Решение по дело №58/2020 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 март 2020 г.
Съдия: Рени Цветанова Славкова
Дело: 20207140700058
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ 

№ 138

гр. Монтана  4 март 2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – МОНТАНА, ТРОЕН АДМИНИСТРАТИВЕН СЪСТАВ  в публично заседание на 28.02.2020 г. в състав:

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ОГНЯН ЕВГЕНИЕВ

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: СОНЯ КАМАРАШКА

                                                                                       РЕНИ ЦВЕТАНОВА

при секретаря ПЕТЯ ВИДОВА в присъствието на Прокурор НИНА БОРИСОВА, като разгледа докладваното от съдия РЕНИ ЦВЕТАНОВА КАНД № 58 по описа на АдмС Монтана за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производство е по реда на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, във връзка с чл. 208 от АПК.

С решение № 493/12.12.2019 г. по АНД № 1609/2019 г., по описа на Районен съд гр. Монтана, е потвърдено НП № 32-0000239/09.09.2019 г. на началника на ОО „АА" - гр. Монтана, с което на Л.М.Д.,***, е наложено административно наказание, затова че като водач на товарен автомобил В*** Ф*** с рег. № В*** извършва превоз за собствена сметка между два пункта на територията на РБългария с превозно средство с допустима максимална маса над 12 тона, категория N3, без да притежава лиценз за извършване на обществен превоз на товари.  

В законния срок против решението е подадена касационна жалба от  административнонаказаното лице, в която твърди, че при правилно установена фактическа обстановка, съдът неправилно е приел обжалваното наказателно постановление за законосъобразно. Не са ангажирани категорични доказателства в подкрепа на твърдяното от наказващият орган в акта и в НП. Неизясняването на фактите и твърденията от страна на наказващият орган, както в АУАН, така и в НП, водят до необоснованост на НП, относно твърдението, че е извършено нарушение. Освен, че следва да бъдат описани всички обстоятелства по извършеното нарушение, следва да бъдат наведени и доказателства в тяхна подкрепа, тъй като посочените в закона нарушения, за които се твърди, че са извършени от жалбоподателя, са предмет на доказване по делото. При издаване на НП, наказващият орган е нарушил и императивната разпоредба на чл. 57, т. 5 от ЗАНН, според която следва да има пълно описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено и доказателствата, които го потвърждават. В чл. 57 от ЗАНН са изредени задължителните реквизити, които трябва да съдържа едно НП, за да бъде то законно и да породи целените материално- и процесуалноправни последици, като предизвика ефект на правораздавателен акт за налагане на административно наказание. При това положение и с оглед горните съображения, моли съдът да приеме, че НП е незаконосъобразно и като такова да бъде отменено изцяло, както и атакуваното решение, с което е потвърдено.

 Ответната страна не взема становище по жалбата.

            Представителят на Окръжна прокуратура Монтана счита, че Решението  на районния съд е правилно и моли да бъде оставено в сила.

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Настоящият касационен състав при Административен съд Монтана след като обсъди наведените в жалбата основания и при извършената служебна проверка на обжалваното решение, съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК намира следното:

За да постанови обжалваното решение и потвърди издаденото наказателно постановление, съставът на Районен съд – Монтана приема, че по делото не се оспорва, че управляваното от Л.Д. МПС, т.а. „B***", per. № В*** , е с допустима максимална маса над 12 тона, а именно 18000 кг. Това е видно и от завереното копие на удостоверение за техническа изправност на ППС - л. 10 от делото и справка per. № 953000-9958/28.11.2019 г. на Сектор ПП при ОД МВР - Видин - л. 35 от делото. Извършваният превоз на 14.08.2019г. е бил за собствена сметка на „К*** Т*** К*** " ЕООД, гр. Видин, видно от Заповед /л. 8 от делото/, издадена на основание чл. 18, т. 4 от Наредба № Н-8/27.06.2008г. за условията и реда за извършване на превоз на пътници и товари за собствена сметка, а видно от писмо peг.  52-00-19-4723/5 от 31.10.2019 г.  на ОО „АА" - Монтана и извадка от сайта на ИА „АА", към 31.10.2019 г. „К*** Т*** К*** " ЕООД гр.В*** не притежава лиценз за обществен превоз на товари. В тази връзка се позовава на текстовете на чл. 12б, ал. 10 и чл. 93, ал. 1 от ЗАвП. Посочва още, че жалбата е бланкетна, без конкретизиране на твърдените допуснати съществени процесуални нарушения, за да може съдьт да изложи доводи по тях. Въпреки редовното си призоваване, Д. не се явява и не изпраща представител, респ. нито излага допълнителни доводи, нито представя доказателства, в подкрепа на твърденията си за отмяна на обжалваното НП. От доказателствата по делото се установява, че водачът, на описаният т.а., Д. на 14.08.2019 г. е извършвал превоз за собствена сметка по смисъла на § 1, т. 4 от ДР на ЗАвПр и чл.12б, ал. 10 от ЗАвПр без редовно издаден лиценз, поради което правилно е била ангажирана административнонаказателната отговорност. При преценка на всички събрани по делото доказателства и в контекста на изискванията на TP № 1 от 12.12.2007г. на ВКС по тълк. н. д. № 1/2007г., ОСНК на ВКС намира, че процесният случай не може да се квалифицира като маловажен. Процесното нарушение се отличава с особена значимост и е свързано с липсата на основополагащ документ, позволяващ извършването на превози за собствена сметка с посочения вид МПС.

Предмет на касационна проверка е въззивното решение и съответствието му с материалния закон, респ. допуснати от съда съществени процесуални нарушения. В тази връзка навеждането на нови фактически обстоятелства и правни основания е недопустимо. Пред първоинстанционния съд, касаторът е разполагал с всички процесуални способи за защита, но същият не се е възползвал от тях.

При разглеждане на делото от първата инстанция не са допуснати съществени процесуални нарушения на съдопроизводствените правила, като съдът правилно е установил фактическата обстановка и правилно е приложил материалният закон, като изложените от него съображения изцяло се споделят от настоящия състав, съгласно чл. 221, ал. 1 във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Касационната жалба, както и въззивната, е бланкентна, без посочване на конкретни пороци на съдебното решение. В тази връзка отново общо е посочено нарушение на чл. 57 от ЗАНН и е цитирана т. 5 от същата правна норма, без да се уточнява, кой точно от изброените реквизити липсва. Същевременно, както въззивният съд, така и касационният състав не установява липса на задължителен реквизит.

Неоснователно е твърдението, че липсват доказателства в подкрепа на установеното нарушение. По делото са представени съответните доказателства, а именно: справки за МПС и фирмата, извършваща превоза, от които е видно, че лиценз за съответното МПС, което има допустима максимална маса над 12 тона, няма издаден. Установяване на обратното, а именно: наличието на лиценз, което е положителен факт, се установява със самия лиценз, а неговото представяне е в тежест на административнонаказаното лице, водач на МПС, с което е извършван превоза към момента на проверката.  

С оглед на изложеното касационната инстанция намира решението на въззивния съд за правилно.

От гледна точка валидността и допустимостта на съдебния акт, последният има качествата на такъв.

Мотивиран от горното и на основание чл. 221, ал. 1 и 2 от АПК съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА като правилно Решение № 493/12.12.2019 г. по АНД № 1609/2019 г., по описа на Районен съд гр. Монтана. 

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :              

 

 

ЧЛЕНОВЕ :