Решение по дело №104/2019 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 юни 2020 г. (в сила от 20 юли 2020 г.)
Съдия: Светослава Борисова Костова Господинова
Дело: 20192200900104
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 7 август 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ   №32

 

гр. Сливен, 24.06.2020г.

 

В   ИМЕТО НА   НАРОДА

 

СЛИВЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданска колегия в открито заседание проведено на четвърти юни през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ : СВЕТОСЛАВА КОСТОВА

 

при секретаря Пенка Спасова и с участие на прокурора .................................

като разгледа докладваното т.д. № 104 по описа на СлОС за 2019 г., за да се произнесе съобрази следното:

Предявена е искова молба от А.Д.Г. срещу „Гаранционен фонд" - София, в която се твърди, че на 14 март 2018 год. около 08.20 часа в гр. Сливен, на ул."Сергей Румянцев" е реализирано ПТП с участието на л.а. „Пежо 306" и пешеходката А.Д.Г.. Видно от съдържанието на констативен протокол за ПТП, инцидентът е настъпил по вина на водача на МПС при следния механизъм: Водачът на лек автомобил „Пежо 306", движейки се по бул. „Г.Д." преминава през кръговото кръстовище с намерение да поеме по ул. „Сергей Румянцев", но при излизане от кръстовището, не пропуска преминаващата по пешеходната пътека на ул. „Сергей Румянцев" пешеходка. В резултат на това я блъска с предната дясна част на автомобила. Вследствие на удара, пешеходката пада на пътното платно и получава няколко травматични увреждания. Към датата на ПТП водачът не е притежавал СУМПС и валидна застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите.

В исковата молба ищцата сочи, че в следствие на ПТП е получила следните травматични увреждания, а именно: контузия в областта на главата, контузия на гръдния кош с фрактура на четири леви ребра, контузия на лявата лакътна става с контузии рани в областта на лакътната става, контузия на лявата колянна и глезенна става с болезнен травматичен оток, травма в лицевата област с контузия на 21 зъб и болезненост и чувствителност на предните резци. Твърди се, че непосредствено след настъпилото ПТП ищцата е транспортирана със санитарен автомобил до Спешно отделение на МБАЛ „Д-р И. *** с изразени болки в различни части на тялото. Била е насочена и приета в Хирургично отделение, като по време на болничния


 

престой са й направени комплексни изследвания и рентгенографии. Назначена е медикаментозно терапия, включваща прием налекарства по схема. Ищцата е била дехоспитализирана на 20.03.2018 год. с препоръки за двигателен и хигиенно-диетичен режим в домашни условия. Поради травматични оплаквания на ищцата бил извършен дентален преглед на 29.03.2018 год., като при същия е установена пукнатина на емайлова зъбна повърхност на 21 зъб. Констатирана е и лека болезненост на същия, както чувствителност на 11,12 и 22 зъби от физични и химични фактори - топло, студено и при миене на зъбите. В следствие на преживяното ПТП А.Д.Г. твърди, че е изпитала интензивни и негативни преживявани, свързани със силна уплаха и стрес, както и с цялостно емоционално и физиологическо сътресение и смущение. Изпитваната болка се усилвала при вдишване, кашлица, кихане или при най-малката промяна положението на гръдния кош. За да облекчи болките си пострадалата инстинктивно навеждала тялото си към странат на увреждането, като се притеснявала да си поеме свободно и дълбоко въздух, в резултат на което дишането й било повърхностно. Наложило се позата и походката й да бъдат щадящи и внимателни, което допълнително е създало неудобство и дискомфорт. В резултатна получената фрактура на ребрата и с оглед възрастта на пострадалата, се твърди, че е възможно за в бъдеще да се появи болков синдром в засегнатите области. Горепосоченото събитие й се отразило негативно върху психиката и цялостния жизнен тонус на пострадалата и породило перманентно притеснение при пресичане на пътни платна и преминаване на обходни маршрути. Освен това от момента на инцидента се появила тревожност, напрегнатост, раздразнителност у пострадалата.

Предвид горното от съда се иска да постанови решение, с което осъди „Гаранционен фонд" София да заплати на ищцата сумата от 30 000 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди в резултат на ПТП от 14 март 2018 год., ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 13.09.2018 год. до окончателното изпащане, както и сторените съдебно деловодни разноски.

Исковата молба е връчена редовно на ответника „Гаранционен фонд" София.

В законоустановения срок е депозиран писмен отговор. В същия се твърди, че „Гаранционен фонд" е бил сезиран от ищцата във връзка с процесното ПТП и образувана щета на 18.07.2018 год., по която управителния съвет на „Гаранционен фонд" София е отказал изплащане на обезщетение, за което ищецът е бил уведомен с писмо от 13.09.2018 год. Твърди се, че липсват доказателства, установяващи механизма, причините и обстоятелствата, при които е настъпило процесното ПТП, както и доказателства за поведението на участниците в него. Оспорва се причинно следствената връзка между настъпилото ПТП и твърденията за травматичните увреждания получени от ищцата. Оспорват се претенциите както по основание, така и по размер, като са наведени възражения за прекомерност на исканото обезщетение.

Предявена е допълнителна искова молба, в която са направени доказателствени искания. Депозиран е допълнителен отговор на исковата молба, в който е заявено, че се поддържа първоначалният такъв.

В с.з. ищецът се представлява от процесуален представител по пълномощие, който поддържа изцяло исковите претенции и моли за уважаването им.

В с.з. ответникът се представлява от процесуален представител, който оспорва основателността на претенциите и моли за отхвърлянето им.

От фактическа страна се установява следното :

На 14 март 2018 год. около 08.20 часа в гр. Сливен, на ул." Сергей Румянцев" е реализирано ПТП с участието на л.а. „Пежо 306" и пешеходката А.Д.Г.. Механизмът на ПТП е следният : Водачът на лек автомобил „Пежо 306", движейки се по бул. „Г.Д." преминава през кръговото кръстовище в посока ул. „Сергей Румянцев", но при излизане от кръстовището, на пешеходната пътека от северната лента към южната лента за движение пресича А.Г.. Водачът не е пропуснал преминаващата по пешеходната пътека на ул. „Сергей Румянцев" пешеходка, движеща се от дясно на ляво. Пострадалата А.Г. е ударена с дясно странично огледало на автомобила Пежо в лявата част на тялото. Вследствие на удара, пешеходката пада на пътното платно и получава няколко травматични увреждания.

Причините за настъпването на процесното ПТП са движение на лекия автомобил Пежо по обозначената пешеходна пътека без да пропусне движещата се А.Г.. Технически правилно е при приближаване на пешеходната пътека водачите да намаляват скоростта и да пропускат движещите се пешеходци. Водачът на лекия автомобил „Пежо 306" И.П., при излизане от кръговото кръстовище по ул."Сергей Румянцев" е имал възможност да види движещата се по пешеходната пътека Ана Г., да намали скоростта си на движение и спре пред нея. При пропускане на пешеходката А.Г. движеща се по пешеходната пътека нямаше да настъпи ПТП.

Техническите причини за ПТП са навлизането на лекия автомобил върху сигнализирана и маркирана пешеходна пътека при движещи се по нея пешеходци. Водачът на лекия автомобил Пежо възприема по - късно движещата се пешеходка по пешеходната пътека, най - вероятно поради липса на концентрация.

Към датата на ПТП водачът не е притежавал СУМПС и валидна застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите.

В следствие на удара от автомобила „Пежо 306" А.Г. загубва устойчивото си положение и пада на платното за движение на лявата си страна, като получава следните телесни увреждания : счупени четири ребра в лявата част на гръдния кош, контузия на главата, лявата лакътна става с контузии рани в областта на лакътна става, контузия на лява колянна и глезенна става с травматичен оток на тъканите и хематом.

Непосредствено след настъпилото ПТП ищцата е транспортирана със санитарен автомобил до Спешно отделение на МБАЛ „Д-р И. *** с изразени болки в различни части на тялото. Била е насочена и приета в Хирургично отделение, като по време на болничния престой са й направени комплексни изследвания и рентгено -графии. Назначена е медикаментозна терапия, включваща прием налекарства по схема. Ищцата е била дехоспитализирана на 20.03.2018 год. с препоръки за двигателен и хигиенно - диетичен режим в домашни условия. По отношение на контузиите и кръвонасяданията в областта на главата, ляв горен и ляв долен крайник, не се е прилагало специално лечение, т.к. обикновено същите отзвучават за период от 7 до 10 дни.

Фрактурите на четири ребра са затруднявали движението на снагата поради силната болка. Срастване обикновено настъпва след около 30 дни. При две и повече ребра с фрактури, срастването обикновено е между 2 и 3 месеца.

При получените травми в първите часове и дни, болката е била силна и се е налагало използването на болкоуспокояващи и нестероидни противовъзпалителни медикаменти. В конкретния случай от направения КАТ на 19.03.2018г. е видно, че е налице тежка деформираща спондилоартроза засягаща шиен, гръден и лумбален отдел на гръбнака, която също допълнително увеличава болковия синдром.

При обективното изследване, вещото лице е установило деформация на гръбнака по типа кифосколиоза със затруднен захват на двете ръце и отслабени стилорадиални рефлекси двустранно. Това състояние обаче няма връзка с преминалите счупвания на ребрата, а се дължи на друго заболяване - изразена оспеопороза.

От медицинското удостоверение, подписано от специалист по дентална медицина от 29.03.2018г. и от 09.05.2018г. - установена е пукнатина на 21 горен зъб, като същия е с обтурация. Възможна е пукнатината да е вследствие на травмата от 14.03.2018г. Зъби 11-12-22 са чувствителни на физични и химични фактори. На 09.05.2018г. при изследване виталитета на предни зъби е установено леко отклонение от нормата на зъб 22 / 13 микроампера/.

При разпита на свидетелят Иванка Иванова в с.з. се установява, че ищцата е била в болница за седмичен период, след което се е нуждаела от постоянни грижи и помощ на близък човек. Ползвала е инвалиден стол и подлога за физиологичните нужди. Приемала е антибиотици и болкоуспокоителни. Процесното ПТП се отразило негативно върху психиката и цялостния жизнен тонус на пострадалата и породило перманентно притеснение при пресичане на пътни платна и преминаване на обходни маршрути. Освен това от момента на инцидента се появила тревожност, напрегнатост и раздразнителност у пострадалата.

Горната фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена след съвкупна преценка на събрания по делото доказателствен материал, ценен както по отделно, така и в своята съвкупност. Съдът даде вяра на разпитаните по делото свидетели и кредитира изцяло изслушаните експертни заключения.

Установеното от фактическа страна мотивира следните изводи от правно естество:

Правна квалификация на претендираните права - осъдителен иск срещу Гаранционен фонд по реда на чл.557, ал.1, т.2 от Кодекса на застраховането.

Предявеният иск е допустим, а разгледан по същество е частично основателен.

Предпоставките за уважаване на иска са следните : настъпването на деликт при управление на МПС, причинени вреди и тяхната причинно -следствена връзка с настъпилото ПТП, липсата на валидна застраховка ГО, неплатено обезщетение по заявена доброволна претенция.

В настоящия случай материалните предпоставки на иска се установяват от влязло в сила НП № 18-0804-002032 от 26.07.2018г. издадено от ОДМВР - Сливен, както и сключеното споразумение по приключилото НОХД № 374/2018 г. по описа на СлРС.

Виновния водач е допуснал нарушение на чл.150А, ал.1 от ЗДвП, нарушил е чл. 119, ал.2 от ЗДвП и чл.5, ал.З, т.2 от ЗДвП. Не се оспорва механизма на възникване на ПТП, неговото авторство, като е доказана причинната връзка между деянието и вредоносния резултат.

Размерът на дължимото обезщетение за причинени неимуществени вреди се определя от съда общо за всички претърпени болки и страдания вследствие на процесното ПТП, по справедливост съгласно чл. 52 ЗЗД.

Получените множество травми безспорно са свързани с болеви синдром, независимо от медикаментозното лечение и временно обездвижване. Ищецът е търпял интензивни болки, продължителни страдания и неудобства по повод получените травми и е разчитал на грижите на близък до него човек. Хоспитализиран е в болница, макар и за кратък едноседмичен период, без оперативни интервенции. Към настоящия момент още преживява стресовата ситуация, което се отразява негативно на психиката. За справедливо обезщетяване на гореизброените неимуществени вреди - болки и страдания, съдът определя обезщетение в размер на 18 000/осемнадесет/ лева. По делото не са ангажирани доказателства установяващи съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищеца - пешеходец. Претенцията до пълния претендирай размер от 30 ОООлева следва да бъде отхвърлена като неоснователна и недоказана.

Определените размери на коментираните обезщетения съответстват както на законовия критерий „по справедливост", така и на трайно установеното съдебна практика в аналогични случаи.

Дължима е и законната лихва върху присъденото обезщетение, считано от 13.09.2018г. - датата на постановения отказ от Гаранционен фонд, до окончателното изплащане на задължението.

На осн. чл. 78, ал.б от ГПК върху уважените размери на исковете, ответника Гаранционен фонд следва да бъде осъден да заплати на ищеца деловодни разноски, в размер на 1923 лева.

Ответникът Гаранционен фонд не е представил доказателства за извършени деловодни разноски - договорени и изплатени.

Ръководен от гореизложеното, настоящия съдебен състав на Сливенският окръжен съд

РЕШИ

 

 

ОСЪЖДА ГАРАНЦИОНЕН ФОНД с БУЛСТАТ *****със седалище и адрес на управление гр.София, ул. "Граф Игнатиев" № 2, ет. 4 ДА ЗАПЛАТИ на А.Д. Г.с ЕГН ********** *** сумата в размер на 18 000/осемнадесет хиляди/ лева - представляваща обезщетение за претърпените неимуществени вреди /болки и страдания/, вследствие на възникналото на 14.03.2018г. ПТП, ведно със законната лихва, считано от 13.09.2018г. до окончателното изплащане на задължението.


Текстово поле:

 

 

 

ОТХВЪРЛЯ претенцията до пълния претендирай размер от 30 000 лева като НЕОСНОВАТЕЛНА.

ОСЪЖДА ГАРАНЦИОНЕН ФОНД с БУЛСТАТ *****със седалище и адрес на управление гр.София, ул. "Граф Игнатиев" № 2, ет. 4 ДА ЗАПЛАТИ на А.Д. Г.с ЕГН ********** *** сумата в размер на 1923 лева - деловодни разноски.

Решението може да бъде обжалвано в двуседмичен срок от съобщаването му на страните пред Бургаски Апелативен съд.


 


Текстово поле: