Решение по дело №720/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 595
Дата: 9 октомври 2020 г.
Съдия: Венелин Димитров Николаев
Дело: 20207170700720
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 август 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 595

 

гр. Плевен,  09.10. 2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд - гр. Плевен, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и девети септември   две хиляди и двадесета година в състав:

Председател:Даниела Дилова

Членове: Цветелина Кънева

            Венелин Николаев

 

при секретаря Цветанка Дачева  и с участието на прокурора Нанка Рачева като разгледа докладваното от съдия Николаев касационно административно-наказателно дело №720 по описа на Административен съд - Плевен за 2020 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН, във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.    

  Образувано е по касационна жалба от Н.А.К.,  ЕГН: **********, с адрес: *** против решение № 284/24.06.2020 г., постановено по а.н.д. № 946/2020 г. по описа на Районен съд – Плевен, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) № 20-0938-000321/27.01.2020г., издадено от началник сектор   към ОД на МВР – Плевен, Сектор пътна полиция,  с което за нарушение на чл.6, ал.1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), на основание чл.183, ал.5, т.1 от с.з на касатора е наложено административно нарушение „глоба“ в размер на 100 лева.

В касационната жалба се излагат възражения, че   е навлязъл в кръстовището на жълт сигнал на светофарната уредба. На следващо място сочи, че наложеното му наказание  е несправедливо, тъй като нито е затруднил движението нито е създал условия за настъпване на пътно транспортно произшествие.   

В съдебно заседание касаторът, редовно призован,  се явява. Поддържа жалбата и твърди, че е навлязъл в кръстовището на жълт сигнал на светофарната уредба

 Ответникът –  ОД на МВР - Плевен, редовно уведомен, не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура – Плевен дава становище за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд - Плевен,  втори  състав след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал.1 АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

С оспореното наказателно постановление отговорността на   Н.А.К. е ангажирана,  затова, че на  18.01.2020г. в 12:01часа    управлява лек автомобил „Мерцедес С 320 ЦДИ” с рег. ***, движейки се в гр. Плевен, като  на кръстовище образувано от ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ и ул. „Димитър Константинов“, навлиза и преминава през горепосоченото кръстовище на неразрешаващ червен сигнал на светофарната уредба, работеща в нормален режим и монтирана в самото кръстовище.

Административен съд Плевен, втори касационен състав напълно споделя както мотивите, така и крайният извод на първоинстанционния съд.

         От доказателствата по делото по безспорен начин се установява, че

На 18.01.2020г. в 12:01 часа длъжностни лица при Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР-Плевен – Г.Н.Р. и Д.Л.Д–  констатирали, че жалбоподателят Н.А.К., като водач управлява лек автомобил „Мерцедес С 320 ЦДИ” с рег. № ***, движейки се в гр. Плевен, като  на кръстовище образувано от ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ и ул. „Димитър Константинов“, извършва следното: Като водач управлява собствения си автомобил по ул. „Св. Св. Кирил и Методий“ навлиза и преминава през горепосоченото кръстовище на неразрешаващ червен сигнал на светофарната уредба, работеща в нормален режим и монтирана в самото кръстовище.

За констатираното нарушение бил съставен в присъствието на водача АУАН Серия „GA“ бл. № 181558 от 18.01.2020г., с който му вменили нарушение на разпоредбите на чл.6, т.1, пр.2 от ЗДвП. Актът бил предявен на жалбоподателя. Жалбоподателят се запознал със съдържанието на акта и го подписал без възражения. В законоустановения тридневен срок не е било депозирано писмено възражение по реда на чл.44, ал.1 от ЗАНН с приложени писмени доказателства.      Въз основа на съставения АУАН Началник Сектор “ПП” при ОД на МВР-гр. Плевен издал оспореното НП.

За да постанови оспореното съдебно решение въззивният съд е приел, че при издаване на АУАН и НП не са допуснати съществени нарушения на процесуалния закон, които да обусловят неговата отмяна. Посочва, че НП е издадено от компетентен орган, в срока по чл.34 от ЗАНН. Намира, че са спазени изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН. Съдът излага подробни доводи, че   както в АУАН така и в НП са посочени дата и място на извършване на нарушението, обстоятелствата,  при което е извършено. Нарушението е  описано в достатъчна степен от фактическа страна, поради което жалбоподателят  е разбрал какво точно нарушение му е вменено. В НП са посочени и данни позволяващи индивидуализацията на нарушителя в достатъчна степен – посочени са три имена, ЕГН, адрес, както и процесния лек автомобил, които данни безспорно позволяват да се индивидуализира жалбоподателя.

Така постановеното решение е правилно.

Настоящият касационен състав намира съдебното решение за съобразено с материалния закон и процесуалните правила.

При постановяването му, съдът пълно и всестранно е изследвал фактическата обстановка и въз основа на събраните доказателства е формирал вътрешното си убеждение.

Съгласно чл.6, т.1 от ЗДвП, участниците в движението съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка, а според чл. 183, ал.5, т.1 от ЗДвП, наказва се с глоба 100 лева водач, който преминава при сигнал на светофара, който не разрешава преминаването.

Напълно се споделят релевираните от въззивния съд мотиви,   че в АУАН  и в НП са посочени дата и място на извършване на нарушението, обстоятелствата при които е било извършено. Съобразно чл.30, ал.1 от Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата (ППЗДвП), пътните светофари се използват за регулиране движението на пътните превозни средства и на пешеходците. Те имат светещи полета с определени: разположение, цвят, форма и символи върху тях. Със светещите полета към участниците в движението се подават светлинни сигнали с определено значение.

Забранителния характер на червената светлина е регламентиран както в ППЗДвП, така и в НАРЕДБА № 17 от 23.07.2001 г. за регулиране на движението по пътищата със светлинни сигнали /в сила от 18.05.2015 г./, която в чл. 7 сочи: "За регулиране на движението на пътните превозни средства (ППС) се използват видовете светлинни сигнали: 1.б."а" със зелен цвят, значението на която е съгласно чл. 31, ал. 7, т. 3 на Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата (ППЗДвП); б.б) с червен цвят, значението на която е съгласно чл. 31, ал. 7, т. 1 ППЗДвП, която разпоредба от своя страна сочи: "червена светлина - означава "Преминаването е забранено".

В чл.31, ал.7 от ППЗДвП е определено значението на светлините подавани от светофарите, като значението на червената светлина е императивно и еднозначно определено и означава „Преминаването е забранено“. Водачите на пътни превозни средства не трябва да преминават „стоп-линията“ или, ако няма такава, да преминават линията, на която е поставен светофарът. Когато светофарът е поставен в средата на кръстовището, водачите не трябва да навлизат в кръстовището или на пешеходната пътека.

  Както е посочил и въззивния съд  нарушенията са описани в достатъчна степен от фактическа страна, поради което  не е ограничено правото на лицето да разбере и да се защити по изложените в постановлението факти. В АУАН актосъставителят е посочил еднозначно, че нарушителят е преминал именно на червен сигнал на светофарната уредба. Същото е посочено и в издаденото НП, като в съдебното заседание пред първоинстанционния съд актосъставителят убедено потвърждава това.  

Настоящият касационен състав намира, че административното нарушение е установено по несъмнен начин, поради което правилно е била ангажирана отговорността на Н.А.К.. Събрания по делото доказателствен материал изцяло съответства на фактическата обстановка описана и в АУАН и в НП.  Голословни и неподкрепени с никакви доказателства са обясненията на нарушителя, че е навлязъл в кръстовището на жълт сигнал на светофарната уредба. Доколкото първоинстанционното решение е постановено при изяснена фактическа обстановка и изводите на съда са направени след съвкупна преценка и анализ на събраните по делото доказателства, като наведените от наказаното лице доводи са обсъдени в тяхната съвкупност, то за настоящата инстанция не остава съмнение досежно съставомерността на установеното нарушение. Атакуваното съдебно решение е обосновано с оглед на събраните по делото доказателства и съответно на приложимия процесуален и материален закон. Същото е постановено от териториално и родово компетентен съд в пределите на правораздавателната му власт (чл.59 от ЗАНН).

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН във връзка с чл. 222, ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд – Плевен, втори касационен състав,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №284 от 24.06.2020 г., постановено по н.а.х.д № 946/2020 г. на Районен съд –Плевен.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:    

                     

                                                      ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                                                                                

                                                                                   2.