Определение по дело №1928/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1224
Дата: 11 ноември 2019 г.
Съдия: Екатерина Стефанова Роглекова
Дело: 20195300601928
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 11 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

                                 О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  № 1224

                                                  

 

 

 

гр.Пловдив, 11.11.2019г.

 

 

 

 

Пловдивски окръжен съд, наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на единадесети ноември през две хиляди и деветнадесетата година, в състав:

                                                        

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО СИМИДЧИЕВ

                                                                       

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: СИЛВИЯ ЦАНКОВА

                                                                                ЕКАТЕРИНА РОГЛЕКОВА 

 

 

 

ЕКАТЕРИНА РОГЛЕКОВАЕК

 

 

 

 

след като се запозна с докладваното от съдия Ек. Роглекова ВНЧД № 1928/2019 г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:    

Производството е по реда на чл. 243, ал.7 и сл. от НПК.   

                Образувано е по жалба на И.Ч. и Ю.Р.Ч. срещу Определение на РС гр. Пловдив от 26.08.2019г. по ЧНД № 5219/2019г., с което е потвърдено постановление на Районна прокуратура – Пловдив от 19.07.2019 год. за прекратяване на наказателното производство  по  досъдебно производство № 497/2017 год. по описа на Сектор „Икономическа полиция“ при ОДМВР -Пловдив образувано за извършено престъпление по чл. 315,ал.2, във вр. с ал.1, във вр. с чл. 309,ал.2 от НК.

Във възивната жалба се приема, че атакуваново определение на първата инстанция е неправилно, незаконосъобразно и необосновано, като превратно са възприети и анализирани установените по делото факти. Приема се, че съдът е постановил определението си при съществено нарушение на процесуалните правила, т.к. в диспозитива на обжалвания съдебен акт е посочено друго постановление на РП гр. Пловдив, с друг обвиняем и престъпен състав, поради което се желае отмяната му и връщането му за разглеждане от друг състав на съда.

Настоящата инстанция, след като се запозна с доводите, изложени в жалбата, както и с материалите по делото и след като провери изцяло правилността на атакувания съдебен акт, намира, че жалбата е процесуално недопустима, поради което следва да се остави без разглеждане.

Досъдебното производство е било образувано по реда на чл.212, ал.1 от НПК с постановление от 11.12.2017г. на наблюдаващия прокурор при РП-Пловдив за престъпление по чл. 315, ал.2, вр. с а.1 и с чл.309, ал.1 от НК, за това че на неустановена по делото дата, чрез измама са били склонени лицата И.Ч. и Ю.Ч. да подпишат частен документ - запис на заповед, със съдържание, несъответстващо на волята им.

С постановление на Районна прокуратура – Пловдив от 19.07.2019 год. е прекратено  наказателното производство  по  досъдебно производство № 497/2017 год. по описа на Сектор „Икономическа полиция“ при ОДМВР –Пловдив.

Настоящият съдебен състав намира, че първоинстанционният съд не е следвало да разгледа депозираната пред него жалба по същество.

Разпоредбата на чл. 243, ал. 4 от НПК посочва кои лица могат да обжалват постановлението за прекратяване на наказателното производство, като това са обвиняемият, пострадалият или неговите наследници, както и ощетеното юридическо лице.

Престъплението, за което е водено наказателното производство, е по смисъла на чл. 315, ал. 2 от НК. Обект на документните престъпления по гл. IX от особената част на НК са обществените отношения, свързани със съставянето, ползването и съхраняването на документите, като с деянията, както правилно е посочил районният съд, се накърняват редът и правната сигурност на документирането, затруднява се дейността на държавните и обществените органи, както и отношенията между тях и гражданите. Ето защо макар и отделни права да могат да бъдат засегнати от незаконосъобразното съставяне, ползване или съхраняване на официални и частни документи, предвид пряко защитените обществени отношения, не може да се обоснове фигурата на пострадал, респ. тази на ощетено юридическо лице, защото се касае до опосреден обект, а не до пряко защитени чрез тези разпоредби на НК обществени отношения.

Предвид изложеното е налице липса на активна процесуална легитимация за възникване правото на обжалване на постановлението за прекратяване на наказателното производство и обжалваното определение на първостепенният съд трябва да се отмени и жалбата да се остави без разглеждане.

Следва да се посочи, че в случая е налице възможност за служебен контрол на постановлението за прекратяване на наказателното производство, на основание чл. 243, ал. 10 от НПК, като за упражняване правомощията на по-горестоящата прокуратура е без значение качеството на лицето, което инициира контрола.

Мотивиран от гореизложеното съдът

О П Р Е Д Е Л И:

    ОТМЕНЯ Определение на РС гр. Пловдив от 26.08.2019г. по ЧНД № 5219/2019г.

   ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като недопустима жалбата на И.Ч. и Ю.Р.Ч. против постановление на Районна прокуратура – Пловдив от 19.07.2019 год. за прекратяване на наказателното производство  по  досъдебно производство № 497/2017 год. по описа на Сектор „Икономическа полиция“ при ОДМВР -Пловдив образувано за извършено престъпление по чл. 315,ал.2, във вр. с ал.1, във вр. с чл. 309,ал.2 от НК.

    Определението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: