Решение по дело №290/2020 на Районен съд - Карнобат

Номер на акта: 260007
Дата: 25 януари 2021 г. (в сила от 28 април 2021 г.)
Съдия: Мариела Анастасова Иванова
Дело: 20202130200290
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 260007/25.1.2021г.

Гр. Карнобат

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД КАРНОБАТ                                          НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На  двадесет и първи януари                   две хиляди двадесет и първа година

в публичното заседание в следния състав:                                                         

                               Районен съдия: Мариела Иванова

Секретар: Петя Ганчева

като разгледа докладваното от съдия Иванова н.а.х.д. №290 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното :

 

                      

Производството е по реда на чл. 416, ал.6 от КТ, вр. чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод постъпила жалба от „А.“ ООД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Айтос, ул. Васил Априлов, бл.11, вх.4, ет.3 против наказателно постановление № 02-0003206/23.11.2020г. на директор на дирекция „Инспекция по труда” – Бургас. С атакувания акт на дружеството на основание чл.414, ал.3 от КТ е наложена „имуществена санкция” в размер на 2 500 лева.По съображения, подробно изложени в жалбата се прави искане за отмяна на атакуваното наказателно постановление.

В съдебно заседание представител на дружеството поддържа жалбата,кaто прави алтернативно искане за изменение на наказателното постановление и намаляване на определения размер имуществена санкция.

Процесуалният представител на Дирекция „Инспекция по труда” – Бургас счита жалбата за неоснователна и моли съда да постанови решение, с което да потвърди обжалваното наказателно постановление.

Жалбата е подадена от надлежна страна, в срока по чл. 59, ал.2 от ЗАНН и е процесуално допустима.

Районен съд - Карнобат, след като анализира събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

По повод постъпил сигнал в Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Бургас  на 25.08.2020г. е извършена проверка в магазин за фуражи, находящ се в гр.Сунгурларе, стопанисван от „А.“ ООД във връзка спазването на трудовото законодателство. 

В обекта проверяващите установяват лицето Сашо Маринов, който обслужва клиент, консултира го за предлаганите артикули, приема плащане и издава касов бон. На лицето е предоставяна за попълване справка на основание чл. 402, ал.1, т.3 КТ, в която той собственоръчно попълва трите си имена, ЕГН, заеманата длъжност, работното време, трудовото възнаграждение, както и отбелязва, че няма сключен трудов договор с работодателя.

Разпитан като свидетел в  с.з. св. Сашо Маринов посочва, че неговота съпруга работи в този магазин като продавач-консултант по трудов договор. В деня на проверката се наложило съпругата му, която е с намалена трудоспособност съгласно решение на ТЕЛК, да посети личния си лекар, който е с адрес на практика гр.Айтос. Предвид належащото й отсъствие за няколко часа св.Маринов поел задълженията й в магазина. Когато дошли проверяващите и поискали информация за трудовото му правоотношение той предоставил данните за правоотношението на съпругата му.

В тази насока са и показанията на св.Маргарита Маринова, както и предоставените писмени доказателства-Експертно решение на ТЕЛК МБАЛ Бургас №1910/24.06.2016г., Медицинско направление от 25.08.2020г. на д-р Балев от гр.Айтос и удостоверение за семейно положение на Маргарина Маринова.

На дружеството е връчена призовка за явяване на представиител в Дирекция ”ИТ” гр.Бургас с цел предоставяне на трудовите досиета на заетитте работници и служители.

На 04.09.2020г. е извършена проверка на представените от дружеството-жалбоподател трудови досиета, при което се установява, че за заварено в проверявания обект в гр.Сунгурларе лице-Сашо Маринов, не е наличен трудов договор. За извърешната проверка на докумнетация е съставен протокол № ПР 2024429/04.09.2020г., с който са дадени задължителни предписания, а за констатираното нарушение в обекта в гр.Сунгурларе е съставен АУАН.

Изложената фактическа обстановка се установява от показанията на разпитания по делото свидетели К.Г., Сашо Маринов ( от части) и Маргарита Маринова (от части), както и от писмените доказателства по делото.

Съдът не кредитира показанията на св. Сашо Маринов в частта относно попълването на справката по чл. 402 КТ, тъй като в тази им част същите са нелогчини. Това е така, тъй като при попълването й св.Маринов собственоръчно е попълнил трите си имена и ЕГН,т.е. бил е наясно, че попълва информация за себе си. Попълнил е името на работодателя и данни за трудовото си правоотношение. Следва да се посочи, че ако твърдението на св.Маринов беше вярно, че е посочил своето име, но допълнил справката с данни за трудовото правоотношение на съпругата си, то тогава остава открит въпросът защо е отбелязал, че няма сключен писмен договор, след като знае, че съпругата му има такъв. Също така нелогично звучат показнаията на двамата свидетели Маринови, че в деня на проверката св.Маринов е замествал своята съпруга. Св. Маринова посочи в съдебно заседание, че ако й се наложи да отсъства се обажда на работодателя си и затваря магазина. В такъв случай нелогично звучи обяснението, при дадено разрешение да отсъства, тя е помолила външен човек за предприятието на работодателя, който е следвало да отделя време от своето лично такова и поема отговорност за непознат за него търговски обект при това безплатно.

Следва да се отбележи, че и показанията на свидетелите Маринов досежно заместването като цяло бяха противоречиви-св.маринова посочи, че заместването на 25.08.2020г. е било инцидент, който не се е повтарял, докато св.Маринов твърди, че е имало още няколко замествания по неясни причини.

Предвид изложените съображения съдът кредитира изцяло приложената по делото справка по чл. 402 КТ и приема, че на 25.08.2020г. свидетелят Маринов е престирал труд без да имал сключен трудов договор.

От правна страна съдът приема следното:

В хода на административно-наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да налагат извод за отмяна на атакуваното наказателно постановление. Актът за установяване на административното нарушение е съставен в присъствието на представител на жалбоподателя, съобразно изискванията на закона, предявен е на същия, за да се запознае със съдържанието му, което той е удостоверил с подписа си. Следва да се посочи, че актът за установяване на административно нарушение е съставен въз основа на документи и не препраща към протокол № ПР 2024429/04.09.2020г. Изрично в АУАН се посочва, че на 25.08.2020г. е извършена проверка на място в търговския обект и са описани всички действия, който установеното лице е извършило в обекта, въз основа на които проверяващите са заключили, че то полага труд. При изискване на трудов договор за това лице обаче не е представен такъв.

Нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, са описани достатъчно пълно и ясно както в акта, така и в наказателното постановление, като фактическите констатации се подкрепят от събраните по делото доказателства.

Съгласно чл. 414, ал. 3 от КТ - работодател, който наруши разпоредбите на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 или 3 и чл. 63, ал. 1 или 2 се наказва с „глоба" или „имуществена санкция" от 1 500 лв. до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице с „глоба" от 1 000 лв. до 10 000 лв. за всяко отделно нарушение.

Видно от текста на чл. 61, ал. 1 от КТ трудовият договор се сключва между работника или служителя и работодателя, преди постъпване на работа. Трудовият договор с сключва в писмена форма – арг. чл. 62, ал. 1 от КТ.

Безспорно се доказа по делото, че на 25.08.2020г. Сашо Маринов е престирал работна сила в магазин за фуражи, стопанисван от дружеството жалбоподател, като последното, в качеството си на „работодател“ е допуснал  на работа лицето, без преди това да сключи писмен трудов договор с него. Ето защо правилно е ангажирана администратвино-наказателната му отговорност.

По отношение на възражението за неправилно определено наказание съобразно чл. 27 ЗАНН съдът намира същото за неоснователно. Правилно административно-наказващият орган е определил размера на имуществената санкция около минималния размер, доколкото по делото няма данни за извършени други нарушения, за които да е санкционирано дружеството.

С оглед изхода на делото, своевременно направеното искане и на основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН, жалбоподателят ще следва да бъде осъден да заплати на ответната страна сторените по делото разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лв., съгласно чл. 63,ал.5 във връзка с чл. 37, ал. 1 от Закона за правната помощ и чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, Карнобатски районен съд

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА  наказателно постановление № 02-0003206/23.11.2020г. на Директор на дирекция „Инспекция по труда” – Бургас, с което на  „А.“ ООД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Айтос, ул. Васил Априлов, бл.11, вх.4, ет.3 за нарушение по чл. 62, ал.1 КТ и на основание чл.414, ал3 от КТ е наложена „имуществена санкция” в размер на 2 500 лева.

ОСЪЖДА „А.“ ООД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Айтос, ул. Васил Априлов, бл.11, вх.4, ет.3 да заплати на Дирекция „Инспекция по труда” – Бургас сумата от 80лв. съдебно-деловодни разноски.

Решението може да се обжалва пред Административен съд- Бургас в 14-дневен срок от съобщението.

 

 

 

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: