Решение по дело №1509/2009 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 770
Дата: 22 октомври 2009 г. (в сила от 7 ноември 2009 г.)
Съдия: Златка Ташева Илиева Петкова
Дело: 20095530201509
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 август 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

   770                                              22.10.2009 г.              гр. Стара Загора

 

В  ИМЕТО   НА    НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                 ПЕТИ НАКАЗАТЕЛЕН състав

На 22октомври                                                                            2009 г.

В публично заседание в следния състав:

Председател: З.И.

 

Секретар: С.И.

Прокурор:  Н.Н.

като разгледа докладваното от СЪДИЯ З.И.

анд  № 1509 по описа за 2009 година.

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА нарушителя К.И.Т.     роден на *** година в град Стара Загора, българка, българска гражданка, неомъжена, средно образование, неосъждана, ученичка, ЕГН **********, ЗА ВИНОВНА в това, че на 16.06.2009г. в гр. Стара Загора, по ул. „Августа Траяна” на кръстовището с ул. „Хаджи Димитър Асенов” при управление на моторно превозно средство – лек автомобил марка „Форксваген” модел „поло” с рег. № СТ 43 50 Ан нарушила правилата за движение, а именно: чл.119 ал.1 от ЗДвП „При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре”; чл.116 от ЗДвП „Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към инвалидите, в частност към слепите, които се движат с бял бастун, и към престарелите хора” като по непредпазливост причинила средна телесна повреда на Т.И. Т., с ЕГН **********, изразяваща се в счупване на лявата срамна кост на таза и костите на лявата подбедрица, както и следкръвоизливен шок преценен в медикобиологичен аспект, като разстройство на здравето временно опасно за живота - престъпление по чл.343а, ал.1, буква „а”,, вр. чл.343, ал.1, буква „б”, предл.2, вр. чл.342, ал.1 от НК, като на основание чл.78 А НК Я ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и и налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ - ГЛОБА в размер на 500  лв. (ПЕТСТОТИН  лева), която да се заплати по сметка на Районен съд - Стара Загора.

 

На основание чл.343 Г НК, ЛИШАВА К.И.Т. с п.а. и ЕГН, от право да управлява МПС за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА.

 

ОСЪЖДА К.И.Т. с п.а и ЕГН  ДА ЗАПЛАТИ, направените по делото разноски в размер на 260 лв. /двеста и шестдесет/ лева, по сметка на Старозагорски районен съд.

  

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 15 дневен срок от днес пред Старозагорски окръжен съд.

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

МОТИВИ към решение № 770/22.10.2009г. по АНД № 1509/2009г. на СтРС:

 

С постановление на Районна прокуратура от 24.08.2009г. е прекратено наказателното производство, водено срещу К.И.Т.  за извършено престъпление по чл.343, ал.1, буква „а”,, вр. чл.343, ал.1, буква „б”, предл.2, вр. чл.342, ал.1 от НК, като е направено предложение до Районен съд Стара Загора за образуване на административно наказателно производство срещу същия, за извършено престъпление по чл.343, ал.1, буква „а”,, вр. чл.343, ал.1, буква „б”, предл.2, вр. чл.342, ал.1 от НК и приложение на чл.78А от НК.

 

Нарушителят Т. – редовно призована, се явява лично в съдебно заседание. Дава обяснения. Лично и чрез защитника си пледира за приложение на чл.78 А от НК. Предоставя на съда относно приложението на чл.343 Г от НК.

 

Районна прокуратура Стара Загора, поддържа направеното предложение.

 

От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

 

На 16.06.2009г. сутринта  около 07.30часа в гр. Стара Загора по ул. „Августа Траяна” нарушителката Т. управлявала л.а. „фолксваген поло” рег. № СТ 43 50 АН. В автомобила пътували свидетелите Г.Н.Д.– на предна седалка по водача и св. И.Г.С. на задната седалка зад нарушителката, до нея по средата отзад седяла сестрата на нарушителката – Г.И.Т., а до нея С.И.И..

 

Нарушителката управлявала автомобила по ул. „Августа Траяна” в посока запад – изток. Автомобилът се движили в южната лента за движение по прав пътен участък, като платното било широко 7,97м., разделено на две ленти за движение с права непрекъсната линия.

 

В този момент пострадалата – св. Т.Иванов Т. на 85 години, предприела пресичане на ул. „Августа Траяна” по пешеходна пътека тип „зебра”, находяща се в източния край на кръстовището на ул. „Августа Траяна” и ул. „Хаджи Димитър Асенов” в посока от юг на север.

 

На разстояние от 1,8 метра северно от южния бордюр, в средната част на пешеходната пътека, управляваният от нарушителката автомобил ударил странично пресичащата пешеходка – св. Т.. Ударът е бил с предната челна част на лекия автомобил. Видно от назначената автотехническа експертиза скоростта с която се е движил лекия автомобил преди предприемане на спирането е била около 51 км.ч. В момента в който пострадалата е стъпила на пешеходната пътека – лекия автомобил е бил на разстояние от 69 м. според пострадалата и на 48 метра според показанията на пътуващия в автомобила свидетел. Опасната зона за спиране в настоящия случай е била 27 метра. Не са съществували зрителни прегради, които да попречат на нарушителката да възприеме своевременно пострадалата. При това положение настъпването на ПТП е било предотвратимо от страна на нарушителката, при положение, че е предприела своевременно спиране. След настъпилото ПТП, нарушителката оказала помощ на пострадалата, като хванала главата и я задържала така, организирала повикването на компетентна помощ, като не я транспортирала лично по съвет на присъстващи лица на местопроизшествието, след което неколкократно посещавала пострадалата в болницата.

 

На водача била взета проба за алкохол, която се оказала отрицателна.

 

Видно от заключението на съдебномедицинската експертиза , вследствие на удара пострадалата Т.Т. е получила счупване на костите на лявата подбедрица, счупване на лявата срамна кост на таза, охлузвания и кръвонасядания на челото, охлузване и разкъсно- контузна рана на дясната гривнена става, следкръвоизливен шок, лекостепенно мозъчно състресение.

 

Горната фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена от протоколите за разпит на свидетели, както и от заключението на съдебномедицинската експертиза.

 

При преценка на изложените обстоятелства съдът прие, че нарушителката К.И.Т. е виновна в това, че на 16.06.2009г. в гр. Стара Загора, по ул. „Августа Траяна” на кръстовището с ул. „Хаджи Димитър Асенов” при управление на моторно превозно средство – лек автомобил марка „Форксваген” модел „поло” с рег. № СТ 43 50 Ан нарушила правилата за движение, а именно: чл.119 ал.1 от ЗДвП „При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре”; чл.116 от ЗДвП „Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към инвалидите, в частност към слепите, които се движат с бял бастун, и към престарелите хора” като по непредпазливост причинила средна телесна повреда на Т.И. Т., с ЕГН **********, изразяваща се в счупване на лявата срамна кост на таза и костите на лявата подбедрица, както и следкръвоизливен шок преценен в медикобиологичен аспект, като разстройство на здравето временно опасно за живота - престъпление по чл.343а, ал.1, буква „а”,, вр. чл.343, ал.1, буква „б”, предл.2, вр. чл.342, ал.1 от НК

 

Деянието е извършено виновно-по непредпазливост.

 

При определяне вида и размера на адм. наказание, съдът се съобрази с двата принципа на наказателно правната ни система: принципа на  ЗАКОНОУСТАНОВЕНОСТ  и принципа  на  ИНДИВИДУАЛИЗАЦИЯ на наказанието.

 

Съгласно първия принцип в специалния текст на закона за престъпление по чл. .343а, ал.1, буква „а”,, вр. чл.343, ал.1, буква „б”, предл.2, вр. чл.342, ал.1 от НК се предвижда наказание лишаване от свобода до две години или пробация.

 

От доказателствата по делото се установи, че нарушителката Т. не е осъждана за престъпление от общ характер и не е освобождавана от наказателна отговорност, по реда на чл.78А от НК.

 

Съгласно втория принцип - за индивидуализация на наказанието, съдът обсъди обществената опасност на деянието и дееца, мотивите му за извършване на престъплението, както и всички смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства по смисъла на чл. 54 НК.

 

Смекчаващи отговорността обстоятелства по отношение на нарушителката е младата възраст, чистото съдебно минало, проявената критичност към извършеното и изразено искрено съжаление за случилото се.

 

Отегчаващи отговорността обстоятелството – не са налице.

 

При преценката на смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства,съдът прие,че по отношение на нарушителката е налице значителен превес на смекчаващи такива. Като взе предвид и степента на обществена опасност на деянието и дееца, както и семейното и материално състояние на Т.- същата е ученичка, не работи, съдът и определи административно наказание към минимума, предвиден в закона, а именно – глоба в размер на 500  лева.

 

Съдът, съобрази становищата на страните, приетата фактическа обстановка, както и ниската степен на обществена опасност на дееца и  счете че следва да приложи  разпоредбата на чл. 343 “г” НК и да лиши нарушителката Т. от правоуправление на МПС за срок от шест месеца.

 

На основание чл.189, ал.3 от НПК, съдът възложи на нарушителката, направените по делото разноски.

 

Водим от горните мотиви съдът постанови решението.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите Свали мотивите

Р Е Ш Е Н И Е

   770                                              22.10.2009 г.              гр. Стара Загора

 

В  ИМЕТО   НА    НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                 ПЕТИ НАКАЗАТЕЛЕН състав

На 22октомври                                                                            2009 г.

В публично заседание в следния състав:

Председател: З.И.

 

Секретар: С.И.

Прокурор:  Н.Н.

като разгледа докладваното от СЪДИЯ З.И.

анд  № 1509 по описа за 2009 година.

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА нарушителя К.И.Т.     роден на *** година в град Стара Загора, българка, българска гражданка, неомъжена, средно образование, неосъждана, ученичка, ЕГН **********, ЗА ВИНОВНА в това, че на 16.06.2009г. в гр. Стара Загора, по ул. „Августа Траяна” на кръстовището с ул. „Хаджи Димитър Асенов” при управление на моторно превозно средство – лек автомобил марка „Форксваген” модел „поло” с рег. № СТ 43 50 Ан нарушила правилата за движение, а именно: чл.119 ал.1 от ЗДвП „При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре”; чл.116 от ЗДвП „Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към инвалидите, в частност към слепите, които се движат с бял бастун, и към престарелите хора” като по непредпазливост причинила средна телесна повреда на Т.И. Т., с ЕГН **********, изразяваща се в счупване на лявата срамна кост на таза и костите на лявата подбедрица, както и следкръвоизливен шок преценен в медикобиологичен аспект, като разстройство на здравето временно опасно за живота - престъпление по чл.343а, ал.1, буква „а”,, вр. чл.343, ал.1, буква „б”, предл.2, вр. чл.342, ал.1 от НК, като на основание чл.78 А НК Я ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и и налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ - ГЛОБА в размер на 500  лв. (ПЕТСТОТИН  лева), която да се заплати по сметка на Районен съд - Стара Загора.

 

На основание чл.343 Г НК, ЛИШАВА К.И.Т. с п.а. и ЕГН, от право да управлява МПС за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА.

 

ОСЪЖДА К.И.Т. с п.а и ЕГН  ДА ЗАПЛАТИ, направените по делото разноски в размер на 260 лв. /двеста и шестдесет/ лева, по сметка на Старозагорски районен съд.

  

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 15 дневен срок от днес пред Старозагорски окръжен съд.

                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

МОТИВИ към решение № 770/22.10.2009г. по АНД № 1509/2009г. на СтРС:

 

С постановление на Районна прокуратура от 24.08.2009г. е прекратено наказателното производство, водено срещу К.И.Т.  за извършено престъпление по чл.343, ал.1, буква „а”,, вр. чл.343, ал.1, буква „б”, предл.2, вр. чл.342, ал.1 от НК, като е направено предложение до Районен съд Стара Загора за образуване на административно наказателно производство срещу същия, за извършено престъпление по чл.343, ал.1, буква „а”,, вр. чл.343, ал.1, буква „б”, предл.2, вр. чл.342, ал.1 от НК и приложение на чл.78А от НК.

 

Нарушителят Т. – редовно призована, се явява лично в съдебно заседание. Дава обяснения. Лично и чрез защитника си пледира за приложение на чл.78 А от НК. Предоставя на съда относно приложението на чл.343 Г от НК.

 

Районна прокуратура Стара Загора, поддържа направеното предложение.

 

От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

 

На 16.06.2009г. сутринта  около 07.30часа в гр. Стара Загора по ул. „Августа Траяна” нарушителката Т. управлявала л.а. „фолксваген поло” рег. № СТ 43 50 АН. В автомобила пътували свидетелите Г.Н.Д.– на предна седалка по водача и св. И.Г.С. на задната седалка зад нарушителката, до нея по средата отзад седяла сестрата на нарушителката – Г.И.Т., а до нея С.И.И..

 

Нарушителката управлявала автомобила по ул. „Августа Траяна” в посока запад – изток. Автомобилът се движили в южната лента за движение по прав пътен участък, като платното било широко 7,97м., разделено на две ленти за движение с права непрекъсната линия.

 

В този момент пострадалата – св. Т.Иванов Т. на 85 години, предприела пресичане на ул. „Августа Траяна” по пешеходна пътека тип „зебра”, находяща се в източния край на кръстовището на ул. „Августа Траяна” и ул. „Хаджи Димитър Асенов” в посока от юг на север.

 

На разстояние от 1,8 метра северно от южния бордюр, в средната част на пешеходната пътека, управляваният от нарушителката автомобил ударил странично пресичащата пешеходка – св. Т.. Ударът е бил с предната челна част на лекия автомобил. Видно от назначената автотехническа експертиза скоростта с която се е движил лекия автомобил преди предприемане на спирането е била около 51 км.ч. В момента в който пострадалата е стъпила на пешеходната пътека – лекия автомобил е бил на разстояние от 69 м. според пострадалата и на 48 метра според показанията на пътуващия в автомобила свидетел. Опасната зона за спиране в настоящия случай е била 27 метра. Не са съществували зрителни прегради, които да попречат на нарушителката да възприеме своевременно пострадалата. При това положение настъпването на ПТП е било предотвратимо от страна на нарушителката, при положение, че е предприела своевременно спиране. След настъпилото ПТП, нарушителката оказала помощ на пострадалата, като хванала главата и я задържала така, организирала повикването на компетентна помощ, като не я транспортирала лично по съвет на присъстващи лица на местопроизшествието, след което неколкократно посещавала пострадалата в болницата.

 

На водача била взета проба за алкохол, която се оказала отрицателна.

 

Видно от заключението на съдебномедицинската експертиза , вследствие на удара пострадалата Т.Т. е получила счупване на костите на лявата подбедрица, счупване на лявата срамна кост на таза, охлузвания и кръвонасядания на челото, охлузване и разкъсно- контузна рана на дясната гривнена става, следкръвоизливен шок, лекостепенно мозъчно състресение.

 

Горната фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена от протоколите за разпит на свидетели, както и от заключението на съдебномедицинската експертиза.

 

При преценка на изложените обстоятелства съдът прие, че нарушителката К.И.Т. е виновна в това, че на 16.06.2009г. в гр. Стара Загора, по ул. „Августа Траяна” на кръстовището с ул. „Хаджи Димитър Асенов” при управление на моторно превозно средство – лек автомобил марка „Форксваген” модел „поло” с рег. № СТ 43 50 Ан нарушила правилата за движение, а именно: чл.119 ал.1 от ЗДвП „При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре”; чл.116 от ЗДвП „Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към инвалидите, в частност към слепите, които се движат с бял бастун, и към престарелите хора” като по непредпазливост причинила средна телесна повреда на Т.И. Т., с ЕГН **********, изразяваща се в счупване на лявата срамна кост на таза и костите на лявата подбедрица, както и следкръвоизливен шок преценен в медикобиологичен аспект, като разстройство на здравето временно опасно за живота - престъпление по чл.343а, ал.1, буква „а”,, вр. чл.343, ал.1, буква „б”, предл.2, вр. чл.342, ал.1 от НК

 

Деянието е извършено виновно-по непредпазливост.

 

При определяне вида и размера на адм. наказание, съдът се съобрази с двата принципа на наказателно правната ни система: принципа на  ЗАКОНОУСТАНОВЕНОСТ  и принципа  на  ИНДИВИДУАЛИЗАЦИЯ на наказанието.

 

Съгласно първия принцип в специалния текст на закона за престъпление по чл. .343а, ал.1, буква „а”,, вр. чл.343, ал.1, буква „б”, предл.2, вр. чл.342, ал.1 от НК се предвижда наказание лишаване от свобода до две години или пробация.

 

От доказателствата по делото се установи, че нарушителката Т. не е осъждана за престъпление от общ характер и не е освобождавана от наказателна отговорност, по реда на чл.78А от НК.

 

Съгласно втория принцип - за индивидуализация на наказанието, съдът обсъди обществената опасност на деянието и дееца, мотивите му за извършване на престъплението, както и всички смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства по смисъла на чл. 54 НК.

 

Смекчаващи отговорността обстоятелства по отношение на нарушителката е младата възраст, чистото съдебно минало, проявената критичност към извършеното и изразено искрено съжаление за случилото се.

 

Отегчаващи отговорността обстоятелството – не са налице.

 

При преценката на смекчаващите и отегчаващите отговорността обстоятелства,съдът прие,че по отношение на нарушителката е налице значителен превес на смекчаващи такива. Като взе предвид и степента на обществена опасност на деянието и дееца, както и семейното и материално състояние на Т.- същата е ученичка, не работи, съдът и определи административно наказание към минимума, предвиден в закона, а именно – глоба в размер на 500  лева.

 

Съдът, съобрази становищата на страните, приетата фактическа обстановка, както и ниската степен на обществена опасност на дееца и  счете че следва да приложи  разпоредбата на чл. 343 “г” НК и да лиши нарушителката Т. от правоуправление на МПС за срок от шест месеца.

 

На основание чл.189, ал.3 от НПК, съдът възложи на нарушителката, направените по делото разноски.

 

Водим от горните мотиви съдът постанови решението.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: