъде осъден да заплаща издръжка чрез нея в размер на 130 лв., вносими до 15 число на текущия месец, а след прекратяване на брака да бъде постановено да продължи да носи брачното си име С.    

В исковата молба, ищцата излага твърдения, че с ответника са съпрузи по силата на сключен граждански брак от 09.08.2017 г. в гр. ., за което е съставен . от същата дата на Община Б., като по време на съпружеското им съжителство ответникът е извършил припознаване на дете родено преди брака им – М.И. С., родена на *** г. Твърди също, че след сключване на брака се установили да живеят в дома на родителите на ответника в гр. Б., но месец по-късно настъпила явна нетърпимост в отношенията между тях, като излага твърдения, че ответникът е злоупотребявал с алкохол и започнал ежедневно да упражнява физическо. сексуално, психическо, емоционално и икономическо насилие върху нея в присъствието на детето, както и да малтретира последното, за което търсила помощ, подкрепа и съдействие от неговите родители и нейните, от Дирекция „Социално подпомагане“ в гр. Б. и с Решение № 547 от 09.07.2018 г. по гр. дело № 2517/2018 г. на В.районен съд, детето е настанено по реда на чл.28 вр, чл.26. ал.1 вр. чл.25 г.З ЗЗДет за отглеждане в семейството на бабата по майчина линия – М.С.Ц.в гр.В. за срок от една година. В срока по чл. 131 от ГПК от ответника е постъпил отговор на исковата молба, в който ответникът не оспорва предявения иск за прекратяване чрез развод на гражданския брак между тях поради настъпило в него дълбоко и непоправимо разстройство, но заявява, че е по вина на ищцата. Не оспорва обстоятелството, че е припознал детето М. И. С. и твърди, че го чувства като свое дете и милее за него. Оспорва искането на ищцата да продължи да носи брачното си име С. след брака, искането да бъде осъден да плаща издръжка на детето, както и искането за възлагане упражняването на родителските права по отношение на малолетното им дете М. И. С. на нея и местоживеенето на детето, като иска да бъде постановено от съда той да упражнява родителските права върху детето и местоживеенето на детето да бъде при него, а на майката  Х.И. В. – С.да бъде определен режим на лични контакти с детето, както и да бъде осъдена да заплаща издръжка чрез него в размер на 130 лв. Прави искане да му бъде предоставено семейното жилище, находящо се в гр. Б., ул. „ К. Б. I” № ., където да живее с детето след развода. От съпругата е постъпил отговор на насрещния иск, с който го оспорва в цялост, в който отговор изразява становище за неоснователност на претенциите на съпруга да се обяви, че изключителна вина за разтрогване на брака има тя, както и на ответника по първоначалния иск да се присъди упражняването на родителските права върху малолетното момиченце. С отговора се посочва също, че с оглед сезирането на съда от съпруга, да се произнесе в решението си относно вината за разтрогване на брака, твърди, че единствено той е този който има изключителна вина за разстройството на брачния съюз и заявява, че няма субективното желание след прекратяване на брака да продължи да носи брачното си фамилно име поради което моли, да бъде определено занапред да се наименува с предбрачното си такова.

След насрочване на делото в открито съдебно заседание, с Молба вх. № 749 от 30.05.2019г. от пълномощника на съпруга С. е депозирано постигнато между страните Споразумение по чл. 51 от СК от 28.05.2019г. В проведеното по делото открито съдебно заседание, на което са се явили лично страните, на основание чл. 49, ал.5 от СК са заявили, че желаят производството по делото да продължи като охранително и са потвърдили лично представеното писмено споразумение по чл. 51 от СК помежду им. С протоколно определение от 12.06.2019 г. по делото, съдът на основание чл. 321, ал. 5 от ГПК е преминал от производство за развод по исков ред към развод по взаимно съгласие на страните. С оглед постигнатото между страните споразумение, производството се развива като охранително, по реда на чл. 330 и следващите от ГПК.

 

 

 

 

Видно от приобщеното по делото писмено споразумение по чл. 51 от СК, страните по делото са постигнали споразумение в следния смисъл: Упражняването на родителските права над малолетното дете на страните: М. И. С., с ЕГН-**********, родено на *** год., да бъдат предоставени на майката Х.И. В.- С. от гр.В.. с ЕГН-**********; Бащата И.С.С. ***, е ЕГН-**********, да има режим на виждане и с детето : М. И. С., с ЕГН-**********, родено на *** г., съгласно закона, всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09.00 часа в събота до 18.00 часа в неделя, както и десет дни през лятото- през м.юли, без преспиване на детето при бащата и в присъствието на някое от следните лица: майката, лелята -сестра на майката К. Е.К. и бабата на детето по майчина линия; бащата И.С.С. ***, с ЕГН-**********, ще заплаща издръжка за детето М. И. С., с ЕГН-**********, в размер на минималната за страната 150 лв. /Сто и петдесет лева/ месечно, до настъпване иа обстоятелства за нейното изменение или прекратяване, като издръжката ще се превежда , за детето чрез неговата майка Х.И. Върбанова. – С.от гр.В., с ЕГН-********** , считано от датата на влизането в сила на съдебното решение; семейното жилище, находящо се в гр.В., ж.к. „Д., бл.., вх.., ап.., където е постоянният адрес на майката, да бъде предоставено за ползване на майката Х.И. В. – С. от гр.В.., е ЕГН-**********, където ще живее с детето след развода; издръжка съпрузите не си дължим, тъй като и двамата сме в трудоспособна възраст; фамилното име на съпругата след развода, да бъде предбрачното име- само фамилното име В., без добавката- С.; имуществените отношения между страните са уредени; взетите от съпрузите , към момента на прекратяване на брака, кредити и заеми на тяхно име, остават техни задължения, без да обвързват другия съпруг; съдебните разходи, като държавни такси се поема от страните по равно, а адвокатските хонорари, остават за страните, така както са ги е направили.

Съдът, като взе предвид направените волеизявления на страните по спора, намира, че са налице визираните в разпоредбата на закона предпоставки за прекратяване на сключения между тях граждански брак по взаимно съгласие. За да обоснове този правен извод съдът излага следните мотиви от фактическа и правна страна:

Безспорно е а и е установено въз основа на приложеното по делото удостоверение за сключен граждански брак № . от 09.08.2017г., издадено от Община Б., че Х.И. В. – С. и И.С.С. са сключили граждански брак в гр.Б. на 09.08.2017г. От същото удостоверение за сключен граждански брак се установява, че съпругата след сключване на брака е приела да носи фамилното име В. – С..

 

 

 

 

Съгласно разпоредбата на  чл. 49, ал. 4 СК: При всяко положение на делото съпрузите могат да изложат пред съда споразумение относно всички или някои от последиците на развода. За да се допусне развод по взаимно съгласие, на основание чл.50 от СК е необходимо страните да са изразили сериозно и непоколебимо взаимно съгласие за това, като съдът не изследва мотивите за разтрогване на брака. Освен това е необходимо и съпрузите да са постигнали споразумение относно родителските права, издръжката и местоживеенето на децата, ползването на семейното жилище, издръжката между съпрузите, фамилното име, общите вещи и разноските по делото. В ал.5 на чл. 49 от СК е разписано, че съдът утвърждава споразумението по ал.4, след като провери дали са защитени интересите на децата. Видно от приетите от съда Удостоверение за раждане на дете /дубликат/ от 29.11.2017г., издаден от Община Белоградчик, издадено въз основа на Акт за раждане № ../12.08.2016г., съставен в гр. М. молителите имат едно малолетно дете – М.И. С. на 2 години . По делото е изготвено и прието от съда писмено становище от Дирекция” Социално подпомагане” гр. В., с което е изразено становище, че постигнатото между страните Споразумение по чл. 51 СК, няма да накърни правата на детето.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Страните по делото не спорят, че бракът им съществува само формално, желаят съдът да прекрати брачната връзка без да се издирват мотивите за дълбокото и непоправимо разстройство на брака. С постигнатото споразумение страните по спора са уредили взаимоотношенията помежду си. Съдът намира, че постигнатото между страните споразумение е изчерпателно и законосъобразно. Същото урежда всички въпроси, свързани с прекратяването на брака между страните по делото и отговаря на закона и морала, поради което споразумението подлежи на съдебно утвърждаване.

 

 

 

 

Съобразявайки характера на спора и императивните изискания на закона, съдът следва да определи окончателния размер на дължимите се от страните държавни такси.

 

 

 

 

На основание чл.6 т.3 от Тарифата за държавните такси събирани от съдилищата по ГПК съдът определя на молителите окончателна държавна такса от 40.00 лева, която да бъде разделена между тях по равно по 20.00 лева. Съгласно чл.7 т.2 от Тарифата, бащата дължи държавна такса от 2% върху сбора от тригодишните платежи на споразумението за издръжка. Същият дължи издръжка на детето в размер от 150 лв. месечно и съответно сбора от тригодишните платежи е 5400 лв., поради което таксата от 2% възлиза на 108.00 лева.

Мотивиран от гореизложеното, съдът

 

 

 

 

РЕШИ:

 

 

 

 

ПРЕКРАТЯВА С РАЗВОД по взаимно съгласие, сключения на 09.08.2017 година в гр. Б.граждански брак между Х.И. В. – С., ЕГН ********** от гр. П.., кв. „К. П.”, ул. „ К.” № . и И.С.С. ***, за който е съставен Акт за граждански брак № ./09.08.2017 г. на Община Б., поради дълбоко и непоправимо разстройство.

 

 

 

 

УТВЪРЖДАВА постигнатото между Х.И. В. – С., ЕГН ********** от гр. П., кв. „К.П.”, ул. „ К.” № . и И.С.С. *** СПОРАЗУМЕНИЕ, което е в следния смисъл:

I.1. Упражняването на родителските права над малолетното дете на страните: М. И. С., с ЕГН-**********, родено на *** год., да бъдат предоставени на майката Х.И. В. – С. от гр.В.. с ЕГН-**********;

2. Бащата И.С.С. ***, е ЕГН-**********, да има режим на виждане и с детето : М. И. С., с ЕГН-**********, родено на *** г., съгласно закона, всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09.00 часа в събота до 18.00 часа в неделя, както и десет дни през лятото- през м.юли, без преспиване на детето при бащата и в присъствието на някое от следните лица: майката, лелята - сестра на майката К.Е. К.. и бабата на детето по майчина линия;

3. Бащата И.С.С. ***, с ЕГН-**********, ще заплаща издръжка за детето М.И. С., с ЕГН-**********, в размер на минималната за страната 150 лв. /Сто и петдесет лева/ месечно, до настъпване иа обстоятелства за нейното изменение или прекратяване, като издръжката ще се превежда за детето чрез неговата майка Х.И. В. – С. от гр.В., с ЕГН-********** , считано от датата на влизането в сила на съдебното решение

             II.ОТНОСНО ПОЛЗВАНЕТО НА СЕМЕЙНОТО ЖИЛИЩЕ

Семейното жилище, находящо се в гр.В., ж.к. „Д.“, бл.., вх., ап.., където е постоянният адрес на майката, да бъде предоставено за ползване на майката Х.И. В.- С. от гр.В.., е ЕГН-**********, където ще живее с детето след развода.

                     III.ОТНОСНО ФАМИЛНОТО ИМЕ

Фамилното име на съпругата след развода, да бъде предбрачното име - само фамилното име В., без добавката- С.;

IV. OTHOCHO ИЗДРЪЖКАТА МЕЖДУ СЪПРУЗИТЕ

След развода молителите няма да си дължат издръжка един на друг.

V.OTHOCHO ИМУЩЕСТВЕНИТЕ ОТНОШЕНИЯ

1. Имуществените отношения между страните са уредени;

2. Взетите от съпрузите, към момента на прекратяване на брака, кредити и заеми на тяхно име, остават техни задължения, без да обвързват другия съпруг;

3. Съдебните разходи, като държавни такси се поема от страните по равно, а адвокатските хонорари, остават за страните, така както са ги е направили.

ОСЪЖДА Х.И. В.– С., ЕГН ********** от гр. П., кв. „К. П.”, ул. „ К.” № . да заплати по сметка на Районен съд Кула сумата от 20.00 лева окончателна държавна такса.

ОСЪЖДА И.С.С. *** да заплати по сметка на Районен съд Кула сумата от 20.00 лева окончателна държавна такса и 108,00лв. такса върху издръжката.

Решението не подлежи на обжалване.

Районен съдия: