Решение по дело №1329/2020 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 156
Дата: 30 юни 2020 г. (в сила от 30 юни 2020 г.)
Съдия: Мариана Мавродиева Мавродиева
Дело: 20205500501329
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 15 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 156                                        30.06.2020 г.                              гр.Стара Загора

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,      ІІ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ   

На тридесети юни                                         две хиляди и двадесета година

в закрито заседание в следния състав:

    

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ЗЛАТЕВ

                  

                                                        ЧЛЕНОВЕ: МАРИАНА МАВРОДИЕВА

 

                                                                            ВЕСЕЛИНА МИШОВА

Секретар  ………………….……………

Прокурор  ……………………………...

като разгледа докладваното от съдията - докладчик МАВРОДИЕВА

въззивно гр. дело № 1329 по  описа  за  2020 година.

 

Производството е по реда на чл.435 и следващите от ГПК.

 

Производството по делото е образувано по въззивна жалба, подадена от Д.И.П. – длъжник против действията на ЧСИ И.Б., с рег.№ 869 на КЧСИ, с район на действие района на ОС – Стара Загора по изп. д. № 131/2019г. по описа на ЧСИ – запор върху лек автомобил „Шкода“, върху трудовото възнаграждение и банковите сметки, вкл. върху личната партида в затвора, съобщени на длъжника с поканата за доброволно изпълнение. 

 

Жалбоподателят обжалва действията като незаконосъобразни, като счита, че не следва да му се удържат суми от записите, които получава за лични нужди в затвора, тъй като не е предвидена такава възможност в закона. Твърди, че не е назначен на работа в затвора и няма от къде да изплати дължимите суми. Моли ако има правомощия, съдът да разпореди на началника на Затвора да бъде назначен на работа. За разноските, които дължи по НОХД № 104/2009г. по описа на РС – Раднево счита, че е изтекла давност.

Моли съдът да спре изпълнението при обжалването – чл.438 ГПК, като частният изпълнител да отговаря при условията на чл.45 ЗЗД за вредите. Моли да се отстрани тази нередовност в решението на ЧСИ. Моли да се насрочи делото за разглеждане по същество.

Счита, че жалбата му ще бъде разгледана и уважена.

Прилага молба за освобождаване от държавна такса, с приложен амбулаторен лист.

 

В срока по чл.436, ал.3 от ГПК не е постъпило възражение от другата страна НАП.

 

В срока по чл.436, ал.3 от ГПК са постъпили мотиви от ЧСИ И.Б., в които се взема становище за неоснователност на жалбата.

 

Окръжният съд, след като обсъди изложените в жалбата оплаквания и провери обжалваните действия на ЧСИ по приложеното копие от изп. д. № 131/2019г. по описа на ЧСИ И.Б., с рег.№ 869 на КЧСИ, с район на действие района на ОС – Стара Загора – наложен запор върху движими вещи, трудово възнаграждение и банкови сметки на длъжника, намери за установено следното:

 

Жалбата на Д.И.П. е допустима, като подадена от длъжника в изпълнителното производство, срещу подлежащо на обжалване действие – насочване на изпълнението върху имущество, което смята за несеквестеруемо, на основание чл.435, ал.2 , т.2 ГПК, в едноседмичния срок от уведомяването.

 

С резолюция от 24.01.2020г. ЧСИ е освободил длъжника от задължението за внасяне на такси по ТТРЗЧСИ.

 

Въззивната инстанция намира, че  предвид наличието на установено заболяване неинсулинозависим диабет и твърденията на жалбоподателя, че не е назначен на работа в Затвора, където се намира в момента, са налице предпоставки за освобождаването му от задължението за внасяне на ДТ за ОС за обжалването.

 

Изпълнителното дело № 131/2019г. по описа на ЧСИ И.Б., с рег.№ 869 на КЧСИ, с район на действие района на ОС – Стара Загора е образувано по молба на взискателя НАП от 16.05.2019г. по приложен изпълнителен лист от 02.09.2014г., по НОХД № 104/2009г. по описа на РРС, с който са осъдени А.К.и Д.П. да заплатят солидарно по сметка на НБП- София сумата 500 лв., изплатения адв. хонорар за служебна защита. 

 

Изпратена е покана за доброволно изпълнение, получена от длъжника на 13.06.2019г. Заедно с поканата на длъжника са наложени запор върху трудовото възнаграждение и банкови сметки, както и запор върху лек автомобил „Шкода“. Изпратени са запорни съобщения до работодателя – Затвора – Стара Загора, Инвестбанк и КАТ.

 

По съществото си, оплакванията в жалбата на длъжника са за нарушение на разпоредбата на чл.446 и чл.446а ГПК. Трудовото възнаграждение и въобще всяко възнаграждение за труд, както и на доходите по банковата сметка са частично секвестеруеми, т.е. наложеният запор обхваща само секвестеруемата част. Несеквестеруемият минимум е определен абсолютно – в размер на минималната работна заплата, секвестеруемият доход е различен съобразно обстоятелствата, дали длъжникът е с деца или без деца, както и съобразно размерът на трудовото възнаграждение. По отношение на банковата сметка, несеквестеруемостта на доходите по чл.446 ГПК се запазва и ако са постъпили по банкова сметка, *** – рано от един месец преди налагане на запора. Ако постъпленията са постъпили по рано от един месец същите стават секвестеруеми и върху тях може да се насочи изпълнението. Когато от основанието на постъпленията по банковата сметка е видно, че те представляват възнаграждения за работа, банката не изпълнява запора до размера на минималната работна заплата.   

 

При реалното изпълнение на запора, съответният служител при работодателя и служител при банката – трети задължени лица, е този, които преценя каква сума може да се удържи и преведе по сметка на ЧСИ, след спазване на правилата на чл. 446 и чл.446а ГПК. Това е така и защото СИ не разполага с информация относно размера на конкретното месечно възнаграждение на длъжника, наличието на други задължения и удръжки, привилегировани вземания и др.

 

В случая жалбоподателят възразява срещу удържането му на суми, от банковата сметка, които са с произход – записи за лични нужди. Видно от разпоредбите на ГПК тези постъпления по сметката на длъжника не са несеквестеруеми, поради което от тях може да се удържат суми на общо основание и е допустимо насочване на  изпълнението върху тях.

 

Възражението на длъжника за погасяване на вземането му по давност не следва да се разглежда в настоящото производство. В случай, че длъжника се позовава на изтекла погасителна давност за задължението му, разполага с процесуалната възможност да предяви претенцията си по реда на чл.439 ГПК.

 

Предвид изложените съображения, въззивната инстанция намира, че обжалваното действие на ЧСИ – запор върху лек автомобил „Шкода“, върху трудовото възнаграждение и банковите сметки, съобщени на длъжника с поканата за доброволно изпълнение е правилно, а жалбата срещу него е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

 

С оглед на изложените по – горе мотиви и неоснователността на жалбата на П. искането му за спиране на изпълнението на основание чл.438 ГПК е неоснователно и следва да се остави без уважение.

 

Водим от горните мотиви, Окръжният съд

Р   Е   Ш   И :

ОСВОБОЖДАВА Д.И.П. *** от задължението за внасяне на ДТ за ОС – Стара Загора за образуване на въззивно производство.

 

ОСТАВЯ без уважение жалбата на Д.И.П.,*** – длъжник против действието на ЧСИ И.Б., с рег.№ 869 на КЧСИ, с район на действие района на ОС – Стара Загора по изп. д. № 131/2019г. по описа на ЧСИ – запор върху лек автомобил „Шкода“, върху трудовото възнаграждение и банковите сметки, съобщени на длъжника с поканата за доброволно изпълнение, като неоснователна.

 

ОСТАВЯ без уважение искането на Д.И.П.,*** – длъжник за спиране на изпълнението по изп. д. № 131/2019г. по описа на ЧСИ И.Б., с рег.№ 869 на КЧСИ, с район на действие района на ОС – Стара Загора на основание чл.438 ГПК, като неоснователна.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               

 

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: