Решение по дело №3126/2020 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 260275
Дата: 15 юни 2021 г. (в сила от 22 юли 2021 г.)
Съдия: Димчо Генев Димов
Дело: 20202330103126
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

                                                            Р Е Ш Е Н И Е

 №260275/15.6.2021 г.

15.06.2021 год.                                                                                           гр. Ямбол

   В ИМЕТО НА НАРОДА

Ямболски районен съд, гражданско отделение, XVII-състав, в открито съдебно заседание, проведено на втори юни през 2021 г., в следния състав:                                       

                                                                        

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМЧО ДИМОВ

 

 

при участието на секретаря С. М.

като разгледа докладваното от съдия Димчо Димов

гражданско дело № 3126 по описа за 2020 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството пред ЯРС е образувано по искова молба от К.К.С. ***, чрез адв. Д.Ф. *** против „Сити кеш“ ООД – гр. София. С исковата молба  при условията на евентуалност са предявени главен иск в размер на 1 308 лв. и предявени евентуални искове с посочена цена на  всеки от тях, както следва:  87.07 лв. и 670.86 лв.

Поддържа се, че процесният договор е нищожен поради нарушаване на добрите нрави  по чл.26 от ЗЗД, като нищожни се поддържа, че са фиксирани ГЛП отразен в договора, за уговорената между страните възнаградителна  лихва се поддържа, че е неравноправна, като нищожна се атакува и уговорената между страните договорна неустойка. Поддържа се в случая е неприложима разпоредбата на чл.26, ал.4 от ЗЗД, както и, че  ГПР  уговорен между страните  по своето същество  цели заобикаляне на закона.

По делото е постъпила преди съдебно заседание писмена защита от ищцата, с която и на съображенията изложени в нея се поддържат исковите претенции и се представя списък по чл.80 от ГПК на разноските.

Преди съдебно заседание е постъпила молба от ищцата по делото със съгласие да бъде даден ход на делото и да се пристъпи към изслушване на допуснатата от съда  ССЕ. Сочи се, че нямат въпроси към вещото лице и се иска от съда да приеме експертизата, като обективна и компетентно дадена.

В срока по чл.131, ал.1 от ГПК е постъпил отговор от ответното дружество, с който оспорват иска на съображенията подробно изложени в отговора, като неоснователни  и недоказани да бъдат отхвърлени.

След преценка твърденията на страните и събраните по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Между страните по делото, ответникът – „Сити Кеш“ ООД в качеството на заемодател и ищцата – К.К.С. в качеството на заемател, е бил сключен договор за паричен заем КРЕДИРЕКТ № *** от 30.03.2020 год.

Отпуснатия от ответника на ищцата заем бил в размер на 500 лева като в т.3.5 от Договора е уговорен ГПР в размер на 47.78 %, а в т.3.7 ФГЛП в размер на 40.05%.

В т.6.1 от Договора било уговорено задължение за заемателят в срок от три дни, считано от усвояване на заемната сума, да предостави обезпечение, по начина и реда, и отговарящо на условията на чл.33, ал.1 на Общите условия – поръчител или банкова гаранция /поне едно от изброените/.

В т.6.2 от договора било уговорено, че при неизпълнение задължението по т.6.1, заемателят дължи на заемодателят неустойка в размер на 670.86 лева, както и че същата се заплаща разсрочено съгласно включения в договора погасителен план.

По същество ищцата основава исковата си претенция си като се позовава на нищожност на посочените клаузи от договора.

Съгласно съдебната практика при обезпечени кредити може с цел печалба да се уговаря възнаградителна лихва в двукратния размер на законната лихва, а при необезпечени кредити, какъвто е настоящият, до трикратния размер на законната лихва.

Видно от заключението на вещото лице по изслушаната и приета по делото съдебно-счетоводна експертиза за периода от 30.03.2020 год. до 30.03.2021 год. законната лихва е 10% годишно, съответно – 0,83 % месечно.

В случая размерът на годишната лихва 40,05 %, което надхвърля трикратния размер от 30%  при размер на законната лихва от 10 %. Или клаузата, с която е договорен ФГЛП в размер на 40.05% е нищожна, като противоречаща на добрите нрави.

Добрите нрави са морални норми, на които законодателят е придал правно значение, доколкото с тях се ограничава приетата от чл.9 от ЗЗД свобода на договарянето и накърняването им има за последица прогласяването на такива клаузи за нищожни. Целта е да се защити икономически по-слабия субект в облигационната връзка, за което са въведени и съответните защитни механизми от ЗЗП и ЗПК.

Наред с горното следва да се посочи, че освен уговорения по-висок размер на ГЛП поради отпуснатия необзепечен кредит в т.6.1 и т.6.2 от Договора е уговорена паралелно и неустойка, което поставя в неравноправно положение ищцата като потребител и в този смисъл води също до накърняване на добрите нрави. Още повече че видно от заключението на вещото лице с уговорената в чл.6.2 неустойка, процесния договор се оскъпява със 105,293 % годишно.

В случая съдът намира, че формално е уговорена неустойка за неизпълнение на договорно задължение на ищцата, но фактически е уговорена допълнителна печалба за заемодателят.

Това е така, доколкото за да не възникне вземането за неустойка, договорът предвижда в т.6.1 условие, което следва да бъде изпълнено в много кратък срок, поради което е обективно трудно да бъдат покрити от заемателя. Заемодателят е дал възможност на заемателя едва три дневен срок да му предостави поръчител или банкова гаранция. Налагането на толкова къс срок сериозно препятства възможността за заемателя да реагира и да изпълни условието да намери поръчител или да се снабди с банкова гаранция. Налага се извод, че така уговореното в договора практически не дава възможност на заемателя да избегне плащането на неустойка. Във всички случаи вземането за неустойка ще възникне в сферата на заемодателя, тъй като освен друго, същата е уговорена като сигурна част от дълга, като следва да се заплаща разсрочено, заедно с всяка погасителна вноска. А видно от заключението на вещото лице е че ако в ГПР се включи и уговорената в договора неустойка, то неговия размер ще бъде 153,073%. Съдът намира, че в случая неустойката излиза извън присъщите и абезпечителна, обезщетителна и наказателна функции и се превръща в средство за обогатяване на заемодателя. Ето защо тя е нищожна. Фактически не се касае за дължима неустойка, а за вземане, което се плаща заедно с вноските за главница и лихва, което вземане представлява допълнителна печалба за заемодателя, освен договорната лихва.

След като това е така, налага се извод, че договорът за заем противоречи на императивните постановки на ЗПК. В случая следва да се приложи чл.21, ал.1 ЗПК, който гласи, че всяка клауза в договор за потребителски кредит, имаща за цел или резултат заобикаляне изискванията на този закон, е нищожна.

Ето защо и на изложените съображения претенцията на ищцата се явява основателна като предявения иск за нищожност на договора за паричен заем КРЕДИРЕКТ №  от 30.03.2020 год. следва да се уважи.

Предвид уважаване на главния иск съдът не дължи произнасяне по предявените при условията на евентуалност искове.

По разноските:

Тъй като исковата претенция е уважена, право на разноски има ищцата, в случая заплатена държавна такса в размер на 152,32 лева и разноски за възнаграждение на вещо лице в размер на 150,00 лева или общо 302,32 лева. Видно от данните по делото ищцата е упълномощила адв. Д.Ф. от ***АК, която е осъществила процесуално представителство по делото по чл.38 ЗА и претендира възнаграждение определено по наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Съдът намира, че на основание чл.38 ЗА във вр. с чл.78 ГПК, на процесуалния представител на ищцата следва да и бъде присъдено възнаграждение в размер на 321,56 лева определен съгласно чл.7, ал.2, т.2 от Наредбата.

По изложените мотиви и на основание чл.235 ГПК, Районен съд – Ямбол

                                            

                                            Р Е Ш И :

 

ПРОГЛАСЯВА за нищожен договор за паричен заем КРЕДИРЕКТ № *** от 30.03.2020 год., сключен между К.К.С. с ЕГН ********** и „Сити Кеш“ ООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр.София, ул.“Славянска“ №29, ет.7, поради противоречие с добрите нрави, на основание чл.26, ал.1 ЗЗД.

ОСЪЖДА „Сити Кеш“ ООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр.София, ул.“Славянска“ №29, ет.7 ДА ЗАПЛАТИ на К.К.С. с ЕГН ********** сумата от 302,32 лева – разноски по делото.

ОСЪЖДА Сити Кеш“ ООД с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр.София, ул.“Славянска“ №29, ет.7 ДА ЗАПЛАТИ на адв. Д.Л.Ф. вписана в *** адвокатска колегия с личен № *** адвокатско възнаграждение в размер на 321,56 лева, за процесуално представителство на К.К.С. с ЕГН ********** пред настоящата съдебна инстанция.

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Окръжен съд гр. Ямбол в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: