Решение по дело №240/2020 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 260006
Дата: 24 август 2020 г. (в сила от 24 август 2020 г.)
Съдия: Боряна Бончева
Дело: 20205600600240
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 9 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

        260006        24.08.2020г.             град Хасково

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Хасковският Окръжен съд                                                                    Наказателно отделение

на четиринадесети юли                                                             две хиляди и двадесета година

в публично заседание, в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТРАТИМИР ДИМИТРОВ

          ЧЛЕНОВЕ: БОРЯНА БОНЧЕВА

                                 КРАСИМИР ДИМИТРОВ

 

при секретаря Димитрийка Христова

и в присъствието на прокурора Павел Ж.,

като разгледа докладваното от съдия БОНЧЕВА

ВНОХД240 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е въззивно по чл. 318 и сл. от НПК.

С Присъда № 18/19.02.2020 година, постановена по НОХД № 1147 по описа за 2019 год., Районен съд – Хасково признал подсъдимия И.Ж.П. с ЕГН **********, роден  на *** ***, ********** гражданин, ******, неосъждан (реабилитиран), със ******* образование, ********, с постоянен и адрес за  призоваване гр.******, ул. „******“ №* за виновен в това, че на 28.08.2018 год. в гр.Хасково управлявал моторно превозно средство - лек автомобил „Мицубиши Паджеро“ с рег.№ ***** след употреба на наркотични вещества - марихуана (канабис), установено по надлежния ред с „Дрегер Дръг Тест 5000“ /“Drager Drug Test 5000“/ с №ARJM-0048, поради което и на осн. чл.343б, ал.3 от НК и чл.55, ал.1, т.1 и ал.2 от НК му наложил наказание „лишаване от свобода” за срок от  3 /три/ месеца, чието изтърпяване отложил за срок от 3 години по реда на чл. 66, ал. 1 от НК, като е наложил и кумулативно предвиденото наказание „глоба“ в размер на 400 лева.

На основание чл. 343г, вр. чл. 37, ал. 1, т. 7 от НК с присъдата на подсъдимия било наложено и наказание „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 8 месеца, като на основание чл. 59, ал. 4 от НК било приспаднато времето, през което подсъдимият бил лишен от възможността да упражнява това свое право по административен ред, считано от 28.08.2018 год.

С присъдата подсъдимият е осъден да заплати по сметка на ОД на МВР – Хасково сумата в размер на 654,90 лв., представляваща направени на ДП разноски за вещо лице, а по сметка на РС – Хасково сумата в размер на 20 лв. – разноски за вещо лице.

Недоволен от така постановената присъда е останал защитникът на подсъдимия – адв. Ж., който я обжалва в срок с доводи за нейната неправилност и противоречието ѝ със закона. Деянието било несъставомерно, защото подсъдимият П. опитал на инкримираната дата някаква цигара, без да знае точното ѝ съдържание. Цигарата била на негов приятел, който му гостувал и му дал да опита, уверявайки го, че в *****, където живеел, тези цигари били разрешени. Подсъдимият не се бил усъмнил, че може да е марихуана и само опитал, поради което и липсвала субективната страна на престъплението. Вещото лице било потвърдило, че при 2-3-4 всмуквания можело до седмица да има следи в оралната течност, но нямало влияние върху поведението на човека. Отделно от това били допуснати нарушения при проверката и процедурата като цяло. В обвинителния акт липсвали място и час на извършване на деянието. В 12:50 ч, както било вписано в АУАН, управлявал по нареждане на органите на МВР и неясно било дали това управление визирало обвинението, което нарушавало правото на зашита на подсъдимия. Свидетелите – полицейски служители не могли да обяснят нареждането подсъдимият да управлява автомобила до РУП – Хасково, след като знаели, че в управлявания от него джип имало наркотици и имали подозрение, че може да е употребил такива. Нямало обяснението за това, че подс. П. бил задържан на осн. чл. 72, ал. 1, т.2 от ЗМВР за оказване на съпротива, което самите полицаи отричали. В обвинителния акт пък било вписано, че бил задържан по т.1 – че извършил престъпление. В заповедта за задържане бил вписан час 12:40 ч, резултатът от теста бил излязъл в 13:10 ч и будело недоумение как тогава бил управлявал в 12:50 ч, както било вписано в акта. Не бил съставен и протокол по чл. 5, ал. 2 от Наредбата, с което пряко се опорочавала процедурата по проверка с теста, рефлектирайки в нарушение на правото на защита на подсъдимия. Претендира се съда да отмени атакуваната присъда и да признае за невинен подсъдимия.

Окръжна прокуратура – Хасково изпраща представител, който намира за неоснователна жалбата, респ. за правилна и законосъобразна атакуваната с нея присъда. Установено било, а и самият подсъдим сочел, че управлявал МПС-то, когато бил спрян, в 12:15 – 12:30 ч според самия подсъдим. Това било така, независимо от отбелязаното в акта или заповедта за задържане. Имало и съставен протокол образец № 2 от Наредбата. Всички тези доводи били обсъдени от районния съд, поради което и моли съда да потвърди обжалваната присъда.

В съдебно заседание пред настоящата инстанция подсъдимият И.Ж.П. не се явява. Явява се защитникът му адв. Р., който поддържа изложените в жалбата доводи. Самият районен съд бил отбелязал в мотивите си, че протоколът не бил съставен много коректно, но все пак приел, че недостатъците му можело да бъдат преодолени от останалите доказателства. В заключителната си пледоария защитникът се позовава на ППВС от 1983 г., в което се застъпвало, че наркотичните вещества се установявали с всички предвидени в НПК доказателства, но според върховния съд, изследванията следвало да се извършват стриктно, при спазване на Наредбата и всяко отклонение опорочавало събраните доказателства и оттам водели до  негодност за доказване на факта на употребата на наркотично вещество. В настоящия случай не бил връчен протокол приложение № 2 от наредбата на подсъдимия. В протокола не бил отразен и резултата от проверката, както и защитникът коментира други обстоятелства, отразени в същия. Към делото била приложена и касетата като веществено доказателство и съгласно разпоредбата на чл. 110, ал. 1 о НПК, веществените доказателства трябвало да бъдат гледани внимателно и да бъдат описани в протокол, какъвто липсвал и с това се нарушавала разпоредбата на чл. 128 от НПК. Категорично било доказано, че подзащитният му не бил употребил наркотични вещества в инкриминирания ден, а бил пушил цигари, предложени му от негов приятел.

Пред въззивната инстанция липсват направени доказателствени искания и нови доказателства не са събирани.

Хасковският окръжен съд, като взе предвид депозираната жалба, съобрази доводите на страните в съдебно заседание и служебно провери изцяло на основание чл. 313 и чл. 314 от НПК правилността на обжалвания акт, намира следното:

Първоинстанционното производство е образувано по внесен от Районна прокуратура – Хасково обвинителен против И.Ж.П. за извършено от него престъпление по чл. 343б, ал. 3 от НК. Производството пред районния съд е приключило с осъдителна присъда, с която подсъдимият е признат за виновен.

Настоящият състав намира, че не следва да пристъпва към обсъждане на фактологията по делото и анализ и оценка на доказателства, тъй като при изпълнение на своите задължения и правомощия, вменени му от законодателя с горецитираните норми, установи, че въпреки липсата на въведени с жалбата доводи в такава насока, контролираната инстанция е допуснала съществено процесуално нарушение, което въззивният съд не бил могъл да отстрани, а именно противоречие между мотивите и диспозитива на присъдата в частта ѝ относно наложеното на подсъдимия наказание „лишаване от свобода“. С присъдата си съставът на районния съд е наложил на подсъдимия наказание „лишаване от свобода“ за срок от 3 /три/ месеца, а в мотивите е изложил, че наказанието „лишаване от свобода“ следвало да бъде определено за срок от 4 месеца.

Няма спор, че присъдата, като съдебен акт, представлява единствено от диспозитив и мотиви, като диспозитивът на присъда се явява необходимо логическо последствие от мотивите. Именно поради това всяко противоречие между обстоятелства част и диспозитив на този съдебен акт представлява  процесуален недостатък, който изключва възможността да се установи действителната воля на контролираната инстанция и възпрепятства функциите на настоящия състав като второинстанционен съд, произтичащи от процесуалния закон. Съгласно чл. 305, ал. 4 от НПК, диспозитивът на присъдата дава решение на въпросите по чл. 301, ал.1 от НК, сред които е и размерът на определеното на подсъдимия наказание /чл. 301, ал. 1, т. 3 от НПК/ при положителен отговор на въпросите по предходните две точки. В настоящия случай мотивите към присъдата са противоречиви с нейния диспозитив в цитиранат част и допуснатото от съда процесуално нарушение е съществено такова, което като последица влече  отмяна на присъдата, предмет на настоящата въззивна проверка и връщане на делото за ново разглежда от друг състав на съда, от стадия на провеждане на разпоредително заседание, тъй като допуснатото процесуално нарушение е отстранимо, но от първоистанционния съд /в този смисъл е трайно застъпеното в съдебната практика становище, напр. Решение № 145 от 31.III.1992 г. по н. д. № 60/92 г., I н. о., докладчик член-съдията Н. Филчев/.

Така допуснатото нарушение е съществено по смисъла на чл. 348, ал. 3 от НПК, тъй като прави невъзможна за установяване действителната воля на съда по отношение на размера на наказанието „лишаване от свобода“, който да се наложи на подсъдимия, и предвид изложеното, на основание чл. 335, ал. 2 от НПК, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Присъда № 18/19.02.2020 година, постановена по НОХД № 1147 по описа за 2019 год. на Районен съд – Хасково. 

ВРЪЩА делото на Районен съд - Хасково за ново разглеждане от друг състав на съда от стадия на провеждане на разпоредително заседание.

Решението е окончателно.

 

 

                  Председател:                                       Членове: 1.    

 

 

                                                                                                2.