Решение по дело №203/2021 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 260169
Дата: 19 май 2021 г. (в сила от 6 април 2022 г.)
Съдия: Анна Петкова
Дело: 20215600500203
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

260169                            19.05.2021 година                гр. Хасково

 

В    ИМЕТО     НА      НАРОДА

 

ОКРЪЖЕН  СЪД  ХАСКОВО      гражданско отделение,  трети въззивен състав

на ..………двадесет и първи април……….. две хиляди двадесет и първа година                                           в публично съдебно  заседание   в следния   състав :

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ : ТОШКА ИВАНОВА

                                                          ЧЛЕНОВЕ :    АННА ПЕТКОВА

                                                                                    ЙОНКО ГЕОРГИЕВ  

 

С участието на секретаря……Р.Г……………….……………………………….

И прокурора ……………………………….……………...…………………………

като разгледа докладваното  от съдия Петкова……....……..……………………..

Въззивно гражданско дело ………….№  203…. по описа за 2021 година………,

За да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл ГПК.

С Решение № 260014/11.01.2021 година, постановено по гр.д. № 1243/2020 година, РС-Хасково е признал за установено по отношение на К.Х.С. ***, че дължи на „Юробанк България“ АД - София сумата 24000 лева – главница, сумата 1466,77 лева неустойка за неизпълнение за периода от 30.04.2018 година до 10.10.2019 година, както и законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на заявлението 11.10.2019 година до окончателното изплащане на вземането, за които суми  е издадена заповед за изпълнение по чл. 417 от ГПК № 1460/15.10.2019 година по ч.гр.д. № 3051/2019 година на РС-Хасково. Със същото решение е отхвърлен предявеният по реда на чл. 422 ГПК иск за неустойка в частта за разликата над присъдения размер 1466,77 лева до пълния претендиран размер 1594,94 лева. С оглед изхода на делото, направените от банката-ищец деловодни разноски в общ размер 1506,23 лева са възложени на ответника К.С..

Недоволен от така постановеното решение е останал въззивникът С., който подава въззивна жалба срещу решението в осъдителната му част. Въвежда оплаквания за неправилност на съдебния акт поради неправилно приложение на материалния закон. Настоява, че е сключил договора с банката-ищец в качеството си на поръчител, а не като солидарен длъжник-кредитополучател. Поради това спрямо него бил приложим институтът на давността по чл. 147 ал. 1 от ЗЗД. Позовава се на обстоятелството, че обезпеченият с поръчителството му договор бил за револвиращ кредит, т.е. погасяване на кредитното задължение по него следвало да става месечно, а всяко неизпълнение довеждало до забава и начисляване на неустойка или наказателна лихва. От ищцовите твърдения ставало ясно, че неизпълнението на договора датирало от 30.04.2018 година. Следователно и срокът по чл. 147 ал. 1 от ЗЗД следвало да се счита започнал да тече от падежа на вноската – 30.04.2018 година. Не било необходимо целият дълг да стане изискуем, за да започне да тече 6-месечният срок за погасяване отговорността на поръчителя. С тези и останалите доводи, изложени във въззивната жалба, въззивникът твърди, че неговата отговорност като поръчител по договора за кредит е погасена. Моли съда да отмени атакуваното решение в частта, в която искът на банката е уважен, както и да отхвърли предявения иск изцяло като неоснователен. Претендира деловодни разноски за двете инстанции.

В срока по чл. 263 ал. 1 ГПК въззиваемият „Юробанк България“ АД - София подава отговор на въззивната жалба. Оспорва същата с доводи за неоснователност. Изразява становище за правилност – законосъобразност и обоснованост на атакуваното решение и моли същото да бъде потвърдено. Претендира деловодни разноски за въззивната инстанция.

С въззивната жалба и отговора не са направени доказателствени искания.

Хасковският окръжен съд, като прецени изложените от страните доводи и доказателствата по делото и във връзка с доводите и оплакванията на страните, приема следното:

      Жалбата, инициирала настоящото въззивно произнасяне, е подадена в срок, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

       Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част. В обхвата на така посочените предели на въззивна проверка, съставът на ХОС намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо.

       По отношение на правилността на първоинстанционния съдебен акт, съобразно разпореждането на чл. 269 ал. 1, изр. второ ГПК, въззивният съд е ограничен от посочените в жалбата оплаквания.

       По оплакванията на въззивника съдът намира следното:

                 Първоинстанционният съд е бил сезиран с предявен по реда на чл. 422 във връзка с чл. 415 ал. 1 ГПК специален установителен иск, предявен от „Юробанк България“ АД срещу К.Х.С., за установяване, че на основание чл. 79 ал. 1 вр. с чл. 430 ал. 2 ТЗ ответникът дължи на банката-ищец главница, неустойка и законни лихви върху главницата, произтичащи от договор за банков кредит.

                Не се спори по делото, че между праводателя на ищеца „Банка Пиреос България“ и „Р.– С.К.“ ЕООД е сключен на 17.04.2018 година договор за револвиращ кредит. Договорът е представен и приет като доказателство по делото и от него се установява, че няколко лица, в това число ответникът по настоящото дело К.Х.С. са  поели задължения за солидарна задълженост при условията на договора и чл. 121-127 от ЗЗД, в качеството им на солидарни длъжници.

Страните не спорят относно съществуването на облигационно правоотношение по процесния договор за револвиращ кредит и обвързаността си от него. Договорът е подписан от ответника С. в качеството на "солидарен длъжник", видно от титулната и заключителната му част. А с приемането на клаузата по чл. 13 от договора страните изрично са се съгласили, че К.Х.С. поема задължения за солидарна отговорност при условията на договора и чл. 121-127 от ЗЗД в качеството му на солидарен длъжник. Солидарният длъжник има същите задължения като кредитополучателя, а съдържащата се в процесния договор уговорка за поемане от ответника на солидарна отговорност за задълженията на кредитополучателя, инкорпориран в общ документ заедно с този за главния дълг, има характер на самостоятелно съглашение за встъпване в дълг по смисъла на чл. 101 ЗЗД. Предвид това е налице кумулативно поемане на солидарен дълг от ответника, идентичен по съдържание с дълга на кредитополучателя „Р.-С.К.“ ЕООД. Следователно, за банката-кредитор съществува правото да търси дължимото от кредитополучателя и от встъпилия по реда на чл. 101 ЗЗД ответник.

Страните по договора формират воля относно правната фигура на третото задължено лице – солидарен длъжник или поръчител и я изразяват с подписване на договорното съглашение. В случая тази воля, както и съгласието на К.С. да поеме задължение за чужд дълг именно в качеството на солидарен длъжник, а не поръчител, произлиза от подписания от страните договор за банков кредит. Поемането на задължение за чужд дълг не означава автоматично, че е налице поръчителство. По своята същност поръчителството и солидарността са видове лично обезпечение, но поръчителството е договор, различен от юридическия факт, пораждащ главното задължение, докато солидарността по принцип възниква от един и същ юридически факт. Видно от процесния договор, страните по него отграничават фигурата на солидарен длъжник от тази на поръчител, макар и договарят еднакви отговорности за тях. След като извърши цялостен анализ на съдържанието на договора, съдът не споделя довода на въззивника за неправилно употребена правна терминология – действителното му качество на поръчител погрешно да е наречено солидарен длъжник. А след К.С. няма качество на поръчител, по отношение на него не намира приложение и нормата на чл. 147, ал. 1 ЗЗД.

Съгласно клаузата по чл. 6 от договора, крайният срок на договора – 30.04.2019 година, е настъпил. Въззивникът не твърди и не доказва изпълнение на кредитното задължение – от кредитополучателя или някой от солидарните  длъжници. Следователно съществуването на вземането, за което е издадена заповед за изпълнение е доказано, както и неговата изискуемост към момента на подаване на заявление по чл. 417 от ГПК. Ето защо искът подлежи на уважаване в размера, приет от РС.

                 Макар и по различни съображения, РС-Хасково е достигнал до същия краен извод. Поради това атакуваното решение следва да бъде потвърдено.

                 Предизвикано е въззивно обжалване на първоинстанционния съдебен акт, поради което следва да се реши въпросът за разноските. С оглед изхода на делото и извода за неоснователност на въззивната жалба, на основание чл.  78 ал. 2 ГПК въззивникът дължи да възстанови на въззиваемия сторените разноски в размер на заплатеното адвокатско възнаграждение, за което се представя фактура и платежен документ.

Водим от горното, съдът

 

                                       Р е ш и :

 

          ПОТВЪРЖДАВА Решение № 260014/11.01.2021 година, постановено по гражданско дело № 1243/2020 година по описа на РС-Хасково, в обжалваната му част.

ОСЪЖДА К.Х.С. с ЕГН ********** *** да заплати на  „Юробанк България“ АД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление град София, район Витоша, ул. Околовръстен път № 260 деловодни разноски за въззивната инстанция в размер на 240 лева.

          Решението подлежи на касационно обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчване на страните.

 

 

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                        ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                               

                                                             2.