Решение по дело №219/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 36
Дата: 12 юни 2019 г. (в сила от 12 юни 2019 г.)
Съдия: Веселка Цокова Иванова
Дело: 20191400200219
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр.Враца, 12.06.2019 г.

 

ВРАЧАНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, Наказателно отделение, в публичното заседание на дванадесети юни две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛКА ИВАНОВА

    ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЯ ВЪЛЧЕВА

                           мл.с.ИВАН НИКИФОРСКИ

                   

в присъствието на:

      секретаря ЛИЛИЯ ГОРЧЕВА и прокурора ИВАЙЛО ХАЙТОВ,

      като разгледа докладваното от съдия ВЕСЕЛКА ИВАНОВА

      ЧН дело № 219 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е образувано по реда на чл.44 от ЗЕЕЗА по повод изпратена за разглеждане и допускане за изпълнение на Европейска заповед за арест /ЕЗА/, издадена на 31.05.2019 г. от Районен съд гр.Пасау, провинция Бавария, Германия, за предаване на немския гражданин Х.-Й.К., роден на *** г. в гр.Кьолн, с цел провеждане на наказателно преследване.

            В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура гр.Враца изразява становище за предаване на лицето на немските власти за провеждане на наказателно преследване срещу него, въз основа на ЕЗА, тъй като са налице предвидените в ЗЕЕЗА предпоставки.

            Служебният защитник на исканото лице - адв.М.Г., също изразява становище за изпълнение на ЕЗА, тъй като са налице условията за това и подзащитният й е дал доброволно съгласие за предаване.

            Исканото лице, след разясняване на процедурата при съгласие за предаване на издаващата държава, в съдебно заседание на 05.06.2019 г. дава доброволно съгласие да бъде предаден на издаващата държава, но заявява, че не се отказва от принципа на особеността по чл.61 от ЗЕЕЗА. Съгласието за предаване е депозирано и удостоверено при спазване на регламента по чл.19, ал.1 и ал.2 от ЗЕЕЗА, приложим по препращане от чл.45, ал.1 от ЗЕЕЗА. Същото не е оттеглено в 3-дневния срок по чл.45, ал.2 от ЗЕЕЗА, поради което производството продължи по реда на чл.45 от ЗЕЕЗА.

            Врачански окръжен съд, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди изложените от страните съображения, намира следното:

            Врачански окръжен съд е сезиран с Европейска заповед за арест, издадена на 31.05.2019 г. от Районен съд гр.Пасау, провинция Бавария, Германия, въз основа на заповед за арест от 09.04.2019 г., издадена от Районен съд гр.Пасау по дело № Gs 647/19, с цел провеждане на наказателно преследване спрямо немския гражданин Х.-Й.К. по обвинение за извършено престъпление по чл.263, ал.1, ал.3, изр.2, №1 от Немския наказателен кодекс – измама в особено тежък случай, наказуемо с лишаване от свобода до десет години, съгласно правото на издаващата държава.

            Съгласно разпоредбата на чл.45, ал.3 от ЗЕЕЗА, в рамките на развилото се съкратено производство при съгласие на лицето за предаване, съдът е длъжен да извърши проверка на условията за предаване по чл.36 и чл.41 от ЗЕЕЗА, както и на основанията за отказ по чл.39 от ЗЕЕЗА.

            На първо място съдът приема, че ЕЗА е издадена от компетентен орган на съдебната власт в Германия /Районен съд гр.Пасау, провинция Бавария/ и съдържа необходимите реквизити, визирани в чл.37, ал.1 от ЗЕЕЗА - достатъчна идентификация на исканото за предаване лице; описание на обстоятелствата, при които е извършено престъпното деяние; мястото, начина и степента на участие на лицето; правната квалификация на деянието и размера на предвиденото наказание, съобразно законодателството на издаващата държава.

            Посочено е и решението, на което се базира ЕЗА, а именно заповед за арест, издадена от Районен съд гр.Пасау на 09.04.2019 г. по наказателно дело № Gs 647/19.

            Налице са и предпоставките по чл.36 от ЗЕЕЗА. От изложените в ЕЗА факти, е видно, че се претендира наказателна отговорност от Х.-Й.К.  за това, че в периода от 16.12.2017 г. до 27.08.2018 г. е извършил шест деяния, с цел да се сдобие с траен и не незначителен източник на доходи, като при всеки един от случаите е заблудил с продажба на предмети пострадалите лица, а именно, че има желание и възнамерява да им ги достави. Въпреки договорената цена за заплащане на предложените предмети, той не е изпратил нито един от тях, с което е осъществил престъпление измама в особено тежък случай, като общата стойност на измамата възлиза на сумата 1443 евро. За тези факти в ЕЗА издаващият орган е посочил, че като характеристика и правна квалификация обосновават обвинение, представляващо престъпление по чл.263, ал.1, ал.3, изр.2, №1 от Немския наказателен кодекс, за което в издаващата държава се предвижда наказание до десет години лишаване от свобода. Съобразно фактическото описание на деянието, се налага извод, че то съставлява престъпление и по законодателството на Република България. Посочените от издаващата държава факти за престъплението сочат на извод, че то съответства на престъпния състав по чл.211, вр.чл.209 от българския НК, за което се предвижда наказание лишаване от свобода от три до десет години, т.е. налице е положителен извод за двойна наказуемост на деянието, съгласно разпоредбата на чл.36, ал.2 от ЗЕЕЗА, макар това да не е необходимо, тъй като същото попада под разпоредбата на чл.36, ал.3, т.20 от ЗЕЕЗА.

            По-нататък, съдът констатира, че не са налице абсолютните основания за отказ от изпълнение на ЕЗА, визирани в чл.39 от ЗЕЕЗА, а именно: престъплението, за което е издадена ЕЗА, не е амнистирано в Република България и не попада под нейната наказателна юрисдикция; по делото липсват доказателства исканото лице Х.-Й.К. да е осъден за същото престъпление с влязла в сила присъда на български съд или на съда на трета държава-членка на ЕС, нито пък той е малолетен, съгласно българското законодателство.

            Доколкото ЕЗА е издадена с цел наказателно преследване срещу немски гражданин, който няма статут на постоянно пребиваващ в Република България, не е необходимо предоставянето на писмена гаранция по смисъла на чл.41, ал.3 от ЗЕЕЗА.

            От приложената по делото справка от Унифицираната информационна система на Прокуратурата на Република България е видно, че към настоящия момент срещу Х.-Й.К. няма други наказателни производства, по които да е привлечен като обвиняем, т.е. не са налице основания за отлагане изпълнението или за условно изпълнение на ЕЗА по реда на чл.52 от ЗЕЕЗА.

            Предвид изложеното, настоящият съдебен състав намира, че са налице предпоставките на чл.45 от ЗЕЕЗА за изпълнение на издадената ЕЗА по отношение на немския гражданин Х.-Й.К. и следва да допусне предаването му на Германия за провеждане на наказателно преследване срещу него, за което предаване лицето е дало доброволно съгласие.

С оглед на това и на основание чл.44, ал.7 от ЗЕЕЗА следва да бъде взета по отношение на Х.-Й.К. мярка за неотклонение „задържане под стража” до фактическото му предаване на издаващата държава.

Водим от горното и на основание чл.45, вр.чл.44, ал.7 от ЗЕЕЗА, Врачанският окръжен съд,

 

Р  Е  Ш  И :

 

         ДОПУСКА предаване при доброволно съгласие на немския гражданин Х.-Й.К., роден на *** г. в гр.Кьолн, Германия, немски гражданин, със средно образование, неосъждан, лична карта № *********, на Федерална Република Германия, въз основа на Европейска заповед за арест, издадена на 31.05.2019 г. от Районен съд гр.Пасау, провинция Бавария, по наказателно дело № Gs 647/19, с цел провеждане на наказателно преследване по обвинение за извършено престъпление по чл.263, ал.1, ал.3, изр.2, №1 от Немския наказателен кодекс.

            На основание чл.44, ал.7 от ЗЕЕЗА ВЗЕМА мярка за неотклонение „задържане под стража” по отношение на Х.-Й.К. до фактическото му предаване на издаващата държава.

         Решението е окончателно и не подлежи на обжалване или протестиране.

            За настоящото решение незабавно да бъде уведомен издаващият орган-Районен съд гр.Пасау, Германия.

Заверени преписи от решението да бъдат изпратени незабавно на Върховната касационна прокуратура и на Министерството на правосъдието на Република България.

 

           

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                           ЧЛЕНОВЕ: 1.                                                                     

                                                                                    2.